späť na zoznam príznakov

Dlhé menštruačné krvácanie

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s Dlhé menštruačné krvácanie

Dlhé menštruačné krvácanie patri medzi príznaky Pohlavnej sústavy
Ďalšie názvy: polymenorea
V obsahu nájdete:


Choroby s príznakom "dlhé menštruačné krvácanie"

Dlhé menštruačné krvácanie sa v niektorých prípadoch označuje aj ako polymenorea a môže ísť o predĺženie menštruačného krvácania alebo aj o zvýšené a predĺžené menštruačné krvácanie. Veľakrát nastávajú rôzne poruchy menštruačného cyklu, ktoré sa prejavia aj na predĺženom menštruačnom krvácaní. Ide buď o vplyv hormónov alebo priamo nejaké ochorenie v ženskom pohlavnom ústrojenstve, či už zápalového alebo infekčného charakteru.

Napríklad v období hormonálnych zmien môže silné a zároveň dlhé menštruačné krvácanie postihovať ženy a nazýva sa menorágia. Tento problém nastáva napríklad v období pred menopauzou alebo pri nástupe menštruácie. Veľakrát však môže byť tento stav spôsobený aj genitálno-organickými chorobami, ako napríklad myómy alebo polypy, prípadne ak je prítomný nejaký chronický zápal. Niekedy to môže byť spôsobené aj vysoký krvným tlakom či chorobami srdca.

Vo väčšine prípadov je však silné a dlhé krvácanie počas menštruácie spôsobené organickými zmenami v pohlavnej sústave. Len niekedy sa predĺžené krvácanie objavuje ako dôsledok hormonálneho výkyvu, napríklad pri vysadení hormonálnej antikoncepcie. V niektorých prípadoch môže ísť aj o poruchu štítnej žľazy, ktorá produkuje hormóny a nerovnováha hladiny hormónov má vplyv na menštruačný cyklus. Znížená produkcia hormónov spôsobí predĺženie menštruácie.

Častokrát treba za dlhým menštruačným krvácaním hľadať ale príčiny priamo v pohlavných orgánoch. Napríklad pri zápale maternice dochádza k bolestiam v podbrušku, prítomný je aj pošvový výtok a najmä krvácanie mimo menštruačný cyklus, prípadne dlhšie krvácanie počas samotného cyklu. Keďže maternica je pomerne veľký orgán, môže prísť k zápalu v rôznych jeho častiach, napríklad sa zapáli hrdlo, sliznica alebo aj svalovina tela maternice a to aj zvonka.

V maternici môžu spôsobiť dlhé menštruačné krvácanie aj nádory, pričom väčšinou je krvácanie počas menštruácie aj nadmerné a dlhotrvajúce. Nádory sa prejavujú taktiež aj bolestivosťou. Problémy s nadmerným krvácaním, ale aj krvácaním dlhšie počas menštruácie, nastávajú aj pri endometrióze, kedy dochádza k uvoľneniu malých čiastočiek maternicovej sliznice do prostredia mimo maternice, kde tiež reagujú na menštruačný cyklus a krvácajú.

Vplyv na dlhé menštruačné krvácanie majú aj rôzne infekcie, ktoré postihujú ženskú pohlavnú sústavu. Či už ide o infekcie priamo pohlavných orgánov, alebo napríklad o pohlavne prenosné choroby, ako je napríklad kvasinková infekcia. V niektorých prípadoch môže táto infekcia tiež vyvolať dlhé menštruačné krvácanie u postihnutých žien. V prípade, ak žena spozoruje na sebe tento príznak, prípadne cíti aj bolesti alebo je krvácanie silné, mala by navštíviť gynekológa.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo môže spôsobiť zápal maternice? Čo môže spôsobiť zápal maternice?

Zápal maternice alebo tiež endometritis je menej častá infekcia ženskej pohlavnej sústavy. Infekt sa do maternice zväčša dostáva z iných ložísk, ojedinele krvnou cestou. Neliečená...

Rakovina vaječníkov - ako ju včas rozpoznať? Rakovina vaječníkov - ako ju včas rozpoznať?

Rakovina vaječníkov (cancer ovaries) je závažné nádorové ochorenia postihujúce ženy bez ohľadu na vek. Začiatok ochorenia býva nenápadný. V úvode bezpríznakový (asymptomatický)....

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Dlhá menštruácia - Monika 08.06.2018 23:03

Má slhú menštruáciu. asi mesiac a nie a nie skončiť. Nekrvácam veľa, ale raz áno raz nie.

Čo mi pomohlo

Neviem, ešte mi nič nepomohlo.

Mirinda:244 17.06.2018 21:36

Ja mám ten istý problém už 14 dní mám menzes a nie prestať, mám po 50 tie tak neviem či už mi to blbne nechcem ísť gynekológovi.

Gabika 24.12.2018 18:01

Ako čítam není som sama čo má taký problém. Mám 43rokov a zatiaľ som žiadny problem nemala a teraz tento mesiac sa objavil asi týždeň to bolo len také jemné spomenie a už viac ako týždeň krvácanie ale nie veľmi silno. Bolesti nemám žiadne neviem čo by pomohlo ....Poradíte ...