späť na zoznam príznakov

Zväčšenie prsníka u žien

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Choroby s príznakom "zväčšenie prsníka u žien"

Zväčšenie prsníka u žien nemusí byť vždy symptómom nejakého ochorenia, pretože fyziologicky sa napríklad prsníky bežne zväčšia v období tehotenstva, pri kojení po narodení dieťaťa, prípadne menšia zmena vo veľkosti prsníkov je typická u niektorých žien aj v období pred menštruáciou. V týchto prípadoch je zväčšenie obvykle obojstranné a nie je nijako veľké, prípadne je známa príčina a vonkajší faktor, ktorý mohol ovplyvniť zväčšenie prsníkov.

Prirodzene majú ženy prsníky mierne odlišné a nejedná sa o identicky veľké prsníky, preto je bežné, že jeden prsník môže byť o niečo väčší ako druhý, hoci rozdiel by nemal byť príliš viditeľný. Ak tomu tak je a prejavuje sa to už počas dospievania, je to dôvod na návštevu lekára, ktorý môže určiť druh poruchy alebo defektu, ktorý tento rozdiel spôsobuje a je možná následná korekcia či už konzervatívnym spôsobom alebo operačnou formou či plastickou operáciou.

Jednostranné zväčšenie prsníka však môže byť príznakom nejakého chorobného stavu alebo problému. Napríklad v prsníku sa môžu nachádzať cysty, čo sú vačky naplnené tekutinou a ich vznik ovplyvňujú pohlavné hormóny. Tieto cysty môžu mať pravidelný aj nepravidelný tvar a je možné nahmatať ich pohyb pod kožou. Cysty ako také nie sú zhubné a nemajú súvis s rakovinou prsníka, pričom obvyklá liečba je, že tekutinu z cysty lekár odsaje, ale môže prísť k recidíve.

V prsníku sa môžu objaviť aj abscesy, ktoré sú naplnené hnisom a pomerne bolestivé, pričom veľmi často k vzniku abscesu prichádza u dojčiacich žien. Je možné spozorovať len mierne zväčšenie prsníka, typickejšie je začervenanie pokožky a pocit tepla na dotyk. Niekedy abscesy sprevádzajú aj horúčky v organizme, pričom liečba spočíva jednak v nasadení antibiotickej liečby a jednak v chirurgickom odstránení infikovaného obsahu lokálneho abscesu.

Zväčšenie prsníka spôsobujú veľmi často u žien aj nádory. Pokiaľ sú nezhubné, nemajú tendenciu sa rozširovať ďalej a medzi takéto nezhubné nádory patria napríklad lipómy, fibroadenómy alebo intraduktálne papilómy. Liečba spočíva obvykle v jednoduchom odstránení. Horšie však je, ak ide o zhubný nádor, čiže karcinóm, čo je typické pre rakovinu prsníka. Táto forma rakoviny je najčastejším typom zhubného nádoru u žien a postihuje najviac staršie ženy.

Riziková kategória sú ženy vo veku nad 40 rokov, pričom najčastejším prvotným príznakom je nahmatanie menšej a nebolestivej hrčky v prsníku. Veľakrát sa ale počiatočné štádium rakoviny nemusí nijako prejavovať a preto sú dôležité pravidelné prehliadky u gynekológa. Základnou formou liečby je odstránenie buď časti alebo celého prsníka a tiež najčastejšie sa odstraňujú aj lymfatické uzliny v podpaží. Vzápätí nasleduje chemoterapia. Prognóza je priaznivejšia pri včasnom odhalení nádoru.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Zväčšenie prsníka u žien patri medzi príznaky Pohlavnej sústavy
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako funguje ovulačný test, kedy sa testovať, čo potvrdzuje pozitivita? Ako funguje ovulačný test, kedy sa testovať, čo potvrdzuje pozitivita?

Ovulačné testy sa stávajú čoraz obľúbenejšou pomôckou pre ženy a páry, ktoré sa snažia o splodenie potomka. Na základe hladiny luteinizačného hormónu spoľahlivo detekujú ovuláciu, a...

Ženské onkologické ochorenia Ženské onkologické ochorenia

Onkologické ochorenia sú pomerne častou a vždy závažnou diagnózou. Verejnosť sa na ne pozerá s veľkým rešpektom. Väčšina nádorov postihuje obe pohlavia, no sú aj také, ktoré sa...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.