späť na zoznam chorôb

Infekčná endokarditída

Autor: Michal Hrebík
Infekčná endokarditída
Zdroj foto: Getty images

Infekčná endokarditída je zápalové ochorenie srdca, konkrétne jeho vnútorného povrchu a výstelky, ktorá sa volá endokard. Konkrétne postihuje tento zápal obvykle srdcové chlopne a veľakrát ním trpia najmä ľudia s oslabenou imunitou, obehovým systémom alebo ľudia, ktorí prekonali už iné problémy so srdcom. Choroba má veľmi rýchly nástup a vzhľadom na to, ako aj závažnosť zápalu, ide o život ohrozujúci stav. Obvykle má bakteriálny alebo mykotický pôvod.


Charakteristika

Infekčná endokarditída je zápalové ochorenie spôsobené mikroorganizmami, ktoré sa mohli dostať do tela po ľubovoľnom poranení alebo úraze. Tieto mikroorganizmi sa dostanú do vnútra srdca do endokardu, kde sa zachytia najčastejšie na srdcových chlopniach a tu spôsobia zápal. Chlopňa môže mať tak zmenený povrch alebo tvar, pričom tieto baktérie a mikroorganizmi sú veľmi agresívne a sú schopné chlopne aj zničiť. Hrozí tiež riziko upchatia ciev a odumierania tkanív.

Ochorenie môže mať viacero foriem. Najčastejšia je subakútna forma, pri ktorej sa z dôvodu rozšírenia infekcie zníži prietok krvi v srdci a pri ktorej sa zároveň mikroorganizmi rozširujú do krvi, kde môžu spôsobiť upchatie ciev. Táto forma obvykle je smrteľná do roka. Horšou, ale aj vzácnejšou formou je akútna forma, ktorá je smrteľná už do 6 týždňov v prípade neliečenia a má celkovo rýchlejší priebeh, pričom v tomto prípade hrozí aj zakladanie ďalších zápalových ložísk v organizme.

Príčiny

Pôvodcom ochorenia sú baktérie alebo vo vzácnych prípadoch aj iné mikroorganizmy, ako plesne alebo chlamýdia, ktoré napadnú srdcovú chlopňu a v mieste zápalu vznikne zápalový trombus alebo vegetácia. Tento zápal veľmi rýchlo prepukne do vážnej formy, kde si už nevie imunitný systém človeka poradiť a najčastejšie ide o zápal spôsobený streptokokmi alebo stafylokokmi. Baktérie sa zároveň uvoľňujú do celého tela a môže prísť aj k nedokrveniu srdca, čo má tiež fatálne následky.

Príznaky

Podľa formy tohto zápalového ochorenia endokardu srdca je možné pozorovať niektoré spoločné, ale aj niektoré rozdielne príznaky a najmä ich intenzitu. Akútna forma začína rýchlo a nástupom horúčky, zimnice,triašky, dochádza k zväčšeniu sleziny aj pečene, človek je bledý, môže mať poruchy vedomia a dochádza k rýchlemu zaplaveniu krvi a celého tela baktériami. Pri subakútnej forme je začiatok menej nápadný a trvá aj týždeň, pričom sú typické tzv. chrípkové príznaky.

V praxi to znamená únavu, slabosť, bolesti kĺbov, svalov, nechutenstvo do jedla, úbytok hmotnosti, zvýšená teplota, bolesti hlavy, niekedy sa pridá aj nočné potenie alebo malé množstvo krvi v moči. Na pokožke sa môžu objaviť tzv. petechie, pod nechtami zas čiarky. Koža ako taká je belšieho odtieňa, ale nejde o tak akútny stav ako v prípade akútnej formy infekčnej ednokarditídy. V niektorých ťažkých prípadoch môže človek stratiť zrak na jedno oko alebo prežiť mozgovú mŕtvicu.

Diagnostika

Diagnostika ochorenia je v prípade subakútnej formy ťažšia ako v prípade akútnej a spočíva najmä v pozorovaní príznakov, anamnézy ohľadom minulých možných rizikových infekcií a tiež v laboratórnych krvných testoch na prítomnosť baktérií alebo iných organizmov. Taktiež je možné spozorovať zvýšené biele krvinky v krvi. Niekedy je potrebné spraviť vyšetrenia krvi na prítomnosť mikroorganizmov aj viackrát. Vyžíva sa tiež vyšetrenie echokardiografiou.

Príčiny, prejavy a liečba ochorenia

Príčiny, prejavy a liečba ochorenia

Priebeh

Ochorenie môže mať rýchly ale aj dlhodobejší priebeh, avšak v prípade neliečenia končí smrteľne. Pri akútnej forme obvykle už do 6 týždňov, pri subakútnej zhruba rok. Kým pri akútnej forme je nástup príznakov rýchly, pri subakútnej forme je pomalší a choroba začína častokrát neurčito, napríklad ako bežná chrípka. Vzhľadom na to, že ide o bakteriálny zápal vo väčšine prípadov, sú príznaky podobné ako pri mnohých bakteriálnych ochoreniach, ale postihnuté sú aj viaceré orgány a systémy v tele.

