Pamajorán obyčajný ako (ne)známa rastlina? Aké účinky má Oregano a aké je jeho použitie pre? zdravie

Pamajorán obyčajný ako (ne)známa rastlina? Aké účinky má Oregano a aké je jeho použitie pre? zdravie
Zdroj foto: Shutterstock

Čo je to pamajorán obyčajný (oregano)? Aké má účinky na zdravie? Môže mať aj nejaké nežiadúce/vedľajšie účinky? Skúsili ste už oreganový čaj? Viete si predstaviť aj iné využitie oregana ako len v kuchyni?

Charakteristika

Aj keď možno mnohým z vás, názov bylinky pamajorán obyčajný nehovorí veľa, som si takmer stopercentne istá, že sa s ním už každý stretol.

Dokonca ho možno aj máte doma v priehradke medzi koreninami. Pamajorán obyčajný lat. Origanum vulgare, je totižto viac známy pod názvom oregano.

Okrem toho, že oregano dodáva charakteristickú chuť najmä talianskym jedlám, viete, že má aj benefity pre naše zdravie?

Charakteristika rastliny

Pamajorán obyčajný - oregano patrí do čeľade hluchavkovité (podobne napr. ako mäta, bazalka, šalvia, levanduľa, rozmarín či majoránka).

Ide asi o meter vysokú trvácu rastlinu. Listy sú väčšinou ochlpené, pričom spodné sú väčšie ako vrchné. Kvitne ružovými kvetmi, ktoré sa nachádzajú na vrchole rastliny.

Pamajorán rastie od nížin až po horské pásma, zväčša na lúkach, v riedkych lesoch či na okraji húštin.

Zbiera sa vňať počas doby kvitnutia (zväčšia v období júla až augusta), ktorá má po usušení svoju typickú – horkastú chuť. Vňať sušíme v tieni pri maximálnej teplote 35 °C.

Oregano - kvety
Zdroj foto: Shutterstock

Pamajorán obyčajný vs. majorán

Majorán záhradný (ľudovo nazývaný tiež majoránka), patrí do rovnakej čeľade a aj rodu ako pamajorán obyčajný. Latinský názov majoránu záhradného je origanum majorana. Ľudia si ho teda občas mýlia s pamajoránom obyčajným.

Sušený majorán sa tiež využíva v gastronómii ako korenie, ale vďaka svojim obsahovým látkam (silice, triesloviny) má aj iné účinky v našom tele – napr. podporuje trávenie a tvorbu žalúdočných štiav, pôsobí proti nadúvaniu, ale pôsobí aj upokojujúco na nervovú sústavu.

Obsahové látky

Pamajorán obyčajný sa zbiera najmä pre svoje obsahové látky, medzi ktoré patria:

  • éterické oleje,
  • triesloviny,
  • horčiny,
  • flavonoidy,
  • karotény,
  • omega 3 a 6 mastné kyseliny,
  • vitamín C,
  • vitamín K,
  • silice,
  • minerálne látky a ďalšie.

Pamajorán obyčajný a jeho účinky v našom tele

Antioxidačné pôsobenie

Oregano obsahuje veľké množstvo antioxidačne pôsobiacich látok. Antioxidanty chránia naše bunky pred voľnými radikálmi. Voľné radikály sú reaktívne molekuly, ktoré sa tvoria v našom tele a poškodzujú bunkové štruktúry, vrátane bunkovej RNA a DNA.

Nadmerné pôsobenie voľných radikálov v našom tele je spájané s množstvom civilizačných ochorení ako je diabetes mellitus II. typu (cukrovka II. typu), rakovina, kardio-vaskulárne ochorenia ale aj iné.

