späť na zoznam príznakov

Mikroskopická krv v moči

Autor: Michal Hrebík

Mikroskopická krv v moči, nazvaná aj ako mikrohematúria, je taký výskyt červených krviniek v moči, ktorý sa dá zistiť len mikroskopicky, čiže ide o veľmi malé množstvo. Moč v krvi je prítomná vtedy, ak zlyhávajú niektoré orgány močovej a vylučovacej sústavy, prípadne môže súvisieť s niektorým z nádorových ochorení. Vyskytuje sa napríklad aj pri močových kameňoch a signalizuje buď zvýšenú krvácavosť priamo v močových cestách, alebo problém s filtráciou krvi.

Niekedy sa môže krv v moči objaviť aj v prípadoch hemofílie alebo ak má pacient problémy s nedostatkom krvných doštičiek či so slabou zrážanlivosťou. Vtedy dochádza ku krvácaní aj pri menšom poškodení v organizme a krv sa môže v malých množstvách vylučovať aj cez moč. Pokiaľ ide o časté močenie v spojení s bolesťou, prípadne s výskytom krvi v moči, môže ísť aj o rakovinu prostaty, ktorá sa však musí zisťovať odbornými vyšetreniami priamo u lekára.

Nielen na prostate, ale napríklad aj na obličkách sa môžu vyskytovať nádory. Nádory obličiek môžu byť benigné, pričom v tomto prípade nejde o rakovinu a nehrozí metastázovanie do okolitého tkaniva, alebo maligné, kde sa už hovorí aj o rakovine obličiek. Pokiaľ ide o maligné, čiže zhubné nádory na obličkách, najčastejšie sa jedná o karcinóm, ktorý vychádza z epitelových buniek a prítomnosť je možné zistiť cez mikroskopickú krv v moči ako aj ďalšie symptómy.

Obličky však postihujú nielen nádory, ale aj zápaly. Veľmi častou formou zápalu obličiek je nefritída. Ide o infekčné a zápalové ochorenie obličiek bakteriálneho pôvodu, ktoré môže byť akútne alebo chronické a ak sa liečba ochorenia zanedbá, môže to viesť až k zlyhaniu obličiek. Keďže obličky slúžia na očisťovanie krvi od rôznych škodlivín a tvorí sa tu moč, spôsobuje zápal a infekcia narušenie ich správnej funkcie, čo sa prejavuje častým močením aj mikrohematúriou.

Glomeruloneftritída je tiež určitý druh zápalu obličiek, pričom v tomto prípade sú postihnuté infekciou a zápalom glomeruly. Ide o mikroskopické telieska uložené v obličkách, ktoré majú na starosti filtráciu krvi. Ich počet v zdravej obličke presahuje jeden milión a cez ne je krv filtrovaná, pričom tak vzniká primárna moč. Takáto moč sa neskôr v obličkách ešte upravuje. Zápal tohto typu sa prejavuje mikroskopickým výskytom krvi v moči, ale aj močením malého množstva moči.

Ak sa k mikrohematúrii pridá aj bolesť v podbrušku, časté nutkanie na močenie a aj časté močenie, môže ísť aj o postihnutie močových ciest formou ich zápalu. Ten je vo väčšine prípadov spojený s baktériou Escherichia coli, ktorá ho vyvoláva. Mikroskopické stopy krvi v moči sa vyskytujú aj pri močových a obličkových kameňoch, ktoré postupujú močovým ústrojenstvom a narušujú steny močových ciest, ktoré krvácajú a aj tento stav si vyžaduje odborné lekárske vyšetrenie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Mikroskopická krv v moči patri medzi príznaky Vylučovacej sústavy
Ďalšie názvy: mikrohematúria
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo spôsobuje chronickú panvovú bolesť a ako sa lieči? Čo spôsobuje chronickú panvovú bolesť a ako sa lieči?

Samotná bolesť panvového dna spôsobuje ťažkosti pri močení alebo pohlavnom styku. Je spôsobená rôznymi súvislosťami porúch v tejto oblasti. Zahrnuté sú ako syndróm chronickej panvovej...

Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby? Ako čo najskôr spoznať rakovinu prostaty a aké sú možnosti jej liečby?

Je druhým najčastejším zhubným nádorom v Európe i vo svete a najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u mužov . Asi 95% chorých sa dožíva 5 rokov a asi polovica z nich zomiera. 

Starostlivosť o obličky: Ako ich zregenerovať a posilniť? Starostlivosť o obličky: Ako ich zregenerovať a posilniť?

Ochorenia obličiek mnohokrát prinášajú so sebou riziká komplikácií. Tieto bývajú rovnako nebezpečné ako ochorenie samotné. Ako sa však vyhnúť ich možným ochoreniam? Na svoje obličky by...

Krv v moči. Ako príznak týchto chorôb by ste ju určite nečakali Krv v moči. Ako príznak týchto chorôb by ste ju určite nečakali

Prítomnosť krvi v moči (haematuria) nie je samostatná choroba. Je závažným symptómom ochorenia obličiek , močového ústrojenstva , vyskytuje sa pri veľkom množstve iných chorôb...

Ako liečiť obličkové kamene? Bylinami? Ako vznikajú a ako sa prejavujú Ako liečiť obličkové kamene? Bylinami? Ako vznikajú a ako sa prejavujú

Bolesť je príznakom toho, že niečo nie je v poriadku. Obličková kolika je bolesť, ktorá patrí medzi tie najhoršie. Kto ju zažil, povie, že sa pri nej škriabal po stene. Jej intenzita je...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.