späť na zoznam príznakov

Nutkavá opakovaná ranná stolica

Autor: Michal Hrebík

Choroby s príznakom "nutkavá opakovaná ranná stolica"

Nutkavá opakovaná ranná stolica je príznakom obvykle problémov či už s črevami, žalúdkom alebo konečníkom a nemusí ísť vždy len o vážne ochorenia. Je treba rozoznávať aj to, či je takéto nutkanie na stolicu len ráno alebo aj počas celého dňa a tiež to, či sprevádzajú defekáciu aj iné príznaky, napríklad bolestivosť. O probléme sa dá hovoriť vtedy, ak takýmto nutkavým a opakovaným potrebám vyprázdnenia nepredchádzajú nejaké vonkajšie podnety či príčiny.

Vplyv na vyprázdňovanie majú vplyv aj rôzne iné faktory, ako napríklad pitný režim, pohyb a fyzická aktivita, prípadne stres. Taktiež existujú jedlá a nápoje, ktoré podporujú peristaltiku čriev a napomáhajú vyprázdňovaniu stolice, napríklad káva, ktorá má aj močopudné účinky. V tomto prípade býva ranná a to niekedy aj opakovaná stolica len dôsledkom týchto faktorov, kedy napríklad človek príliš veľa tekutín alebo tekutiny, ktoré podporujú častejšie vyprázdňovanie čreva.

Okrem toho je bežne nutkavá a opakovaná ranná stolica príznakom aj rôznych hnačkových a infekčných ochorení, ktoré postihujú tenké alebo hrubé črevo. Môže ísť o rôzne neškodné baktérie, ktoré sa dostanú do čreva a spôsobia krátkodobé problémy, pričom v tomto prípade sa človek tiež nevie ubrániť nutkavému pocitu na stolicu. Ak do pár dní príznaky pominú, nie je treba navštevovať hneď lekára. Pokiaľ je ale stav dlhodobý, je treba začať hľadať iné príčiny.

Veľmi často sa nutkavou a opakovanou rannou defekáciou vyznačujú rôzne zápaly konečníka alebo aj nádory na konečníku, ktoré nútia človeka k častému vyprázdňovaniu, avšak bez toho, aby sa následne dostavila úľava. Niekedy je stolica aj hlienovitá a môže obsahovať krv. V mnohých prípadoch sa defekácia nezaobíde bez bolesti a v tomto prípade je treba čo najskôr vyhľadať lekára. Môže ísť totiž aj o závažnejšie ochorenie, ktoré si vyžaduje včasnú liečbu.

Za problémami opakovaných ranných defekácií môžu byť aj funkčné poruchy, napríklad dráždivého konečníka alebo žalúdka. Pri dráždivom žalúdku sa prejavujú bolesti v tejto oblasti, pocit preplnenia a tiež aj nadúvanie, niekedy aj nevoľnosti po jedle a časté grganie. Pri dráždivom konečníku patria medzi príznaky najmä bolesti a tlak v oblasti brucha a tiež nepravidelná stolica, niekedy hnačka a to najmä počas stresových situácií, kedy je človek pod tlakom.

Aj dráždivý trakčník, čiže časť čreva, spôsobuje dlhodobo problémy so stolicou. Najmä ráno musí človek opakovane ísť na stolicu, nutkanie je silné a častokrát sa stolica konzistenciou mení od hustej až po riedku, pomerne časté sú aj hnačky. Nejde o orgánovú poruchu, ale o funkčnú, ktorá sa lieči farmakologicky. Jednak sa podávajú pri tomto syndróme dráždivého čreva rôzne probiotiká, ale tiež je potrebná aj zmena životného štýlu a vyhýbanie sa stresovým situáciám.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Nutkavá opakovaná ranná stolica patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Letná hnačka: Čo ju spôsobuje a čím sa prejavuje? Ako ju zvládnuť? Letná hnačka: Čo ju spôsobuje a čím sa prejavuje? Ako ju zvládnuť?

Hnačka sa v období tepla, a teda aj leta objavuje častejšie. Čo ju vyvoláva, aké má príznaky, riziká, ako sa jej účinne zbaviť? Stručné a prehľadné informácie nájdete v článku.

Stolica - čo signalizuje jej konzistencia, farba či zápach? Stolica - čo signalizuje jej konzistencia, farba či zápach?

Stolica je výsledným produktom trávenia. To aká je, môže upozorniť na stav tráviaceho traktu a na vznikajúci alebo už prítomný problém, čiže aj ochorenie. Sledovanie vlastností stolice a...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.