späť na zoznam príznakov

Prerušované močenie

Autor: Michal Hrebík

Choroby s príznakom "prerušované močenie"

Prerušované močenie obvykle znamená, že sa niekde v močových cestách vytvorila prekážka, ktorá bráni súvislému močeniu. Môže byť tiež spojené takéto prerušované močenie aj s inými problémami s močením, napríklad s močením menšieho množstva moču, častejším nutkaním na vyprázdnenie mechúra alebo niekedy aj s bolesťou a rezaním či pálením v močových cestách. Vo väčšine prípadov ide o symptóm vážnejšieho ochorenia, ktoré treba riešiť s lekárom.

Nie vždy však ide o ochorenie močových ciest, môže ísť napríklad v niektorých prípadoch aj o hormonálnu poruchu, kedy dochádza ku kolísaniu hladiny hormónov v organizme. Napríklad viacero rôznych hormónov ovplyvňuje filtráciu alebo reabsorbciu vody do moči alebo späť do krvi priamo v obličkách a pri porušení týchto procesov dochádza k problémom s močením. V niektorých prípadoch môže byť aj problém s dostatkom tekutín a konzistenciou moču.

Najčastejšie je prerušované močenie spôsobené u mužov zväčšenou prostatou. Prostata je predstojná žľaza, ktorá môže byť zväčšená mikroskopicky, klinicky alebo symptomaticky, pričom vážnejšími príznakmi sa prejavuje len posledná forma zväčšenia. Prostata sa nachádza pod močovým mechúrom a zo spodnej strany naň dolieha, pričom ak sa zväčší, začne naň priamo aj tlačiť. Cez prostatu prechádza aj močová trubica a tak jej zväčšenie spôsobí jej útlak.

Kvôli tomu sa zúži jej priesvit a to spôsobuje problémy s močením. Či už ide o zoslabenie prúdu močenia, ale tiež aj o prerušovanie močenie. Človek môže mať tiež po vymočení pocit, že sa ešte nevymočil dokonale a preto môže o nejaký čas znova pociťovať nutkanie na močenie. Niekedy sa môže podobne prejavovať na prostate aj nádor a preto je lepšie čo najskôr vyhľadať lekárske vyšetrenie. Veľmi častým problémom je aj zápal močových ciest.

Vo väčšine prípadov ide o bakteriálnu formu zápalu močových ciest, ktorá je spôsobená baktériou Escherichia coli, ktorá žije v zažívacom trakte človeka, ale pokiaľ sa dostane do močového ústrojenstva, môže sa tu rozmnožiť a spôsobiť zápal. Ten sprevádzajú najmä bolesti a pálenie pri močení a niekedy u žien aj bolesti v podbrušku. Zápal sa lieči antibiotickou liečbou a ak sa neodhalí včas, hrozí jeho rozšírenie napríklad aj do obličiek.

Aj pri obličkovom zápale, čo je infekčné ochorenie obličiek, môže byť časté prerušované močenie, ale aj častejšie močenie a pálenie pri močení. Problémom s močením sa prejavujú aj obličkové kamene, ktoré vzniknú z nerozpustných solí a minerálov a neskôr putujú močovými cestami dolu. Vytvoria prekážky priamo v močovodoch, ktoré zabraňujú plynulému močeniu a spôsobujú tiež bolesť a rezanie. Pokiaľ sú príliš veľké, môže prísť nielen k prerušeniu, ale aj zastaveniu močenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby? Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby?

Je druhým najčastejším zhubným nádorom v Európe i vo svete a najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u mužov . Asi 95% chorých sa dožíva 5 rokov a asi polovica z nich zomiera. 

Ženy a únik moču? Postihuje i mladšie + príčiny a liečba, čo pomáha? Ženy a únik moču? Postihuje i mladšie + príčiny a liečba, čo pomáha?

Inkontinencia trápi prevažne nežné pohlavie. Nevyhýba sa ani mladým ženám. Nečakajte a riešte tento problém čo najskôr.

Krv v moči. Ako príznak týchto chorôb by ste ju určite nečakali Krv v moči. Ako príznak týchto chorôb by ste ju určite nečakali

Prítomnosť krvi v moči (haematuria) nie je samostatná choroba. Je závažným symptómom ochorenia obličiek , močového ústrojenstva , vyskytuje sa pri veľkom množstve iných chorôb...

Naposledy aktualizované


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.