Bércové vredy sú chronické a dlhodobé ochorenie tepien a žíl, ktoré sa prejavuje na pokožke, kedy nastáva v jej lokálnej časti rozpad a následné odumretie tkaniva. Ide o stratu kožnej substancie, ktorá zasahuje v rozličnej hĺbke do podkožných tkanív, pričom vzniká chronická rana s dobou hojenia viac ako 6 týždňov. Najčastejšie sa tieto vredy vyskytujú vo vyššom veku, pričom tento chronický defekt koži postihuje zhruba 3 až 4 percentá populácie vo veku nad 65 rokov.
Charakteristika
Toto ochorenie sa síce prejavuje na pokožke ako chronický defekt s odumieraním kožných vrstiev, ale v podstate ide o ochorenie tepnové a žilové, pretože podkladom pre vznik kožného defektu je práve problém v srdcovocievnom systéme, konkrétne v dôsledku vážnych trofických zmien tkaniva. Podľa toho, kde prišlo k príčine, sa rozoznávajú dve formy choroby. Pri žilovej, čiže venóznej forme, ide o chorobu spôsobenú chronickou žilovou nedostatočnosťou.
Pri tejto forme vzniká hromadenie tekutiny v podkoží a následne z toho opuchy, pričom vred je mäkký s nepravidelnými okrajmi. Pri tepennej, čiže arteriálnej forme, vznikajú Bércové vredy vredy na podklade ochorenia či už cez zúženie alebo uzavretie tepien a to najčastejšie na dolných končatinách, ktoré sú týmito vredmi na pokožke postihnuté najčastejšie. Tieto vredy sú hlboké a pokryté pevným tkanivom. Odborne sa vredom hovorí Ulcus crusis a ochorenie si vyžaduje predovšetkým dôslednú liečbu.
Príčiny
V drvivej väčšine prípadov je na vine vzniku týchto vredov porucha v cievnom systéme, konkrétne 85 percent prípadov vznikne na podklade trofických zmien v žilách a 10 percent v tepnách. Len niečo okolo 5 percent prípadov Bércových vredov vznikne z iného dôvodu. Keďže ide o ochorenia cievneho systému, rizikovými faktormi pre vznik Bércových vredov sú vyšší vek, strata elasticity žíl, dedičné predispozície, nedostatok pohybu a nezdravý životný štýl, niekedy aj tehotenstvo.
Príznaky
Bércové vredy sa prejavujú najmä viditeľne na koži, kedy dochádza k jej stenčeniu, vysušeniu, niekedy lokálne zamokvaniu, pričom niekedy môže tieto vredy vzniknúť aj vinou menšieho poranenia, škrabanca alebo odretia, ktoré sa dlhodobo nevie riadne zahojiť. Typicky sa teda vredy prejavujú problematicky na pokožke, kde spôsobia jej rozpad a nekrotizáciu rozpadnutého tkaniva, pričom poškodená môže byť aj väčšia oblasť, najčastejšie sa takýto problém vyskytuje na dolných končatinách.
Typicky je teda možné pozorovať stenčenie koži, zmokvanie alebo suchú pokožku, dochádza aj k stratám ochlpenia, niekedy je pokožka pergamenová a charakteristické je jej začervenanie a výskyt vredu. Ochorenie je dlhodobé a vyžaduje liečenie s dĺžkou aj niekoľko týždňov, čo môže skomplikovať uvedené príznaky a môže prísť aj k výskyte iných, ale už netypických, symptómov a prejavov. Vzhľadom na povahu a charakterov vredov je však nutné, aby príznaky posúdil lekár.
Diagnostika
Na vyšetrenie a určenie choroby ako aj jej príčin je potrebné vykonať sonografiu postihnutého miesta a dolných končatín, taktiež digitálnu fotopletyzmografiu, kedy sa vyšetrí funkčná výkonnosť žilnej pumpy, vykonávajú sa aj niektoré iné diagnostické a zobrazovacie vyšetrenia žíl a tepien podľa potreby a základom na určenie presnej diagnózy je aj mikrobiologické alebo mykologické vyšetrenie. To pomôže určiť presnú príčinu a riziko možných komplikácii priebehu liečby.
Liečba Bércových vredov
Liečba Bércových vredov
Priebeh
Ochorenie väčšinou nastáva z dôvodu vnútorných problémov v cievnom systéme, ale je možné, že vznikne aj na základe menšieho a drobného poranenia, ktoré aj napriek snahe nie je možné dlhodobo preliečiť. Najprv sa na koži prejavia trofické zmeny, jej stenčenie, strata ochlpenia a začervenanie, konkrétne vo forme škvrny. Ten je suchý a neskôr začne tkanivo odumierať a vytvorí sa vred. Niektoré začnú aj mokvať, okolie sa môže zapáliť. Ak sa dostane do vredu infekcia, prejaví sa aj zápach.