späť na zoznam príznakov

Zväčšenie prsníka u mužov

Autor: Michal Hrebík
Zdroj foto: Getty images

Choroby s príznakom "zväčšenie prsníka u mužov"

Zväčšenie prsníka u mužov je príznak nejakého ochorenia, pretože za bežných okolností totiž prsná žľaza nevyrastie, hoci jej základ majú muži podobne ako aj ženy. Rast prsnej žľazy totiž v bežnom prípade u zdravého muža nie je stimulovaný hormónmi a preto by tento stav nemal ani nastať. Pokiaľ sa tak udeje, je možné hľadať viaceré chorobné príčiny, pre ktoré sa prsník, či skôr oba prsníky, u muža zväčšili. Záleží aj od obdobia, kedy k tomuto rastu u muža prišlo.

U chlapcov v období puberty a dospievania môže dočasne nastať mierne zväčšenie prsnej žľazy, avšak po určitej dobe by malo samé od seba prejsť a pokiaľ sa tak neudeje, je treba hľadať príčinu v nerovnomernej hladine hormónov v tele. Práve v dôsledku hormonálnej nerovnováhy v organizme muža môže prísť k chorobnému zväčšeniu prsnej žľazy a teda aj prsníka a tento stav sa odborne nazýva gynekomastia. Vznikať môže už napríklad od skorej puberty.

Príčina gynekomastie môže byť rôzna. Môže ísť o vplyv niektorých druhov liekov, niekedy o nadprodukciu hormónu prolaktínu, prípadne môže ísť o symptóm spôsobený Klinefelterovým syndrómom. Tento syndróm patrí medzi dedičné ochorenia, ktoré spôsobuje nadbytočný pohlavný chromozóm X v genetickej výbave jedinca. Zdravý muž by mal mať tieto chromozómy len dva, avšak pri tomto syndróme ich má až tri. Syndróm môže zapríčiniť tiež neplodnosť.

Niekedy môže za zväčšenie prsníkov u mužov aj nádorové ochorenie, napríklad semenníkov. K tomuto prípadu prichádza vtedy, ak nádorové bunky produkujú chóriový gonadotropín, ktorý rast prsníkov stimuluje. Niekedy však môže byť za zväčšením prsníkov aj prirodzenejšia príčina a to najmä obezita, kedy dochádza k nadmernej konzumácii jedál a v prsníkoch u mužov sa v dôsledku hromadenia zásob tukov ukladá tento tuk práve do týchto častí.

Gynekomastia môže mať príčinu aj v nerovnováhe hormónov v tele, ktorá môže nastať z rôznych príčin, napríklad aj pri adenome hypofýzy, čo je nezhubný nádor v časti mozgu, ktorá riadi produkciu hormónov. Pokiaľ totiž príde napríklad k zvýšeniu tvorby prolaktínu, môže tento hormón pôsobiť problémy v pohlavných žľazách, pričom u mužov nastáva jednak pokles potencie a sexuálneho apetítu, ale v niektorých prípadoch je typické aj zväčšenie prsníkov.

Rovnako môže byť zväčšenie prsníka spôsobené aj problémami v pečeni. Či už ide o hemochromatózu, čo je choroba vyvolaná nadmerným ukladaním železa do tkaniva vo forme ferritínu alebo hemosiderínu, alebo o cirhózu pečene, pri ktorej dochádza k nekróze pečene a jej prestavbe formou fibrotizície, čiže zvýšením tvorby väziva v orgáne. V týchto prípadoch môžu tiež ochorenia vyvolať zväčšenie prsnej žľazy a tým pádom aj zväčšenie prsníkov u mužov.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Zväčšenie prsníka u mužov patri medzi príznaky Pohlavnej sústavy
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Menopauza u mužov, vtip alebo realita? Menopauza u mužov, vtip alebo realita?

Trápia vás návaly tepla, nadmerné potenie, poruchy nálad, znížená fyzická alebo sexuálna výkonnosť? Možno práve prechádzate zložitejším obdobím hormonálnych zmien...

Stredomorská diéta a jej vplyv na zdravie človeka a chudnutie Stredomorská diéta a jej vplyv na zdravie človeka a chudnutie

Je vplyv takzvanej stredomorskej diéty na zdravie človeka naozaj taký veľký? Bola podrobená rôznym vedeckým výskumom. Pomáha pri civilizačných ochoreniach alebo chudnutí. Z...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.