späť na zoznam príznakov

Zastavenie močenia

Autor: Michal Hrebík

Zástava močenia, nazvaná aj anúria, nastáva obvykle v prípade zlyhania obličiek a ide o závažný stav, kedy je potrebné vyhľadať čo najskôr lekársku starostlivosť a vyšetrenie. Zlyhanie obličiek môže totiž byť spôsobené viacerými inými chorobami v tele, ktoré si môžu vyžadovať čo najskoršiu liečbu. Zlyhanie obličiek je možné v niektorých prípadoch zvrátiť a ich funkciu obnoviť, ale je nutný rýchly lekársky zásah a preto ak človek spozoruje zastavenie močenia, mal by čo najskôr vyhľadať lekára.

V niektorých prípadoch môže byť močenie znížené, napríklad v dôsledku dehydratácie, ale nie je úplne zastavené. Zástava nastáva v prípade napríklad akútneho zlyhania obličiek alebo chronického zlyhania obličiek. Chronické zlyhanie môže nastať napríklad v dôsledku cukrovky, dlhodobo neliečeného vysokého krvného tlaku alebo v dôsledku chronických zápalov obličiek. Niekedy sa môžu na obličkách objaviť aj vrodené vady, ako napríklad polycysty, ktoré zlyhanie podporia.

Akútne zlyhanie obličiek je spojené častokrát s rôznymi zápalmi v obličkách. Napríklad pri infekčnom zápale môže v prípade nedostatočného liečenia tohto zápalu nastať tiež zlyhanie obličiek a ich funkcie a následkom toho aj zástava močenia. Zápal obličiek môže byť akútny alebo chronický, pričom najčastejšie sa infekcia dostane do obličiek z močových ciest, ktoré sú tiež zapálené. Postihnutý človek by preto nemal takýto zápal podceniť a vždy ho poctivo liečiť.

Problémom a rizikom pre zlyhanie obličiek je napríklad aj glomerulonefritída, kedy dochádza k zápalu glomerulov v obličkách. Ide o mikroskopické telieska uložené v obličkách, ktoré majú na starosti filtráciu krvi. Ide o menšie zoskupenia drobných ciev, cez ktoré prebieha krv a nastáva tu primárna filtrácia moču. Pokiaľ sú tieto telieska zapálené, človek môže močiť menšie množstvo moči, niekedy sa v nej vyskytuje aj krv a pri neliečenom zápale hrozí zlyhanie obličiek.

K zlyhaniu obličiek ale môže prísť aj v dôsledku iných ochorení v organizme, ktoré majú vplyv na ich funkciu. Viesť k akútnemu zlyhaniu obličiek môžu napríklad rozsiahle krvácanie v organizme, popáleniny, komplikácie pri cukrovke, zápal pankreasu, zápal pobrušnice, zápal myokardu, perikardu alebo iných častí srdcovej sústavy, poruchy srdcového rytmu alebo aj dlhodobo nízky krvný tlak. Samozrejme, ide len o rizikové faktory, ktoré nemusia vždy spôsobiť zlyhanie.

Okrem zlyhania je zástava močenia príznakom aj pre iné ochorenia v obličkách, napríklad môže ísť o upchatie obličkových ciev. Veľakrát môže byť na príčine zastavenia močenia aj blokovanie dolných močových ciest, výnimočne ide o problém v pohlavnej sústave, u mužov zväčšenie prostaty a u žien rakovina krčka maternice, ale len málokedy dochádza k úplnému zastaveniu močenia. Častejšie je skôr obmedzenie močenia a iné príznaky, ktoré ale tiež netreba podceniť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Zastavenie močenia patri medzi príznaky Vylučovacej sústavy
Ďalšie názvy: anúria
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aké sú príznaky dehydratácie? Poznáte príčiny, ako telo opäť zavodniť? Aké sú príznaky dehydratácie? Poznáte príčiny, ako telo opäť zavodniť?

Odvodnenie organizmu či dehydratácia znamená, že je v tele nedostatok vody. Znížené množstvo vody v organizme je dôsledok zníženého príjmu tekutín, ale aj ako následok ich zvýšenej...

5 tipov: Ako sa v lete vyhnúť problémom a zostať zdravý? 5 tipov: Ako sa v lete vyhnúť problémom a zostať zdravý?

Čo môže ohroziť naše zdravie v lete alebo ako sa správať, aby sme zostali zdraví? Možných príčin ohrozenia zdravia je aj v letných mesiacoch neúrekom. Pre zvýšenú fyzickú aktivitu je...

Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky? Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky?

Dehydratácia začína byť opäť aktuálnou témou, a to hlavne pre horúce letné počasie. Samozrejme, jej vznik môžu zapríčiniť rôzne ochorenia, napríklad s hnačkou či horúčkou. Komplikuje...

Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby? Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby?

Je druhým najčastejším zhubným nádorom v Európe i vo svete a najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u mužov . Asi 95% chorých sa dožíva 5 rokov a asi polovica z nich zomiera. 

Starostlivosť o obličky: Ako ich zregenerovať a posilniť? Starostlivosť o obličky: Ako ich zregenerovať a posilniť?

Ochorenia obličiek mnohokrát prinášajú so sebou riziká komplikácií. Tieto bývajú rovnako nebezpečné ako ochorenie samotné. Ako sa však vyhnúť ich možným ochoreniam? Na svoje obličky by...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.