- wikiskripta.eu - ochorenia nechtov
Deformované nechty - aké sú ich najčastejšie príčiny?
Niektoré ochorenia signalizujú svoju prítomnosť na koži a aj na nechtoch. Prejavujú sa zmenou farby, ale aj tvaru, teda deformáciou nechtu. Okrem ochorení iných orgánov, postihnutý môže byť samotný necheť a jeho lôžko. Prípadne, môže ísť o vonkajšie poškodenie.
Zároveň je aj viacero ochorení, ktoré sa prejavujú v rámci svojich symptómov rozličnou deformáciou nechtov. A to ich povrchovou zmenou, zmenou farby alebo iným spôsobom. Niekedy ide len o kozmetické komplikácie a problémy. Samozrejme, môže ísť aj o vážnejšie ochorenia, napríklad pokožky alebo priamo nechtov.
Čo je treba si všímať:
- farbu nechtu,
- tvar,
- hrúbku,
- kvalitu nechtovej platničky.
Hlavné príčiny deformácie nechtov
Nechty sú veľakrát ukazovateľom stavu organizmu a jeho látkovej výmeny. Prípadne, môžu veľmi dobre ukázať na nedostatok niektorej látky v tele. Napríklad pri nedostatku železa môžu byť nechty lyžičkového tvaru, keď sú akoby v strede pretlačené dospodu, ale majú vyvýšené okraje.
Takéto nechty majú aj väčšiu lámavosť. Okrem toho môžu byť lyžičkovité nechty aj príznakom tyreotoxikózy, čiže pri zvýšenej funkcii štítnej žľazy. Je to stav, keď štítna žľaza produkuje viac hormónov, ako je potrebné.
Aj lupienka, najčastejšie kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje červenou a bolestivou kožou, prípadne jej svrbením a najmä šupinatením, má jeden zo symptómov práve deformáciu nechtov.
Konkrétne toto ochorenie postihuje nechtové lôžka. Okolo nechtu a práve pod jeho lôžkom sa môže objaviť žltá škvrna. Necheť môže byť deformovaný, matný, niekedy až hnedý a objavujú sa na ňom drobné jamky. V tomto prípade treba určite vyhľadať lekársku pomoc.
Ryhované nechty namiesto bežných hladkých sú zas prejavom nefunkčnosti niektorých dôležitých funkcií tráviaceho traktu. Prípadne sa vyskytujú, ak je v organizme vyšší objem toxických látok. To platí napríklad pre tuhých fajčiarov.
Medzi ostatné príčiny ťažkostí s nechtami patrí:
- ochorenia pečene a tráviaceho systému, môžu byť prítomné jamky a ryhy na nechtoch,
- ochorenia pľúc a srdca, keď sú prítomné vypuklé nechty,
- nedostatok živín, vitamínov A, B, zinku a železa - biele škvrny na nechtoch.
Ochorenia nechtov
Nechty často postihujú aj rôzne plesňové ochorenia. Najčastejšie ide o nechty na nohách. Ale nevyhýbajú sa ani nechtom na rukách. Dochádza k sfarbeniu do žlta, ohýbaniu a iným deformáciam tvaru a zmeny farby.
Častými ťažkosťami sú aj poruchy rastu nechtu. V tomto prípade je frekventovaným ochorením napríklad onycholýza. A to je odlúčenie nechtu od nechtového lôžka, ktoré môže byť čiastočné alebo aj úplne.
Rozštiepením alebo prehýbaním nechtov sú charakteristické dystrofie nechtov, a to ako symptómom ochorení ciev a nervov, ktoré sú v okolí nechtov a majú poškodené svoje primárne funkcie.
Existujú aj vrodené poruchy nechtov. Sem sa zaraďuje anochia, čo je chýbanie nechta, a to na jednom alebo viacerých prstoch. Samozrejme, môže k nej prísť aj behom života, ako získaná forma, napríklad po úrazoch.
Uvádzame niektoré ochorenia nechtov:
- onychomykóza je plesňové ochorenie, ktoré napadá kožu, vlasy a aj nechty,
- pachyonychia congenita, na nechtoch sa prejavuje ako zhrubnutie, nadbytok keratínu v nechtových lôžkach,
- hippokratovské prsty alebo aj paličkovité prsty, nechty sú vypuklé, zhrubnuté,
- leukonychia môže byť aj získaná forma, zmena farby nechtového lôžka,
- onycholysis je oddelenie nechtu od lôžka,
- koilonychia je lyžicovité preliačenie v strede nechtov a so vznikom hrboľov na rôznych miestach nechtov, sú lámavé a krehké,
- onychogryfóza je výrazná deformita nechtov, majú rôzne tvary, zahnutia,
- dystrofia nechtu, ako je aj dystrophia mediana canaliformis,
- Beauove čiary vznikajú aj pri infekcii alebo poranení, sú to priečne ryhy cez celú šírku nechtu,
- onychauxis je zhrubnutie nechtov,
- platonychia je získané, ale aj vrodené ochorenie, a to je vlastne úplná plochosť nechtov, vzniknúť môže aj pri ochoreniach štítnej žľazy,
- hapalonychia, je čiastočné zmäknutie, ohnutie alebo zlomenie nechta,
- psoriatické nechty, vznik olejových škvŕn nechtového lôžka,
- nádory nechtov (glomus tumor, onychomatrikom, subunválna veruka, subungválny melanóm).
Deformity nechtov pre externé príčiny
Nechty môžu byť deformované, ale aj z iných, externých príčin. Rôzne ryhy alebo praskliny sa vytvárajú aj pri úraze, alebo náraze nechta o iný predmet. Prípadne, ak bol necht vystavený nejakej chemickej látke, ktorá narušila jeho štruktúru.
Časté je aj zhrubnutie nechtov, jeho rohovatenie alebo zakrivenie. Pri deformovaných nechtoch na nohách je treba brať do úvahy aj typ obuvi, ktorú človek nosí. Potrebné je zvážiť, či nemôže byť nepriedušná a tesná obuv jednou z príčin mechanickej a podmienenej deformácie nechtu.
Video o ťažkostiach s nechtami
Choroby s príznakom "deformovaných nechtov"
- Anémia - chudokrvnosť
- Artritída - zápal kĺbov
- Avitaminóza
- Axiálna spondylartritída
- Bechterevova choroba - ankylozujúca spondylitída
- Lupienka - Psoriáza
- Prekryté syndrómy a zmiešaná choroba spojiva
- Hyperparathyreóza a hypoparatyreóza
- Juvenilná idiopatická artritída
- Plesne na nohách a nechtoch
- Nediferencovaná spondylartritída
- Psoriatická artritída
- Spondylartritída
Byliny používané na Deformované nechty
Zaujímavé zdroje informácií
Súvisiace
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →