späť na zoznam príznakov

Strata čuchu

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Strata čuchu
Zdroj foto: Getty images

Čuch je jedným zo zmyslov. Je dôležitý pre vnímanie vôní a pachov. V tom tkvie jeho dôležitosť. Význam pri ovoniavaní potravy alebo kvetov je jasný. Ale jeho najdôležitejšou úlohou je vnímanie pachov v prostredí. To nás dokáže upozorniť na nebezpečné látky, ktorých inhalácia by mohla mať pre život fatálny následok.


Choroby s príznakom "straty čuchu"

Strata čuchu, odborne zvaná aj anosmia, je pre život človeka zásadná z pohľadu bezpečnosti. Okrem toho strata čuchu úzko súvisí aj so stratou chuti. Nakoľko tieto dve zložky sú súčinné pri ich vnímaní. Rozdeľujeme ju na stratu čuchu vrodenú a získanú.

Vrodená strata čuchu je tá, s ktorou sa človek už rodí. Je podmienená pravdepodobne predčasným pôrodom a nezrelosťou čuchových buniek alebo môže ísť o faktor dedičnosti.

Získaná strata čuchu nastáva počas života človeka a jej príčny môžu byť rôznorodé. Je znakom nezávažných, menej závažných, ale aj závažných ochorení. Aj keď strata čuchu je oproti strate iných zmyslov malý hendikep, v určitých smeroch človeka obmedzuje.

Môže mať viacero príčin, ako je napríklad upchatie nosa pri respiračnom ochorení horných dýchacích ciest, až po chorobné procesy, kedy človek o citlivosť čuchu prichádza v dôsledku nejakých patologických zmien v organizme.

Čuch je pritom jeden z najdôležitejších zmyslov, ktoré človek má a môže mu pomôcť predchádzať najrôznejších komplikáciám, medzi inými najmä otrave či už jedlom, chemikáliami pri požití ústami alebo inhaláciou, teda vdýchnutím. 

muž s chrípkou nádchou s teplomerom v ústach drží šálku
Plný nos pri nádche

Strata čuchu pri chrípke a nádche

Častokrát je strata čuchu len dočasná a sprevádza viaceré ochorenia horných dýchacích ciest. Môže ísť napríklad o nádchu pri chrípke, ktorú sprevádza plný nos, časté smrkanie. Vzniká tak prekážka tomu, aby mohol človek vnímať vône alebo iné podnety.

Podobne sa prejavuje aj zápal vedľajších nosových dutín, kedy je nos plný hlienu, čo tvorí prekážku v nosovej dutine. Následkom toho nemôže vzduch s obsahom pachov prenikať k čuchovým bunkám, čo spôsobí jeho stratu čuchu.

Iné ochorenia ktoré zapríčinia anosmiu

dievča s prstami na nose upchatý nos
Upchatie nosa polypom spôsobí stratu čuchu

Ťažším ochorením sú nosové polypy. Aj v tomto prípade je strata čuchu zapríčinená prekážkou, teda upchatím nosa. Polypy vedia dlhšiu dobu trápiť postihnutého človeka najmä rôznymi formami hlienu, ktoré mu znepríjemňujú život.

Aj liečba je v tomto prípade náročnejšia ako pri bežnom prechladnutí a to buď nosovým sprejom s obsahom kortikoidov, prípadne tabletkami. Keď  tento spôsob nepomôže, nasleduje chirurgické odstránenie polypov.

Jednostranná porucha a strata čuchu nastáva z vážnejších príčin. Môže súvisieť s nádorovými ochoreniami v nosovej dutine alebo mozgu. Vtedy je treba čo najskôr navštíviť odborníka.

Veľakrát k jednostrannej, ale aj k celkovej strate čuchu dochádza v dôsledku rôznych poranení alebo traumatických faktorov, kedy je narušená štruktúra alebo funkcia čuchového nervu. Rovnako aj pri poranení čelovej kosti alebo spodnej prednej jamy na lebke.

V niektorých prípadoch nastáva strata po úraze mozgu. Tak isto môže byť len dočasná, napríklad ako pri otrase mozgu. K trvalej strate dochádza pri narušení čuchového nervu alebo centra pre vnímanie čuchu. Teda pri poškodení mozgu.

Krátkodobo môže človek stratiť čuch napríklad aj počas epileptického záchvatu alebo môže počas tohto záchvatu vnímať vône inak ako je bežné. Niekedy sú problémy s čuchom spôsobené aj kolísaním hladiny hormónov, napríklad u žien.

Údajne sa vyskytli aj prípady, kedy porucha vnímania čuchu nastala po užívaní niektorých antibiotík. Nepriaznivo pôsobí dlhodobé vystavovanie čuchových receptorov napríklad nebezpečným plynom alebo chemicky znečistenému prostrediu vedie k ich narušeniu a defektom.

infografika o najčastejších príčinách straty čuchuNajhoršie je, pokiaľ človek prichádza o čuch z dôvodu nervových poškodení a ochorení. Strata čuchu môže byť aj jedným z prvých príznakov napríklad pri Parkinsonovej alebo Alzheimerovej chorobe. Obe ochorenia spadajú pod nervovú sústavu a dochádza pri nich k úbytku mozgových buniek a poruchám v nervovom systéme.

Pri čiastočnej alebo úplnej poruche čuchu si treba všímať okolnosti vzniku, dĺžku pretrvávania ťažkostí. Dôležité je aj to, či strata čuchu nastala obojstranne alebo iba na jednej strane. Príčiny môžu byť menej vážne, ale naopak aj závažné. V každom prípade je odporúčané odborné vyšetrenie u ORL špecialistu.

Video o možných príčinách straty čuchu

Video o možných príčinách straty čuchu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti.

Naposledy aktualizované 16.01.2019


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Strata čuchu a Parkinson. - Pavel 21.03.2016 00:08

Je to už poriadne dávno, (odhadom 25 - 35 rokov ) ako som prišiel o čuch. Oveľa väčší problém je to, že strata čuchu je jedným z príznakov nadobudnutia Parkinsonovej choroby (PCH). A to je môj prípad. Mňa netrápi, že už necítim vône, ale fakt, že mám PCH. Preto ak môžem poradiť ostatným čitateľom, dávajte si pozor aj týmto smerom a občas sa môžete aj sami skontrolovať. Otvorte si nejakú voňavku a privoňajte si k nej. Ak zistíte, že už necítite vôňu, je najvyžší čas, navštíviť Vášho neurológa. Lebo keď som sa pýtal ľudí - Parkinsonikov, či majú ešte čuch, väčšina z nich mi potvrdila, že už necítia ani vôňu ani smrad.

Strata čuchu a Parkinson. - Pavel 20.03.2016 23:31

Je to už poriadne dávno, (odhadom 25 - 35 rokov ) ako som prišiel o čuch. Oveľa väčší problém je to, že strata čuchu je jedným z príznakov nadobudnutia Parkinsonovej choroby (PCH). A to je môj prípad. Mňa už netrápi, že už necítim voeeône