späť na zoznam príznakov

Bolesť vystreľujúca do predlakia

Autor: Michal Hrebík

Bolesť vystreľujúca do predlakia môže byť symptómom pre dočasne natiahnutý sval, prípadne po namáhavej fyzickej aktivite napríklad preťažený lakťový alebo zápästný kĺb. Väčšinou ide o prejavy symptómov rôznych menej vážnych aj vážnejších porúch pohybového aparátu, či už kĺbov, svalov alebo šliach. Len výnimočne môže ísť o bolesť, ktorá má príčinu mimo postihnutej končatiny, to vtedy, ak sa dostane cez rameno až na dolnú časť danej ruky.

Takto sa môžu prejaviť bolesťami v predlaktí napríklad infarkt myokardu a angina pectoris. Oboje sú ochorenia srdcovo-cievneho systému, pričom primárna bolesť vychádza z hrude, niekedy do ľavého ramena. Odtiaľ sa môže preniesť až do oblasti predlaktia, ale je to skôr veľmi výnimočné. Bežná svalová slabosť v oblasti ruky a predlaktia zas vzniká po predošlej väčšej fyzickej námahe a presilenia svalov, prípadne s ňou môže dočasne súvisieť aj svalová bolesť.

Pokiaľ trvajú bežné svalové alebo kĺbové bolesti len krátkodobo, dajú sa riešiť aj bez návštevy lekára. Chce to hlavne kľudový režim, prípadne studené obklady, analgetické masti proti svalovici alebo na kĺby, niekedy aj tabletky proti bolesti. Ak však ide o bolesti príliš intenzívne, napríklad ak došlo k poraneniu chrupavky alebo väziva, je lepšie navštíviť lekára. To isté platí aj v prípade, ak sú bolesti dlhodobejšie, napríklad viac dní, vtedy tiež zájdite za lekárom.

Veľmi častým zranením, ktoré postihuje oblasti končatín je aj tzv. tenisový lakeť. Odborný názov ochorenia je laterálna epikondylitída. Choroba je zápalového charakteru a je spôsobená zápalovou reakciou úponu šliach svalového predlaktia, pričom ide o šľachy ohýbajúce zápästie aj celú ruku smerom nahor. Na liečbu sa používa medikamentózna liečba nesteroidnými antiflogistikami, prípadne elektroliečba, magnetoterapia a následne rôzne cvičenia.

Ak prejde ochorenie do chronickej podoby alebo sa opakovane vracia aj po roku, rieši sa to už formou operačnej a chirurgickej liečby. Okrem ochorení svalov a kĺbov, kde je prítomná bolesť vystreľujúca do predlaktia, možno nájsť príčinu tejto bolesti aj v neuropatických ochoreniach, ktoré spôsobujú bolesti spôsobené útlakom alebo poškodením niektorých dôležitých nervov. Ak sa liečba týchto ochorení zanedbá, môže byť ohrozená aj pohyblivosť ruky.

Veľmi častými chorobami tohto typu sú úžinové syndrómy, pri ktorých dochádza k poškodeniu nervov periférneho nervového systému. Ide o pritlačenie nervov v anatomicky prirodzene zúžených miestach nazývaných aj tunely, pričom tieto problémy sú spôsobené nadmernou záťažou končatín alebo ich strnulosťou v jednej polohe, napríklad pri kancelárskej práci. Pri bolestiach a problémoch tohto typu je pre úspešnú liečbu dôležité navštíviť lekára čo najskôr.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Bolesť vystreľujúca do predlakia patri medzi príznaky Bolestí
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
McKenzie metóda ako pomoc pri bolestiach chrbta? McKenzie metóda ako pomoc pri bolestiach chrbta?

Bolesť chrbta je jedným z najčastejších dôvodov návštevy lekára alebo fyzioterapeuta. 

3 príznaky, ktoré sprevádzajú bolesť krčnej chrbtice. Poznáte príčiny? 3 príznaky, ktoré sprevádzajú bolesť krčnej chrbtice. Poznáte príčiny?

Krčná chrbtica je dôležitá z viacerých dôvodov. Jej najdôležitejšia úloha je chrániť miechu, ktorá ňou prechádza. Jej druhá a nezanedbateľná úloha je zabezpečovať pohyb a oporu hlave. 

Ako súvisí krčná chrbtica a točenie hlavy? Čo pomôže na závraty? Ako súvisí krčná chrbtica a točenie hlavy? Čo pomôže na závraty?

Vo veku 18 až 65 rokov trpí približne 15 - 20 % populácie na bolesti krčnej chrbtice. Bolesť je len jedným z príznakov, o ktorých sa dozviete v nasledovnom článku. 

Čo je to choroba z vibrácií? Patrí medzi najčastejšie choroby z povolania Čo je to choroba z vibrácií? Patrí medzi najčastejšie choroby z povolania

Choroba z vibrácií patrí medzi profesijné ochorenia, a predstavuje druhú najčastejšiu chorobu z povolania z podstatne dlhého zoznamu. Vyskytuje sa u rizikových pracovníkov, ktorý sú...

S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu? S ktorými ochoreniami si laici často mýlia cievnu mozgovú príhodu?

Na svete existujú ochorenia so spoločnými rysmi. Preto nie je vždy jednoduché ich vzájomne rozlíšiť. Neraz bol kvôli tomu pacient nesprávne liečený. Diferenciálna diagnostika je postup...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.