Aké príčiny má strata ochlpenia u žien i mužov? (Alopécia)
Príčinou tohto symptómu sú rôzne kožné ochorenia. A to napríklad atopický ekzém, ale aj hnisavé zápaly. Typicky sa vyskytuje pri alopécii. Súvislosť má aj hladina hormónov, nedostatok živín a vitamínov. Negatívne pôsobí obezita a radikálna diéta či hladovanie. Taktiež sa vyskytuje pri zápale pečene alebo pri jej cirhóze.
Táto strata vlasov sa odborne nazýva aj alopécia.
Inokedy je strata ochlpenia len lokálna, napríklad na niektorej končatine alebo na určitom mieste tela.
Môže byť sprevádzaná aj inými príznakmi, napríklad problémom s vlasmi alebo nechtami, či začervenaním kože, aj ako jediný symptóm.
Alopécia
Veľakrát je strata ochlpenia spôsobená alopéciou. Alopécia je autoimunitné ochorenie, ktoré sa prejavuje vypadávaním vlasov, a teda stratou vlasov a ochlpenia u mužov aj žien.
Môže mať rôzne príčiny, či už vrodené, alebo aj získané. Napríklad nesprávna životospráva môže zapríčiniť vypadávanie vlasov.
Alopécia má viaceré formy, môže byť úplná, keď dochádza k úplnej strate vlasov na hlave, prípadne univerzálna, keď sa pridruží aj strata ochlpenia na celom tele. Ale aj lokálna, keď nastáva strata len niektorých vlasov.
Alopécia sa delí na:
- androgénna alopécia, čiže mužská plešina
- alopecia areata, je vypadávanie vlasov a ochlpenia v zhlukoch, napríklad v kruhoch
- alopecia universalis, čo je strata vlasov a ochlpenia na celom tele
- alopecia totalis, je úplná strata vlasov na skalpe, teda úplná plešivosť
- alopecia barbae, čiže strata ochlpenia na brade a tvári u mužov
- alopecia mucinosa, vznik fľakov bez ochlpenia, strata chlpov tam, kde sa normálne vyskytujú, napríklad strata chlpov na hrudi, stehnách, lýtkach či nohách
- trakčná alopécia, vzniká po fyzickej záťaži vlasov, napríklad pri zlej technike česania, ale aj po ťahaní vlasov
- anagénne effluvium, vzniká následkom liekov, chemoterapie, chemikálií
- jazvová alopécia, je strata vlasov so vznikom jaziev kože
TIP: Viac informácií o alopécii a o vypadávaní vlasov.
Je prirodzené, keď denne vypadne 50 - 100 vlasov. Avšak, ak je za deň počet vypadnutých vlasov nad 100 nastáva problém. Pri masívnej strate vlasov môže vypadnúť až 1000 kusov.
Dospelý človek má približne 100 000 až 200 000 vlasov
Cyklus rastu vlasu je približne 3 - 5 rokov, následne vypadáva po fáze pokoja
Za jeden mesiac narastie vlas približne 1 centimeter
V lete rastú vlasy rýchlejšie, ako v zime
Ochorenia a infekcie kože so stratou ochlpenia
Pri rôznych ochoreniach kože a aj pri zápaloch či infekčných chorobách kože dochádza k ložiskovej strate ochlpenia. Lokálna strata je len na určitom mieste. Infekcia kože môže byť sprevádzaná aj hnisaním na danom ložisku.
Príkladom takých ochorení je:
- dermatóza
- zápal kože na podklade mykózy alebo bakteriálnej infekcie, pyodermia pri hnisavom zápale
- psoriáza
- tinea
- atopický ekzém
- herpes zoster, čiže pásový opar (neurologické ochorenie s prejavom na koži)
Ostatné príčiny straty ochlpenia
Samozrejme, na naše vlasy a ochlpenie vplýva aj vek. Vo vyššom veku sa vyskytujú rôzne hormonálne zmeny. A tie majú v tomto prípade veľký vplyv. Na rast a obnovu vlasov alebo chlpov vplýva aj genetická predispozícia či dedičné faktory. Strata ochlpenia môže súvisieť aj s narušením imunity.
Hormonálne zmeny
Hladina hormónov ovplyvňuje celkové ochlpenie a rast vlasov. Ako je to napríklad pri nesprávnej funkcii štítnej žľazy a prištítnych teliesok. Problém nastáva aj pri zvýšenej hladine testosterónu. Ale aj v prípade menopauzy.
