späť na zoznam príznakov

Zväčšený jazyk

Autor: Michal Hrebík

Choroby s príznakom "zväčšený jazyk"

Zväčšený jazyk, inak nazvaný aj makroglosia, je najčastejšie príznakom akromegálie, čo je stav spôsobený rôznymi chorobami, od hypotyreózy, cez adenom hypofýzy, vzácnejšie môže byť vyvolaný aj malobunkovým nádorom pľúc. Vo väčšine prípadov je problém hormonálneho charakteru, ale niekedy môže byť zväčšený jazyk spôsobený aj metabolickými poruchami. Niektoré prípady sa spájajú aj s anomáliami čeľuste alebo nádormi na jazyku v ústnej dutine.

Makroglosia môže byť niekedy príznakom nádorov jazyka, ktoré sa najčastejšie objavujú u ľudí vo veku nad 50 rokov a tvoria skoro polovicu nádorov ústnej dutiny. Častejšie postihuje tento nádor mužov ako ženy, pričom vplyv môžu mať aj dedičné faktory. Nezhubné nádory sa skôr prejavujú zväčšením na jazyku a človek má problém aj s rozprávaním a tiež prehĺtaním. Nezhubné nádory rastú pomaly a tak je zväčšenie jazyka niekedy aj záležitosť mesiacov až rokov.

Pri zhubných nádoroch je rast naopak rýchly a zväčšenie nie je také badateľné. Vrodeným ochorením, pri ktorom je tiež prítomný zväčšený jazyk, je aj Beckwithov-Wiedemanno syndróm. Nazýva sa aj EGM syndróm a je spojený s nadmerným rastom a aj s vyšším rizikom vzniku nádorov. Ochorenie je spôsobené defektom génov a ich mutáciou. Ochorenie sa prejavuje najmä pri deťoch, kde badať rýchly rast a dochádza napríklad aj k defektom brušnej steny.

Najčastejšie ide ale v prípade zväčšenia jazyka o agromegáliu. Tá je spôsobená zvýšenou produkciou rastového hormónu STH, čiže somatotropínu. Táto choroba vzniká v dospelosti, pričom pokiaľ je zväčšený jazyk prítomný ako príznak už v detskom veku, ide o tzv. gigantizmus. Práve počas rastu je však niekedy obtiažne ho spozorovať na prvý pohľad, takže sa robia špeciálne diagnostické laboratórne testy. Typickým príznakom je zväčšenie niektorých častí tela.

Tento stav môže byť spôsobený zmenou hladiny hormónov, napríklad v dôsledku adenomu hypofýzy, čiže nádoru na hypofýze. Vo väčšine prípadov ide o nádor nezhubný a liečba teda prebieha jeho jednoduchým chirurgickým odstránením. Práve adenom na hypofýze môže spôsobiť poruchu riadenia vylučovania a tvorby somatotropínu, pričom práve v dôsledku genetickej chyby dôjde k poruchám produkcie tohto rastového hormónu a k výskytu zväčšenia častí tela.

Problém je aj v nedostatočnej tvorbe hormónov štítnej žľazy, čo je typické pre hypotyreózu. Hlavnou príčinou je obvykle nedostatok jódu, ale hypotyreóza môže byť spôsobená napríklad aj autoagresívnou Hashimotovou tyreoiditídou. Medzi typické príznaky hypotyreózy patrí únava, vypadávanie vlasov, nadmerná spavosť, suchá pokožka a tiež vyhladenie a zväčšený jazyk. To sa prejavuje aj problémami s rečou a výslovnosťou, čo človek spozná takmer hneď.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Zväčšený jazyk patri medzi príznaky Uší, nosa a ústnej dutiny
Ďalšie názvy: makroglosia
V obsahu nájdete:

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.