späť na zoznam článkov

V 32. týždni tehotenstva: Dokáže už dieťa rozlíšiť deň od noci?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová
V 32. týždni tehotenstva: Dokáže už dieťa rozlíšiť deň od noci?
Zdroj foto: Getty images

Vaše dieťatko už priberá na váhe viac, ako rastie do dĺžky. V priebehu posledných týždňov môže až zdvojnásobiť svoju váhu. 


Už ste v 32. týždni a ukončujete 8. lunárny mesiac.  

Ako sa vyvíja vaše bábätko v brušku?  

Hmotnosť bábätka sa v tomto období rýchlo zvyšuje, ukladaním tuku.   

Do 32. týždňa sa tvoria alveoly v pľúcach. Dieťatko v maternici stále trénuje dýchanie. Pľúca sú už takmer vyvinuté a pripravené na pôrod a samostatné dýchanie. Množstvo surfaktantu v pľúcach je už dostatočné. 

Pľúca počas tohto týždňa stále dozrievajú. 
Vývoj pľúcnych alveol pokračuje až do 8. roku života dieťaťa. 

Koža tela dieťatka sa vyrovnáva napĺňaním tukových buniek. Farba kože bola doteraz červená, ale tým, že priberá už mení svoju farbu na ružovú. 

V 32. týždni prespí plod 90 – 95 % dňa. Spánok sa strieda od dlhého, po krátky a hlboký spánok. Pravdepodobne sa im snívajú rôzne pocity v maternice a sú v pokojnom stave. 

Dieťatko už vie rozlíšiť deň od noci. Rozoznáva svetlo a tmu. 

Kosti tvrdnú, ale lebka ostáva mäkká. Kostičky lepky nie sú spojené, aby lebka mohla zmeniť svoj objem pri pôrode, počas prechodu pôrodnými cestami. 

Mozog sa naďalej vyvíja rýchlo, začína byť schopný riadiť rôzne funkcie, ako dýchanie, trávenie a telesnú teplotu. 

Nechty na nohách sú už viditeľne. 

Vlásky naďalej rastú a hustnú. 

Vyfarbujú sa oči, pri narodení sú často tmavo modré a až po niekoľkých mesiacoch po narodení získajú definitívnu farbu. 

Poloha, v ktorej sa nachádza, by mala byť už hlavičkou smerom dole v lonovej kosti. Ak sa tak už nestalo v predchádzajúcich týždňoch. Ak je stále otočené hlavičkou hore a koncom panvovým vo vašej lonovej kosti, stále je šanca, že sa, aj keď v zúžených priestoroch maternice, správne otočí hlavičkou dole. 

Deti narodené v 32. týždni majú vynikajúcu šancu na prežitie, i keď ich pľúca a pečeň nie sú ešte úplne vyvinuté. 

Od 32. týždňa až po 36. týždeň sa považujú za ľahko nezrelé. Majú vysokú šancu na prežitie a normálny život. 

Ak čakáte dvojičky, ich rast sa pravdepodobne spomalil, lebo nemajú dostatok miesta v maternici a zásoby si musia deliť. 

Komunikujte so svojim bábätkom, od 28. týždňa ma aktívny sluch a počúva vás. Tým mu dávate väčšiu schopnosť učiť sa, neboja sa potom skúmať svet, sú schopné viac sa sústrediť ako iné deti, majú flexibilnú myseľ. Po narodení menej plačú, sú uvoľnenejšie a majú lepší spánkový režim. 

Ako sa cíti žena a čo môže pociťovať v 32. týždni? 

Panva sa rozťahuje a pripravuje na pôrod, čím môžete pociťovať mierne bolesti v panvovej oblasti a bedrových kĺbov.  

Pretrvávajú bolesti chrbta, pálenie záhykŕče v nohách. 

Môžete pociťovať zvyšujúce sa nepohodlie z narastajúceho bruška, ktoré vás čiastočne obmedzuje. 

Maternica narastá smerom dohora, čo zvýrazní pálenie záhy a problémy s dýchaním. Sťažené dýchanie pociťujete pre sedení, rýchlej chôdzi, alebo pri niektorých aktivitách. 

Veľkosť bruška už dosahuje maximálnu veľkosť. 

V tomto týždni môžete začať priberať pol kila za týždeň, z čoho polovica ide priamo bábätku. Ak vám doteraz nevznikli strie, tak teraz je veľmi pravdepodobné, že sa vytvoria. 

Opúchajú vám dolné končatiny, skúste viac oddychovať a vykladať si nohy na vankúš. Mierny opuch končatín je v tomto období normálny, ale treba rozoznať mierny opuch pred preeklamsiou. 

Ak spozorujete náhly opuch, bolesť brucha, hlavy, nevoľnosti až vracanie, zmeny vo videní, tak okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. 

Časté močenie z dôsledku tlaku na močový mechúr, narastajúcim plodom a tlakom hlavičkou naň, vás núti častejšie navštevovať toaletu, tak aj časté budenie v noci kvôli pocitu na močenie. 

Únava vás naďalej sprevádza. 

Prichádzajúci poslíčkovia, s tvrdnutím a napnutím brucha sú bežné. Ak pretrvávajú, alebo sa zvyšuje ich intenzita a časové rozpätie sa kráti, navštívte nemocnicu, aby ste sa ubezpečili, či nezačína predčasný pôrod. 

Taktiež ak pocítite: 

 • bolesť ako pri menštruácii 
 • nepríjemné tvrdnutie brucha 
 • dieťatko začína byť nepokojné 
 • máte kŕče v bruchu, ako pri hnačke 
 • všimli ste si iný výtok ako inokedy 
 • únik, až odtok plodovej vody 

Navštívte nemocnicu, aby ste predišli predčasnému pôrodu, kde sa o vás postarajú a podajú podpornú liečbu pre dieťa a zastavili blížiaci predčasný pôrod. 

Ak čakáte dvojičky pripravte sa, že pôrod môže nastáť hocikedy.  

Čo môžete postrehnúť? 

Nemáte dostatok energie, pretože vaše telo sa už pripravuje na pôrod a čerpá vašu energiu. 

Z prsníkov vám môže odtekať mledzivo, priesvitná až žltkastá tekutina, ktorá bude prvou výživnou stravou pre vaše dieťatko. 

Všimli ste pohyby dieťatka a prevaľovanie vášho tehotenského bruška do strán? 

Keď sa plod otáča, dokážete nahmatať kolená, zadoček, päty, lakeť. Niekedy sa vám vytvorí vydutina na bruchu, tlakom bábätka, keď buď tlačí chrbátik na stenu maternice, lakeť, alebo vytŕča zadoček. Otáčanie už začína byť problém pre neho, lebo sa už zmenšuje priestor v maternici. 

Aké vyšetrenia vás čakajú v 32. týždni? 

Bežné vyšetrenie v poradni, kde sa zaznamenáva váš hmotnostný prírastok, vyšetruje sa moč na prítomnosť bielkovín, krvi, cukru a hnisu, zmeranie tlaku krvi. 

Doktor sa vás spýta na tvrdnutie brucha, prípadný výtok, opuch dolných končatín, bolesti hlavy a iné problémy čo vás trápia. 

Okrem toho vám vyšetrí pohmatom veľkosť maternice a skontroluje kŕčok maternice, aký je jej stav. Popočúva ozvy plodu a zistí jeho polohu v akej sa nachádza, prípadne skontroluje prietoky krvi u plodu. 

Nastúp na materskú je 6 - 8 týždňov pred termínom pôrodu.  

Čo ak sa dieťatko vypýta na svet skôr? 

Deti narodené od 32. do 34.  gestačného týždňa, sa podľa klasifikácie hodnotia ako stredne nezrelé. Ich hmotnosť sa pohybuje od 1500 g - do 1999 g, čo je nízka hmotnosť. 

Deti narodené od 32. týždňa tehotenstva majú veľkú šancu na prežitie a na normálny, zdravý vývin, bez následných komplikácií. Rýchlo dobehnú svojich rovesníkov vo vývoji. 

Po pôrode predčasne narodeného novorodenca, sa ešte na sále dieťatko zastabilizuje. Zabezpečí sa mu dychová podpora, krvný obeh, ak je potrebné podáva sa surfaktant do pľúc. 

Udržuje sa dostatočná telesná teplota, aby sa nepodchladili, pretože ich termoregulácia nie je ešte natoľko vyvinutá. Následne je dieťatko uložené do výhrevného inkubátora, ktorý nahrádza maternicu. 

Výživa u predčasne narodených detí je veľmi dôležitá. Najskôr je zabezpečená infúznou terapiou, ktorá obsahuje všetky potrebné živiny a následne v malých dávkach materským mliekom, ktoré obsahuje všetku dôležitú výživu pre novorodenca. 

Veľmi pozitívny vplyv má telesný kontakt s rodičmi, klokankovanie, ak to zdravotný stav dovolí. 

Čo vám môžem odporučiť? 

