späť na zoznam bylín

Brusnica obyčajná

Autor: Michal Hrebík
Brusnica obyčajná
Zdroj foto: Getty images

Brusnica obyčajná je nízky poloker, ktorý je charakteristický najmä svojimi červenkastými plodmi, brusnicami. Tie sa využívajú tak v kuchyni pri príprave rôznych džúsov, koláčov alebo nápojov, ako aj v liečiteľstve. Najčastejšie tieto kríky rastú na svahoch kopcov v blízkosti ihličnatých lesov, ale je možné ich pestovať aj doma na záhrade v prípade určitých priaznivých podmienok. Celkovo sú brusnice viac rozšírené na severnej pologuli a u nás sú dokonca aj chránené.

Charakteristika

Ker brusnice je veľmi nízky, obvykle nemá viac ako 20 cm na výšku a patrí do čeľade vresovcovitých kríkov. Nadzemná stonka je zdrevnatená, pričom lístky sú menšie a pozdĺžnejšie. Na stonke majú striedavé postavenie a sú celoročné, pričom vrchná strana listov je lesklá a tmavozelená, spodná šedozelená. Kvety sú biele až ružové, pričom rastú obvykle od mája do júla. Plody sú bobule v priemere od pol do jedného centimetra červenej farby.

Tieto plody sa volajú brusnice a práve podľa nich má meno aj celý ker. Sú jedlé, majú kyslo nahorkastú chuť a dozrievajú obvykle v auguste alebo septembri. Veľmi často sa používajú brusnice nielen v liečiteľstve a pri rôznych zdravotných problémoch, ale aj v potravinárstve, najčastejšie ako sušené, ale aj v podobe džúsov a marmelád. Listy majú zas močopudné účinky, ojedinele sa používajú aj kvety vo forme nálevu. Najčastejšie sa ale na liečenie využívajú samotné plody brusníc.

Vnútorné použitie

Z vnútorného hľadiská sa využívajú pri brusnici najmä jej močopudné a dezinfekčné účinky, kedy čistí napríklad močové cesty, vyplavuje z nich baktérie a pomáha ich uvoľniť, pričom podporuje aj tvorbu moču a jeho vylučovanie, znižuje obličkové kamene. Zároveň vďaka obsahu trieslovín v plodoch má brusnica aj mierne protihnačkové účinky, ale nie až také silné, ako niektoré iné byliny alebo plody. Taktiež sa však brusnica využíva pri cukrovke, keďže prispieva k zníženiu hladiny glukózy v krvi.

Brusnicové kvety sa využívajú pri reumatických ochoreniach a to vo forme nálevu. Listy sa môžu sušiť alebo sa z nich dá spraviť nálev, ktorý obsahuje 3 polievkové lyžice týchto listov a 500 ml vody, ktorá je vriaca. Následne sa 15 minút tieto listy luhujú a potom sa scedia. Takýto nálev sa môže piť vlažný počas celého dňa a podporuje očistu ako aj močenie a vylučovanie nežiaducích látok z močových ciest. Taktiež môže takýto čaj pomôcť aj pri niektorých ochoreniach žlčníka.

Vonkajšie použitie

Hoci sa brusnice využívajú hlavne na vnútorné použitie, dajú sa v niektorom prípade použiť priamo plody, listy alebo rôzne preparáty z brusníc aj na vonkajšie účely. Napríklad brusnicový olej má výborné hydratačné účinky, čo znamená, že nezanecháva pocit mastnoty a veľmi dobre sa vstrebáva. Dá sa preto použiť na ochranu pokožky a jej preventívnu hydratáciu, čo zabraňuje vysušeniu pri rôznych problémoch, veľmi vhodný je aj na pokožku hlavy a okolo očí.

List z brusnice má výborné protizápalové účinky a tak sa používa napríklad na kloktanie v ústnej dutine, či už ide priamo o ústa alebo hrdlo a pri rozličných zápaloch, ktoré sa tu môžu nachádzať. Prípadne je tiež možné z neho spraviť odvar a použiť na obklady napríklad na lepšie hojenie rán. Dá sa použiť aj proti parazitárnym infekciám, napríklad ak má človek mrle. V tehotenstve je ale lepšie sa vyhýbať dlhodobému používaniu brusníc a to nielen vonkajším ale aj vnútorným spôsobom.

Zber a skladovanie

Čo sa týka zberu, tak plody sa zbierajú v období plnej zrelosti, kedy sú sýtočervené, čo je najviac počas augusta a septembra. Taktiež sa zbierajú aj listy a to opatrným odtrhnutím, aby sa nepoškodili alebo nepokrčili. Listy sa zbierajú naraz s plodmi v totožnom období. Plody sa môžu jesť aj surové, avšak najčastejšie sa listy aj plody sušia a to buď v tieni, prípadne pri umelom teple alebo na slnku, najviac však pri teplote 40 stupňov Celzia. Skladovanie je na suchom mieste bez svetla.

Brusnice v tehotenstve

Sušené aj čerstvé brusnice v tehotenstve treba jesť len veľmi opatrne a taktiež by sa mal prípadný čaj alebo odvar z nich užívať len v určitej miere. Listy aj plody sú vhodné ako podporný prostriedok pri infekcii močových ciest, ale pokiaľ ide o vážnejší zápal, treba určite vyhľadať lekára. Taktiež pôsobia pozitívne proti hnačkám. Pri nedostatku vápnika, tvorbe močových kameňov a pri ochoreniach pečene by sa ale budúca mamička počas tehotenstva brusnice mala vynechať, to istí aj pri dojčení.

Pestovanie a sadenie

Čo sa týka pestovania v záhrade, tak sadenice brusníc vyžadujú špeciálne rašelinové substráty a povrch pôdy by mal byť vysypaný mulčovacou kôrou alebo pilinami pre vytvorenie kyslého pôdneho prostredia. Zavlažovanie je možné len po výsadbe a v období väčšieho sucha, pretože krík neznáša príliš veľkú vlhkosť. Dozrievanie je okolo augusta až septembra, pričom zber v záhrade je najlepšie vykonať ručne, aby sa predišlo poškodeniu kríkov a plodov. Netreba zabudnúť ani na hnojenie!

Využitie v kuchyni

V kuchyni sú brusnice veľmi obľúbené. Rôzne recepty existujú tak na ich použitie priamo v rámci hlavného jedla, ako napríklad brusnicová omáčka, ale veľakrát sa využívajú brusnice najmä na konzervovanie a na zaváranie. Populárny je aj brusnicový džem, ale napríklad brusnice sa dajú využiť aj do koláčov alebo sladkých dezertov. Populárny je aj brusnicový čaj, ktorý pomáha pri viacerých problémoch, napríklad močových, reumatizme alebo hnačke.

Výhody brusnicového džúsu pre zdravie

Výhody brusnicového džúsu pre zdravie

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zatiaľ nebola pridaná žiadna skúsenosť

Ďalšie názvy: Vaccinium vitis-idaea, brusnica pravá

Použitie byliny Brusnice obyčajnej

Brusnica obyčajná rastie od Augusta do SSeptembra


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.