späť na zoznam príznakov

Zvýšená hladina železa v krvi: Aké má príčiny a komplikácie?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Zvýšená hladina železa v krvi: Aké má príčiny a komplikácie?
Zdroj foto: Getty images

Železo je životne potrebné. Avšak, aj pri jeho nedostatku alebo prebytku môže vzniknúť zdravotný problém. Jeho prebytok môže byť zapríčinený zvýšeným prísunom v strave. Ale vzniká aj pri chorobných stavoch a ochoreniach, napríklad pri poškodení pečene.


Choroby s príznakom "zvýšenej hladiny železa v krvi"

Zvýšené hodnoty železa v krvi a jeho nadmerná prítomnosť môže byť problém pre organizmus. Podobne ako jeho nedostatok. Železo ako také je súčasťou hemoglobínu, čo je dôležité krvné farbivo, ktoré na seba viaže kyslík a pomáha tak okysličovať organizmus.

Aké má príčiny vysoká hodnota železa v krvi? 
Ako sa prejavuje a aké má komplikácie? 
Spôsobuje ho potrava a ako ho znížiť? 
Aké sú hodnoty? 

Rezervné železo v tele je viazané na transportné bielkoviny transferín alebo feritín. Pričom práve hladina feritínu odzrkadľuje množstvo celkového železa v organizme a podľa toho sa vie aj zmerať.

Veľa železa v potrave

Potraviny bohaté na železo, mäso, orechy, semená
Problém môže byť zvýšený príjem potravou

To, že je železa v tele viac, môže byť spôsobené buď jeho zvýšeným príjmom alebo nedostatočným spracovaním. Zvýšený príjem je najčastejšie v podobe potravy, ktorá obsahuje dostatok železa.

Pričom nedostatočné spracovanie môže byť spôsobené napríklad zlou väzbou na plazmatické bielkoviny alebo zvýšenou mierou vstrebávania železa v zažívacom trakte.

Denne prijmeme stravou približne 10 - 50 mg železa. Z toho sa vstrebáva 10 -15 %.

Nadmerný prísun pri liečbe je taktiež nevhodný. Hemosideróza nastáva aj v prípade prehnanej liečby železom. To tak isto zapríčiní jeho nadmerné ukladanie. Alebo aj v prípade opakovaných transfúzii môže nastať tento stav.

Normálna hodnota železa v krvi je 40 - 150 mg / dcl krvi. 
Fernitín = zásobná forma - 15 - 200 mikrogramov na deciliter krvi u mužov
a 12 - 150 u žien. 

Súvislosť nadbytku železa s krvou

Zvýšená hladina železa v krvi je aj pri jeho uvoľňovaní z červených krviniek. Ak dochádza k zvýšenej miere ich rozpadu. To nastáva pri dedičných ochoreniach, ako je dedičná sférocytóza. Ale aj ochorenie talasémia.

V prípade tohto stavu sa užívajú cheláty. To sú látky, ktoré na seba vedia voľné železo v krvi naviazať. Následne sa železo z organizmu vylúči.

Iným príkladom je porucha vstrebávania železa do hemoglobínu, napríklad v prípade týchto stavov:

 • sideroblastická anémia
 • útlm funkcie kostnej drene
 • nedostatok vitamínu B12 alebo kyseliny listovej
 • porfýria

Ukladanie železa do orgánov a tkanív

Model, pečeň
Pri ukladaní do pečene spôsobí jej zväčšenie

Pokiaľ sa však stav nadmernej koncentrácie železa v krvi a v organizme nerieši, prichádza k problémom. A to preto, že voľné železo sa ukladá napríklad do pankreasu, pečene, čo má za následok jej zväčšenie, ale aj do srdcainých orgánov. V týchto tkanivách poškodzuje bunky.

Dokonca, niekedy sa ukladá železo aj do koži. A v tomto prípade sa hovorí o tzv. bronzovom diabete. Tento stav je spôsobený poruchou v pankrease, keď dochádza k deštrukcii tzv. Langerhansových ostrovčekov a pankreas tak nemôže produkovať inzulín. Nemožnosť produkovať inzulín spôsobí cukrovku.

Zvýšenie železa v krvi môže značiť aj ...

Pokiaľ je zvýšená hladina železa v krvi, hrozí aj hemochromatóza. Železo sa nadmerne vstrebáva z čreva a následne aj vo zvýšenej miere ukladá do tkanív vo forme feritínu a hemosiderínu. Tkanivá tak toxicky poškodzuje, ako napríklad pri ukladaní do pečene spôsobí jej cirhózu.

Okrem toho sa môže železo napríklad ukladať aj v štítnej žľaze. A tiež tu narušuje jej funkciu. Z čoho vyplývajú ďalšie problémy. Typicky sa nadmerná hladina železa v organizme prejavuje aj chronickou slabosťou a únavou, chudnutím, bolesťami kĺbov, poruchami činnosti srdca, u žien môžu nastať aj poruchy menštruácie a hrozí tiež neplodnosť.

Príznaky a neskoré komplikácie hemochromatózy:

Rtg snímka kolenných kĺbov
Poškodzuje kĺby
 • cukrovka
 • artritída, ochorenie kĺbov
 • ochorenia srdca a poruchy srdcového rytmu
 • porucha funkcie pečene
 • cirhóza
 • impotencia, zníženie libida
 • u žien poruchy menštruácie, predčasná menopauza

Nadbytok železa môže byť spôsobený aj vrodenou poruchou metabolizmu železa, ale napríklad aj myelodysplastickým syndrómom. Tento syndróm tvorí viacero ochorení.

Pričom, hlavným symptómom je zlyhanie kostnej drene. Ktorá funguje ako producent bielych krviniek, červených krviniekkrvných doštičiek. Ochorenie je nebezpečné z viacerých hľadísk a pacienti sú odkázaní na opakované krvné transfúzie.

Rovnako, môže byť príznakom poškodenia pečene. A to v prípade zápalu. Ale aj pri stukovatení či cirhóze pečene. Okrem toho, zvýšená hladina môže značiť aj duševné poruchy, ako napríklad schizofréniu.

Vo všeobecnosti je teda zvýšená hladina železa v krvi príznak, ktorý môže ohroziť zdravotný stav pacienta a spôsobiť aj vážne následky, a preto by sa mal čo najskôr riešiť.

Infografika o železe v organizme a najčastejšie príčiny zvýšenej hladiny

Ako znížiť hodnotu železa? Kľúčom je úprava stravy

Pýtate sa, čo nejesť v prípade, ak je hodnota železa vysoká? Čo pomôže k jeho zníženiu? 

Potrebné je obmedziť hlavne: 

 • červené mäso - hovädzie a bravčové
 • vnútornosti a mäsové výrobky s krvou
 • hydinu a ryby jesť najviac 2 x za týždeň
 • vyhýbajte sa jedlám, ktoré majú navýšenú hodnotu železa umelo - fortifikované potraviny, ako sú cereálie a výživové doplnky (často kombinácie multiminerálov, ale taktiež pozor na vitamín C a jeho nadbytočný príjem)
 • nepiť alkohol
 • pozor na potraviny s prirodzeným obsahom železa, listová zelenina s tmavými listami, špenát, čakanka, púpava, petržlenova vňať, bazalka, mäta, ale taktiež strukoviny, ľanové semeno, orechy, tekvicové, slnečnicové a sézamové semiačka
 • zvýšiť príjem ovocia a zeleniny
 • pozor na zbytočný príjem vitamínu C, ktorý podporuje vstrebávanie železa

Video o zvýšenej hladine železa

Video o zvýšenej hladine železa

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Urgentnej zdravotnej starostlivosti na UKF v Nitre. Po škole pracoval dva roky na traumatológii. Od roku 2006 v záchrannej zdravotnej službe. V súčasnej dobe stále pôsobí v oblasti prednemocničnej zdravotnej starostlivosti

Čítajte 1 skúsenosť užívateľov s zvýšenou hladinou železa v krvi

Zvýšená hladina železa v krvi: Aké má príčiny a komplikácie? patri medzi príznaky Kardiovaskulárneho a lymfatického systému
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aké môžu byť príčiny zelenej stolice u detí? Aké môžu byť príčiny zelenej stolice u detí?

Stolica bábätka i väčších detí nám môže veľa povedať o ich trávení, ale aj o celkovom zdravotnom stave. Zelená stolica je stále spojená s mnohými mýtmi i polopravdami.

Naposledy aktualizované 21.10.2020


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
gabika 27.02.2020 21:46

captafer zaradeny do potravy je hrozne fajn na zlepsenie vstrebavania zeleza z beznej bohatej vyvazenej stravy - u mna perfektne pomohol na bledu tvar a unavu a uz mam opat v sebe zivot aj farbu