späť na zoznam článkov

Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie
Zdroj foto: Getty images

Prinášame vám aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.


Od pondelka 16. augusta sú takmer všetky okresy podľa COVID automatu v zelenej farbe. Zaradenie všetkých okresov do monitoringu, teda zelenej farby, v stredu schválila vláda. V oranžovej farbe budú okresy Stará Ľubovňa, Poprad, Spišská Nová Ves, Gelnica, Košice – okolie, Košice I-IV.

Vláda v utorok 10. augusta schválila tretiu aktualizáciu COVID automatu. Ten zohľadňuje faktor zaočkovanosti okresu a limituje „národnú brzdu“. Namiesto pôvodných siedmich má už len päť farieb a prevádzky a podujatia sa riadia podľa troch protokolov. Aktualizovaný automat tiež umožňuje regionálnemu úradu verejného zdravotníctva za určitých podmienok zmeniť farbu okresu. Nová verzia automatu platí od pondelka 16. augusta.

Očkovacia lotéria

V nedeľu 1. augusta spustilo stránku www.bytzdravyjevyhra.sk, na ktorej sa môžu zaregistrovať všetci záujemcovia o očkovaciu prémiu alebo sprostredkovateľský bonus. O očkovaciu prémiu sa do pondelňajšieho rána prihlásili desaťtisíce ľudí. Na sociálnej sieti o tom informovalo Ministerstvo financií SR s tým, že o očkovaciu prémiu je obrovský záujem. Prvý nápor registrácií systém podľa rezortu zvládol.

Poslanci v nedeľu 25. júla v skrátenom legislatívnom konaní odsúhlasili novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Novela zákona umožní využitie tzv. digitálnych očkovacích preukazov (GreenPassov). Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR dá možnosť zohľadniť GreenPassy, resp. zaočkovanie, prekonanie ochorenia COVID-19 alebo absolvovanie negatívneho testovania pri tvorbe protipandemických opatrení. 

Po novom budú môcť zaočkovaní ľudia, tí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 a negatívne otestovaní ľudia po preukázaní sa GreenPassom využívať „naplno“ služby prevádzkovateľov, ktoré budú inak v rámci protipandemických opatrení všeobecne obmedzené.

Pôjde o služby, ktoré sú rizikové, teda kde sa zhromažďujú ľudia a riziko šírenia nákazy ochorením COVID-19 je väčšie. Ide napríklad o hromadné podujatia a prevádzky, kde sa zhromažďujú ľudia a podávajú sa pokrmy a nápoje.

Cestovanie pre očkovaných

Pri vstupe na Slovensko sa od 9. júla povinnej päťdňovej karanténe vyhnú iba plne zaočkované osoby. Za plne zaočkované osoby sa pritom budú považovať ľudia, ktorí sú aspoň 14 dní po podaní druhej dávky dvojdávkovej vakcíny a ľudia, ktorí sú aspoň 21 dní po absolvovaní očkovania jednodávkovou vakcínou proti ochoreniu COVID-19.

Osoby, ktoré dostali prvú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 pred 9. júlom, už musia ísť do karantény. Vyplýva to uznesenia Ústavného súdu SR, ktoré v sobotu vyšlo v zbierke zákonov. V súčasnosti tieto osoby po vstupe na Slovensko musia ísť do domácej karantény s tým, že najskôr na piaty deň môžu podstúpiť PCR test. Ak je výsledok testu negatívny, karanténa sa im končí.

Kontroly na hraniciach

Pravidlá týkajúce sa kontrol na vnútorných hraniciach sú rozdelené do troch základných stupňov, od ktorých sa odvíja ich intenzita. V prvom stupni sa bude vykonávať monitoring a náhodná kontrola osôb na vstupe a v blízkosti hraníc. Kontrolu bude zabezpečovať policajný zbor. Zaočkovaná osoba nemusí po návrate na Slovensko nastúpiť do karantény. Pri vstupe na Slovensko sa musí vedieť preukázať potvrdením o očkovaní a registrácii v systéme e-hranica. 

V druhom stupni sa zavedie intenzívna kontrola a bude sa kontrolovať väčšina osôb vstupujúcich na územie SR. Výnimku z kontrol má mať nákladná doprava. Kontroly bude vykonávať policajný zbor s podporou Ozbrojených síl SR (OS SR). Do druhého stupňa patrí aj uzavretie niektorých malých menej dôležitých miest na prekračovanie vnútorných hraníc.

Intenzívna kontrola, teda kontrola každej osoby vstupujúcej na územie SR, bude platiť pre tretí stupeň. Kontrola bude prebiehať 24 hodín, sedem dní v týždni. Výnimku z kontrol má mať nákladná doprava. Aj pre tretí stupeň bude platiť uzavretie menej dôležitých miest na prekračovanie vnútorných hraníc. „Nariadenie vlády SR určuje hraničné priechody, ktoré je možno využiť na prekračovanie vnútorných hraníc. Prekračovanie na iných miestach nie je možné," píše sa v COVID automate – hranica.

