späť na zoznam príznakov

Zastavenie močenia

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Zástava močenia, nazvaná aj anúria, nastáva obvykle v prípade zlyhania obličiek a ide o závažný stav, kedy je potrebné vyhľadať čo najskôr lekársku starostlivosť a vyšetrenie. Zlyhanie obličiek môže totiž byť spôsobené viacerými inými chorobami v tele, ktoré si môžu vyžadovať čo najskoršiu liečbu. Zlyhanie obličiek je možné v niektorých prípadoch zvrátiť a ich funkciu obnoviť, ale je nutný rýchly lekársky zásah a preto ak človek spozoruje zastavenie močenia, mal by čo najskôr vyhľadať lekára.

V niektorých prípadoch môže byť močenie znížené, napríklad v dôsledku dehydratácie, ale nie je úplne zastavené. Zástava nastáva v prípade napríklad akútneho zlyhania obličiek alebo chronického zlyhania obličiek. Chronické zlyhanie môže nastať napríklad v dôsledku cukrovky, dlhodobo neliečeného vysokého krvného tlaku alebo v dôsledku chronických zápalov obličiek. Niekedy sa môžu na obličkách objaviť aj vrodené vady, ako napríklad polycysty, ktoré zlyhanie podporia.

Akútne zlyhanie obličiek je spojené častokrát s rôznymi zápalmi v obličkách. Napríklad pri infekčnom zápale môže v prípade nedostatočného liečenia tohto zápalu nastať tiež zlyhanie obličiek a ich funkcie a následkom toho aj zástava močenia. Zápal obličiek môže byť akútny alebo chronický, pričom najčastejšie sa infekcia dostane do obličiek z močových ciest, ktoré sú tiež zapálené. Postihnutý človek by preto nemal takýto zápal podceniť a vždy ho poctivo liečiť.

Problémom a rizikom pre zlyhanie obličiek je napríklad aj glomerulonefritída, kedy dochádza k zápalu glomerulov v obličkách. Ide o mikroskopické telieska uložené v obličkách, ktoré majú na starosti filtráciu krvi. Ide o menšie zoskupenia drobných ciev, cez ktoré prebieha krv a nastáva tu primárna filtrácia moču. Pokiaľ sú tieto telieska zapálené, človek môže močiť menšie množstvo moči, niekedy sa v nej vyskytuje aj krv a pri neliečenom zápale hrozí zlyhanie obličiek.

K zlyhaniu obličiek ale môže prísť aj v dôsledku iných ochorení v organizme, ktoré majú vplyv na ich funkciu. Viesť k akútnemu zlyhaniu obličiek môžu napríklad rozsiahle krvácanie v organizme, popáleniny, komplikácie pri cukrovke, zápal pankreasu, zápal pobrušnice, zápal myokardu, perikardu alebo iných častí srdcovej sústavy, poruchy srdcového rytmu alebo aj dlhodobo nízky krvný tlak. Samozrejme, ide len o rizikové faktory, ktoré nemusia vždy spôsobiť zlyhanie.

Okrem zlyhania je zástava močenia príznakom aj pre iné ochorenia v obličkách, napríklad môže ísť o upchatie obličkových ciev. Veľakrát môže byť na príčine zastavenia močenia aj blokovanie dolných močových ciest, výnimočne ide o problém v pohlavnej sústave, u mužov zväčšenie prostaty a u žien rakovina krčka maternice, ale len málokedy dochádza k úplnému zastaveniu močenia. Častejšie je skôr obmedzenie močenia a iné príznaky, ktoré ale tiež netreba podceniť.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Zastavenie močenia patri medzi príznaky Vylučovacej sústavy
Ďalšie názvy: anúria
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby? Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby?

Je druhým najčastejším zhubným nádorom v Európe i vo svete a najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u mužov . Asi 95% chorých sa dožíva 5 rokov a asi polovica z nich zomiera. 

Starostlivosť o obličky Starostlivosť o obličky

Ochorenia obličiek mnohokrát prinášajú so sebou riziká komplikácií. Tieto bývajú rovnako nebezpečné ako ochorenie samotné. Ako sa však vyhnúť ich možným ochoreniam? Na svoje obličky by...

Obličky a ich ochorenia Obličky a ich ochorenia

Obličky sú rovnako, ako ostatné orgány ľudského tela veľmi dôležité pre jeho fungovanie. Čo to však spôsobí, ak sa ich funkčnosť naruší? V článku si povieme niečo o ich úlohe a...

Ako zostať v lete zdravý Ako zostať v lete zdravý

Čo môže ohroziť naše zdravie v lete alebo ako sa správať, aby sme zostali zdraví? Možných príčin ohrozenia zdravia je aj v letných mesiacoch neúrekom. Pre zvýšenú fyzickú aktivitu je...

Krv v moči. Ako príznak týchto chorôb by ste ju určite nečakali Krv v moči. Ako príznak týchto chorôb by ste ju určite nečakali

Prítomnosť krvi v moči (haematuria) nie je samostatná choroba. Je závažným symptómom ochorenia obličiek , močového ústrojenstva , vyskytuje sa pri veľkom množstve iných chorôb...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.