Ako sa lieči: infekčná endokarditída

Zobraziť liečbu

Naposledy aktualizované 05.05.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Trombóza: Ochorenie starých? Ohrozuje i mladých. + Príčiny a prejavy Trombóza: Ochorenie starých? Ohrozuje i mladých. + Príčiny a prejavy

Cievna trombóza je ochorenie resp. stav predstavujúci závažný medicínsko - spoločenský problém. Postihuje prevažne dospelých, menej často mladistvých a výnimkou nie sú ani deti. 

Aký je život po srdcovom infarkte? Má obmedzenia, spôsobí práceneschopnosť? Aký je život po srdcovom infarkte? Má obmedzenia, spôsobí práceneschopnosť?

Ochorenia so sebou prinášajú rôzne obmedzenia a to nie len počas doby ich trvania. Niektoré prekonané choroby a chorobné stavy vyžadujú zmenu životného štýlu natrvalo . Jeden z...

Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne a podľa predpisu lekára? Rezistencia na antibiotiká: Prečo ich užívať presne a podľa predpisu lekára?

Antibiotiká patria medzi najčastejšie predpisované a používané liečivá vôbec. Slovensko dokonca patrí medzi krajiny s ich najväčšou spotrebou. Ich nadmerné a hlavne nesprávne užívanie má...

Správna liečba angíny u detí? Aké má príčiny a príznaky? Správna liečba angíny u detí? Aké má príčiny a príznaky?

Angína ako ju poznáme je častým ochorením sprevádzaným bolesťami hrdla, problémom s prehĺtaním a vysokými teplotami.

Apatia, únava, ospalosť: Poznáte príčiny? 5 tipov ako ich prekonať Apatia, únava, ospalosť: Poznáte príčiny? 5 tipov ako ich prekonať

Aj vás premohla únava ? Ste ospalí, padajú vám viečka, zahmlieva sa vám pred očami, často zívate a jediné na čo dokážete myslieť je vaša posteľ? Prestávate vnímať okolie, ste...

Zoznam nemocníc liečiacich chorobu

 • Bratislavský kraj
  • Univerzitná nemocnica Bratislava - Kramáre - Nemocnica Akademika Ladislava Dérera

   Limbova 5, 83305 Bratislava

   Telefón - ústredňa: 02 59541 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Bratislava - Fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava

 • Trnavský kraj
  • Univerzitná nemocnica Bratislava - Kramáre - Nemocnica Akademika Ladislava Dérera

   Limbova 5, 83305 Bratislava

   Telefón - ústredňa: 02 59541 111

   Predchádzajúci názov: FNsP Bratislava - Fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava

 • Nitriansky kraj
  • Nemocnica Topoľčany n.o.

   ul. Pavlovova 17, 95520 Topoľčany

   Web: http://www.hospitalto.sk/
   Telefón - ústredňa: 038 5351 111

   Návštevné hodiny - lôžkové oddelenie:
   Návštevné hodiny podľa jednotlivých oddelení nájdete tu

 • Žilinský kraj
  • Dolnooravská nemocnica s poliklinikou Ladislava Nádaši Jégého Dolný Kubín

   Nemocničná 1944/10, 02601 Dolný Kubín

   Web: http://www.donsp.sk/

   Algeziologické ambulancie (1)

   • MUDr. Ján Socha
    Adresa: Traumatologická ambulancia, Nemocničná 1944/10, 02601 Dolný Kubín
    deň oddo
    Piatok 08:00 15:00 
 • Banskobystrický kraj
  • NsP Revúca - Revúcka medicínsko- humanitná n.o.

   Litovelská 25, 05001 Revúca

   Web: http://www.nsprevuca.sk/
   Telefón - ústredňa: 058 4833 333

   Anesteziologické ambulancie a intenzívna medicína (1)

   • MUDr. Ján Uhrín
    Adresa: Traumatologická ambulancia, Litovelská 25, 05001 Revúca
    deň oddo prestávka
    Pondelok  07:30 14:00  12:00-12:30 
    Utorok 07:30 14:00  12:00-12:30 
    Streda 07:30 14:00  12:00-12:30 
    Štvrtok 07:30 14:00  12:00-12:30 
    Piatok 07:30 14:00  12:00-12:30 
 • Prešovský kraj
  • NsP Stará Ľubovňa - Ľubovnianska nemocnica, n.o.

   Obrancov mieru 3, 06401 Stará Ľubovňa

   Web: http://www.nspsl.sk/
   Telefón - ústredňa: 052 4317 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (1)

   • MUDr. Rastislav Šípoš
    Adresa: Traumatologická ambulancia, Obrancov mieru 3, 06401 Stará Ľubovňa
    deň oddo
    Pondelok  12:00 13:00 
    Streda 13:00 14:00 
 • Košický kraj
  • Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice

   Rastislavova 43, 04001 Košice

   Web: http://www.fnlp.sk
   Telefón - ústredňa: 055 6153 111

   Predchádzajúci názov: FNsP L. Pasteura Košice - Fakultná nemocnica L. Pasteura Košice

   • MUDr. Rastislav Burda
    Adresa: Ambulancia chirurgie ruky a rekonštrukčnej chirurgie, Rastislavova 43, 04086 Košice

Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.