späť na zoznam príznakov

Zápcha

Autor: Michal Hrebík
Zápcha
Zdroj foto: Getty images

Zápcha, odborne nazvaná aj obstipácia, je stav, kedy je vyprázdňovanie pomocou stolice veľmi ťažké a dochádza k značnému zníženiu frekvencie vyprázdňovania. Veľakrát je frekvencia ovplyvnená aj jedálničkom, čiže ak človek požíva potraviny, ktoré nepomáhajú tráveniu, môže sa u neho stolica vyskytovať zriedkavejšie. Veľakrát môže mať zápcha príčinu v stravovaní, ak je jednotvárna strava, nedostatku tekutín v organizme alebo aj v nedostatku aktívneho pohybu.


U detí aj u dospelých

U detí a niekedy aj u dospelých ľudí sa vyskytuje zápcha veľakrát aj z psychologických dôvodov, napríklad pri stresových situáciách alebo ak človek podvedome má odpor k hygiene prostredia, kde sa nachádza. Niekedy sprevádza obstipáciu aj bolesť v ľavom podbrušku v dôsledku preplnenia čriev, ale nie je to vždy typické. Zápchu treba riešiť s lekárom až v momente výskytu iných príznakov, prípadne ak človek má dlhodobo problémy s trávením.

Problémy s trávením a napríklad aj zápcha sú veľmi časté pri ochoreniach tráviacej sústavy. Napríklad pri rakovine hrubého čreva sa strieda hnačka so zápchou a veľmi časté je aj chudnutie, prípadne únava. Slepé črevo postihuje tiež dosť často zápal, ktorý sa prejavuje typicky najmä bolesťami okolo pupka, ktoré sa neskôr presunú do pravého boku. Práve zápchou, ale aj hnačkami a celkovým nechutenstvom sa prejavuje tento zápal, ktorý vzniká akútne.

Nadúvanie a nafúknuté brucho sú varovaním

Hrubé črevo môže postihnúť aj divertikulóza, čo je zápalové ochorenie hrubého čreva, ktoré postihuje jeho výbežky, odborne nazývané divertikuly. Dochádza k bolestiam v podbrušku a poruchám vyprázdňovania stolice. Zápcha môže byť prítomná aj pri iných zápalových ochoreniach v rámci tráviacej sústavy napríklad pri pankreatitíde, čo je zápal pankreasu. Toto ochorenie môže mať akútnu formu, ktorá sa prejavuje prudkou bolesťou v podbrušku, alebo chronickú formu.

Pri problémoch s pečeňou tiež dochádza k nevoľnostiam a problémom s trávením, niekedy tiež k zápche. Pri steatóze pečene, kedy dochádza k stukovateniu pečene, sa vyskytujú aj pocity ťažkosti a nadúvania v žalúdku, niekedy aj prichádzajú pocity na zvracanie. Poruchy vyprázdňovania stolice a tiež problémy so zápchou trápia aj ľudí s cirhózou pečene. Cirhóza je nebezpečná v tom, že dochádza k nekróze pečene a k zvýšenej tvorbe väziva v pečeňových bunkách.

Zápcha a psychické príčiny
Často krát má zápcha aj psychické príčiny

Silná zápcha môže mať aj nervovú príčinu

Zápcha môže nastať aj vtedy, ak človek má nejaké ochorenie nervového pôvodu, napríklad pri diabetickej neuropatii bývajú na základe poruchy črevnej pohyblivosti veľmi časté zápchy, ktoré sa striedajú naopak s hnačkami a problémami vyprázdnenia obsahu žalúdku. Aj u niektorých postihnutých pacientoch s Parkinsonovou chorobou dochádza k vegetatívnym poruchám, napríklad k zápche alebo inkontinencii. Celkovo má človek problém koordinovať svoje svaly.

Hladina hormónov má vplyv na celý organizmus a preto napríklad pri zníženej produkcii hormónov, čo je typické pre hypotyreózu, dochádza k spomaleniu organizmu, človek je viac unavený a dochádza aj k oslabeniu peristaltiky, čiže pohybu, čriev. Zápcha je tak typicky prítomná, podobne ako aj poruchy trávenia. V niektorých prípadoch sa môžu takéto problémy vyskytovať aj pri cystickej fibróze, ktorá postihuje najviac dýchacie orgány a tiež tráviaci systém.

Infekcie, ale aj po operácii

Veľmi často je možné pozorovať problémy s trávením pri infekčných ochoreniach. Pri chrípke sa napríklad striedajú hnačky a zápcha, podobne je to aj pri kvasinkovej infekcii. Ak sa totiž kvasinky dostanú do žalúdka alebo čreva, môžu narušiť riadne funkcie trávenia a vyprázdňovania. Podobne pri brušnom týfuse nastáva zápcha, niekedy sa tiež strieda s hnačkou. Zápcha môže byť súčasťou príznakov aj iných infekčných ochorení v tráviacej sústave.

Obstipácia sa môže vyskytnúť aj po operačných zákrokoch, prípadne po pôrode, kedy ide skôr o funkčnú poruchu v dôsledku ochabnutosti brušného lisu. Tento stav by mal ale po krátkej dobe pominúť a nemá chorobnú príčinu, samozrejme, ak sa vylúči napríklad narušenie funkčnosti čriev počas zákroku, čo je ale veľmi zriedkavé. Organická zápcha, čo je opak funkčnej, si však už vyžaduje lekársky dohľad a to od zisťovania príčin odborným vyšetrením, až po vhodnú terapiu.

Liečba zápchy
Liečba zápchy nemusí byť vždy náročná

Liečba je iná u dojčiat a iná u dospelých

Vzhľadom na to, že príčiny zápchy môžu byť rôzne, od fyziologických po psychologické, musí sa liečba prispôsobiť práve tomuto faktoru. Kým u novorodenca alebo bábätka treba premýšľať napríklad nad nedostatkom mlieka (u kojených dojčiat), u dospelých je za zápchou oveľa viac faktorov. U najmenších novorodencov sa nemá zápcha prečo objaviť, pokiaľ nejde o nejaké chorobné príčiny priamo v tráviacom ústrojenstve, kým u dospelých vplýva na samotné trávenie a vylučovanie potravy oveľa viac faktorov.

Bežná liečba zápchy môže mať viacero spôsobov a to podľa druhu zápchy:

  1. Funkčná zápcha - v prípade funkčnej zápchy sa postupuje najprv prirodzenejšími spôsobmi, najmä zvýšením pohybu, zmenou typu tekutín (napríklad ovocné šťavy), zmenou stravovania (s cieľom zvýšiť podiel vlákniny) a v krajnom prípade sa používajú lieky na zlepšenie peristaltiky čriev alebo klistír
  2. Organická zápcha - tu je nutné komplexné lekárske vyšetrenie, preháňadlá sa nepodávajú (v niektorých prípadoch sú vyslovene zakázané a tak by ich človek nemal užívať sám od seba) a v prípade potreby sa musí zápcha riešiť chirurgicky

Pomoc v tehotenstve u žien

Ženy majú so zápchou problémy zvyčajne častejšie ako muži. Trápiť ich môže napríklad pred menštruáciou, no typickým problémom je zápcha počas tehotenstva, ktorá býva niekedy dokonca až chronická. Obstipácia v tehotenstve býva spôsobená najčastejšie dvoma faktormi a to jednak hormonálnymi zmenami a jednak vyvíjajúcim sa plodom. Vďaka vyššej hladiny progesterónu sa spomaľuje činnosť čriev a rastúca maternica zas vyvíja tlak na črevá a konečník, čím sa spomalí pohyb črevného obsahu.

Čo pomáha v tehotenstve na zápchu ukazuje nasledujúca grafika:

Zápcha v tehotenstve

Na rozdiel od iných situácií, užívať voľno predajné laxatíva a preháňadlá v tehotenstve nemusí byť vždy bezpečné. Zápcha, ktorá sa pravidelne počas tehotenstva opakuje, môže viesť tiež napríklad k vytvoreniu, rozvoju alebo zhoršeniu existujúcich hemoroidov, preto ju netreba minimálne z toho pohľadu podceňovať. Ak nepomôžu žiadne režimové opatrenia alebo postupy spomenuté vyššie, je najlepšie poradiť sa s gynekológom alebo gastroenterológom ohľadom možného riešenia.

Príklady jedál, ktoré pomôžu pri zápche

Príklady jedál, ktoré pomôžu pri zápche

Ďalšie zaujímavé zdroje

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Zápcha patri medzi príznaky Tráviacej sústavy
Ďalšie názvy: obstipácia
V obsahu nájdete:

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aké účinky má VÁPNIK? Príznaky nedostatku, nadbytku + potravinové zdroje Aké účinky má VÁPNIK? Príznaky nedostatku, nadbytku + potravinové zdroje

Silné kosti, zdravé zuby. Aká je dôležitosť VÁPNIKA v našom živote? Prečo je potrebný, môže tiež škodiť?

Čo potrebujete vedieť o účinkoch DRASLÍKA? Sú zmeny hladín nebezpečné? Čo potrebujete vedieť o účinkoch DRASLÍKA? Sú zmeny hladín nebezpečné?

Všetko, čo potrebujete vedieť o účinkoch DRASLÍKA. Môžu byť zmeny v jeho hladinách nebezpečné?

Probiotiká pre deti, bábätká: Prečo a kedy ich používať? Probiotiká pre deti, bábätká: Prečo a kedy ich používať?

Prečo sú probiotiká dôležité, a či vôbec? Potrebujeme ich? Do akej miery sú bezpečné?

13. týždeň tehotenstva (TT): Aká je veľkosť dieťaťa? + Zdravá strava ako dôležitá súčasť 13. týždeň tehotenstva (TT): Aká je veľkosť dieťaťa? + Zdravá strava ako dôležitá súčasť

Len nedávno ste sa dozvedeli, že ste tehotná a už ste v 13. týždni tehotenstva. U plodu začína obdobie rýchleho rastu a u vás začína vykúkať bruško, ktoré sa bude zaobľovať. 

16. týždeň tehotenstva TT: Čo ukáže ultrazvuk? Ako sa budúca mamička má? 16. týždeň tehotenstva TT: Čo ukáže ultrazvuk? Ako sa budúca mamička má?

V 16. týždni tehotenstva ste takmer v polovici cesty, zvanej tehotenstvo. Čakajú vás ďalšie vyšetrenia. Nastať môžu i určité ťažkosti, spôsobené tehotenstvom. Ktoré sú to?

Naposledy aktualizované 30.04.2021


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.