späť na zoznam článkov

Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 22. 4. 2021

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 22. 4. 2021
Zdroj foto: Getty images

Prinášame vám aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.


Od 26. apríla sa pripravuje uvoľnenie opatrení.

Od 19. apríla je povolené tráviť čas v prírode mimo okresu, je však potrebné mať pri sebe test s negatívnym výsledkom. Obchody a sluižby sú tiež otvorené a to za dodržania podmienky max 1 osoba na 15 m2.

V prevádzke tiež môžu byť hotely, plavárne, múzeá, ZOO, botanické záhrady a knižnice.

Od 8. marca je povinnosťou nosiť respirátor FFP2 bez filtra v obchodných prevádzkach a v mestskej hromadnej doprave, od 15. marca vo všetkých interiéroch, okrem prvého stupňa základných škôl. Vláda odobrila celkovo desať okruhov opatrení, ktorých cieľom má byť zastaviť nárast hospitalizácií v nemocniciach a spomaliť šírenie ochorenia COVID-19.

Medzi ďalšie schválené opatrenia patrí zrušenie výnimky, ktorá povoľuje osobám pozitívnym na COVID-19 vychádzať z domu na akýkoľvek účel vrátane vstupu do predajní. Výnimku predstavuje odôvodnená návšteva lekára a lekárne. Ruší sa tiež výnimka na vychádzku do prírody mimo okresu

COVID automat

Od pondelka 8. februára platí COVID automat, podľa ktorého sú rozdelené okresy Slovenska do rizikových skupín. Platí zákaz vychádzania a to od 8. februára v rozmedzí času od 5.00 do 1.00 hod. nasledujúcej noci.

Počet zákazníkov v prevádzkach v súvislosti s obmedzeniami v dôsledku koronavírusu v jednom okamihu nesmie prekročiť koncentráciu jedného zákazníka na 15 metrov štvorcových z predajnej plochy. V prevádzkach je povinnosť v radoch zachovávať odstup minimálne dva metre, s výnimkou osôb žijúcich v spoločnej domácnosti.

Platia vyhradené hodiny potravín a drogérie pre seniorov nad 65 rokov od 9:00 do 11:00. Nakupovať však budú môcť aj v iné časy.

Spoločenské udalosti

Hygienici tiež pripomínajú, že všetkým fyzickým aj právnickým osobám sa zakazuje usporadúvať spoločenské podujatia, ako sú svadobné oslavy, oslavy iného charakteru, plesy, kary, stužkové slávnosti a podobne.

Pre stredné školy platí distančné vzdelávanie už od pondelka 12. októbra. Otvorenie je však povolené v závislosti na jednotlivých správcoch škôl.

V prípade bohoslužieb, krstov, sobášov či pohrebov v interiéri taktiež platí pravidlo jedného človeka na 15 metrov štvorcových. Pri pohrebe v exteriéri bude potrebné dodržiavanie dvojmetrových odstupov. 

Prevádzkovatelia podnikov tiež musia zabezpečiť:

  • vstup a pobyt v prevádzke (vo vnútorných priestoroch) umožniť len s prekrytými hornými dýchacími cestami (rúško, šál, šatka);
    • táto povinnosť sa nevzťahuje na čas potrebný na konzumáciu nápojov a pokrmov;
  • aplikovať dezinfekciu pri vstupe do prevádzky;
  • viditeľne umiestniť oznam o povinnosti dodržiavať vyššie uvedené hygienické opatrenia;
  • vykonávať časté vetranie priestorov prevádzky a pravidelne vykonávať dezinfekciu dotykových plôch.

 

Viac sa dozviete aj v našich článkoch:

Zdroj

  • SITA
  • WebNoviny
  • korona.gov.sk

Naposledy aktualizované 22.04.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Vyštudovala som učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry v kombinácií s etickou výchovou. Dlhšiu dobu píšem pre rôzne weby od regionálnych, cez všeobecné, až k našej Zdravotéke. Zaujímam sa však o zdravú stravu a cudzia mi nie je ani strava bez lepku. Z cvičenia preferujem beh a jógu

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 22. 4. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 22. 4. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 22. 4. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 22. 4. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 22. 4. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 22. 4. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále rýchlo šíri aj u nás doma a vzbudzuje obavy. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie na Slovensku v súvislosti s koronavírusom.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 22. 4. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 22. 4. 2021

Prinášame vám priebežné a stále aktuálne informácie o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku - február, marec Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku - február, marec

Nový koronavírus COVID-19 sa stále rýchlo šíri aj u nás doma a vzbudzuje obavy. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie na Slovensku v súvislosti s koronavírusom.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.