späť na zoznam príznakov

Strata čuchu a často i chuti pre infekciu či iné ochorenia?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Strata čuchu a často i chuti pre infekciu či iné ochorenia?
Zdroj foto: Getty images

Čuch je jedným zo zmyslov. Je dôležitý pre vnímanie vôní a pachov. V tom tkvie jeho dôležitosť. Význam pri ovoniavaní potravy alebo kvetov je jasný. Ale jeho najdôležitejšou úlohou je vnímanie pachov v prostredí. To nás dokáže upozorniť na nebezpečné látky, ktorých inhalácia by mohla mať pre život fatálny následok.


Strata čuchu, odborne zvaná aj anosmia, je pre život človeka zásadná z pohľadu bezpečnosti. Okrem toho strata čuchu úzko súvisí i so stratou chuti. Nakoľko tieto dve zložky sú súčinné pri ich vnímaní.

Rozdeľujeme ju na stratu čuchu vrodenú a získanú.

Vrodená strata čuchu je tá, s ktorou sa človek už rodí. Je podmienená pravdepodobne predčasným pôrodom a nezrelosťou čuchových buniek alebo môže ísť o faktor dedičnosti.

Získaná strata čuchu nastáva počas života človeka a jej príčny môžu byť rôznorodé. Je znakom nezávažných, menej závažných, ale aj závažných ochorení. Aj keď strata čuchu je oproti strate iných zmyslov malý hendikep, v určitých smeroch človeka obmedzuje.

Často sa pýtate: 
Prečo som stratil vnímanie čuchu a chuti? 
Aké môžu byť príčiny? 

Môže mať viacero príčin, ako je napríklad upchatie nosa pri respiračnom ochorení horných dýchacích ciest, až po chorobné procesy, kedy človek o citlivosť čuchu prichádza v dôsledku nejakých patologických zmien v organizme.

Čuch je pritom jeden z najdôležitejších zmyslov, ktoré človek má a môže mu pomôcť predchádzať najrôznejších komplikáciám, medzi inými najmä otrave či už jedlom, chemikáliami pri požití ústami alebo inhaláciou, teda vdýchnutím. 

muž s chrípkou nádchou s teplomerom v ústach drží šálku
Plný nos pri nádche. Foto: Pixabay

Strata čuchu pri chrípke a nádche, ale taktiež pre nový koronavírus a COVID-19

Častokrát je strata čuchu len dočasná a sprevádza viaceré ochorenia horných dýchacích ciest. Môže ísť napríklad o nádchu pri chrípke, ktorú sprevádza plný nos, časté smrkanie. 

Vzniká tak prekážka tomu, aby mohol človek vnímať vône alebo iné podnety.

Podobne sa prejavuje aj zápal vedľajších nosových dutín, kedy je nos plný hlienu, čo tvorí prekážku v nosovej dutine. Následkom toho nemôže vzduch s obsahom pachov prenikať k čuchovým bunkám, čo spôsobí jeho stratu čuchu.

Strata čuchu a chuti sa pripisuje medzi možné prvé príznaky nákazou novým koronavírusom. Ten vyvoláva u ľudí ochorenie COVID-19. Avšak, zväčša prebieha mierne. Ohrození sú hlavne seniori, ktorí majú viacero dlhodobých chorôb a ľudia s oslabenou imunitou. 

Viac sa dočítate v sekcii Koronavírus - COVID-19.

Iné ochorenia ktoré zapríčinia anosmiu

dievča s prstami na nose upchatý nos
Upchatie nosa polypom spôsobí stratu čuchu. Foto: Getty images

Ťažším ochorením sú nosové polypy. Aj v tomto prípade je strata čuchu zapríčinená prekážkou, teda upchatím nosa. Polypy vedia dlhšiu dobu trápiť postihnutého človeka najmä rôznymi formami hlienu, ktoré mu znepríjemňujú život.

