späť na zoznam článkov

Uštipnutie komárom: Podľa čoho si vyberajú obete a ako sa dá chrániť?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová
Uštipnutie komárom: Podľa čoho si vyberajú obete a ako sa dá chrániť?
Zdroj foto: Getty images

Prichádzajú spolu s teplými, letnými dňami. Rovnako ako ľudia milujú slnko, teplo a vodu. Útočia od súmraku do úsvitu. Upozorňujú na seba pískavým bzučaním, ktoré nám alarmuje, že si nás vybrali za obeť. Cicajú nám krv, značkujú nás štípancami a otravujú nepríjemným svrbením. Áno, hádate správne, sú to komáre. Na ktorých miestach sa zvyknú najčastejšie zdržiavať? Prečo nás atakujú? Kto je pre nich najvhodnejším sústom a ako sa voči nim brániť? Čítajte ďalej ...


Komáre, definícia a miera nebezpečenstva

Komár (culicidae) je jedným z niekoľkých tisícok druhov hmyzu. Rovnako aj druhy komárov počítame na tisíce. Existujú medzi nami už viac ako 226 000rokov. Sú rôzne veľké, nepresahujú však 16mm a vážia do 2,5g. Ich telo sa skladá z hlavy (oči, sosák, tykadlá), bruška a zadku. Patria medzi dvojkrídlovce, pretože majú pár blanitých krídel a tri páry nôh.

Sú veľmi dobrými letcami na dlhé trate. V noci dokážu nalietať až 10km, pričom bez prestávky vydržia stráviť vo vzduchu až 4hodiny. Rýchlosť ich letu dosahuje 1 - 2km/hod, počas ktorého vydávajú pískavý bzukot. Ten vzniká trením krídel o seba a hlasivkami. Samička dokáže mávnuť krídlami až 500x za sekundu.

Pozrime sa spolu na všetky letné problémy:
Naše zdravie v lete - slnko, teplo, úrazy a ochorenia

Ako komárom napomáha ich stavba tela pri hľadaní obete?

Komáre majú vpredu na hlave jednoduché oči a po bokoch zase zložené, ktoré im zabezpečujú mozaikové videnie. To je síce menej ostré ako ľudské ale oveľa lepšie vnímajú pohyb v okolí a majú väčšie zorné pole. Takisto dobre rozlišujú farby, čo napomáha ich lepšej orientácii v danom priestore.

Majú dobre vyvinuté sluchové ale aj čuchové ústrojenstvo, ktorým zacítia pachy pre nich lákavé (ľudský pot, kyselina mliečna) ale aj odpudivé. Svoju obeť cítia až na vzdialenosť asi 50m.

Miera nebezpečenstva komárov u nás

Tieto živočíchy v našich podmienkach nepredstavujú veľké nebezpečenstvo. Máme asi 50 druhov komárov, z toho najčastejšie sa vyskytujúcim na Slovensku je komár písklavý (Culex pipiens). Štípanec síce sčervenie, opuchne a svrbí ale po krátkom čase prestane.

Príznaky poštípania komárom:

dieťa v červenom tričku s poštípanou rukou od komára
Štípance od komára
 • lokálne začervenanie kože
 • bodka po sosáku v strede
 • mierny výstup nad úroveň kože
 • opuch
 • svrbenie
 • bolesť
 • prejavy alergie
 • prejavy iných infekcií

Na území Európy bol zaznamenaný výskyt lymskej boreliózy a dirofilariózy. Dirofilarióza je parazitárne ohorenie, ktoré zväčša postihuje zvieratá (mačky, psy). Komárom sa prenáša na človeka a neraz končí fatálne.

Miera nebezpečenstva komárov vo svete

Nebezpečné sú tropické druhy komárov, s ktorými môžeme prísť do kontaktu napríklad pri cestovaní do exotických krajín. Zákernosť spočíva v tom, že sú neraz infikované a ich poštipnutie býva cestou prenosu nebezpečných nákaz.

doktorka s mikroskopickým sklíčkom na ktorom sú otlčky komárov
Komáre ako prenášači vážnych nákaz
Zaujímavé: Komáre, ktoré sa pôvodne vyskytujú iba v Afrike či v Ázii, sa presúvajú vplyvom globálneho oteplenia smerom do Európy. Výskyt niektorých druhov sa potvrdil aj na území SR.

Medzi najnebezpečnejšie druhy patrí napríklad Aëdes Aegypti, ktorý prenáša hemoragickú horúčku Chykungunya, Dengue, žltú zimnicu ale aj vírus Zika. Ďalším je komár z druhu Anopheles, ktorý má na svedomí vznik malárie. Existuje nespočetné množstvo nebezpečných komárov. Spôsobujú mnoho ochorení vrátane uvedených. Tiež je to horúčka Papatasi, Oroya, Rift Valey a iné.

Kto nám pije krv?

Komáre patria medzi ektoparazity, ktoré sajú krv (haematophágia) človeka ale aj ostatných teplokrvných živočíchov. Konkrétne hovoríme o samičke komára, ktorá ju potrebuje ako zdroj bielkovín pre svoje vajíčka. Samček nikdy krv nesaje, živí sa nektárom.

Samičky od samčekov nie je ľahké rozlíšiť. Aspoň nie voľným okom. Líšia sa sosákom (priboscis). Samčeky ho majú ochlpený, čo im zároveň zaručuje lepši sluch. Bodavo - cicavé ústne ústrojenstvo samičky je hladké, čo jej umožňuje penetrovať kožu, cicať krv a vstreknúť sliny do rany.

Čo obsahujú sliny komára?

 • molekuly obmedzujúce zrážanlivosť krvi
 • molekuly obmedzujúce bolesť po vpichu
 • vírusy
 • baktérie
 • parazity

Najčastejšie lokality s výskytom komárov

Komáre milujú teplo. Ich výskyt je zvýšený v letných mesiacoch, hlavne od apríla do septembra. Tieto nočné tvory sa zdržiavajú cez deň na chladnejších miestach a v noci prilietajú za svetlom, teplom a potravou.

Stojaté vody a povodne

močiar s rojom komárov, v pozadí sú stromy a vpredu kamene lemujúce okraj močiara
Roj komárov počas doby rozmnožovania

Najčastejšie sa vyskytujú v tropickom a miernom podnebnom pásme. Sú však veľmi prispôsobivé a dokážu prežiť vo všetkých pásmach, na každom kontinente sveta.

Nájdeme ich hlavne v blízkosti vodných plôch s hustou vegetáciou. Preferujú stojaté vody ako sú jazerá, vodné nádrže, bazény ale aj sudy s vodou. Jeden z hlavných dôvodov je aj kladenie vajíčok v zhlukoch na vodné plochy. Dokonca aj malá mláka dokáže slúžiť ako liaheň.

Zaujímavé: Vajíčka komára majú schopnosť akejsi hybernácie, čiže prežívajú aj niekoľko rokov po vyschnutí rieky. Vedia sa opäť navrátiť k vývoju v prípade opakovaných dažďov či povodní.

Najobľúbenejším obdobím pre komáre je obdobie dažďov, ktoré keď pretrváva, dochádza k ich nadmernému výskytu. Premnoženie komárov môžu spôsobiť napríklad povodne, ktoré sú spolu s teplým počasím pre ne rajom.

Na základe čoho si komáre vyberajú svoje obete?

Boli ste ako dieťa doštípaný viac ako ostatní? Tak ste určite počuli od niektorého zo starších príbuzných, že máte sladkú krv. Je to však len mýtus.

Už dlhé roky sa vedci snažia zistiť, na základe čoho si komár vyberá svoju obeť. Niektoré zistenia sú preukázané, tie ostatné sú len domnienkami. Stále existujú špekulácie o nedostatku vitamínu B. Je pre komáre lákavý? To doteraz nevieme.

Čo komáre preferujú?

Na základe dlhoročných štúdií a pozorovaní vieme s istotou povedať, že komáre si obeť vyberajú.

 1. krvná skupina 0 (menej A, nechutí im B)
 2. ľudské teplo (alkohol prekrvuje, zvyšuje teplotu)
 3. ľudský pot (obsahuje baktérie a kyselinu mliečnu)
 4. oxid uhličitý (vo vydychovanom vzduchu)

Najohrozenejší sú teda ľudia, ktorý spĺňajú väčšinu z týchto podmienok. Elimináciou rizikových faktorov a podmienok vhodných pre útok komára, eliminujeme aj množstvo štípancov.

 • obydlia v blízkosti vodných plôch
 • nevyvetrané miestnosti (oxid uhličitý)
 • krvná skupina 0 a A
 • zvýšená telesná teplota
 • alkohol
 • cvičenie (pot, oxid uhličitý)
 • ochorenia spôsobujúce zvýšené potenie (štítna žľaza)
 • obezita
 • gravidita

Domáce rady a triky ako sa chrániť pred komármi

Zbaviť sa otravného návštevníka niekedy nemusí byť také jednoduché ako sa zdá. Tieto odolné tvory čakajú v prítmí na svoju príležitosť. Existujú však pachy, ktoré im nie len vadia ale ich priam odpudzujú.

Smrdia Vám po náročnom dni nohy? Máte vyhraté. Komáre tento pach neznášajú. A nie len oni.

Ochranné opatrenia proti komárom

Ochranné opatrenia proti komárom by sme nemali zanedbať hlavne v rizikových oblastiach alebo v období premnoženia či zvýšeného výskytu komárov. Nejde o nič zložité, nezaberú veľa času a s výsledkom budete spokojný.

 1. neotvárajte večer okno, ak máte rozsvietené svetlo
 2. používajte sieťky proti hmyzu
 3. sieťky impregnujte insekticídom
 4. v rizikových oblastiach je vhodná moskytiéra (sieť okolo postele)
 5. používajte repelenty (prírodné, syntetické)
 6. na noc dajte elektrický odpudzovač do zástrčky (obsahujú insekticídne výpary)
 7. zapáľte vonnú tyčinku

Vône, ktoré odpudzujú komáre

citróny a limetiky prekrojené na polky a v nich napichané klinčeky
Vôňa citróna a klinčeka je osvedčená

Vône odpudzujúce komáre sa dajú použiť rôzne. Môžete sa nimi natrieť vo forme esenciálnych olejov, zapáliť si sviečku či vonnú tyčinku, aby prevoňala izbu. Vám zaručí pokojný spánok a komárom neúspešný lov.

 • vôňa cesnaku
 • vôňa citróna (sviečka s vôňou citronely)
 • vôňa mäty
 • vôňa eukalyptu
 • vôňa tea tree oleja
 • vôňa levandule

Čo zaberá na štípance?

Štípanec od komára je vlastne lokálnou reakciou nášho imunitného systému. Málokedy dochádza k závažnejšej alergickej reakcii. Výsledkom je miestne začervenanie kože, mierny opuch a nepríjemný svrbivý pocit.

Čo naozaj pomáha?

 • kocka ľadu (tlmí bolesť a svrbenie, zmierňuje opuch a zápal)
 • fenistil či iný prípravok (mierni zápal, opuch, svrbenie, zamedzuje vzniku alergie)
 • tekutý púder (mierni svrbenie, zápal a opuch)
 • normálny alebo jablčný ocot (mierni opuch a svrbenie)
 • med (má aniseptické a upokojujúce účinky)
 • citrón alebo limetka (mierni svrbenie)
 • mäta a eukalyptus (mierni svrbenie)
 • aloe (mierni zápal)
 • tea tree olej (mierni zápal)

Svrbenie býva vo väčšine prípadov to, čo ľudí upozorňuje na bodnutie komárom. Navodzuje nám nepríjemný pocit a núti nás škriabať sa. Škrabanie však vyvolá lokálne prekrvenie pokožky čo zhoršuje zápal. Preto je vhodné vydržať, neškrabať a použiť krém na poštipnutie hmyzom, protialergický či protizápalový krém, alebo jeden z osvedčených domácich receptov.

Otestujte sa

1. Do akej skupiny zaraďujeme komáre?

2. V akom počasí je zvýšený výskyt komárov?

3. Koľko kilometrov dokáže komár nalietať počas noci?

4. Na akú vzdialenosť sú komáre schopné zacítiť svoju obeť?

5. Koľko druhov komárov sa vyskytuje na Slovensku?

6. Kto nám saje krv?

7. Čo vonia komárom?

8. Prečo sú obeťami útokov častejšie obézny ľudia a gravidné ženy?

9. Čo je to moskytiéra?

10. Čo zaberá na štípance?

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na všetkých 10 otázok :-) Excelentný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 9 z 10 otázok. Skvelý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 8 z 10 otázok. Výborný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 7 z 10 otázok. Dobrý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 6 z 10 otázok. Celkom dobrý výsledok.

Odpovedal/a ste správne na polovicu otázok. Priemerný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 4 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 3 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Získal/a ste iba 2 správne odpovede z 10. Nečítal/a ste pozorne. Zlý výsledok.

Máte iba jednu správnu odpoveď :-( Nečítal/a ste pozorne. Veľmi zlý výsledok.

Všetky Vaše odpovede boli bohužiaľ nesprávne :-( Nečítal/a ste pozorne. Máte ten najhorší výsledok.

Naposledy aktualizované 17.07.2020

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Vyštudovala som Strednú zdravotnícku školu a UKF v odbore urgentná medicína. Od roku 2008 som pracovala 10 rokov v Záchrannej zdravotnej službe na pozícii zdravotnícky záchranár. Neodkladnej prednemocničnej starostlivosti a urgentným stavom sa venujem doteraz ako Operátor záchrannej zdravotnej služby na linke tiesňového volania 155.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 5. 8. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 5. 8. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 5. 8. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 5. 8. 2020

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 5. 8. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 5. 8. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Pomáha domáca liečba a bylinky na zápal pľúc? Pomáha domáca liečba a bylinky na zápal pľúc?

Zápal pľúc je závažné ochorenie bez ohľadu na príčinu jeho vzniku. Jeho liečba by sa nemala podceňovať. V rámci prevencie a doplnenia terapie sú vhodnou alternatívou byliny a bylinné...

Čo je to fitness a ako sa udržať v dobrej kondícii? Čo je to fitness a ako sa udržať v dobrej kondícii?

Buď fit! Staré známe heslo z čias dávno minulých. Nachádza však uplatnenie aj v dnešnej dobe. Čo fitness vlastne znamená?


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.