späť na zoznam chorôb

Akútna gastroenteropatia zapríčinená vírusom Norwalk

Autor: Michal Hrebík
Akútna gastroenteropatia zapríčinená vírusom Norwalk
Zdroj foto: Getty images

Akútna gastroenteropatia zapríčinená vírusom Norwalk je infekčné ochorenie, ktorému sa dobre darí najmä v spoločenských zariadeniach alebo tam, kde sa nachádza väčšia skupina ľudí na jednom mieste. Ide o hnačkové ochorenie, ktoré v rámci nebakteriálnych typov hnačiek postihuje až polovicu dospelej populácie a tretinu detskej, čo v praxi znamená, že spomedzi hnačiek, ktoré nie sú spôsobené baktériami, má akútna gastroenteropatia spôsobená vírusom Norwalk výrazné zastúpenie.


Príznaky Akútnej gastroenteropatii zapríčinenej vírusom Norwalk

Charakteristika

Vírus Norwalk bol objavený a dokázaný mikroskopickým vyšetrením ešte len v druhej polovici 20. storočia a je niekoľko genotypov vírusu, ktoré sa vyskytujú prakticky na každom kontinente. Niektoré genotypy postihujú nielen človeka, ale aj zvieratá. Vírus sa prenáša orálno - fekálnou cestou a spôsobuje črevné problémy, hnačky a zvracanie. V niektorých prípadoch bol zaznamenaný aj prenos vzduchom, avšak primárne sa prenáša kontaminovanými potravinami a stolicou.

Akútna gastroenteropatia, ktorá je spôsobená týmto vírusom, má pomerne rýchly nástup, ale zároveň by mala bez komplikácii po dvoch až troch dňoch odznieť. Ochorenie je prítomné v populácii celoročne, aj keď väčší výskyt je zaznamenaný najmä v zimnom období. Ochorenie je pomerne nákazlivé, pretože stačí, aby organizmus infiltrovalo len okolo 100 vírusov a človek sa už nakazí. Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje aj v zariadeniach spoločného stravovania a hoteloch.

Príčiny

Príčinou ochorenia je vírus Norwalk, ktorý sa dostane do organizmu buď kontaminovanou vodou alebo potravou, čiže nízkou hygienou. Vírus následne v organizme pôsobí v tráviacom ústrojenstve, kde pôsobí na trávenie čriev a zabraňuje správnej absorpčnej funkcii, pričom ochorenie je charakteristické sprievodnými symptómami. Inkubačná doba môže byť rôzna od 3 do 10 dní, pričom ochorenie je v rámci nebakteriálnych typov hnačiek najrozšírenejšie na celom svete.

Príznaky

Prvé symptómy sa objavujú nárazovo a choroba začína najmä vracaním a akútnymi hnačkami. Nábeh je veľmi rýchly a aj v priebehu pár hodín môže prísť k značnej dehydratácii organizmu. Okrem toho medzi príznaky patria aj bolesť hlavy, nevoľnosť, nechutenstvo, bolesť brucha, prípadne bolesti v končatinách. Niekedy je možné pozorovať aj zvýšenú telesnú teplotu, ale nie je to charakteristický symptóm pre akútnu gastroenteropatiu spôsobenú vírusom Norwalk.

Pri väčšiny postihnutých má choroba pomerne krátky priebeh a odznie väčšinou už po 3 až 4 dňoch, prípadne niekedy aj skôr. U niektorých postihnutých jedincoch je možné pozorovať príznaky len jemné a slabé, závisí to od ich imunity. Nevýhodou je, že inkubačná doba je veľmi široká a môže ísť o dní, ale napríklad aj o čas vyše týždňa. V priebehu ochorenia je charakteristická dehydratácia, strata hmotnosti a tiež aj celková únava organizmu postihnutého.

Diagnostika

Ochorenie je možné diagnostikovať jednak anamnézou a pozorovaním príznakov, ale najmä špeciálnym laboratórnym a biologickým vyšetrením. V rámci laboratórneho vyšetrenia ide o preukázanie prítomnosti vírusových nukleových kyselín pomocou PCR vo vzorkách stolice od postihnutého jedinca, pričom sa môže použiť aj imunoelektroskopia. Vírusy sa dajú zistiť aj sérologickým testom na protilátky Elisa, avšak priama kultivácia pôvodcov v bunkových štruktúrach sa nedá vykonať.

Čo je to Norwalk vo videu

Čo je to Norwalk vo videu

Priebeh

Priebeh ochorenia je veľmi rýchly a hoci začiatok môže byť príliš prudký, veľmi rýchlo aj príznaky a ochorenie väčšinou bez medikamentóznej podpory pominú. Inkubačná doba je od 3 do 10 dní a v momente, kedy ochorenie prepukne, objavia sa najmä silné hnačky, zvracanie a nevoľnosť. Nasleduje bolesť žalúdka a celková dehydratácia organizmu spolu so slabosťou. Väčšinou najneskôr do 3 dní ochorenie ustúpi spolu s príznakmi, no pri komplikáciach je nutná nemocničná liečba.

Chcete sa dozvedieť ako sa lieči akútna gastroenteropatia zapríčinená vírusom norwalk?

Liečba

Naposledy aktualizované 02.07.2020

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Akútnu gastroenteropatiu zapríčinenú vírusom Norwalk lieči Infekčné lekárstvo , vyšetruje Anamnézu , Vyšetrenie krvi , Vyšetrenie stolice , patrí medzi Ochorenia tenkého čreva
Ďalšie názvy: akútna gastroenteropatia spôsobená vírsom Norwalk
V obsahu nájdete: Popis ,Charakteristika ,Príčiny,Príznaky ,Diagnostika, Priebeh , Video

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc) Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc)

I bežná činnosť ako je príprava jedla a jeho konzumácia dokáže poriadne otráviť. Všade prítomné baktérie , vírusy a parazity čakajú na svoju príležitosť množiť sa a spôsobovať...

Ako zvládnuť hnačku u detí s rozvahou Ako zvládnuť hnačku u detí s rozvahou

Opäť zažívame obdobie viróz a sezónnych ochorení. Jednou komplikáciou týchto dní býva hnačka. Príčiny hnačky sú rôznorodé.

Apatia, únava, ospalosť. Tu je 5 tipov ako ich prekonať Apatia, únava, ospalosť. Tu je 5 tipov ako ich prekonať

Aj vás premohla únava ? Ste ospalí, padajú vám viečka, zahmlieva sa vám pred očami, často zívate a jediné na čo dokážete myslieť je vaša posteľ? Prestávate vnímať okolie, ste...

Črevná viróza prichádza rýchlo, je intenzívna ale trvá krátko Črevná viróza prichádza rýchlo, je intenzívna ale trvá krátko

Prekvapila Vás niekedy intenzívna hnačka, ktorá sa objavila odnikiaľ? Potrápila Vás pár dní a tak rýchlo ako prišla aj sama odišla? Možno k Vám zavítala črevná chrípka . 

Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia - cudzokrajné nákazy Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia - cudzokrajné nákazy

Z ďalekých ciest si ľudia nosia domov kadečo. Od príjemných zážitkov, spomienok a suvenírov až cez cudzokrajnú nákazu . Hnačkové ochorenia či Faraónová pomsta známa hlavne z Egypta je...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.