Aj liečba je v tomto prípade náročnejšia ako pri bežnom prechladnutí a to buď nosovým sprejom s obsahom kortikoidov, prípadne tabletkami. Keď  tento spôsob nepomôže, nasleduje chirurgické odstránenie polypov.

Jednostranná porucha a strata čuchu nastáva z vážnejších príčin. Môže súvisieť s nádorovými ochoreniami v nosovej dutine alebo mozgu. Vtedy je treba čo najskôr navštíviť odborníka.

Veľakrát k jednostrannej, ale aj k celkovej strate čuchu dochádza v dôsledku rôznych poranení alebo traumatických faktorov, kedy je narušená štruktúra alebo funkcia čuchového nervu. Rovnako aj pri poranení čelovej kosti alebo spodnej prednej jamy na lebke.

V niektorých prípadoch nastáva strata po úraze mozgu.

Tak isto môže byť len dočasná, napríklad ako pri otrase mozgu. K trvalej strate dochádza pri narušení čuchového nervu alebo centra pre vnímanie čuchu. Teda pri poškodení mozgu.

Krátkodobo môže človek stratiť čuch napríklad aj počas epileptického záchvatu alebo môže počas tohto záchvatu vnímať vône inak ako je bežné. Niekedy sú problémy s čuchom spôsobené aj kolísaním hladiny hormónov, napríklad u žien.

Údajne sa vyskytli aj prípady, kedy porucha vnímania čuchu nastala po užívaní niektorých antibiotík. Nepriaznivo pôsobí dlhodobé vystavovanie čuchových receptorov napríklad nebezpečným plynom alebo chemicky znečistenému prostrediu vedie k ich narušeniu a defektom.

infografika o najčastejších príčinách straty čuchuNajhoršie je, pokiaľ človek prichádza o čuch z dôvodu nervových poškodení a ochorení. Strata čuchu môže byť aj jedným z prvých príznakov napríklad pri Parkinsonovej alebo Alzheimerovej chorobe.

Obe ochorenia spadajú pod nervovú sústavu a dochádza pri nich k úbytku mozgových buniek a poruchám v nervovom systéme.

Pri čiastočnej alebo úplnej poruche čuchu si treba všímať okolnosti vzniku, dĺžku pretrvávania ťažkostí. Dôležité je aj to, či strata čuchu nastala obojstranne alebo iba na jednej strane. Príčiny môžu byť menej vážne, ale naopak aj závažné.

V každom prípade je odporúčané odborné vyšetrenie u ORL špecialistu.

Video o možných príčinách straty čuchu

Video o možných príčinách straty čuchu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Čítajte 4 skúsenosti užívateľov s Stratou čuchu

Strata čuchu a často i chuti pre infekciu či iné ochorenia? patri medzi príznaky Uší, nosa a ústnej dutiny
Ďalšie názvy: Anosmia
V obsahu nájdete:

Naposledy aktualizované 21.10.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Strata čuchu Covid - Michaela 09.04.2021 09:52

Dobrý deň. Už je to presne pol roka, čo nič necítim. Som už fakt zúfalá. Je tu niekto, kto to má tiež takto dlho?

anosmia 18.04.2021 18:44

Dobry večer Michaela, verte, nie ste v tom sama. Bojujem so stratou čuchu a chuti už dokonca viac ako pol roka. Ešte som nikdy žiaden článok nekomentovala, ale toto je niečo čo mám pocit že moje okolie nedokáže pochopiť - a ani ja sama- že čo sa mi vlastne deje. Chodim po doktoroch a viac menej všetci len tipuju čo mi môže byť. Testy na alergiu mi nevyšli, imunita dobrá, paradoxne mi z krvnych testov biele krvinky ukázali alergiu, rontgen pluc dobry, vybrala som niekoľko balení rôznych antibiotík, teraz mam nasadený kortikosteroidový sprej, ktorý mi nos sice uvolnil, ale čuch nevrátil. Problémy som začala mať ešte pred prekonaním kovid ochorenia. Sama sa citim velmi zúfalo, ale chcela som Vás len povzbudiť, že nebojte sa, som v tom s vami :)

Adam 30.04.2021 10:34

Dobrý deň Michaela ja už necítim 7 mesiacov čuch ani chuť je to na nervy nikto mi nevie poradiť čo mám robyť aby sa mi to vrátilo späť

Strata chuti - Ajuskapajuska 28.02.2021 06:32

Dobrý deň, v novembri prekonal priateľ covid19 ja som s ním bývala v jednej miestnosti dodržiavali sme všetky opatrenia, po pár dňoch ako mu začala choroba náhle som stratila chuť aj čuch. Po karanténe som išla na antigen test a bol negatívny. Po čase sa chuť aj čuch vrátili. Odvtedy nikto z nás nemal covid. No možno koncom januára 2021 sa mi znovu z ničoho nič stratila chuť. Čuch mám ale nie na 100%. Testy stále negatívne. Už neviem čo mám robiť :( stretol sa niekto s podobným prípadom? Ďakujem pekne za odpoved

mozno 03.06.2021 05:53

Pravdepodobne ste boli pozitívna v dobe straty čuchu a chute, po karanténe, ktorá trvala dostatočne dlho ste už boli v poriadku. Test bol teda negatívny. A opätovné problémy s čuchom a chuťou môžu pretrvávať dlhodobo a to aj mesiace

Strata čuchu a Parkinson. - Pavel 21.03.2016 00:08

Je to už poriadne dávno, (odhadom 25 - 35 rokov ) ako som prišiel o čuch. Oveľa väčší problém je to, že strata čuchu je jedným z príznakov nadobudnutia Parkinsonovej choroby (PCH). A to je môj prípad. Mňa netrápi, že už necítim vône, ale fakt, že mám PCH. Preto ak môžem poradiť ostatným čitateľom, dávajte si pozor aj týmto smerom a občas sa môžete aj sami skontrolovať. Otvorte si nejakú voňavku a privoňajte si k nej. Ak zistíte, že už necítite vôňu, je najvyžší čas, navštíviť Vášho neurológa. Lebo keď som sa pýtal ľudí - Parkinsonikov, či majú ešte čuch, väčšina z nich mi potvrdila, že už necítia ani vôňu ani smrad.

Strata čuchu a Parkinson. - Pavel 20.03.2016 23:31

Je to už poriadne dávno, (odhadom 25 - 35 rokov ) ako som prišiel o čuch. Oveľa väčší problém je to, že strata čuchu je jedným z príznakov nadobudnutia Parkinsonovej choroby (PCH). A to je môj prípad. Mňa už netrápi, že už necítim voeeône

Peter Pulko 08.11.2020 17:34

Dobrí deň vol ám sa Peter mám 27 a chcel by som sa opitat Prekonal som covid-19 už je to asy 2 týždne a Stratylsom čuch skúšal som voňavky a necityl Vôbec nič čo mám robiť

Peter Pulko 08.11.2020 17:34

Dobrí deň vol ám sa Peter mám 27 a chcel by som sa opitat Prekonal som covid-19 už je to asy 2 týždne a Stratylsom čuch skúšal som voňavky a necityl Vôbec nič čo mám robiť

Peter Pulko 08.11.2020 17:34

Dobrí deň vol ám sa Peter mám 27 a chcel by som sa opitat Prekonal som covid-19 už je to asy 2 týždne a Stratylsom čuch skúšal som voňavky a necityl Vôbec nič čo mám robiť

Tina 18.11.2020 17:36

Dnes je to +á-TY DEň čO SOM BEZ CHUTI A čUCHU, TAKTIEž PO PREKONANí COVID. tREBA LEN TRPEZLIVO ČAKAť...

Tina 18.11.2020 17:36

Dnes je to 18-TY DEň čO SOM BEZ CHUTI A čUCHU, TAKTIEž PO PREKONANí COVID. tREBA LEN TRPEZLIVO ČAKAť...