Pocit ťažkosti
Pocit ťažkosti súvisí najmä s pocitom plnosti žalúdka a pocitom nasýtenia či prejedenia. Veľakrát môže byť pocit ťažkosti v žalúdku vyvolaný aj ako sekundárny príznak, napríklad pri kinetóze alebo pri zdravotných problémoch srdca a cievneho systému, vo väčšine prípadov má ale tento symptóm súvis s tráviacou sústavou. Niekedy je prirodzený, napríklad po ťažko stráviteľných alebo tučných jedlách s veľkým obsahom tukov,...
V stenách žalúdka sú receptory, ktoré reagujú na roztiahnutie týchto stien a podľa toho regulujú aj pocity hladu. V žalúdka sa prijatá potrava mení na tekutejšiu tráveninu, ktorá sa cez dolný žalúdočný zvierač dostáva do tenkého čreva, kde sa spracováva. Napríklad pri zápche sa pocit plnosti dostavuje vtedy, ak má človek problém s natrávením potravy do hrubého čreva a neskôr jej vyprázdnením cez stolicu. Prítomné sú aj nadúvanie a tiež plynatosť.
Aj problémy s dráždivým trakčníkom alebo dráždivým črevom môžu spôsobiť pocity plnosti a ťažkosti, ale typickejšími príznakmi sú najmä opakované ranné stolice, škvŕkanie v bruchu a časté hnačky. Ochorenie je funkčného charakteru, čiže nejde o organickú poruchu, pričom ide o ochorenie hrubého čreva. Človek má nepríjemné pocity, niekedy aj nadúvanie a pocity nedokonalého vyprázdnenia, pričom vo väčšine prípadov sú tieto problémy spôsobené stravou a stresom.
Steatózu pečene, čiže stučnenie a stukovatenie pečene, tiež sprevádzajú pocity ťažkosti a plnosti, ale najmä bolesti brucha, nadúvanie, pocity na zvracanie a poruchy vyprázdňovania. Toto ochorenie pečene patrí medzi metabolické poruchy a v tkanivách pečene prichádza k zmenám, ktoré narušujú jej funkčnosť. Najčastejšie na vplyv choroby majú vplyv nadmerná konzumácia alkoholu, ale tiež obezita a nadmerný príjem tukov, mastných kyselín a niekedy aj sacharidov.
Problémy s plnosťou žalúdka sú typické najviac pre rôzne ochorenia žalúdka. Napríklad pri gastritíde, čo je zápalové ochorenie alebo podráždenie sliznice a výstelky žalúdka, dochádza nielen k pocitom ťažkosti, ale aj k bolesti v nadbrušku, zníženej chuti do jedla a tiež niekedy aj k nevoľnosti a pocitu na zvracanie. Môže ísť buď o akútnu gastritídu spôsobenú napríklad jednorázovým požitím dráždivého jedla, prípadne o chronickú formu, ktorá je niekedy aj asymptotická.
Bolesti brucha a pocit sýtosti je možné pozorovať aj pri niektorých vredových ochoreniach v tráviacej sústave, napríklad pri žalúdočných vredoch alebo vredoch na dvanástorníku. Väčšinou týmito problémami trpia muži a podstatou je narušenie vnútornej sliznice žalúdka alebo dvanástorníku. U dvanástorníkového vredu sa bolesti prejavujú nalačno a zmiernia sa po najedení, u žalúdočných vredov je to naopak a podráždenie vzniká najmä po najedení.
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →