späť na zoznam článkov

Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 15. 6. 2021

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 15. 6. 2021
Zdroj foto: Getty images

Prinášame vám aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.


Od 14. júna je nosenie respirátora v interiéri povinné už len v dvoch takzvaných červených okresoch, konkrétne v Kysuckom Novom Meste a Myjave a troch ružových okresoch, konkrétne v Banskej Štiavnici, Skalici a Trenčíne. Informuje o tom na sociálnej sieti Ministerstvo vnútra SR. Zároveň podľa rezortu pribudli nové výnimky z izolácie po príchode na Slovensko z krajín zaradených do takzvaného zeleného zoznamu.

Vláda schválila aktualizáciu mapy okresov podľa aktuálnej rizikovosti s ohľadom na šírenie ochorenia COVID-19. S účinnosťou od 14. júna 2021 budú v druhom stupni varovania (červená farba) okresy Kysucké Nové Mesto a Myjava.

V prvom stupni varovania (ružová) potom budú okresy Banská Štiavnica, Skalica a Trenčín. V stupni monitoringu (zelená) budú zaradené okresy Brezno, Púchov, Šaľa, Stropkov, Topoľčany a Turčianske Teplice. Oproti aktuálnemu týždňu ubudol pre ten ďalší ako červený okres Banská Štiavnica (presun do ružovej). Zelené zas pribudli štyri, a to Brezno, Púchov, Stropkov a Topoľčany.

V druhom stupni ostražitosti (oranžová) sa od 14. júna budú nachádzať okresy Bánovce nad Bebravou, Bardejov, Bytča, Čadca, Gelnica, Humenné, Levice, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Rimavská Sobota, Ružomberok, Senica, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trnava, Tvrdošín, Vranov nad Topľou a Žilina.

V prvom stupni ostražitosti (žltá) potom budú okresy Banská Bystrica, Bratislava I.-V., Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Ilava, Kežmarok, Komárno, Košice I.-IV., Košice-okolie, Krupina, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Nitra, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Revúca, Rožňava, Sabinov, Senec, Snina, Stará Ľubovňa, Svidník, Trebišov, Veľký Krtíš, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zlaté Moravce a Zvolen.

Cestovateľský semafor

Od 31. mája platí nový Cestovateľský semafor, ktorý upravuje vstup osôb na územie SR a následnú karanténu. Cestovný semafor umožňuje ľahký a jasný prehľad o epidemiologickej situácií v okolitých krajinách sveta na základe farebného rozlíšenia rizika

Od 15. mája je zrušený núdzový stav. Súvisí s tým zrušenie zákazu vychádzania a zákaz uplatňovania práva sa zhromažďovať. Taktiež je už povolené cestovať za rekreáciou, čím sa otvorili ubytovacie zariadenia a obnovuje sa cestovný ruch. Taktiež sú zrušené obmedzenia na vychádzky do prírody či na cestu do práce alebo za účelom podnikania.

Od 26. apríla sa otvorili terasy reštaurácií aj fitnescentrá a to za dodržania hygienických podmienok.

Od 9. mája neplatia nákupné hodiny pre seniorov, ŤZP a ich sprievod.

Zariadenia a podujatia

Umelé kúpaliská ostávajú naďalej zatvorené v okresoch v II. a III. stupni varovania podľa COVID automatu. Ak sa okres nachádza v I. stupni varovania COVID automatu, je povolený vstup pre 1 osobu na 15 metrov štvorcových alebo najviac 10 zákazníkov a 50 % kapacity sektoru alebo maximálne 500 zákazníkov. Ak je okres v II. stupni, je povolený vstup s maximálne 30 % kapacitou sektoru. 

Hromadné podujatia ako svadby, kary, oslavy, večierky a iné podujatia v prevádzkach verejného stravovania sú upravené nasledovne: pre okresy v I. stupni varovania je povolených 25 osôb v interiéri a 50 osôb v exteriéri, pre okresy v II. stupni ostražitosti je povolených nad 50 osôb v interiéri alebo 100 osôb v exteriéri, v I. stupni ostražitosti je povolených nad 100 osôb v interiéri alebo 250 osôb v exteriéri.

Kultúra a šport podľa automatu

Prevádzky divadelných, hudobných, exteriérových filmových a podobných kultúrnych podujatí v okresoch v I. stupni varovania podľa COVID automatu budú môcť zaplniť maximálnu kapacitu na 50 % divákov, maximálne však do počtu 500 ľudí v exteriéri alebo 250 ľudí v interiéri. V II. stupni ostražitosti bude maximálna kapacita taktiež 50 % divákov, maximálne však do počtu 200 ľudí v exteriéri alebo 150 ľudí v interiéri. Pre zariadenia v I. stupni ostražitosti bude maximálna kapacita 50 % sediacich zákazníkov v interiéri alebo 75 % sediacich zákazníkov v exteriéri, maximálne však do počtu 500 zákazníkov v exteriéri alebo 250 zákazníkov v interiéri

Obchody a služby sú otvorené a to za dodržania podmienky max 1 osoba na 15 m2. V prevádzke tiež môžu byť hotely, plavárne, múzeá, ZOO, botanické záhrady a knižnice.

Od 8. marca je povinnosťou nosiť respirátor FFP2 bez filtra v obchodných prevádzkach a v mestskej hromadnej doprave. Vláda odobrila celkovo desať okruhov opatrení, ktorých cieľom má byť zastaviť nárast hospitalizácií v nemocniciach a spomaliť šírenie ochorenia COVID-19.

Počet zákazníkov v prevádzkach v súvislosti s obmedzeniami v dôsledku koronavírusu v jednom okamihu nesmie prekročiť koncentráciu jedného zákazníka na 15 metrov štvorcových z predajnej plochy. V prevádzkach je povinnosť v radoch zachovávať odstup minimálne dva metre, s výnimkou osôb žijúcich v spoločnej domácnosti.

Prevádzkovatelia podnikov tiež musia zabezpečiť:

  • vstup a pobyt v prevádzke (vo vnútorných priestoroch) umožniť len s prekrytými hornými dýchacími cestami (rúško, šál, šatka);
    • táto povinnosť sa nevzťahuje na čas potrebný na konzumáciu nápojov a pokrmov;
  • aplikovať dezinfekciu pri vstupe do prevádzky;
  • viditeľne umiestniť oznam o povinnosti dodržiavať vyššie uvedené hygienické opatrenia;
  • vykonávať časté vetranie priestorov prevádzky a pravidelne vykonávať dezinfekciu dotykových plôch.

 

Viac sa dozviete aj v našich článkoch:

Zdroj

  • SITA
  • WebNoviny
  • korona.gov.sk

Naposledy aktualizované 15.06.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Vyštudovala som učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry v kombinácií s etickou výchovou. Dlhšiu dobu píšem pre rôzne weby od regionálnych, cez všeobecné, až k našej Zdravotéke. Zaujímam sa však o zdravú stravu a cudzia mi nie je ani strava bez lepku. Z cvičenia preferujem beh a jógu

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 15. 6. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 15. 6. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále rýchlo šíri aj u nás doma. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie na Slovensku v súvislosti s koronavírusom.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 15. 6. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 15. 6. 2021

Prinášame vám vždy aktuálne apriebežné informácie o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 15. 6. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 15. 6. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 15. 6. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 15. 6. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku máj 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku máj 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále rýchlo šíri aj u nás doma. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie na Slovensku v súvislosti s koronavírusom.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.