Neurologické a metabolické ťažkosti
Strata ochlpenia môže mať aj neurologické príčiny. Napríklad pri diabetickej neuropatii, čo je ochorenie postihujúce funkciu a štruktúru nervov. Človek pri nej obvykle stráca ochlpenie na rukách a nohách. Čo je typické najmä pre mužov.
Toto ochorenie je komplikáciou pri cukrovke. Ľudia s cukrovkou majú tiež problémy s lokálnou stratou ochlpenia. Okrem neurologickej poruchy to zapríčiňuje aj problém s prekrvením. V prípade cukrovky sa označuje ako diabetická angiopatia. Aj metabolické poruchy negatívne vplývajú na tento nepríjemný symptóm.
Ťažkosti s cievami
Rovnako, viaceré ochorenia žíl a tepien sa prejavujú stratou ochlpenia. Napríklad tzv. Bércove vredy, ktoré postihujú tak žily ako aj tepny. Na mieste vytvorenia tohto vredu nastáva jednak stenčenie kože a tiež aj lokálna strata ochlpenia.
Dolné končatiny postihuje tiež aj ischemická choroba, ktorá postihuje tepny. Dochádza k ich zúženiu až úplnému uzatvoreniu. Pričom, nastáva nedokrvenie končatiny, jej bolesť a tiež aj strata ochlpenia.
Ochorenia pečene
Podobne, rôzne problémy s pečeňou sa prejavujú na ochlpení kože. Napríklad pri nadmernom ukladaní železa do tkanív. To je typické pre hemochromatózu. Ale aj pri hepatitíde sa vyskytuje tento symptóm.
Aj pri cirhóze pečene dochádza k strate ochlpenia. Cirhóza sa vyznačuje odumieraním pôvodných pečeňových buniek a zvýšenej tvorbe väziva v pečeni. Toto väzivo nahrádza pôvodnú stavbu pečeňového tkaniva, čím dochádza k poruche funkcie.
Lieky, drogy a strata ochlpenia
Strata ochlpenia sa vyskytuje aj v rámci protinádorovej liečby, čiže pri chemoterapii. Keď ide o vedľajší a nežiaduci účinok tejto formy liečby. Inou liekovou príčinou je užívanie antikoncepcie, cytostatík, niektorých psychiatrických liekov alebo liekov na srdcovo - cievne ochorenia.
V prípade alkoholizmu dochádza k strate ochlpenia z viacerých dôvodov. A to hlavne, ak sa pridruží už uvedená cirhóza pečene. Podobne, aj pri drogovej závislosti sa môže vyskytnúť. A to hlavne pri zneužívaní kokaínu.
Príčinou môže byť neprimeraný stres či úraz
Spomalenie rastu a aj zvýšené vypadávanie vlasov, a to lokálne alebo vo väčšej miere môže mať na svedomí aj psychika. Dlhodobý stres, ale aj akútna stresová reakcia môžu vyvolať stratu vlasov či ochlpenia.
Obdobne, stres pre organizmus vytvárajú aj pooperačné stavy, závažné úrazy alebo rozsiahle popáleniny. Tak je to v prípade šokových stavov. Šok môže nastať, napríklad pri intenzívnom krvácaní.
Poruchy stravovania a nedostatok živín, aj vitamínov
Spomalenie obnovy a zvýšená miera vypadávania vlasov, až strata ochlpenia nastáva aj v prípade hladovania. Pri nedostatku vitamínov skupiny B, vitamínu D a E. Ale aj pri nízkej hladine minerálov a stopových prvkov, ako sú napríklad železo, zinok, magnézium či meď.
Podobne, negatívne vplýva prebytok vitamínu A. Ten môže nastať pri podpornej liečbe týmto vitamínom. A okrem anorexie, negatívne pôsobí aj obezita alebo agresívne odtučňovacie kúry.
Preto by človek, ktorý na sebe spozoruje bez nejakej viditeľnej vonkajšej príčiny stratu ochlpenia, mal čo najskôr navštíviť lekára kvôli diagnostike niektorej z vyššie spomenutých chorôb.
Video o vypadávaní vlasov
Choroby s príznakom "Straty ochlpenia"
- Alkoholizmus
- Alopécia
- Chronické venózne ochorenie
- Chronická žilová nedostatočnosť
- Diabetická neuropatia
- Sklerodermia - systémova skleróza
- Polyneuropatia
- Cukrovka - Diabetes mellitus
- Cysta na vaječníku
- Hemochromatóza
- Lepra - malomocenstvo
- Lymfedém
- Periférne artériové ochorenie - Ischemická choroba dolných končatín
- Syfilis - Lues
- Syndróm polycystických vaječníkov - PCOS
- Systémový lupus erythematosus
Súvisiace
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →