späť na zoznam článkov

11. TT týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová
11. TT týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka?
Zdroj foto: Getty images

Vaše dieťatko už vyzerá, ako malý človek. Fáza embrya je dokončená a od tohto týždňa sa vaše dieťa považuje za plod. Všetky orgány dieťatka sa vytvorili počas embryonálneho štádia, teraz už len budú rásť a dozrievať. 


11. TT týždeň tehotenstva, ste v 2. mesiaci a 3. týždni, onedlho končíte prvý trimester tehotenstva. 

Ako sa vyvíja vaše bábätko v brušku? 

V 11. týždni, už plod začína naberať skutočnú podobu dieťaťa, aj keď je ešte príliš malé. 

Jeho veľkosť je približne 41 - 53 mm a hmotnosť 7 - 10 g.

Je to úžasné, prešiel len tak krátky čas od oplodnenia a vaše dieťatko je v tomto týždni malým človekom s existujúcimi kosťami, kĺby, a svalmi. 

Kritické vývojové obdobie plodu máte za sebou. V tomto období by sa nemali už vyvinúť žiadne vrodené vady, pretože je už vaše dieťatko vyvinuté a nastáva fáza rýchleho rastu a naberania na hmotnosti. 

Aj keď pohyby vášho dieťatka ešte necítite, už teraz je zaneprázdnené pohybmi, naťahovaním, pretáčaním, ako malý akrobat. 

V tabuľke sú znázornené približné miery plodu v 11. týždni, zamerané pomocou sonografu

CRL 
Temenokostrčová vzdialenosť
Hmotnosť HC
Obvod hlavičky
BPD 
Priečny priemer hlavičky
AC 
Obvod brucha
FL 
Dĺžka stehennej kosti
41 - 53
mm
7 - 10 g 59 mm 16 mm 52 mm 8 mm

Viac o veľkosti plodu sa dočítate v článku: 
Ultrazvuk v tehotenstve: Veľkosť plodu, čo je to fetálna biometria?

Hlava plodu predstavuje asi polovicu dĺžky jeho telíčka. 

Jeho mozog už vysiela signály do svalov a dieťa silno kope, i cvičí v plodovej vode. 

V jeho hlavičke sa produkuje 250 000 nervových buniek za minútu, jeho mozog sa bude naďalej vyvíjať a zdokonaľovať. Hotový mozog ich má miliardy. Šírenie informácií však nefunguje stopercentne, mozgové bunky sa ešte len dostavajú na svoje miesto v hlave. 

Aktivuje sa prehĺtalidýchací reflex, začína sa nadychovať a vydychovať plodovú vodu. 

Obličky, ich vývoj je komplikovaný a trvá dlho. Ale už teraz začínajú vytvárať moč a plod už vyprázdňuje močový mechúr do plodovej vody. Obličky v tele plodu, ešte nie sú uložené na svojom definitívnom mieste. 

Pravidelným hltaním plodovej vody trénuje obličky, pripravuje žalúdok a črevá na neskoršiu funkciu.  

Jeho črevá sa ešte vyvíjajú, v tomto období sú väčšie ako jeho brucho a ich časť sa nachádza aj v pupočníku, ktoré sa ďalším vývojom popresúvajú na správne miesto do bruška. Aj keď sú naďalej len vo vývine, už začínajú spracovávať cukor a vodu, ktorú plod prehltne.

Plod v 11. týždni tehotenstva
Plod spojený pupočníkom s placentou v 11. týždni tehotenstva. Zdroj: Getty Images

Už teraz je možné rozlíšiť pohlavie dieťatka. 

Do 11. týždňa sa plodu vytvorí nospery, na špičke nosa má otvorené nosné priechody, ktoré sa naďalej formujú aj s očkami, jazykom i podnebím v ústach

Očné viečka sa v tento týždeň zatvoria a spoja. Pod nimi sa odohráva vývoj očnej dúhovky. 

Uši plodu sa posunuli bližšie k cieľovému miestu na oboch stranách hlavičky, takmer sú v konečnej podobe. 

Bradavky na hrudníku má už viditeľné. 

Kosti začínajú pomalinky tvrdnúť. 

Vaše dieťatko má už zreteľné rukynohy.  Prsty na rukách a nohách sú vytvorené, ktoré sa už oddeľujú a vyzerajú ako skutočné časti dieťaťa. Začínajú sa rozvíjať lôžka pre nechty s mäkkými nechtíkmi. 

Vaše dieťatko teraz bude rásť veľkou rýchlosťou. 

Medzi 11. - 12. týždňom sa jeho hmotnosť zvýši o takmer 60 %. 

Ako sa cíti žena a čo môže pociťovať v 11. týždni tehotenstva 

Tehotenská únava je normálna, cítite sa unavená a prepracovaná, aj keď nerobíte nič, čo by malo vyvolať pocit únavy. Je to tým, že vaše telo pracuje na vyšších obrátkach aj v kľude, lebo musí vyživovať vaše telo, aj s vyživovaním plodu. 

Postupne budete únavu pociťovať menej, ako v predchádzajúcich týždňoch. Vaša energia by mala pribudnúť, akonáhle placenta bude v prevádzke a vaše telo sa prispôsobí hormonálnym zmenám tehotenstva. 

Vaše prsia sú väčšie a plnšie, so zvýšenou citlivosťou, bolestivosťou na dotyk. Svojim navretím sa pripravujú na dojčenie. 

Ranná nevoľnosť, pomaly ustupuje, aj keď nevoľnosť a zvracanie vás môže prekvapiť hocikedy počas dňa, alebo noci. Zvyčajne však tento pocit vymizne medzi 12. - 16. týždňom, ale niektoré tehotné môžu trpieť nevoľnosťou celé tehotenstvo. 

Ak sa vyskytne u vás problém, že neviete udržať tekutiny a stravu v žalúdku, a po najedení trpíte zvracaním, obráťte sa na vášho gynekológa, ktorý vyšetrím bude chcieť vylúčiť hyperemsis gravidarum, ktoré môžu vyžadovať lekársku pomoc, prípadne hospitalizáciu, aby ste boli vy a vaše dieťatko ochránené. 

Nevoľnosť a zvracanie v tehotenstve, žena nad toaletou, napína ju na vracanie
Nevoľnosť a zvracanie v prvom trimestri tehotenstva, tento pocit často vymizne medzi 12. a 16. týždňom tehotenstva. Zdroj: Getty Images

V tabuľke je uvedený rozdiel medzi rannou nevoľnosťou a hyperemesis gravidarum 

Ranná nevoľnosť Hyperemesis gravidarum
 • je neškodná 
 • začína zvyčajne už v prvom mesiaci tehotenstva 
 • je to nepríjemný pocit nevoľnosti až zvracania 
 • najčastejšia je ranná nevoľnosť, ale môže sa objaviť aj hocikedy počas dňa 
 • zvyčajne vymizne do 12. – 16. týždňa 
 • nespôsobuje dehydratáciu 
 • tehotná pociťuje únavu 
 • je sprevádzaná miernou stratou chuti do jedla  
 • začína sa prejavovať v prvých 6 týždňoch 
 • neustáli pocit nevoľnosti, ktorá neustupuje a je často sprevádzaná silným zvracaním 
 • zvracanie je viac, ako 3 - 4 krát denne 
 • môže viesť k dehydratácii 
 • tehotná nedokáže udržať stravu, ani tekutiny a nasleduje zvracanie 
 • nevoľnosť často nevymizne ani po zvracaní 
 • pocit silnej únavy, ktorá môže pretrvávať aj niekoľko týždňov a mesiacov 
 • tehotnú to obmedzuje v dennej činnosti 
 • je sprevádzaná úplnou stratou chuti do jedla 
 • môže trpieť pocitom točenia hlavy a závratmi 
 • častá je strata hmotnosti 

Mnoho tehotných žien pociťuje aj averziu k jedlu, už len pri pomyslení na konkrétne jedlo, ktoré predtým bez problémov jedli majú pocit nechutenstva, až pocit na zvracanie. Tieto averzie sú často spojené s rannými nevoľnosťami. 

Túžba po jedle, alebo miešanie rôznych chutí, ako napríklad uhorka s koláčom a na to rezeň, pre istotu so zmrzlinou. Tieto tehotenské chute sú úplne bežné a najčastejšie sa začínajú objavovať na konci prvého trimestra, ktoré neskôr začnú ustupovať. 

Tehotenské chute po jedle sú úplne bežné v tehotenstve
Tehotenské chute po jedle sú úplne bežné. Zdroj: Getty Images

Možno ste už častejšie hladná, ranná nevoľnosť postupne poľavuje a chuť do jedla sa zvyšuje, aby sa plod mohol vyživovať.  

Čo môže za tieto chute? No predsa hormóny, ktoré hrajú dôležitú úlohu a vaše telo je nimi najmä na začiatku tehotenstva zaplavené

Váš čuch je nadmieru citlivý, možno sa cítite ako stopovací pes. Keď prechádzate v bytovke vedľa dverí suseda, viete čo varil a tým sa môže u vás objaviť úplná averzia na niektoré vône a jedlá, alebo naopak neopísateľná chuť na konkrétne jedlo. 

Niekedy sa môže objaviť aj pocit nepríjemného pálenia záhy

Tehotenský hormón progesterón, udržiava zdravé tehotenstvo, ale kvôli nemu začínate mať pocit nafukovania, grganiaplynatosti. Progesterón uvoľňuje tkanivá hladkého svalstva, vrátane gastrointestinálneho traktu, spomaľuje tak trávenie, aby sa viac živín absorbovalo do krvi a vyživilo dieťa. 

Nafukovanie a pocit plnosti patrí k častým príznakom tehotenstva, ktoré sa objavujú najskôr v 11. týždni tehotenstva a môžu pretrvávať počas celého tehotenstva až do pôrodu. 

Nepríjemná plnosť brucha, najmä po jedle, sa u niektorých žien zhorší. Ako bude maternica rásť, bude viac tlačiť na črevá a žalúdok, čim sa bude vyvíjať väčší tlak na tráviaci trakt, a vy sa budete cítiť ešte viac plná, nafúknutá. Snažte sa obmedziť potraviny ktoré nafukujú, vyprážane jedlá, bublinkové vody a sladkosti. 

Časté močenie. Máte pocit, že musíte cikať každých 10 minút počas dňa a častejšie sa budíte aj v noci. Zobúdzanie, pre pocit na močenie, prerušuje váš spánok a počas dňa sa môžete cítiť viac unavená. 

Časté močenie patrí medzi skoré príznaky tehotenstva, ktoré začínajú už v prvom trimestri a môžu sa postupne zvyšovať, hlavne koncom tehotenstva. 

Čo spôsobuje časté močenie v tehotenstve? 

Hormón hCG zvyšuje prietok krvi do panvovej oblasti, zlepší sa funkcia obličiek a zvyšuje sa vylučovanie odpadových látok močom, aj od plodu. 

Zvýšené močenie je aj v dôsledku narastajúceho bruška, jej tlakom sa mení objem močového priestoru a znižuje sa objem mechúra. Pri opuchu dolných končatín, sa počas spánku opuch znižuje a nadbytočná tekutina sa vylučuje obličkami.  

Závraty, pocit nestability a točenie hlavy sú časté počas tehotenstva. Vaše telo ešte neprodukuje také množstvo krvi na naplnenie ciev obehového systému a hormón progesterón zvyšuje prietok krvi z matky do plodu, čo môže viesť  k zníženiu tlaku a prietoku krvi do mozgu, čo spôsobuje závrate.  

Zapálené a krvácajúce ďasná sú v tehotenstve bežné a môže sa zvýšiť aj citlivosť zubov a ďasien. Vplyv na ďasná má tehotenský hormón estrogén. 

