späť na zoznam príznakov

Krátkodobé zastavenie dýchania

Autor: Michal Hrebík

Krátkodobé zastavenie dýchania sa nazýva aj apnoická pauza a vyskytuje sa pri rôznych poruchách nervového systému, ako príznak aj pri epilepsii, prípadne ako symptóm nočného spánkového apnoe. Niekedy môže byť spôsobené aj zmenou vnútorného prostredia tela za určitých podmienok a ku krátkodobo zastavenému dýchaniu dochádza aj pri reflexívnom zastavení dýchania pri vyrazenom dychu, výnimočne aj ako reakcia na krátkodobú hyperventiláciu.

Veľmi často sa vyskytuje apnoická pauza počas spánku v rámci syndrómu spánkového apnoe. Tento syndróm patrí medzi pomerne časté poruchy spánku, niekedy sa vyskytuje aj chrápanie, avšak najčastejším symptómom je krátka zástava dychu, ktorá trvá obvykle niekoľko sekúnd, maximálne do pol minúty. Tieto zástavy dychu sa opakujú aj častejšie, napríklad aj viackrát za hodinu a je niekoľko typov spánkového apnoe. Najčastejším je obštrukčné spánkové apnoe.

Táto forma predstavuje takmer 90 percent všetkých prípadov apnoe a príčina je v horných dýchacích cestách, konkrétne v oblasti hltanu, niekedy môže ísť aj o problém zväčšených mandlí. Apnoe môže byť aj centrálne, kedy nastáva problém v centrálnom nervovom systéme, prípadne aj zmiešané, čo je kombináciou obštrukčného a centrálneho spánkového apnoe. Apnoická pauza končí rýchlym prebudením postihnutého zo spánku a hlasitým nadýchnutím sa.

Práve kvôli nepomeru tlaku v dýchacom ústrojenstve dochádza k apnoickej pauze počas noci niekedy aj niekoľko desiatok krát a nie je to nič výnimočné. Krátkodobá zástava dychu je prítomná aj pri epilepisíí, konkrétne v rámci klasického epileptického záchvatu nastáva po odznení kŕčov, pričom aj tu prichádza k hlbokému nadýchnutiu sa po tejto zástave. Je to v dôsledku tonického typu epileptického záchvatu, kedy je postihnuté svalové tkanivo tela.

Pri záchvate môže nastať najprv strata vedomia, neskôr pád na zem a potom nasleduje tonický kŕč svalstva v tele, pričom postihnuté je aj dýchacie svalstvo, ktoré najprv vyvolá hlboký a silný výdych, po ktorom nastáva krátkodobé zastavenie dýchania a po odznení záchvatu povolia aj kŕče a postihnutý človek sa môže znova nadýchnuť. Okrem vyššie spomenutých najčastejších prípadov je možné ju pozorovať apnoickú pauzu pri iných poruchách.

Ide napríklad o poruchy vnútorného prostredia organizmu, napríklad pri zmeny kyslosti a rovnováhy iontov v organizme, čo môže mať za následok zmenu rytmu dýchania a tiež menšie prestávky v dýchaní. Podobne sa prejavujú aj viaceré choroby neurologického charakteru. Pri vyrazenom dychu, čo je reflexívny kŕč dýchacích svalov po ich náraze na vonkajšiu prekážku, trvá apnoická pauza obvykle niekoľko sekúnd a vzápätí odznie. Ak nie, je treba menšími údermi medzi lopatkami obnoviť činnosť svalov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Krátkodobé zastavenie dýchania patri medzi príznaky Dýchacej sústavy
Ďalšie názvy: apnoická pauza
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Meranie krvného tlaku, tepu či dychu doma. Ako sa vyznať v hodnotách? Meranie krvného tlaku, tepu či dychu doma. Ako sa vyznať v hodnotách?

Poznanie správnych hodnôt životných funkcií má význam pre každého človeka. A ich domáca kontrola je v dnešnej dobe jednoduchšia. Nápomocná je prehľadná infografika.

Ako sa prejavuje zápal pľúc, a aká liečba je najefektívnejšia? Ako sa prejavuje zápal pľúc, a aká liečba je najefektívnejšia?

Keď povieme liečba zápalu pľúc, väčšina si predstaví antibiotiká, lieky uľahčujúce dýchanie a lieky proti teplote. Zápal pľúc sa týmito farmakami síce lieči, ale iba jeho časť. Dôvodom...

Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc? Otrava alkoholom, vracanie a ostatné príznaky, aká je prvá pomoc?

Alkoholizmus a otravy alkoholom nie sú až tak ojedinelým fenoménom. Alkoholizmus je „metlou ľudstva” a častou príčinou spoločenských konfliktov. Je číslom jeden medzi všetkými...

Čo je to otrava krvi - sepsa, aké má prejavy a ako prebieha? Čo je to otrava krvi - sepsa, aké má prejavy a ako prebieha?

Sepsa , ktorú verejnosť pozná skôr ako otravu krvi , patrí medzi jeden z najvýznamnejších problémov dnešnej medicíny. Ide o závažnú komplikáciu viacerých chorobných stavov , ktorá...

Čo presne znamená Hantavírus, ktorý sa nedávno objavil v Číne? Čo presne znamená Hantavírus, ktorý sa nedávno objavil v Číne?

Akoby nestačila pandémia koronavírusu , médiami otriasli správy o podivnom úmrtí muža z Číny . Pitva za účelom potvrdenia, alebo vylúčenia ochorenia COVID-19, potvrdila niečo nečakané!...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.