späť na zoznam príznakov

Zväčšenie prsníka u mužov

Autor: Michal Hrebík

Choroby s príznakom "zväčšenie prsníka u mužov"

Zväčšenie prsníka u mužov je príznak nejakého ochorenia, pretože za bežných okolností totiž prsná žľaza nevyrastie, hoci jej základ majú muži podobne ako aj ženy. Rast prsnej žľazy totiž v bežnom prípade u zdravého muža nie je stimulovaný hormónmi a preto by tento stav nemal ani nastať. Pokiaľ sa tak udeje, je možné hľadať viaceré chorobné príčiny, pre ktoré sa prsník, či skôr oba prsníky, u muža zväčšili. Záleží aj od obdobia, kedy k tomuto rastu u muža prišlo.

U chlapcov v období puberty a dospievania môže dočasne nastať mierne zväčšenie prsnej žľazy, avšak po určitej dobe by malo samé od seba prejsť a pokiaľ sa tak neudeje, je treba hľadať príčinu v nerovnomernej hladine hormónov v tele. Práve v dôsledku hormonálnej nerovnováhy v organizme muža môže prísť k chorobnému zväčšeniu prsnej žľazy a teda aj prsníka a tento stav sa odborne nazýva gynekomastia. Vznikať môže už napríklad od skorej puberty.

Príčina gynekomastie môže byť rôzna. Môže ísť o vplyv niektorých druhov liekov, niekedy o nadprodukciu hormónu prolaktínu, prípadne môže ísť o symptóm spôsobený Klinefelterovým syndrómom. Tento syndróm patrí medzi dedičné ochorenia, ktoré spôsobuje nadbytočný pohlavný chromozóm X v genetickej výbave jedinca. Zdravý muž by mal mať tieto chromozómy len dva, avšak pri tomto syndróme ich má až tri. Syndróm môže zapríčiniť tiež neplodnosť.

Niekedy môže za zväčšenie prsníkov u mužov aj nádorové ochorenie, napríklad semenníkov. K tomuto prípadu prichádza vtedy, ak nádorové bunky produkujú chóriový gonadotropín, ktorý rast prsníkov stimuluje. Niekedy však môže byť za zväčšením prsníkov aj prirodzenejšia príčina a to najmä obezita, kedy dochádza k nadmernej konzumácii jedál a v prsníkoch u mužov sa v dôsledku hromadenia zásob tukov ukladá tento tuk práve do týchto častí.

Gynekomastia môže mať príčinu aj v nerovnováhe hormónov v tele, ktorá môže nastať z rôznych príčin, napríklad aj pri adenome hypofýzy, čo je nezhubný nádor v časti mozgu, ktorá riadi produkciu hormónov. Pokiaľ totiž príde napríklad k zvýšeniu tvorby prolaktínu, môže tento hormón pôsobiť problémy v pohlavných žľazách, pričom u mužov nastáva jednak pokles potencie a sexuálneho apetítu, ale v niektorých prípadoch je typické aj zväčšenie prsníkov.

Rovnako môže byť zväčšenie prsníka spôsobené aj problémami v pečeni. Či už ide o hemochromatózu, čo je choroba vyvolaná nadmerným ukladaním železa do tkaniva vo forme ferritínu alebo hemosiderínu, alebo o cirhózu pečene, pri ktorej dochádza k nekróze pečene a jej prestavbe formou fibrotizície, čiže zvýšením tvorby väziva v orgáne. V týchto prípadoch môžu tiež ochorenia vyvolať zväčšenie prsnej žľazy a tým pádom aj zväčšenie prsníkov u mužov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Zväčšenie prsníka u mužov patri medzi príznaky Pohlavnej sústavy
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Menopauza u mužov, vtip alebo realita? Čo je andropauza (+ príznaky) Menopauza u mužov, vtip alebo realita? Čo je andropauza (+ príznaky)

Trápia vás návaly tepla, nadmerné potenie, poruchy nálad, znížená fyzická alebo sexuálna výkonnosť? Možno práve prechádzate zložitejším obdobím hormonálnych zmien . U žien toto...

Aký vplyv má zdravá stredomorská diéta na zdravie človeka a chudnutie? Aký vplyv má zdravá stredomorská diéta na zdravie človeka a chudnutie?

Je vplyv takzvanej stredomorskej diéty na zdravie človeka naozaj taký veľký? Bola podrobená rôznym vedeckým výskumom. Pomáha pri civilizačných ochoreniach alebo chudnutí. Z čoho...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.