späť na zoznam článkov

Menštruačná hygiena: Ako na voľbu menštruačnej pomôcky? Spoznaj riziká a zásady

Autor: Zdravotnícky pracovník Mgr. Kristína Kramárová
Menštruačná hygiena: Ako na voľbu menštruačnej pomôcky? Spoznaj riziká a zásady
Zdroj foto: Getty images

Intímne pomôcky ženám uľahčujú život, pomáhajú udržovať hygienu a zdravotnú prevenciu. V minulosti bola téma menštruácie tabu. No dnes je to téma, o ktorej je potrebné hovoriť verejne. V čom spočíva intímna hygiena a aký je správny výber menštruačných pomôcok?


História menštruačných pomôcok

Hygienické pomôcky pri menštruácii neboli vždy samozrejmosťou a dodnes v niektorých krajinách stále nie sú bežné. Téma menštruácie bola tabu a ženy si museli vystačiť s kusom obyčajnej látky.

V niektorých krajinách nemajú k dispozícii ženy žiadnu menštruačnú pomôcku.

Ženy v minulosti využívali pri menštruačnom krvácaní rôzne sacie materiály ako je látka na mech, suchá tráva či kožušina. Najčastejšie boli však využívané kusy látky, ktoré sa dali po použití ľahko vyprať.

Neskôr sa využívali jednorazové obdĺžnikové kusy bavlny či vlny. Provizórna vložka bola doplnená o lepiaci pás a popruh, ktorý držal spodné prádlo a vložku na správnom mieste. Tento typ menštruačnej pomôcky išiel koncom 80tych rokov do úzadia.

Prvé vložky vynašli zdravotné sestry pri hľadaní spôsobu, ako efektívne zastaviť krvácanie vojakov po boji počas vojny. Vyrábali sa vo Francúzsku z vlneného materiálu.

Začiatkom 90tych rokov sa začali vložky vyrábať z papieru i s pridanými absorpčnými gélmi a sacími zložkami.

Intímna hygiena pri menštruácii

Pri menštruačnej fázy cyklu je vhodné dbať o zvýšenú hygienu intímnych partií. Je odporúčané každodenné sprchovanie čistou vodou, prípadne využitie intímneho sprchovacieho gélu.

Tieto špecifické prípravky normalizujú hladinu Ph pošvy a sú citlivé k pokožke a sliznici ženy.

Nie je odporúčané dlhé kúpanie vo vani, návšteva verejných kúpalísk, wellness a umývanie sa klasickými parfumovanými mydlami.

Je vhodné vyvarovať sa pohlavnému styku počas menštruačného krvácania.

Pri pohlavnom styku počas menštruácie je zvýšené riziko prieniku infekcie do vnútorných pohlavných orgánov ženy (maternica, vajcovody, vaječníky).

Počas menštruačného cyklu sa hladina Ph v pošve fyziologicky mení. Predpokladom k ochrane proti patogénnym mikroorganizmom je kyslé prostredie Ph v pošve. Pri menštruácii sa táto hladina mení z kyslých hodnôt do neutrálnych až zásaditých.

Odporúčania pri intímnej hygiene ženy:

 • Po toalete sa utierať smerom od pošvy ku konečníku
 • Sprchovanie čistou vodou aspoň 1x denne
 • Využitie sprchovacích intímnych gélov
 • Pravidelné vymieňanie menštruačnej pomôcky
 • Vyvarovať sa pohlavnému styku počas menštruácie
 • Využitie neparfumovaných menštruačných pomôcok
 • Vyvarovať sa silným parfumovaným mydlám a penám
Intímna ženská hygiena
Intímna ženská hygiena (sprchovanie čistou vodou a využitie intímnych sprchových gélov). Zdroj foto: Getty Images

Zaujímavé informácie v článku:
Prvá menštruácia: Aké základné informácie by sme mali vedieť?Dieťa/dievča, žena, matka a ich spoločná príprava

Výber menštruačných pomôcok

V súčasnosti má žena na Slovensku výber zo širokej ponuky menštruačných hygienických pomôcok. Jednorazové vložky, pracie látkové vložky, menštruačné tampóny, kalíšok a menštruačné nohavičky.

Pomôcku je vhodné voliť individuálne na základe intenzity a dĺžky krvácania, komfortu a pohodlia, citlivosti pokožky a sliznice, panenstva, fyzickej aktivity a v neposlednom rade na základe ekologického vplyvu.

Menštruačné vložky

Najčastejšie využívanou menštruačnou pomôckou sú jednorazové menštruačné vložky, ktoré bývajú potiahnuté rozličnými vrstvami – papierovými či syntetickými.

V súčasnosti je dostupný široký výber vložiek podľa intenzity krvácania (absorpčnej schopnosti látky a gélu) či podľa tvaru spodného prádla. Je možné voliť medzi vložkami na denne i nočné použitie.

Je odporúčané voliť vložky, ktoré nie sú parfumované a bielené chemickými látkami. Nevýhodou je nepriaznivý vplyv na životné prostredie v zmysle vzniknutého nadmerného odpadu.

