späť na zoznam článkov

Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 26. 1. 2021

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 26. 1. 2021
Zdroj foto: Getty images

Prinášame vám aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.


Od 1. januára 2021 platí od 5.00 hod. zákaz vychádzania s minimom výnimiek. Predbežne platí tvrdý lockdown do 7. februára.

Vláda tiež avizovala celoslovenský skríning, ktorý by sa mal realizovať od 18. januára do 26. januára. Od 27. januára bude tiež povinné nosiť so sebou negatívny výsledok testu. Bude povinné ho mať pri sebe počas cesty do práce, aj pri pobyte v prírode. Týkať by sa nemal ľudí vo veku do 15 a nad 65 rokov.

Zatvorené musia zostať lyžiarske strediská, hotely nesmú prijímať nových hostí a aj kostoly ostávajú zatvorené. Jedlo je možné len objednať a zobrať domov.

Od 19. decembra platí zákaz otvorenia maloobchodných prevádzok a služieb, okrem tých ktoré poskytujú základné životné potreby možnosť nákupu potravín alebo drogérie. Taktiež sú otvorené lekárne, novinové stánky, predajne s krmivom pre zvieratá a veterinárne ambulancie, posta, telekomunikácie, práčovne a čistiarne, autoservisy a dieľne na opravu, a pod.

Počet zákazníkov v prevádzkach v súvislosti s obmedzeniami v dôsledku koronavírusu v jednom okamihu nesmie prekročiť koncentráciu jedného zákazníka na 15 metrov štvorcových z predajnej plochy. V prevádzkach je povinnosť v radoch zachovávať odstup minimálne dva metre, s výnimkou osôb žijúcich v spoločnej domácnosti.

Platiť budú aj vyhradené hodiny potravín a drogérie pre seniorov nad 65 rokov od 9:00 do 11:00. Nakupovať však budú môcť aj v iné časy.

Spoločenské podujatia

Hygienici tiež pripomínajú, že všetkým fyzickým aj právnickým osobám sa zakazuje usporadúvať spoločenské podujatia, ako sú svadobné oslavy, oslavy iného charakteru, plesy, kary, stužkové slávnosti a podobne.

Od 8. decembra 2020 sa mení povinnosť, ktorá sa týka možnosti preukazovania sa výsledkom antigénového testu nie starším ako 14 dní, preukazovať sa môžu aj výsledkom antigénového testu vykonaným v zahraničí.

Ústredný krízový štáb prijal na rokovaní viacero opatrení, platia od 15. októbra. Ako na tlačovej besede informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí, Ústredný krízový štáb rozhodol, že je povinné nosenie rúška aj v exteriéri v obciach a mestách.

Výnimku bude mať nosenie rúška mimo obcí a miest pre rodinu, alebo ak ľudia budú od seba vzdialení viac ako päť metrov.

Školy, sobáše a pohreby

Pre stredné školy platí distančné vzdelávanie už od pondelka 12. októbra.

Zrušené sú aj všetky krúžky, mimoškolská aktivita a všetko, čo nesúvisí priamo so samotným vzdelávaním, s výnimkou individuálnej výučby.

V prípade bohoslužieb, krstov, sobášov či pohrebov bude v interiéri platiť pravidlo jedného človeka na 15 metrov štvorcových. Pri pohrebe v exteriéri bude potrebné dodržiavanie dvojmetrových odstupov. 

Od 1. januára 2021 platí na Slovensku v súvislosti s pandémiou koronavírusu opätovne núdzový stav.

 

Prevádzkovatelia podnikov tiež musia zabezpečiť:

  • vstup a pobyt v prevádzke (vo vnútorných priestoroch) umožniť len s prekrytými hornými dýchacími cestami (rúško, šál, šatka);
    • táto povinnosť sa nevzťahuje na čas potrebný na konzumáciu nápojov a pokrmov;
  • aplikovať dezinfekciu pri vstupe do prevádzky;
  • viditeľne umiestniť oznam o povinnosti dodržiavať vyššie uvedené hygienické opatrenia;
  • vykonávať časté vetranie priestorov prevádzky a pravidelne vykonávať dezinfekciu dotykových plôch.

 

Viac sa dozviete aj v našich článkoch:

Naposledy aktualizované 26.01.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Vyštudovala som učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry v kombinácií s etickou výchovou. Dlhšiu dobu píšem pre rôzne weby od regionálnych, cez všeobecné, až k našej Zdravotéke. Zaujímam sa však o zdravú stravu a cudzia mi nie je ani strava bez lepku. Z cvičenia preferujem beh a jógu

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 26. 1. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 26. 1. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 26. 1. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 26. 1. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále rýchlo šíri aj u nás doma a vzbudzuje obavy. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie na Slovensku v súvislosti s koronavírusom.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 26. 1. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 26. 1. 2021

Prinášame vám priebežné a stále aktuálne informácie o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku december, január Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku december, január

Koronavírus zasahuje do našich životov už niekoľko mesiacov, ovplyvňuje nás a aj obmedzuje. Prinášame vám aktuálne dianie u nás v súvislosti s koronavírusom.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku č. 5 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku č. 5

Aktuálne dianie v súvislosti s pandémiou koronavírusom doma aj vo svete.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.