Kŕče v nohách vás môžu potrápiť hocikedy počas dňa, alebo vás zobudiť v noci počas spánku. Najčastejšou príčinou je zníženie hladiny magnézia v krvi z jeho nadmernej spotreby organizmu. 

Čo môžete postrehnúť?  

Môžete si všimnúť zvýšený výtok z pošvy. Zvýšená tvorba hlienu z pošvy bielej, alebo čírej farby sú zo zvýšenej hormonálnej činnosti.  

Viac o tehotenskom výtoku sa môžete dočítať v našom článku:
Výtok v tehotenstve. Čo považujeme za normálny výtok? A ako sa prejavuje infekcia? 

Možno ste postrehli, že vám rýchlejšie rastú vlasy a nechty sa krásne predlžujú. 

Vaše bradavky viac vyčnievajú ako zvyčajne, dvorce tmavnú a zväčšujú sa.  

Vaša pokožka sa vysušuje, je suchá a môže vás potrápiť pocit svrbenia.  

Niektoré budúce mamičky postrehli aj zvýšené, nadmerné slinenie. Nejedná sa o žiadnu chorobu, je to normálne, tak žiaden strach. 

Aké vyšetrenia vás čakajú v 11. týždni, v poradni pre tehotné? 

Prenatálnu poradňu budete v začiatkoch tehotenstva navštevovať jeden krát za mesiac

Pri pravidelnej kontrole v poradni vám vždy zmerajú tlak krvi, pulz, zaznamenajú vašu hmotnosť a vyšetria moč. 

V 11. až 13. týždni by ste mali byť vyšetrená u gynekológa a absolvovať sonografické vyšetrenie. Ak ste ho zatiaľ neabsolvovali, tak tento týždeň vám ho lekár určite urobí. 

Pri sonografickom vyšetrení skontroluje váš gynekológ, či tehotenstvo prebieha v poriadku, či sa v maternici nachádza jedno, alebo viac plodov. Sledujú sa odchýlky od normálu, ako napríklad mimomaternicové tehotenstvo, alebo zamĺknutý potrat. 

Od 11. týždňa sa sonograficky meria veľkosť plodu, sleduje aktivita jeho srdiečka a počúva jeho tlkot. Práve v tomto týždni budete prvýkrát počuť, ako srdiečko vášho dieťatka bije. 

Odber krvi na 1. prenatálny skríning PAPP A test a beta hCG krvné vyšetrenie, pre vyšetrenie na Downov syndróm a iné chromozómové odchýlky. 

V prípade vašej zvedavosti môžete tiež požiadať o test na určenie pohlavia plodu, nazývaný ako BABY GEN TEST. 

Ak ste ešte neabsolvovali odber krvi v predchádzajúcich týždňoch, tak do 11. týždňa sa vám urobí aj vstupné laboratórne vyšetrenie, kde sa určí krvná skupina a Rh faktor, skontroluje sa krvný obraz, odoberie sa krv taktiež na infekčné vyšetrenia ako Hepatitidú B, toxoplazmózu a iné serologické vyšetrenia. 

Čo vám môžem odporučiť?  

