späť na zoznam príznakov

Zväčšenie prsníka u žien

Autor: Michal Hrebík

Choroby s príznakom "zväčšenie prsníka u žien"

Zväčšenie prsníka u žien nemusí byť vždy symptómom nejakého ochorenia, pretože fyziologicky sa napríklad prsníky bežne zväčšia v období tehotenstva, pri kojení po narodení dieťaťa, prípadne menšia zmena vo veľkosti prsníkov je typická u niektorých žien aj v období pred menštruáciou. V týchto prípadoch je zväčšenie obvykle obojstranné a nie je nijako veľké, prípadne je známa príčina a vonkajší faktor, ktorý mohol ovplyvniť zväčšenie prsníkov.

Prirodzene majú ženy prsníky mierne odlišné a nejedná sa o identicky veľké prsníky, preto je bežné, že jeden prsník môže byť o niečo väčší ako druhý, hoci rozdiel by nemal byť príliš viditeľný. Ak tomu tak je a prejavuje sa to už počas dospievania, je to dôvod na návštevu lekára, ktorý môže určiť druh poruchy alebo defektu, ktorý tento rozdiel spôsobuje a je možná následná korekcia či už konzervatívnym spôsobom alebo operačnou formou či plastickou operáciou.

Jednostranné zväčšenie prsníka však môže byť príznakom nejakého chorobného stavu alebo problému. Napríklad v prsníku sa môžu nachádzať cysty, čo sú vačky naplnené tekutinou a ich vznik ovplyvňujú pohlavné hormóny. Tieto cysty môžu mať pravidelný aj nepravidelný tvar a je možné nahmatať ich pohyb pod kožou. Cysty ako také nie sú zhubné a nemajú súvis s rakovinou prsníka, pričom obvyklá liečba je, že tekutinu z cysty lekár odsaje, ale môže prísť k recidíve.

V prsníku sa môžu objaviť aj abscesy, ktoré sú naplnené hnisom a pomerne bolestivé, pričom veľmi často k vzniku abscesu prichádza u dojčiacich žien. Je možné spozorovať len mierne zväčšenie prsníka, typickejšie je začervenanie pokožky a pocit tepla na dotyk. Niekedy abscesy sprevádzajú aj horúčky v organizme, pričom liečba spočíva jednak v nasadení antibiotickej liečby a jednak v chirurgickom odstránení infikovaného obsahu lokálneho abscesu.

Zväčšenie prsníka spôsobujú veľmi často u žien aj nádory. Pokiaľ sú nezhubné, nemajú tendenciu sa rozširovať ďalej a medzi takéto nezhubné nádory patria napríklad lipómy, fibroadenómy alebo intraduktálne papilómy. Liečba spočíva obvykle v jednoduchom odstránení. Horšie však je, ak ide o zhubný nádor, čiže karcinóm, čo je typické pre rakovinu prsníka. Táto forma rakoviny je najčastejším typom zhubného nádoru u žien a postihuje najviac staršie ženy.

Riziková kategória sú ženy vo veku nad 40 rokov, pričom najčastejším prvotným príznakom je nahmatanie menšej a nebolestivej hrčky v prsníku. Veľakrát sa ale počiatočné štádium rakoviny nemusí nijako prejavovať a preto sú dôležité pravidelné prehliadky u gynekológa. Základnou formou liečby je odstránenie buď časti alebo celého prsníka a tiež najčastejšie sa odstraňujú aj lymfatické uzliny v podpaží. Vzápätí nasleduje chemoterapia. Prognóza je priaznivejšia pri včasnom odhalení nádoru.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Zväčšenie prsníka u žien patri medzi príznaky Pohlavnej sústavy
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Ako funguje ovulačný test, kedy sa testovať, čo potvrdzuje pozitivita? Ako funguje ovulačný test, kedy sa testovať, čo potvrdzuje pozitivita?

Ovulačné testy sa stávajú čoraz obľúbenejšou pomôckou pre ženy a páry, ktoré sa snažia o splodenie potomka. Na základe hladiny luteinizačného hormónu spoľahlivo detekujú ovuláciu, a...

Aké ženské onkologické ochorenia a rakovinu poznáme? (príznaky + liečba) Aké ženské onkologické ochorenia a rakovinu poznáme? (príznaky + liečba)

Onkologické ochorenia sú pomerne častou a vždy závažnou diagnózou. Verejnosť sa na ne pozerá s veľkým rešpektom. Väčšina nádorov postihuje obe pohlavia, no sú aj také, ktoré sa...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.