Krátkodobé zastavenie dýchania

Krátkodobé zastavenie dýchania sa nazýva aj apnoická pauza a vyskytuje sa pri rôznych poruchách nervového systému, ako príznak aj pri epilepsii, prípadne ako symptóm nočného spánkového apnoe. Niekedy môže byť spôsobené aj zmenou vnútorného prostredia tela za určitých podmienok a ku krátkodobo zastavenému dýchaniu dochádza aj pri reflexívnom zastavení dýchania pri vyrazenom dychu, výnimočne aj ako reakcia...

Krátkodobé zastavenie dýchania sa nazýva aj apnoická pauza a vyskytuje sa pri rôznych poruchách nervového systému, ako príznak aj pri epilepsii, prípadne ako symptóm nočného spánkového apnoe. Niekedy môže byť spôsobené aj zmenou vnútorného prostredia tela za určitých podmienok a ku krátkodobo zastavenému dýchaniu dochádza aj pri reflexívnom zastavení dýchania pri vyrazenom dychu, výnimočne aj ako reakcia na krátkodobú hyperventiláciu.

Veľmi často sa vyskytuje apnoická pauza počas spánku v rámci syndrómu spánkového apnoe. Tento syndróm patrí medzi pomerne časté poruchy spánku, niekedy sa vyskytuje aj chrápanie, avšak najčastejším symptómom je krátka zástava dychu, ktorá trvá obvykle niekoľko sekúnd, maximálne do pol minúty. Tieto zástavy dychu sa opakujú aj častejšie, napríklad aj viackrát za hodinu a je niekoľko typov spánkového apnoe. Najčastejším je obštrukčné spánkové apnoe.

Táto forma predstavuje takmer 90 percent všetkých prípadov apnoe a príčina je v horných dýchacích cestách, konkrétne v oblasti hltanu, niekedy môže ísť aj o problém zväčšených mandlí. Apnoe môže byť aj centrálne, kedy nastáva problém v centrálnom nervovom systéme, prípadne aj zmiešané, čo je kombináciou obštrukčného a centrálneho spánkového apnoe. Apnoická pauza končí rýchlym prebudením postihnutého zo spánku a hlasitým nadýchnutím sa.

Práve kvôli nepomeru tlaku v dýchacom ústrojenstve dochádza k apnoickej pauze počas noci niekedy aj niekoľko desiatok krát a nie je to nič výnimočné. Krátkodobá zástava dychu je prítomná aj pri epilepisíí, konkrétne v rámci klasického epileptického záchvatu nastáva po odznení kŕčov, pričom aj tu prichádza k hlbokému nadýchnutiu sa po tejto zástave. Je to v dôsledku tonického typu epileptického záchvatu, kedy je postihnuté svalové tkanivo tela.

Pri záchvate môže nastať najprv strata vedomia, neskôr pád na zem a potom nasleduje tonický kŕč svalstva v tele, pričom postihnuté je aj dýchacie svalstvo, ktoré najprv vyvolá hlboký a silný výdych, po ktorom nastáva krátkodobé zastavenie dýchania a po odznení záchvatu povolia aj kŕče a postihnutý človek sa môže znova nadýchnuť. Okrem vyššie spomenutých najčastejších prípadov je možné ju pozorovať apnoickú pauzu pri iných poruchách.

Ide napríklad o poruchy vnútorného prostredia organizmu, napríklad pri zmeny kyslosti a rovnováhy iontov v organizme, čo môže mať za následok zmenu rytmu dýchania a tiež menšie prestávky v dýchaní. Podobne sa prejavujú aj viaceré choroby neurologického charakteru. Pri vyrazenom dychu, čo je reflexívny kŕč dýchacích svalov po ich náraze na vonkajšiu prekážku, trvá apnoická pauza obvykle niekoľko sekúnd a vzápätí odznie. Ak nie, je treba menšími údermi medzi lopatkami obnoviť činnosť svalov.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané