späť na zoznam chorôb

Hemochromatóza

Autor: Michal Hrebík
Hemochromatóza
Zdroj foto: Getty images

Hemochromatóza je ochorenie pečene, pri ktorom dochádza k nadmernému ukladaniu železa v organizme do rôznych tkanív a to vo forme ferritínu a hemosiderínu. Tieto tkanivá následne sú týmto nadmerným ukladaním toxicky poškodzované, avšak až po určitom čase, obvykle aj po niekoľkých desiatkach rokov. V praxi sa teda choroba prejaví až v strednom veku, častokrát až po 40ke alebo aj 50ke. Ochorenie môže byť buď vrodené, čo je častejšie, alebo získané.


Charakteristika

Vrodená hemochromatóza nastáva pri poruche génu HFE na 6. chromozóme, pričom v tomto prípade prichádza k nadmernému ukladaniu železa do pečeňových buniek, žlčovodov, Kuppferových buniek a makrofágov. Najčastejšie sa ochorenie prejaví cirhózou pečene a tiež môže prísť k rozvoju karcinómu. Pri tejto forme dochádza aj k zvýšenému vstrebaniu železa v čreve a je možné, že hladina železa v organizme nakoniec prekročí bežné hodnoty aj 10-násobne, prípadne aj viac.

Ochorenie ale môže byť aj získané, napríklad v dôsledku opakovaných transfzií alebo v rámci liečby iných ochorení, pričom tejto forme sa hovorí sekundárna hemochromatóza. Takýto stav môže veľmi jednoducho nastať, ak má človek pôvodne nedostatok železa a ten sa vynahrádza krvnými transfúziami, prípadne pri anémii, pričom v tomto prípade tiež nastáva zvýšenie hladiny železa v organizme. Železo sa môže ukladať napríklad aj do pankresu a choroba je sprevádzaná aj inými problémami.

Príčiny

Príčinou ochorenia je nadmerné ukladanie ferritínu a hemosiderínu do tkanív, ktoré následne toxicky poškodzujú. Pri vrodenej forme ochorenia je to spôsobené genetickou poruchou génu HFE na 6. chromozóme, čo spôsobí nadmerné vstrebávanie v čreve a následne ukladanie do rozličných tkanív, najčastejšie priamo do pečene, ale aj do žlčovodov alebo pankreasu. Pri získanej forme môže byť na príčine častá a dlhodobá transfúzia krvi pri anémii, ktorá tiež obsahuje veľké množstvo železa.

Príznaky

Typickým príznakom ochorenia je zvýšená hladina železa v krvi, ale aj zväčšenie pečene, prípadne zvýšená hladina cukru v krvi. Tieto symptómy sa ale obvykle dajú zistiť až pri diagnostike a vyšetrení krvi alebo pečene, no choroba sa prejavuje samozrejme aj navonok. Konkrétne ide o hyperpigmetnáciu, ktorej sa hovorí ľudovo aj tzv. bronzový diabetes, veľakrát sa totiž k hemochromatóze pridá aj cukrovka, ktorá sa tiež navonok prejavuje určitými symptómami.

Dochádza aj k poruchám srdcového rytmu, prejavujú sa poruchy kĺbov, svalová slabosť, kosti rednú a človek môže aj stratiť ochlpenie na pokožke. V mnohých prípadoch dochádza tiež k strate hmotnosti. Medzi necharakteristické príznaky, ktoré sa už nemusia u každého pacienta prejaviť, patria poruchy erekcie, zväčšenie sleziny, deformácia kĺbov alebo zväčšenie pŕs u mužov. Napríklad však ani zväčšenie pečene nie je prítomné u každého jedinca, zhruba len u polovičky prípadov.

Diagnostika

 • Ochorenie sa diagnostikuje najčastejšie podľa vyšetrenia krvi, kedy sú prítomné vysoké hladiny železa, ferritínu a možno pozorovať aj zvýšenú hladinu cukru
 • Okrem toho sa cez zobrazovacie vyšetrenie, najčastejšie cez CT alebo magnetickú rezonanciu, dajú spozorovať zmeny na pečeni
 • Aj na základe ostatných viditeľných príznakov, prípadne podľa srdcovej arytmie a iných vnútorných zmien v organizme, možno určiť prítomnosť ochorenia. Môže sa spraviť aj genetické vyšetrenie na mutáciu génu pri vrodenej forme

Prejavy hemochromatózy

Prejavy hemochromatózy

Priebeh

Ochorenie sa prejavuje po veľmi dlhej dobe a postupne, nie naraz. Obvykle človek nemusí vedieť o zvýšenom ukladaní železa do tkanív aj niekoľko desiatok rokov, napríklad aj 30 alebo 40 a to najmä pri vrodenej forme, ktorá vznikla na základe genetického defektu. Najčastejšie je možné ako prvé spozorovať zvýšené hladiny železa, neskôr aj cukru v krvi, pečeň sa postupne zväčšuje, ale to nie u každého pacienta, obvykle len u 50 %. U všetkých ale nastáva postupne hyperpigmetnácia.

Ako sa lieči: hemochromatóza

Zobraziť liečbu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 30.04.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Nestrácajte čas, chráňte svoju pečeň! Ako sa o pečeň starať? Nestrácajte čas, chráňte svoju pečeň! Ako sa o pečeň starať?

Pečeň je životne dôležitý orgán s obrovskou regeneračnou schopnosťou . Napriek schopnosti regenerácie je denne zaťažovaná z vonka, a preto je dôležité ju chrániť a pravidelne...

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

 • Bratislavský kraj
  • Bratislava
   • Prof. Doc. MUDr. Viera Kupčová, CSc.
    Adresa: Hepatologická ambulancia, Limbova 5, 83305 Bratislava
    deň oddo
    Pondelok  13:00 14:30 
    Utorok 10:00 12:00 
    Štvrtok 11:00 14:30 
   • Doc. MUDr. Mária Szantová, CSc.
    Adresa: Hepatologická ambulancia, Limbova 5, 83305 Bratislava
    deň oddo
    Štvrtok 13:00 14:00 
    Piatok 09:00 11:00 
   • Prof. MUDr. Štefan Hrušovský, CSc., Dr.SVS.
    Adresa: Hepatologická ambulancia, Limbova 5, 83305 Bratislava
    deň oddo
    Pondelok  13:30 15:00 
   • MUDr. Marián OltmanPhD
    Adresa: Hepatologická ambulancia, Antolská 11, 85107 Bratislava
    deň oddo prestávka poznámka
    Utorok 07:00 13:00  12:00-12:30  MUDr.Oltman Marián PhD 
    Štvrtok 08:00 13:00  12:00-12:30  MUDr. Danningerová Alexandra 
   • MUDr. Vyskočil
    Adresa: Hepatologická ambulancia, Mickiewiczova 13, 81107 Bratislava
    deň oddo
    Štvrtok 08:00 10:00 
 • Prešovský kraj
  • Poprad
   • MUDr. Dagmar Murgašová
    Adresa: Hepatologická ambulancia, Banícka 803/28, 05845 Poprad
    deň oddo
    Utorok 08:00 10:00 
    Štvrtok 08:00 10:00 
 • Košický kraj
  • Košice
   • MUDr. Gabriela Kissová
    Adresa: Infektologická ambulancia, Trieda SNP 1, 04001 Košice
    deň oddo
    Piatok 08:00 10:00 

Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.