Značky sa novodobo snažia prispôsobiť dobe a vyrábať jednorazové vložky z ekologickejších materiálov.

Vložky by sa mali meniť každé aspoň každé 4 hodiny bez ohľadu na silu krvácania. Pri silnom krvácaní každé dve hodiny. Menštruačná krv sa zhromažďuje, rozkladá a zanecháva nepríjemný zápach.

Nepravidelné vymieňanie menštruačnej vložky zvyšuje riziko prieniku patogénov do pošvy ženy.

Ekologicky šetrnejšie resp. „zero-waste“ vložky sú látkové pracie vložky, ktoré zažívajú v posledných rokoch veľký boom vzhľadom na životné prostredie.

Na rozdiel od bežných jednorazových vložiek neobsahujú, parfumované a bieliace látky. Najväčšou výhodou látkových vložiek je ich priedušnosť a znížené riziko vzniku infekcie. Nevýhodou pre niekoho môže byť nutnosť dôkladného prania po každom použití.

Jednorazová a látková menštruačná vložka
Jednorazová a látková menštruačná vložka. Zdroj foto: Getty Images

Menštruačné tampóny

Hlavným aspektom pri výbere tampónov je ich veľkosť, ktorá priamo úmerne vypovedá o ich absorpčnej vlastnosti. Kritériom je aj vek, pričom mladým dievčatám, ktoré nemali pohlavný styk, je odporúčaná najmenšia veľkosť.

Tampóny sa zavádzajú do vnútra pošvy a absorbujú menštruačnú krv vo vnútri pošvovej trubice.

Výhoda menštruačných tampónov je ich komfortnosť pri fyzickej športovej aktivite.

Pri tampónoch je odporúčaná zvýšená pozornosť na pravidelné vymieňanie, aspoň každé 4 hodiny. Obzvlášť u menštruačných pomôcok, ktoré sú parfumované, chemicky bielené a môžu spôsobiť podráždenie.

Pri nevymieňaní vysoko-absorpčného tampónu je zvýšené riziko vzniku infekcie nazývanej syndrómu toxického šoku.

Je vhodné vyberať menštruačné tampóny z organických materiálov bez parfumácie či chlóru a predchádzať tak prípadným alergickým reakciám.

Syndróm toxického šoku (TSS)

Syndróm toxického šoku v skratke TSS (toxic shock syndrome) je stav, kedy sa v pošve ženy rozkladom krvi rozmnožia baktérie a preniknú do vnútra tela. Spôsobujú vážne systémové ochorenie.

Riziko vzniku TSS je zvýšené pri vysoko-absorpčných menštruačných tampónoch, ktoré nie sú pravidelne vymieňané.

Príznaky syndrómu toxického šoku:

 • Vysoká teplota
 • Nízky krvný tlak
 • Kolapsový stav
 • Nevoľnosť, zvracanie
 • Hnačka
 • Červená sfarbenie pošvy, vyrážka
 • Svalová bolesť

Základom prevencie pred TSS je častá výmena menštruačnej pomôcky (obzvlášť tých, ktoré sa aplikujú do vnútra) a dôkladná hygiena rúk i okolia pri vymieňaní tampónu.

Ak ste už TSS mali, je vhodné menštruačné tampóny ďalej nepoužívať a zvoliť iný druh hygienickej ženskej pomôcky.

Menštruačné jednorazové tampóny
Menštruačné jednorazové tampóny. Zdroj foto: Getty Images

Menštruačný kalíšok

Menštruačný kalíšok by mal byť vyrobený z nezávadného lekárskeho silikónového materiálu.

Pomôcka je aplikovaná do vnútra pošvovej trubice, preto je nutné zvýšiť pozornosť na pravidelné vymieňanie resp. vylievanie kalíška a hygienu rúk i okolia. Na konci menštruačného obdobia je nutné kalíšok vyvariť a vysterilizovať.

Presné pravidlá aplikovania a hygieny je nutné si prečítať v návode konkrétneho produktu. Ku kalíšku je pridané i bavlnené vrecko pre uskladnenie menštruačnej pomôcky.

Jedná sa o ekologickú variantu na veľa použití s dlhou zárukou.  V súčasnosti je na trhu široký výber farebných variantov a veľkosti kalíškov.

Silikónový menštruačný kalíšok
Silikónový menštruačný kalíšok. Zdroj foto: Getty Images

Menštruačné nohavičky

Populárnou novinku medzi menštruačnými pomôckami sú menštruačné látkové nohavičky. Jedná sa zväčša o bavlnené spodné prádlo, v ktorom je aplikovaná sacia vrstva materiálu pre absorpciu menštruačnej krvi.

Ich výhodou je priaznivý vplyv na životné prostredie, nakoľko je táto pomôcka na veľa použití. Pri použití menštruačných nohavičiek je nutné dôkladné vypranie.

Presné hygienický pokyny je nutné si prečítať v návode konkrétnej značky produktu menštruačných nohavičiek.

Deň menštruačnej hygieny

28. máj je medzinárodný deň menštruačnej hygieny v skratke MHD (Menstrual Hygiene Day).

Jedná sa o deň verejnej osvety o povedomí menštruačnej hygienickej problematike s dôrazom na krajiny, v ktorých nie je menštruačná hygienická pomôcka bežne využívaná a dostupná.

Prečo práve 28. máj? 

Jedná sa o numericko-magický dátum.
Číslo 28 symbolizuje počet dní priemerného menštruačného cyklu ženy.
Číslo 5 symbolizuje priemerný počet dní trvania jednej menštruácie.

Medzinárodná organizácia UNICEF v roku 2012 uverejnila oficiálnu definíciu menštruačnej hygieny ženy.

Znenie prekladu definície je:
„Ženy a dospievajúce dievčatá majú možnosť používať čistý materiál, ktorý slúži k absorbovaniu alebo zhromažďovaniu menštruačnej krvi a tento materiál či pomôcka môže byť menený v súkromí tak často, ako je zrovna potrebné.“

Heslo a hlavný odkaz hnutia Menstrual Hygiene Day v preklade znie: 
„Vytvorme svet, v ktorom každá žena a dievča môže svoju menštruáciu prežívať hygienickým spôsobom, doma aj kdekoľvek inde.“

MHD - Menstrual Hygiene Day 28.5.
MHD - Menstrual Hygiene Day 28.5. Zdroj foto: Getty Images

A čo tak si prečítať i články:

 

Zdroje

 • unicef.org - Guidance on menstrual health and hygiene
 • pubmed.ncbi.nlm.nih.gov - Menstrual hygiene among adolescent girls. Tanvi Nitin Deshpande, Supriya Satish PatilSupriti Balaram Gharai, S R Patil, P M Durgawale
 • theses.cz - Menstruace u dospívajících dívek a mladých žen. Bakalárská práca: Šarlota Smetanová. Vedúci práce: PhDr. Mgr. Jitka Tomanová, Ph.D. Univerzita Palackého v Olomouci. Katedra antropologie a zdravovedy

Naposledy aktualizované 07.01.2022

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Mgr. Kristína Kramárová

Zdravotnícky pracovník Mgr. Kristína Kramárová

Absolvovala som bakalárske štúdium fyzioterapie na fakulte biomedicínskeho inžinierstva ČVUT v Prahe. Nadviazala som a absolvovala magisterské štúdium fyzioterapie na fakulte zdravotníctva TnUAD. Aktuálne sa venujem PhDr. rigoróznemu konaniu na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave. Počas štúdií som pracovala na pozícii fyzioterapeuta v rehabilitačnej klinike spoločnosti Vamed Mediterra v Prahe a následne ako fyzioterapeut v Krajskej nemocnici v Liberci na oddelení neurológie. Počas výkonu zamestnania som bola súčasťou zdravotníckeho tímu na oddelení Covid19. Najviac sa zaujímam o pohybový aparát človeka, rehabilitáciu, fyzioterapiu v gynekológii a prírodnú medicínu. K mojim hobby patrí cvičenie, beh, písanie a spravovanie sociálnych sietí

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Domáca liečba kvasinkovej infekcie pošvy: Ako sa prírodne zbaviť mykóz? Domáca liečba kvasinkovej infekcie pošvy: Ako sa prírodne zbaviť mykóz?

Kvasinková infekcia pošvy, nazývaná aj vaginálnou mykózou je nepríjemná hubová infekcia postihujúca ženské pohlavné orgány. Prejavuje sa nepríjemným svrbením, pálením, opuchom a výtokom...

Prvá menštruácia: Aké základné informácie by sme mali vedieť? Dieťa/dievča, žena, matka a ich spoločná príprava Prvá menštruácia: Aké základné informácie by sme mali vedieť? Dieťa/dievča, žena, matka a ich spoločná príprava

Prvá menštruácia so sebou prináša zodpovednosť a určité otázky, na ktoré by dievčatá - ženy mali poznať odpovede. Spoznajte najdôležitejšie informácie o tomto významnom momente každého...

Prevencia rakoviny prsníka: nárok na vyšetrenie, fakty a mýty o mamografii Prevencia rakoviny prsníka: nárok na vyšetrenie, fakty a mýty o mamografii

Karcinóm prsníka je najčastejším nádorovým ochorením u žien. Jeho výskyt v populácii narastá. Pre prognózu liečby je dôležitá včasná diagnostika. Aká je prevencia rakoviny prsníka a...

Čo je to hormón Estrogén a ako vplýva na ženský organizmus? Čo je to hormón Estrogén a ako vplýva na ženský organizmus?

Estrogén je prezývaný ako „ženský hormón“, nakoľko významne vplýva na organizmus ženy po celý život. Predstavuje hlavný pohlavný hormón ženy, no v malej miere sa vyskytuje aj u mužov....

Prírodná pomoc proti bolestivej menštruácii. Poznáte ženské byliny? Prírodná pomoc proti bolestivej menštruácii. Poznáte ženské byliny?

S bolestivými prejavmi pri menštruácii sa počas života stretáva viac ako polovica žien. 


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.