 • Obmedzte potraviny, ktoré vás nafukujú, lebo čreva sú stláčane tlakom maternice a to môže vyvolať bolesti a kŕče.  
 • Na pálenie záhy, skúste častejšie jesť a v malých dávkach, obmedzte kyslé a korenené jedlá, ktoré zvyšujú pálenie. 
 • Dostatočne odpočívajte, snažte sa oddychovať aj počas dňa a vykladajte si nohy na vankúš. 
 • Zdravá strava je veľmi dôležitá a aj dostatok tekutín. 
 • Nezabúdajte na dostatočný príjem vlákniny, aby ste predišli zápche. 
 • Dostatok vápnika, železa a vitamínov v strave, sú dôležité pre vás, ako aj pre vaše bábätko, ktoré tieto živiny čerpá z vašej stravy. Radšej zvýšte prísun, ako by ste mali mať následne problém a byť chudokrvná z nedostatku železa. Na základe odberov v poriadni, vám váš gynekológ povie, čo vám chýba a čo doplniť v strave. 
 • Precvičujte Kégelove cviky na spevnenie panvového dna. 
 • Premasťovanie pokožky ako prevencia vzniku strií a vysušovaniu pokožky. 
 • Nezabúdajte na pravidelne prechádzky, alebo ľahké cvičenie, aby ste naberali fyzickú silu, ktorú budete potrebovať na pôrod. 

Začnite chystať oblečenie pre dieťatko, najlepšie však zo 100% bavlny. 

Zaobstarajte si do domácnosti prací gél, alebo prášok na oblečenie pre citlivú pokožku bez parfumov. Pokožka novorodenca je veľmi citlivá a náchylná na vznik vyrážok. Preto sa odporúča používať, čo najcitlivejšie prostriedky. 

Poobzerajte sa po kočíku, postieľke a základnej výbavičke. Nákup vybavenia je dosť finančne náročný, tak zvážte kúpu. Poprípade sa popozerajte recenzie na určitú značku, ktorú máte vyhliadnutú, nech sa vyhnete nejakým nedostatkom alebo nekvalitou výrobku a nemusíte ľutovať. 

Čítajte viac o ostatných týždňoch tehotenstva v súhrnnom článku:
Tehotenstvo po týždňoch: Ako prebieha tehotenstvo a vývoj plodu?

Zdroje 

 • ehd.org -  Biológia prenatálneho vývinu
 • neonatologickasestra.sk - Nové postupy v stabilizácii extrémne nezrelého novorodenca v pôrodnej sále: T. Mikitová, M. Sochuľáková, M. Kantárová
 • V anglickom jazyku

Naposledy aktualizované 09.02.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Zdravotnícky pracovník Bc. Ingrid Šajgalová

Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu v Nitre a bakalárske štúdium Ošetrovateľstvo na Fakulte zdravotníctva v Banskej Bystrici. Po škole pracovala tri roky na chirurgickom oddelení a od roku 2010 na oddelení Anestéziológie a intenzívnej medicíny. V súčasnej dobe sa vzdeláva v špecializačnom štúdiu v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
11. týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka? 11. týždeň tehotenstva: Je už možné rozlíšiť pohlavie dieťatka?

Vaše dieťatko už vyzerá, ako malý človek. Fáza embrya je dokončená a od tohto týždňa sa vaše dieťa považuje za plod. Všetky orgány dieťatka sa vytvorili počas embryonálneho štádia, teraz...

19. týždeň tehotenstva. Prečo ešte necítim pohyby? 19. týždeň tehotenstva. Prečo ešte necítim pohyby?

Ešte ste neucítili pohyb vášho bábätka? Nemusíte sa obávať. Už čoskoro to príde. Potrápiť vás môžu kŕče v nohách i  poruchy spánku. A ako je to so športom počas tehotenstva?

18. týždeň tehotenstva. Ako je to s pohybmi či bolesťami v podbrušku? 18. týždeň tehotenstva. Ako je to s pohybmi či bolesťami v podbrušku?

V tomto čase si budúca mamička čoraz viac uvedomuje a cíti život pod srdcom. Dieťatko už dáva o sebe vedieť. Viete čo vás čaká v tomto obdobý?

40. týždeň tehotenstva: Je čas pôrodu? + 41. a 42. týždeň tehotenstva 40. týždeň tehotenstva: Je čas pôrodu? + 41. a 42. týždeň tehotenstva

V 40. týždni ste na konci tehotenstva, prichádza deň pôrodu. Čochvíľa sa stretnete so svojim dieťatkom, i napriek ťažkej a niekedy náročnej ceste, to bude pre vás dobrodružstvo. Narodí...

39. týždeň tehotenstva. Často rozmýšľate nad pôrodom? Termín je už na dosah 39. týždeň tehotenstva. Často rozmýšľate nad pôrodom? Termín je už na dosah

Termín pôrodu sa vám už blíži a vy stále viac rozmýšľate nad tým, ako to celé bude prebiehať. Ste už netrpezlivá a zvedavá, aké to bude, na koho sa vaše dieťatko bude podobať a či bude...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.