späť na zoznam článkov

Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 29. 10. 2020

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 29. 10. 2020
Zdroj foto: Getty images

Prinášame vám aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.


Od 24. októbra platí tiež zákaz vychádzania.

Všetky školy okrem jaslí, materských škôl a 1. stupňa základných škôl sú zatvorené a prešli na dištančné vzdelávanie.

Z domu je možné v dňoch od 24. októbra do 1. novembra vychádzať bez testu len do potravín, k lekárovi, do lekárne, v prípadoch ako starostlivosťo blízku osobu, starostlivosť o vlastnéhospodárske zvieratá, venčenie spoločenskýchzvierat do 100 metrov od bydliska, pohreby.

Celoplošné testovanie

Projekt plošného testovania populácie odštartoval v piatok 23. októbra ráno v okresoch Tvrdošín, Námestovo a Dolný Kubín na Orave a tiež v okrese Bardejov. Táto prvá fáza potrvá do nedele 25. októbra.

Následne bude testovanie už na celom území Slovenska pokračovať cez víkend 30. októbra až 1. novembra a tiež 6. až 8. novembra. Každý otestovaný obdrží certifikát s výsledkom testu.

Povinné rúška

Ústredný krízový štáb prijal na rokovaní viacero opatrení, platiť budú od 15. októbra. Ako na tlačovej besede informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí, Ústredný krízový štáb rozhodol, že od štvrtka bude povinné nosenie rúška aj v exteriéri v obciach a mestách.

Výnimku bude mať nosenie rúška mimo obcí a miest pre rodinu, alebo ak ľudia budú od seba vzdialení viac ako päť metrov.

Takisto bude platiť zákaz všetkých hromadných podujatí, na vláde sa v pondelok prerokuje aj zákaz zhromažďovania nad šesť ľudí.

Fitness a wellness centrá

Prevádzky verejného stravovania budú môcť od štvrtka vydávať jedlo len zabalené a so sebou alebo ho podávať iba v exteriéri.

Zavreté budú aj fitness centrá, wellness, kúpaliská, akvaparky a sauny.

Nákupné centrá

Obchody a nákupné centrá musia dodržať pravidlo maximálne jednej osoby na 15 metrov štvorcových za dodržiavania rozostupov a všetkých protiepidemických opatrení.

Do nákupných centier bude možné vstúpiť len po odmeraní teploty, povolený vstup bude teda iba osobám, ktoré nevykazujú žiadne príznaky ochorenia.

Stredné školy a krúžky

Platiť budú aj vyhradené hodiny potravín a drogérie pre seniorov nad 65 rokov od 9:00 do 11:00. Nakupovať však budú môcť aj v iné časy.

Pre stredné školy platí distančné vzdelávanie už od pondelka 12. októbra.

Pondelkom sa rušia aj všetky krúžky, mimoškolská aktivita a všetko, čo nesúvisí priamo so samotným vzdelávaním, s výnimkou individuálnej výučby.

Reštaurácie, bohoslužby a šport

"Reštaurácie a kaviarne môžu byť otvorené, ale nemôžu podávať jedlo a nápoje priamo v interiéri. Podávať ho môžu buď zabalené so sebou, alebo v exteriéri. Zákazníci si teda jedlá alebo nápoje kúpia, ale musia si to vyniesť von a skonzumovať vonku alebo doma. Aj tu bude platiť pravidlo, že v interiéri baru alebo reštaurácie môže byť jedna osoba na 15 metrov štvorcových," povedal minister zdravotníctva.

Ako uviedol, zakázané budú aj bohoslužby. Zrušené budú aj všetky kultúrne podujatia s výnimkou najvyšších líg vo futbale, hokeji, basketbale, volejbale a hádzanej. Budú sa však hrať bez divákov a hráči budú testovaní na prítomnosť koronavírusu.

Svadby a pohreby

Predseda vlády Igor Matovič oznámil, že opatrenia budú platiť dovtedy, kým sa sedemdňový kĺzavý medián nezníži pod hodnotu 500.

V prípade krstov, sobášov či pohrebov bude v interiéri platiť pravidlo jedného človeka na 15 metrov štvorcových. Pri pohrebe v exteriéri bude potrebné dodržiavanie dvojmetrových odstupov. 

Stále platné

Od štvrtku 1. októbra platí na Slovensku v súvislosti s pandémiou koronavírusu opätovne núdzový stav.

Počet zákazníkov v prevádzkach v súvislosti s obmedzeniami v dôsledku koronavírusu v jednom okamihu nesmie prekročiť koncentráciu jedného zákazníka na 10 metrov štvorcových z predajnej plochy. V prevádzkach je povinnosť v radoch zachovávať odstup minimálne dva metre, s výnimkou osôb žijúcich v spoločnej domácnosti.

Otváracie hodiny pre prevádzky verejného stravovania sa v súčasnej situácii podľa ÚVZ SR stanovujú do 22:00, s výnimkou donáškových služieb a výdaja pokrmov cez okienko.

Hygienici tiež pripomínajú, že všetkým fyzickým aj právnickým osobám sa zakazuje usporadúvať spoločenské podujatia, ako sú svadobné oslavy, oslavy iného charakteru, plesy, kary, stužkové slávnosti a podobne.

Prevádzkovatelia podnikov tiež musia zabezpečiť:

  • vstup a pobyt v prevádzke (vo vnútorných priestoroch) umožniť len s prekrytými hornými dýchacími cestami (rúško, šál, šatka);
    • táto povinnosť sa nevzťahuje na čas potrebný na konzumáciu nápojov a pokrmov;
  • aplikovať dezinfekciu pri vstupe do prevádzky;
  • viditeľne umiestniť oznam o povinnosti dodržiavať vyššie uvedené hygienické opatrenia;
  • vykonávať časté vetranie priestorov prevádzky a pravidelne vykonávať dezinfekciu dotykových plôch.

 

Viac sa dozviete aj v našich článkoch:

Naposledy aktualizované 29.10.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Vyštudovala som učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry v kombinácií s etickou výchovou. Dlhšiu dobu píšem pre rôzne weby od regionálnych, cez všeobecné, až k našej Zdravotéke. Zaujímam sa však o zdravú stravu a cudzia mi nie je ani strava bez lepku. Z cvičenia preferujem beh a jógu

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 30. 10. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 30. 10. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 30. 10. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 30. 10. 2020

Priebežné informácie o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 30. 10. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 30. 10. 2020

Aktuálna situácia v súvislosti s pandemiou koronavírusu COVID-19 na Slovensku.

Aký je priebeh ochorenia pri Koronavíruse COVID-19? Plus typické a menej časté príznaky Aký je priebeh ochorenia pri Koronavíruse COVID-19? Plus typické a menej časté príznaky

Nový koronavírus spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19. Poznáme jeho typické príznaky, možné scenáre priebehu i dobu liečby.

Čo je nový koronavírus a COVID-19? Ako sa prejavuje a šíri? Dá sa liečiť? Čo je nový koronavírus a COVID-19? Ako sa prejavuje a šíri? Dá sa liečiť?

Čo je to nový koronavírus? Ako sa dostal medzi ľudí a ako sa ďalej šíri? Aké má prejavy a komplikácie? Dá sa liečiť? Odpovede na otázky a iné informácie nájdete v článku.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.