späť na zoznam príznakov

Zníženie inteligenčných funkcií

Autor: Michal Hrebík

Zníženie inteligenčných funkcií je stav, kedy nedochádza k vývoju inteligencie alebo kognitívnych funkcií, prípadne stav, kedy dochádza k ich deštrukcii. Absencia vývoja je typická najmä u novorodencov a detí do dvoch rokov, pričom takýto stav sa u nich označuje ako mentálna retardácia. Pokiaľ príde k zníženiu inteligenčných funkcií a kognitívnych schopností počas života, hovorí sa o demencii. Zníženie intelektu môže mať viacero rôznych príčin.

V prípade mentálnej retardácie dochádza k primárnemu poškodeniu kognitívnych funkcii, kam patria intelekt alebo pamäť, ešte pred ukončením ich vývoja a ide o stav, ktorý sa vyskytuje u novorodencov vo veku do dvoch rokoch. Pokiaľ ide o stratu inteligenčných funkcií a kognitívnych schopností u dospelého jedinca, ide o príznak vážneho duševného ochorenia zvaného demencia, ktorá sa najčastejšie začína prejavovať stratou krátkodobej pamäte.

Neskôr sa pridružia väčšie defekty pamäťových funkcií a dochádza k strate logického myslenia a súdnosti. Takto postihnutý človek už nie je schopný racionálneho uvažovania, má problémy s dezorientáciou v čase ale aj v mieste a prejavujú sa u neho aj emočné poruchy. Zníženie inteligenčných funkcií nastáva aj v prípade ľudí s Alzheimerovou chorobu, čo je neurodegeneratívne ochorenie, ktoré sa prejavuje stratou neurónov priamo v mozgu a je typické u seniorov.

Pri tejto chorobe dochádza k problémom s uvažovaním a emóciami najmä preto, že sprievodným ochorením je práve demencia, ktorá je uvedenými príznakmi typická. Demencia ako taká je v podstate nevyliečiteľné ochorenie, avšak je možné príznaky čiastočne spomaliť a preto už pri prvých príznakoch demencie je lepšie navštíviť lekára. Pri alkoholových alebo posttraumatických formách demencie je však začiatok a priebeh choroby rýchly a nedá sa tak ovplyvniť.

Zníženie inteligenčných funkcií nastáva aj ako komplikácia pri niektorých ochoreniach nervového systému, ale nemusí vždy byť prítomné ako charakteristický symptóm. Môže sa vyskytovať napríklad pri detskej obrne, čo je ochorenie vírusového pôvodu, ktoré môže vyvolať aseptickú meningitídu, čiže zápal mozgových blán a to má vplyv aj na kognitívne funkcie a intelekt. Dočasné zníženie inteligenčných funkcií hrozí aj pri nadmernom vyčerpaní pri spánkovom apnoe.

Výrazne znižuje inteligenčné funkcie a inteligenčný kvocient tiež fenylketonúria, čo je dedičné ochorenie spôsobujúce poruchu metabolizmu. U najmenších detí sa prejavuje veľké psychomotorické zaostávanie a retardácie v dôsledku tejto choroby. Pokiaľ človek spozoruje na sebe alebo na niekom v okolí náhle zmeny v oblasti intelektu alebo inteligenčných funkcií, ako sú poruchy pamäte alebo schopnosti základných samostatných úkonov, malo by nasledovať lekárske vyšetrenie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Zníženie inteligenčných funkcií patri medzi príznaky Správania, prejavov a stavov
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Alkoholizmus: Aké sú dokázané účinky alkoholu na naše telo? Alkoholizmus: Aké sú dokázané účinky alkoholu na naše telo?

Príjemný pocit opojenia z alkoholu, ktorý v malom množstve zlepšuje náladu, sebavedomie, či sociabilitu, je lákavý, no zároveň predstavuje len malý krôčik k vzniku závislosti na...

Alkohol: Ako vplýva na psychiku človeka? Čo okrem depresie spôsobuje? Alkohol: Ako vplýva na psychiku človeka? Čo okrem depresie spôsobuje?

Alkohol patrí medzi jednu z najrozšírenejších drog. Vyvoláva závislosť, a teda alkoholizmus patrí medzi duševné ochorenia. Pre pacienta v ebriete je typická zmena správania , no...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.