 • Buďte opatrná, nepreťažujte sa, nedvíhajte ťažké predmety 
 • Vyhýbajte sa infekciám, prechladnutiu  
 • Odporúča sa užívanie prenatálnych vitamínov, ktoré vám a vášmu dieťatku dodajú potrebné vitamíny 
 • Stravujte sa zdravo s dostatočným príjmom vitamínov zo stravy, pridávajte zeleninu a ovocie do svojho jedálnička 
 • Nedržte sa pravidla, jesť za dvoch, aby ste zbytočne nepriberali
 • Udržujte si hladinu cukru v krvi, príjmom komplexných sacharidov a bielkovín ako syr, orechy, a sušené ovocie 
 • Nezabúdajte na pitný režim 
 • Nenoste tesné oblečenie, radšej siahnite po voľnejšom, pohodlnom oblečení. Vaše bruško sa postupne začne zväčšovať a vyčnievať, začínate mať pravdepodobne problém so zapnutím nohavíc, tak si ho zbytočne netlačte 
 • Noste pohodlnú bavlnenú podprsenku, vaše prsia sú teraz citlivé a bolestivé 
 • Zvýšte hygienu dutiny ústnej, v tehotenstve je náchylnejšia na krvácanie, opuch a vznik infekcií 
 • Cvičenie, vám môže v skutočnosti dodať energiu. Tehotenská joga je skvelým cvičením, ktorá vám môže pomôcť cítiť sa uvoľnenejšie počas tehotenstva a pripravenejšie na pôrod 
 • Pri častom močení, ktoré vás môže potrápiť sa skúste vyhnúť kofeínu, ten zvyšuje vylučovanie moču. Večer pred spánkom skúste obmedziť príjem tekutín, aby ste sa nemuseli budiť v noci pre pocit na močenie 
 • Pravidelne si premasťujte pokožku, ktorá je náchylnejšia na vysušovanie a nepríjemný pocit svrbenia 
 • Vyhýbajte sa chemikáliám, agresívnym čistiacim prostriedkom a ich kontaktu s kožou. Všetky látky v kontakte s kožou prechádzajú cez vašu pokožku až do plodu 
 • Zvlášť opatrné buďte pri kozmetických procedúrach, farbení vlasov, radšej siahnite po prírodných produktoch 

Prečítajte si aj ďalšie zaujímavé články: 

Čítajte viac o ostatných týždňoch tehotenstva v súhrnnom článku: 
Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? 

Zdroje

 • Literatúra
  • Těhotenství a péče o dítě - Jane Symons 
  • Zázračná cesta do života - Rainer Jonas 
 • V anglickom jazyku

Naposledy aktualizované 08.12.2021

Galéria k článku

Nevoľnosť a zvracanie v tehotenstve. Zdroj foto: Getty images
Tehotenské chute po jedle sú úplne bežné v tehotenstve. Zdroj foto: Getty images
Plod v 11. týždni tehotenstva. Zdroj foto: Getty images
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Ošetrovateľstvo na Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici. Po škole pracovala tri roky na chirurgickom oddelení a od roku 2010 na oddelení Anestéziológie a intenzívnej medicíny. V súčasnej dobe sa vzdeláva v špecializačnom štúdiu v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu? Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu?

Ak ste tehotná, alebo tehotenstvo plánujete, určite vás zaujíma, čo sa bude diať s vami a s vašim bábätkom počas najbližších týždňov.

1. týždeň tehotenstva (TT): Kedy tehotenstvo začína? 1. týždeň tehotenstva (TT): Kedy tehotenstvo začína?

Tehotenstvo sa začína počítať od prvého dňa vašej poslednej menštruácie. Aj keď ste vlastne ešte nepočali, už počítate.

2.týždeň tehotenstva: Kedy dochádza k ovulácii? + Oplodnenie 2.týždeň tehotenstva: Kedy dochádza k ovulácii? + Oplodnenie

Tehotenstvo sa začína počítať od prvého dňa vašej poslednej menštruácie. Aj keď ste vlastne ešte nepočali, už počítate.

3. týždeň tehotenstva: Ako vzniká nový život? 3. týždeň tehotenstva: Ako vzniká nový život?

Spojením vajíčka a spermie vznikla jedna bunka, ktorá sa začína neuveriteľne rýchlo deliť. Až teraz sa začína skutočné tehotenstvo.

4. týždeň tehotenstva (4.TT): Vynechanie menštruácie. Som tehotná? 4. týždeň tehotenstva (4.TT): Vynechanie menštruácie. Som tehotná?

Oplodnené vajíčko, ktoré končí svoje putovanie sa v tomto týždni spoji s maternicou, na ktorú sa prichytí, čo sa nazýva implantácia alebo zahniezdenie. Niektoré ženy až teraz zistia, že...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.