Zariadenia a podujatia

Umelé kúpaliská ostávajú naďalej zatvorené v okresoch v II. a III. stupni varovania podľa COVID automatu. Ak sa okres nachádza v I. stupni varovania COVID automatu, je povolený vstup pre 1 osobu na 15 metrov štvorcových alebo najviac 10 zákazníkov a 50 % kapacity sektoru alebo maximálne 500 zákazníkov. Ak je okres v II. stupni, je povolený vstup s maximálne 30 % kapacitou sektoru. 

Hromadné podujatia ako svadby, kary, oslavy, večierky a iné podujatia v prevádzkach verejného stravovania sú upravené nasledovne: pre okresy v I. stupni varovania je povolených 25 osôb v interiéri a 50 osôb v exteriéri, pre okresy v II. stupni ostražitosti je povolených nad 50 osôb v interiéri alebo 100 osôb v exteriéri, v I. stupni ostražitosti je povolených nad 100 osôb v interiéri alebo 250 osôb v exteriéri.

Kultúra a šport podľa automatu

Prevádzky divadelných, hudobných, exteriérových filmových a podobných kultúrnych podujatí v okresoch v I. stupni varovania podľa COVID automatu budú môcť zaplniť maximálnu kapacitu na 50 % divákov, maximálne však do počtu 500 ľudí v exteriéri alebo 250 ľudí v interiéri. V II. stupni ostražitosti bude maximálna kapacita taktiež 50 % divákov, maximálne však do počtu 200 ľudí v exteriéri alebo 150 ľudí v interiéri. Pre zariadenia v I. stupni ostražitosti bude maximálna kapacita 50 % sediacich zákazníkov v interiéri alebo 75 % sediacich zákazníkov v exteriéri, maximálne však do počtu 500 zákazníkov v exteriéri alebo 250 zákazníkov v interiéri

Od 8. marca je povinnosťou nosiť respirátor FFP2 bez filtra v obchodných prevádzkach a v mestskej hromadnej doprave. 

Od 14. júna je nosenie respirátora v interiéri povinné už len v dvoch takzvaných červených okresoch, konkrétne v Kysuckom Novom Meste a Myjave a troch ružových okresoch, konkrétne v Banskej Štiavnici, Skalici a Trenčíne. Informuje o tom na sociálnej sieti Ministerstvo vnútra SR. Zároveň podľa rezortu pribudli nové výnimky z izolácie po príchode na Slovensko z krajín zaradených do takzvaného zeleného zoznamu.

Počet zákazníkov v prevádzkach v súvislosti s obmedzeniami v dôsledku koronavírusu v jednom okamihu nesmie prekročiť koncentráciu jedného zákazníka na 15 metrov štvorcových z predajnej plochy. V prevádzkach je povinnosť v radoch zachovávať odstup minimálne dva metre, s výnimkou osôb žijúcich v spoločnej domácnosti.

Prevádzkovatelia podnikov tiež musia zabezpečiť:

  • vstup a pobyt v prevádzke (vo vnútorných priestoroch) umožniť len s prekrytými hornými dýchacími cestami (rúško, šál, šatka);
    • táto povinnosť sa nevzťahuje na čas potrebný na konzumáciu nápojov a pokrmov;
  • aplikovať dezinfekciu pri vstupe do prevádzky;
  • viditeľne umiestniť oznam o povinnosti dodržiavať vyššie uvedené hygienické opatrenia;
  • vykonávať časté vetranie priestorov prevádzky a pravidelne vykonávať dezinfekciu dotykových plôch.

 

Viac sa dozviete aj v našich článkoch:

Zdroj

  • SITA
  • WebNoviny
  • korona.gov.sk

Naposledy aktualizované 05.10.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Moje štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre som ukončila magisterským titulom. Päť rokov som študovala odbor učiteľstvo slovenského jazyka v kombinácii s etickou výchovou. Momentálne pracujem v oblasti médií, kde okrem iného spravujem dva portály súvisiace so zdravím a zdravou stravou. Moja vášeň k jedlu a zdravým pokrmom pochádza už zo strednej školy. Keďže som študovala päť rokov na hotelovej strednej, mám k strave a novým receptom dlhodobý vzťah. Rada varím a vymýšľam nové recepty, ktoré zväčša musia byť zdravé a plné vitamínov. V prípade varenia ide skutočne o moju vášeň. Súčasná doba prináša množstvo možností a tém, ktorým sa dá práve prostredníctvom jedla venovať. Zaujímam sa aj o bezlepkové a bezlaktózové recepty. K týmto receptom ma priviedli vlastné zdravotné problémy, ale aj celiatik v rodine. Moje ďalšie záľuby okrem práce a varenia sú oddych pri jóge a behaní.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 17. 1. 2022) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 17. 1. 2022)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 17. 1. 2022 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 17. 1. 2022

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 17. 1. 2022 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 17. 1. 2022

Každý deň tu nájdete aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 17. 1. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 17. 1. 2022

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí počas pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 17. 1. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 17. 1. 2022

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.