späť na zoznam príznakov

Zrohovatená koža

Autor: Michal Hrebík

Zrohovatená koža môže byť prirodzene zrohovatená alebo drsná v rámci obmeny vrchných vrstiev pokožky. Typicky napríklad aj na viac namáhaných miestach, napríklad na rukách alebo na chodidlách, býva koža viac drsná, tvrdá a zrohovatená, pričom v tomto prípade je to v dôsledku mechanického namáhania prirodzeným spôsobom. Zrohovatenie pokožky v tomto smere funguje ako mechanická obrana vrchných vrstiev pred ich mechanickým poškodeným zvonka.

Drsná koža môže ale vzniknúť aj na miestach prirodzene hladkých a bez predošlého podnetu a v tomto prípade ide o príznak a symptóm nejakého kožného ochorenia. Napríklad sa môže zrohovatením prejavovať aj lupienka, známa ako psoriáza. Táto choroba patrí medzi najčastejšie kožné ochorenia a postihuje skoro 3 percentá populácie. Nie je nebezpečná, skôr nepríjemná a typicky sa prejavuje aj začervenaním a svrbením kože, výskytom pľuzgierov a šupinatením kože.

Väčšinou sa vyskytuje v akútnej forme, ale tá môže prerásť aj do chronickej. Na vlasoch sa potom prejavuje napríklad aj lupinami. Zrohovatená koža je typická aj pre bradavice, čo je v podstate nezhubný kožný defekt spôsobený na podklade vírusovej infekcie. Spôsobuje ich papilomavírus HPV a typické je pre ne aj vytvorenie hrbolu na pokožke. K bradaviciam sú náchylnejší ľudia so zníženou imunitou. Je niekoľko druhov bradavíc podľa tvaru, najčastejšie sú tzv. ploché bradavice.

Zrohovatená koža je prítomná aj pri kurom oku, čo je tiež ochorenie kože, ktoré najčastejšie vzniká ako následok nevhodnej obuvi a nachádza sa najčastejšie nad vystupujúcimi kĺbmi alebo kosťami na nohe. Kurie oko je obvykle žltošedivej farby, pričom je bolestivé najmä kvôli tomu, že do hĺbky tlačí až na kosť, nad ktorou sa nachádza. Najčastejšie sa kurie oko dnes už lieči jeho laserovým odstránením s lokálnou anestéziou, pričom treba následne dbať na pohodlnú obuv, aby sa nevrátilo.

Veľmi často je zrohovatenie kože typické pre mozole. Mozol vzniká ako reakcia na mechanické pôsobenie pri opakovanom tlaku alebo trení na kožu. Ide tak o adaptáciu kože a jej obrannú reakciu na túto mechanickú záťaž, pričom najčastejšie sa mozole nachádzajú na rukách a na nohách. Povrch kože je na tomto mieste drsný, častokrát sa odlupuje a mozol je veľmi nejasne ohraničený a má pomerne tuhé ložisko, ktoré sa farbou neodlišuje od okolitej kože.

Okrem mozoľov sa vyskytuje drsná a zrohovatená koža a pokožka aj pri pľuzgieroch. Tlakové pľuzgiere vznikajú tiež intenzívnym tlakom a trením, ktoré ale na rozdiel od mozolov nebolo dlhodobé alebo opakované, ale skôr krátke a intenzívnejšie. Pľuzgier môže byť menší, ale môže mať aj niekoľko centimetrov v priemere a môže obsahovať číru alebo krvavú tekutinu. S pľuzgierom je lepšie zájsť za dermatológom, najmä vtedy, pokiaľ napríklad aj hnisá.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Zrohovatená koža patri medzi príznaky Kože, nechtov a vlasov
Ďalšie názvy: drsná koža
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Trápia vás suché lakte: Čo znamenajú suché lakte a ako sa liečia? Trápia vás suché lakte: Čo znamenajú suché lakte a ako sa liečia?

Krásna pokožka je snom každej z nás. Potrpia si na ňu dokonca aj muži. Na to, aby sme ju udržali krásnu a jemnú jej však musíme venovať dostatočný čas a potrebnú starostlivosť ....

Lupiny vo vlasoch. Sú príčinou mastné vlasy alebo treba hľadať problém niekde inde? Lupiny vo vlasoch. Sú príčinou mastné vlasy alebo treba hľadať problém niekde inde?

Hovorí sa, že vlasy sú korunou krásy. Každý z nás by chcel vyzerať dobre a preto často navštevujeme kadernícke salóny. Estetická stránka je pre dnešný život ľudí veľmi dôležitá. Neraz je...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.