Voľné radikály sa v našom tele tvoria neustále, pričom naše telo ich dokáže zneškodni. Avšak vplyvom určitých okolností ako je:

  • stres,
  • nedostatok spánku,
  • zlá životospráva,
  • nedostatok pohybu,
  • znečistené životné prostredie a iné,

sa ich v našom tele tvorí nadbytok a telo ich nedokáže zneškodniť samo. V takomto prípade je vhodné dopĺňať antioxidanty do nášho tela spolu s potravou.

Antibakteriálne a protivírusové pôsobenie

Výskum antibakteriálneho a protivírusového pôsobenia oregana je zatiaľ potvrdený len v laboratórnych podmienkach. Výsledky sú však veľmi sľubné a ukazuje sa, že oregano má v týchto podmienkach antibakteriálne aj protivírusové pôsobenie.

Avšak na potvrdenie týchto účinkov aj u ľudí je potrebný ešte ďalší výskum.

Protizápalové ochorenie

Oregano práve vďaka svojmu obsahu antioxidantov napomáha znižovať zápal.

Použitie

Pamajorán má svoje využitie v tradičnej medicíne. Jeho pozitívne účinky boli známe už za čias antiky.

V starovekom Egypte bola táto rastlina veľmi vážená a rastliny z rodu origanum sa dokonca vpletali do korún a vencov počas náboženských rituálov.

Egypťania využívali pamajorán napríklad aj ako dezinfekčný prostriedok.

Tradične sa pamajorán využíva najmä:

  • na uľahčenie vykašliavania a na utíšenie kašľa,
  • pri kŕčoch a bolestiach žalúdka a čriev,
  • pri bolestivej menštruácii,
  • na podporu trávenia,
  • pri nechutenstve.

Okrem toho má pamajorán využíval pre jeho predpokladané antibakteriálne a protizápalové účinky.

Pamajorán obyčajný a jeho formy použitia

Aj keď si mnohí z nás nevedia predstaviť pizzu bez oregana, možno je to jediný pokrm, s ktorým sa nám táto bylinka spája. Ak by ste radi využili vo svojom jedálničku účinky oregana, ale nechcete ho sypať do každého jedla, môžete vyskúšať oreganový olej či dokonca oreganový čaj.

Oreganový olej

Existujú dva druhy oreganového oleja – oreganový esenciálny olej a extrakt z oreganového oleja.

Oreganový esenciálny olej sa vyrába z vysušených listov a výhonkov pamajoránu obyčajného. Po vysušení týchto častí rastliny, sa z nich extrahuje a následne koncentruje olej. Tento olej sa používa len lokálne a nemal by sa konzumovať.

Extrakt z oreganového oleja sa vyrába za pomoci iných extrakčných metód a zvyčajne sa predáva vo forme kapsúl, či piluliek ako výživový doplnok.

Obsahuje veľké množstvá antioxidačne pôsobiacich látok, ako je napr. karvakrol, tymol, či kyselinu rozmarínovú. Netreba zabúdať, že olej je oveľa viac koncentrovaný a obsahuje teda aj v menšom množstve oveľa viac účinných látok ako čerstvá, či sušená bylina.

Pamajorán obyčajný sa v tradičnej medicíne využíval aj pri problémoch s trávením, či bolesťami žalúdka a čriev. Netreba sa preto čudovať, že moderná medicína potvrdzuje, že oreganový olej môže, napr. prispievať aj k zdraviu čriev, či uľavovať od bolesti.

Dávkovanie oreganového oleja závisí od výrobcu – vždy si preto prečítajte dávkovanie uvedené na obale. Oreganový olej sa neodporúča užívať dlhodobo – po troch týždňoch užívania je ideálne si urobiť minimálne jeden týždeň prestávku.

Oreganový olej je veľmi účinná látka, preto ak začínate s jeho užívaním, zvoľte si radšej nižšie dávkovanie a odpozorujte, ako to vplýva na váš organizmus. Nikdy neprekračujte odporúčané dávkovanie uvedené výrobcom na obale.

Oreganový esenciálny olej

Oreganový esenciálny olej sa neužíva vnútorne. Naopak veľmi často sa inhaluje – ideálne za pomoci difuzéra. Najčastejšie pri vírusových ochoreniach horných dýchacích ciest, pričom uľahčuje dýchanie a uvoľňuje upchaté dutiny.

Inhalovať oreganový olej sa však neodporúča malým deťom a tehotným ženám.

Esenciálny olej sa môže aplikovať aj na pokožku – napríklad pri masáži, či ako prídavok do kúpeľa.

Oreganový esenciálny olej však môže dráždiť pokožku a nikdy by sa nemal aplikovať na otvorené rany či do očí.

U citlivejších ľudí môže vyvolávať podráždenie kože, preto najprv vyskúšajte oreganový olej na malej časti pokožky. Ak po 24 hodinách nepozorujete žiadnu reakciu, môžete vyskúšať použiť oreganový olej aj na väčšie plochy kože.

Oreganový esenciálny olej
Oreganový esenciálny olej. Zdroj foto: Shutterstock

Oreganový čaj

Aj keď oreganový čaj neobsahuje tak vysoké množstvá účinných látok, je vhodnou alternatívou, ak chcete využiť benefity oregana.

Čaj si pripravíte zaliatím 2 čajových lyžičiek oregana litrom vody. Necháte lúhovať približne 2 až 4 minúty. Čaj z oregana sa najčastejšie užíva pri bolestiach hrdla, kašli, ale aj pri tráviacich problémoch či nevoľnosti.

Oreganový čaj
Oreganový čaj. Zdroj foto: Shutterstock

Nežiaduce účinky oregana

Konzumácia bylinného oregana sa považuje vo všeobecnosti za bezpečnú a nemá žiadne nežiaduce účinky.

Prípravky z neho - olej alebo aj čaj, sú koncentrovanejšie, a teda obsahujú viac jednotlivých účinných látok. Pri ich nadmernej konzumácii, napr. viac ako štyri šálky denne oreganového čaju, môžete pociťovať žalúdočné nevoľnosti.

Medzi ďalšie nežiaduce účinky, ktoré sa môžu objaviť po nadmernej konzumácii čaju či oleja patrí:

  • nevoľnosť či vracanie,
  • hnačky a žalúdočné problémy,
  • únava,
  • bolesti hlavy,
  • závraty,
  • bolesti svalov,
  • zvýšené krvácanie,
  • ťažkosti s prehĺtaním,
  • nadmerné slinenie.

V zriedkavých prípadoch môžu niektorí ľudia trpieť alergickou reakciou na oregano – napríklad v prípade, ak sú alergickí aj na mätu, či šalviu, bazalku alebo levanduľu.

Ak trpíte alergiou na uvedené bylinky, vyhnite sa radšej aj konzumácii oregana.

Konzumácia oreganového oleja, či čaju sa neodporúča ani tehotným a dojčiacim ženám.

Oreganový olej a čaj by ste nemali konzumovať ani v prípade, že užívate lieky ovplyvňujúce zrážanie krvi, alebo ak trpíte poruchami zrážania krvi.

Pamajorán obyčajný teda oregano, je známou a používanou bylinkou už od dávnych čias, a to nielen v gastronómii.

Od nepamäti ho ľudia využívali pri rôznych zdravotných komplikáciách, pričom moderná medicína naznačuje, že tieto empirické skúsenosti mali a majú aj vedecký podklad. Avšak množstvo jeho účinkov ešte nie je vedecky podložených.

Užívanie oregana vo forme oleja či čaju vám môže napomôcť pri lepšom využití jeho zdravotných benefitov, ale netreba zabúdať, že v porovnaní s bylinou sú tieto formy oveľa koncentrovanejšie a môžu mať preto pri nadmernej konzumácii aj nežiaduce účinky.

Pamajorán obyčajný – oregano – sa využíva nielen ako korenie na pizzu, ale pre svoje liečivé účinky bol využívaný už počas antiky.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.