Zrohovatená koža

Zrohovatená koža môže byť prirodzene zrohovatená alebo drsná v rámci obmeny vrchných vrstiev pokožky. Typicky napríklad aj na viac namáhaných miestach, napríklad na rukách alebo na chodidlách, býva koža viac drsná, tvrdá a zrohovatená, pričom v tomto prípade je to v dôsledku mechanického namáhania prirodzeným spôsobom. Zrohovatenie pokožky v tomto smere funguje ako mechanická obrana vrchných vrstiev pred ich mechanickým...

Zrohovatená koža môže byť prirodzene zrohovatená alebo drsná v rámci obmeny vrchných vrstiev pokožky. Typicky napríklad aj na viac namáhaných miestach, napríklad na rukách alebo na chodidlách, býva koža viac drsná, tvrdá a zrohovatená, pričom v tomto prípade je to v dôsledku mechanického namáhania prirodzeným spôsobom. Zrohovatenie pokožky v tomto smere funguje ako mechanická obrana vrchných vrstiev pred ich mechanickým poškodeným zvonka.

Drsná koža môže ale vzniknúť aj na miestach prirodzene hladkých a bez predošlého podnetu a v tomto prípade ide o príznak a symptóm nejakého kožného ochorenia. Napríklad sa môže zrohovatením prejavovať aj lupienka, známa ako psoriáza. Táto choroba patrí medzi najčastejšie kožné ochorenia a postihuje skoro 3 percentá populácie. Nie je nebezpečná, skôr nepríjemná a typicky sa prejavuje aj začervenaním a svrbením kože, výskytom pľuzgierov a šupinatením kože.

Väčšinou sa vyskytuje v akútnej forme, ale tá môže prerásť aj do chronickej. Na vlasoch sa potom prejavuje napríklad aj lupinami. Zrohovatená koža je typická aj pre bradavice, čo je v podstate nezhubný kožný defekt spôsobený na podklade vírusovej infekcie. Spôsobuje ich papilomavírus HPV a typické je pre ne aj vytvorenie hrbolu na pokožke. K bradaviciam sú náchylnejší ľudia so zníženou imunitou. Je niekoľko druhov bradavíc podľa tvaru, najčastejšie sú tzv. ploché bradavice.

Zrohovatená koža je prítomná aj pri kurom oku, čo je tiež ochorenie kože, ktoré najčastejšie vzniká ako následok nevhodnej obuvi a nachádza sa najčastejšie nad vystupujúcimi kĺbmi alebo kosťami na nohe. Kurie oko je obvykle žltošedivej farby, pričom je bolestivé najmä kvôli tomu, že do hĺbky tlačí až na kosť, nad ktorou sa nachádza. Najčastejšie sa kurie oko dnes už lieči jeho laserovým odstránením s lokálnou anestéziou, pričom treba následne dbať na pohodlnú obuv, aby sa nevrátilo.

Veľmi často je zrohovatenie kože typické pre mozole. Mozol vzniká ako reakcia na mechanické pôsobenie pri opakovanom tlaku alebo trení na kožu. Ide tak o adaptáciu kože a jej obrannú reakciu na túto mechanickú záťaž, pričom najčastejšie sa mozole nachádzajú na rukách a na nohách. Povrch kože je na tomto mieste drsný, častokrát sa odlupuje a mozol je veľmi nejasne ohraničený a má pomerne tuhé ložisko, ktoré sa farbou neodlišuje od okolitej kože.

Okrem mozoľov sa vyskytuje drsná a zrohovatená koža a pokožka aj pri pľuzgieroch. Tlakové pľuzgiere vznikajú tiež intenzívnym tlakom a trením, ktoré ale na rozdiel od mozolov nebolo dlhodobé alebo opakované, ale skôr krátke a intenzívnejšie. Pľuzgier môže byť menší, ale môže mať aj niekoľko centimetrov v priemere a môže obsahovať číru alebo krvavú tekutinu. S pľuzgierom je lepšie zájsť za dermatológom, najmä vtedy, pokiaľ napríklad aj hnisá.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané