Pľúcne ochorenia

Pod Pľúcne ochorenia patrí

Absces pľúc

Absces pľúc

Absces pľúc je ochorenie pľúc, ktoré je sprevádzané vytvorením ložiskových zápalov v pľúcnom tkanive, pričom tieto ložiská sú membránové a väčšinou aj väčšie ako 2 cm. Ochorenie je pomerne vážne a môže byť aj smrteľné, preto je veľmi potrebné pristúpiť k liečbe čo najskôr. Rizikovou skupinou pre toto ochorenie sú najmä dlhodobo chorí ležiaci pacienti, seniori, pacienti na umelej pľúcnej ventilácii, ale aj pacienti po transplantácii, onkologickí pacienti, narkomani a alkoholici.

Chronická obštrukčná pľúcna choroba: Prečo vzniká a komu hrozí?

Chronická obštrukčná pľúcna choroba

Chronická obštrukčná choroba pľúc je ochorenie postihujúce pľúcne tkanivo. Na jej vzniku sa podieľajú rôzne inzulty, najčastejšie cigaretový dym. Ochorenie sa rozvíja dlhodobo v priebehu rokov, pričom poškodenie pľúc je trvalé s tendenciou progresie. Vyliečiť sa nedá, liečba je len podporná.

Koronavírus - COVID-19

Koronavírus - COVID 19

Čo je to koronavírus a čo COVID-19? Vírus, ktorý vyvoláva akútne ochorenie dýchacích ciest. 

Pľúcna embólia: Prečo vzniká, aké má príznaky a ako sa zisťuje?

Pľúcna embólia

Pľúcna embólia je akútny stav, pri ktorom nastáva upchatie ciev v pľúcach. Najčastejšou príčinou je tromboembolická choroba. Krvná zrazenina sa uvoľní a putuje cievami ako embolus. Ten následne upchá cievu. Pri masívnej forme hrozí riziko úmrtia.

Pľúcny emfyzém: Čo je to emfyzém, aké má príčiny a príznaky?

Pľúcny emfyzém

Pľúcny emfyzém patrí k závažnému ochoreniu pľúc, pri ktorom dochádza k trvalému poškodeniu pľúcnych mechúrikov a zväčšeniu pľúc.

Pneumokonióza

Pneumokonióza

Pneumokonióza je profesionánla pľúcna choroba vznikajúca vdýchnutím minerálneho prachu priamo do pľúc, pričom dochádza k vyvolaniu reakcie v podobe pľúcnej fibrotizácii. Ide o proces zvýšenej produkcie väziva v oblasti pľúc a dôsledkom sú problémy s dýchaním a poruchy pľúc. Je viacero druhov tohto pľúcneho ochorenia, pričom ide o typickú chorobu z povolania. V dôsledku hromadenia minerálneho prachu v pľúcach dochádza k postupnému odumieraniu organizmu.

Pneumotorax (vzduch v hrudníku): Príčiny vzniku, príznaky a prvá pomoc

Pneumotorax

Pneumotorax, prezývaný ako spľasnutie pľúc, znamená vniknutie vzduchu do hrudnej pleurálnej dutiny. Dochádza ku kolapsu pľúc a poruche dýchania. Prečo Pneumotorax vzniká a ako sa prejavuje? Ako podať prvú pomoc?

Rakovina pľúc: Aké sú príčiny a riziká vzniku, príznaky a priebeh?

Rakovina pľúc

Čo je karcinóm pľúc? Ako fungujú pľúca? Poznáš príznaky rakoviny pľúc?

Sarkoidóza: Čo je a aké má príčiny/príznaky? Pľúcna i mimopľúcna forma

Sarkoidóza

Sarkoidóza je označenie pre ojedinelé ochorenie postihujúce rôzne orgánové systémy. Prečo toto zriedkavé ochorenie vzniká a akými príznakmi je charakteristické?

SARS

SARS

SARS je vírusové respiračné ochorenie, pričom táto skratka znamená v preklade ťažký akútny respiračný syndróm. Prvýkrát sa choroba objavila v Číne v roku 2002 a môže byť u niektorých rizikových pacientoch, ako sú seniori, aj smrteľná. Choroba je akútneho typu a má pomerne rýchly a intenzívny priebeh, ktorý môže viesť až k dychovému zlyhaniu, pričom liečba prebieha len symptomaticky. Pôvodne sa vírus preniesol na človeka od zvierat a to konzumáciou ich mäsa.

Tuberkulóza pľúc: Aké má TBC príznaky, príčiny a nákazlivosť?

Tuberkulózu pľúc - TBC

Tuberkulóza patrí medzi najobávanejšie infekčné ochorenia. Postihuje najmä pľúca. Ako sa prejavuje? Aké sú jej príčiny. Nákazlivosť a ako dochádza k prenosu?

Zápal pľúc: Aké príznaky má pneumónia a ako sa delí?

Zápal pľúc

Zápal pľúc, nazvaný odborne aj pneumónia, je zápalové ochorenie charakteristické postihnutím pľúcneho tkaniva a jeho poškodzovaním. Podľa pôvodu ochorenia môže mať tento zápal viacero foriem, a to infekčné aj neinfekčné.