Znížená hladina kyseliny listovej

Znížená hladina kyseliny listovej môže byť príznakom vážnejšieho ochorenia krvi v organizme, ale zároveň sama o sebe spôsobuje aj iné zdravotné komplikácie. Kyselina listová je vlastne vitamín B9, takže sa hovorí o zníženej hladine vitamínu B9 a tento vitamín je dôležitý v organizme vo viacerých metabolických procesoch. Jeho nedostatok v organizme sa prejavuje zvýšeným rizikom vzniku viacerých ochorení, či už tráviacej...

Znížená hladina kyseliny listovej môže byť príznakom vážnejšieho ochorenia krvi v organizme, ale zároveň sama o sebe spôsobuje aj iné zdravotné komplikácie. Kyselina listová je vlastne vitamín B9, takže sa hovorí o zníženej hladine vitamínu B9 a tento vitamín je dôležitý v organizme vo viacerých metabolických procesoch. Jeho nedostatok v organizme sa prejavuje zvýšeným rizikom vzniku viacerých ochorení, či už tráviacej alebo pohybovej sústavy.

Zníženie hladiny tohto vitamínu môže byť spôsobené napríklad problémami so vstrebávaním živín v tráviacom trakte, takže to môže byť symptómom aj ochorenia čriev, ale tiež ide vo väčšine prípadov najmä o nedostatok príjmu tohto vitamínu v jeho prirodzene forme v zelenine, napríklad v špenáte, listovej zelenine, šošovici, špargli, hlávkovom šaláte, brokolici alebo hrášku. Dlhodobo znížená hladina kyseliny listovej ale môže indikovať aj rôzne choroby.

Napríklad u žien môže byť toto zníženie necharakteristickým príznakom rakoviny krčka maternice, typické je zníženie hladiny pri anémii, čo je vážne krvné ochorenie, ale napríklad zníženie hladiny je rizikovým faktorom pre vznik srdcového infarktu, rakoviny pľúc, rakoviny hrubého čreva alebo rakoviny konečníka. Vitamín B9 sa podieľa na metabolizme, stimuluje aj tvorbu žalúdočnej kyseliny, podporuje aj funkcie žalúdka, čriev a zlepšuje aj funkcie pečene.

Nedostatok a znížená hladina kyseliny listovej môžu spôsobiť rôzne reprodukčné problémy, poruchy vstrebávania v črevách, typickými príznakmi je aj hnačka, slabosť, nespavosť, búšenie srdca a bolesti hlavy. Počas tehotenstva je zvýšené riziko potratu najmä počas prvých dvoch týždňov, ale aj riziko predčasného pôrodu, nízkej pôrodnej hmotnosti bábätka a môže vzniknúť aj riziko veľmi vážnych defektov neurálnej trubice, čo je embryonálny základ miechy a mozgu.

Defektom neurálnej trubice je charakteristické ochorenie Spina Biffida, čo je vrodená chyba spôsobená zníženou hladinou kyseliny listovej v organizme budúcej matky, ktorá sa prenesie na novorodenca. Vplyvom choroby sa neuzavrie chrbtica novorodenca pri jeho vývoj, takže ide o vývojovú anomáliu. Porucha uzatvorenia neurálnej rúry nastáva už počas 3. alebo 4. embryonálneho týždňa. Niekedy sú následky len mierne, ale môže prísť aj k rázštepu chrbtice.

Najčastejšie je znížená hladina kyseliny listovej charakteristická pre anémiu, kedy ide o ochorenie červených krviniek, ktoré nemajú dostatok hemoglobínu, čo je červené krvné farbivo, ktoré na seba viaže kyslík. Ochoreniu sa hovorí aj chudokrvnosť a v prípade nedostatku kyseliny listovej ide o tzv. makrocytárnu formu anémie. Červené krvinky sú veľké a nevyzreté z dôvodu narušenej syntézy DNA a nemôžu tak naplno plniť svoju funkciu v krvnom obehu.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané