Bolesť vystreľujúca do predlakia

Bolesť vystreľujúca do predlakia môže byť symptómom pre dočasne natiahnutý sval, prípadne po namáhavej fyzickej aktivite napríklad preťažený lakťový alebo zápästný kĺb. Väčšinou ide o prejavy symptómov rôznych menej vážnych aj vážnejších porúch pohybového aparátu, či už kĺbov, svalov alebo šliach. Len výnimočne môže ísť o bolesť, ktorá má príčinu mimo postihnutej končatiny, to vtedy, ak sa...

Bolesť vystreľujúca do predlakia môže byť symptómom pre dočasne natiahnutý sval, prípadne po namáhavej fyzickej aktivite napríklad preťažený lakťový alebo zápästný kĺb. Väčšinou ide o prejavy symptómov rôznych menej vážnych aj vážnejších porúch pohybového aparátu, či už kĺbov, svalov alebo šliach. Len výnimočne môže ísť o bolesť, ktorá má príčinu mimo postihnutej končatiny, to vtedy, ak sa dostane cez rameno až na dolnú časť danej ruky.

Takto sa môžu prejaviť bolesťami v predlaktí napríklad infarkt myokardu a angina pectoris. Oboje sú ochorenia srdcovo-cievneho systému, pričom primárna bolesť vychádza z hrude, niekedy do ľavého ramena. Odtiaľ sa môže preniesť až do oblasti predlaktia, ale je to skôr veľmi výnimočné. Bežná svalová slabosť v oblasti ruky a predlaktia zas vzniká po predošlej väčšej fyzickej námahe a presilenia svalov, prípadne s ňou môže dočasne súvisieť aj svalová bolesť.

Pokiaľ trvajú bežné svalové alebo kĺbové bolesti len krátkodobo, dajú sa riešiť aj bez návštevy lekára. Chce to hlavne kľudový režim, prípadne studené obklady, analgetické masti proti svalovici alebo na kĺby, niekedy aj tabletky proti bolesti. Ak však ide o bolesti príliš intenzívne, napríklad ak došlo k poraneniu chrupavky alebo väziva, je lepšie navštíviť lekára. To isté platí aj v prípade, ak sú bolesti dlhodobejšie, napríklad viac dní, vtedy tiež zájdite za lekárom.

Veľmi častým zranením, ktoré postihuje oblasti končatín je aj tzv. tenisový lakeť. Odborný názov ochorenia je laterálna epikondylitída. Choroba je zápalového charakteru a je spôsobená zápalovou reakciou úponu šliach svalového predlaktia, pričom ide o šľachy ohýbajúce zápästie aj celú ruku smerom nahor. Na liečbu sa používa medikamentózna liečba nesteroidnými antiflogistikami, prípadne elektroliečba, magnetoterapia a následne rôzne cvičenia.

Ak prejde ochorenie do chronickej podoby alebo sa opakovane vracia aj po roku, rieši sa to už formou operačnej a chirurgickej liečby. Okrem ochorení svalov a kĺbov, kde je prítomná bolesť vystreľujúca do predlaktia, možno nájsť príčinu tejto bolesti aj v neuropatických ochoreniach, ktoré spôsobujú bolesti spôsobené útlakom alebo poškodením niektorých dôležitých nervov. Ak sa liečba týchto ochorení zanedbá, môže byť ohrozená aj pohyblivosť ruky.

Veľmi častými chorobami tohto typu sú úžinové syndrómy, pri ktorých dochádza k poškodeniu nervov periférneho nervového systému. Ide o pritlačenie nervov v anatomicky prirodzene zúžených miestach nazývaných aj tunely, pričom tieto problémy sú spôsobené nadmernou záťažou končatín alebo ich strnulosťou v jednej polohe, napríklad pri kancelárskej práci. Pri bolestiach a problémoch tohto typu je pre úspešnú liečbu dôležité navštíviť lekára čo najskôr.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané