späť na zoznam článkov

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku časť 2.

Autor: Mgr. Simona Morvayová
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku časť 2.
Zdroj foto: Getty images

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Obsah článku


Cestovanie počas pandémie

Cyprus sľubuje, že uhradí náklady za pobyt pre každého, u koho sa zistí koronavírus počas dovolenky v krajine. Cyperská vláda uviedla, že zaplatí ubytovanie, stravu, nápoje a lieky pre pacientov s Covid-19 a ich rodiny.

Najnavštevovanejšie pamiatky Francúzska, medzi nimi Louvre, Eiffelova veža i Versailles, ostanú aj v najbližšej budúcnosti zatvorené

Chorvátsko sa chystá otvoriť svoje hranice pre občanov desiatich štátov Európskej únie. Cestovné obmedzenia, ktoré krajina zaviedla pre pandémiu nového koronavírusu, sa po novom nebudú týkať občanov Slovenska, Rakúska, Českej republiky, Maďarska, Poľska, Slovinska, Nemecka, Estónska, Litvy a Lotyšska. Zoznam krajín plánujú neskôr rozšíriť.

Grécko v piatok 29. mája zverejnilo zoznam 29 krajín, z ktorých od 15. júna privíta potenciálnych turistov. Na zozname krajín figuruje Albánsko, Austrália, Rakúsko, Severné Macedónsko, Bulharsko, Nemecko, Dánsko, Švajčiarsko, Estónsko, Japonsko, Izrael, Čína, Chorvátsko, Cyprus, Lotyšsko, Libanon, Nový Zéland, Litva, Malta, Čierna Hora, Nórsko, Južná Kórea, Maďarsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Česká republika a Fínsko.

Nórsko a Dánsko oznámili, že od 15. júna otvoria hranice pre vzájomný turizmus, pre Švédov však ostávajú cestovné reštrikcie naďalej v platnosti.

Trump stopol WHO

Americký prezident Donald Trump oznámil, že ukončuje spoluprácu krajiny so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), ktorú obviňuje, že v súvislosti s pandémiou koronavírusu nepodnikla kroky voči Číne.

Skupina opíc ukradla z vládnej nemocnice v indickom štáte Uttarpradéš vzorky krvi pacientov s podozrením na koronavírus

Belgický princ Joachim sa nakazil koronavírusom, keď sa v čase obmedzení v Španielsku zúčastnil na večierku.

Pápež František v nedeľu 31. mája prvý raz od marcového zavedenia opatrení proti šíreniu koronavírusu v Taliansku pozdravil veriacich na vatikánskom námestí sv. Petra

Predĺženie núdzového stavu

Španielsky premiér Pedro Sánchez požiada parlament o posledné predĺženie núdzového stavu v krajine. Malo by to podľa neho byť "definitívne posledné predĺženie o 15 dní".

V tureckom Istanbule v nedeľu otvorili dve nové nemocnice pre pacientov s koronavírusom. Krajina pritom zaznamenala najnižší nárast nových prípadov od vypuknutia pandémie.

V Brazílii prežilo bábätko 32 dní v kóme a pripojené na pľúcnu ventiláciu po tom, ako mu v Riu de Janeiro diagnostikovali COVID-19. Chlapček menom Dom je už doma, kde 14. júna oslávi šesť mesiacov na svete.

Moskva začala v pondelok 1. júna po viac než dvoch mesiacoch uvoľňovať niektoré opatrenia zavedené proti pandémii koronavírusu. Pandémia koronavírusu bude pôsobiť ako brzda americkej ekonomiky takmer celú dekádu. Vyplýva to z prognózy, ktorú zverejnil v utorok Rozpočtový výbor Kongresu (CBO). 

Príchod turistov

Čierna Hora ako prvá európska krajina, ktorá vyhlásila, že je "bez prítomnosti koronavírusu", umožňuje príchod zahraničných turistov, keďže sa snaží zachrániť turistickú sezónu.

Španielska ministerka turizmu María Reyes Marotová spochybnila perspektívu skorého návratu dovolenkárov z Veľkej Británie na španielske pláže

Úrady v japonskom Tokiu vydali výstrahu pred koronavírusom po tom, čo v utorok potvrdili 34 nových prípadov nákazy. Podľa tokijskej guvernérky Juriko Koike má výstraha upozorniť ľudí na "našu neistú situáciu a vyzvať ich, aby boli opatrní". 

V čínskom Wu-chane otestovali takmer desať miliónov obyvateľov, pričom odhalili 300 asymptomatických osôb s koronavírusom. Všetkých nakazených aj 1 174 osôb, s ktorými boli v úzkom kontakte, už izolovali a momentálne sú pod lekárskym dohľadom, informovali v utorok miestne úrady.

Britskí vedci uskutočňujú testy s cieľom zistiť, či by ibuprofén mohol pomôcť pacientom s koronavírusom

Vzájomná pomoc

Španielsko zruší obmedzenia na svojich pozemných hraniciach s Francúzskom a Portugalskom 22. júna.

Spojené štáty dodali Rusku ďalšiu zásielku pľúcnych ventilátorov v rámci humanitárnej pomoci v hodnote 5,6 milióna dolárov (takmer 5 miliónov eur), ktorá má pomôcť krajine vysporiadať sa s pandémiou koronavírusu.

Brazília zaznamenala vo štvrtok 4. júna ďalší rekordný počet úmrtí na ochorenie COVID-19 v priebehu 24 hodín. Tamojšie úrady v stredu oznámili prírastok 1 349 úmrtí, čím celkový počet obetí v krajine presiahol 32 500.

Dva milióny ľudí s respiračnými ochoreniami zaregistrovali vo Veľkej Británii počas pandémie koronavírusu zmiernenie príznakov. Britská farmaceutická spoločnosť AstraZeneca začína vyrábať potenciálnu vakcínu proti koronavírusu. 

Obnova schengenu

Európa by mohla svoju zónu voľného pohybu obnoviť do konca júna, avšak cestujúci mimo územia schengenu doňho nebudú mať povolený vstup skôr než v júli.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zmenila svoje odporúčanie týkajúce sa rúšok na tvár a najnovšie radí, aby ich ľudia na verejnosti nosili a pomohli tak zastaviť šírenie koronavírusu.

Britský princ William prezradil, že počas pandémie koronavírusu anonymne vypomáha na krízovej linke pomoci

Počet potvrdených obetí koronavírusu vo svete presiahol v nedeľu 7. júna 400-tisícBrazílska vláda prestala zverejňovať celkový počet obetí a infikovaných v súvislosti s novým koronavírusom. Kritici označili tento krok za neobvyklý pokus zakryť skutočný dopad pandémie na juhoamerickú krajinu.

Pápežova výzva

Pápež František vyzval ľudí v krajinách, ktoré sa pomaly zotavujú z pandémie koronavírusu, aby dodržiavali opatrenia zamerané na potlačenie nákazy

Nový Zéland zrejme eradikoval koronavírus - aspoň pre túto chvíľu - vyjadrili sa v pondelok 8. júna tamojšie úrady po tom, ako potvrdili vyliečenie poslednej známej nakazenej osoby. Nový Zéland obmedzí výskum na Antarktíde, aby zabránil prenosu koronavírusu na kontinent.

Moskva 8. júna ruší prísne obmedzenia pohybu, ktoré zaviedla pred viac ako dvomi mesiacmi v snahe spomaliť šírenie nového koronavírusu.

Možno tu bol skôr

Zjavný nárast intenzity dopravy pred nemocnicami v čínskom Wu-chane od augusta 2019 by mohol naznačovať, že koronavírus zasiahol mesto skôr, ako uvádzajú oficiálne informácie. Vyplýva to z novej štúdie amerických vedcov.

Nemecko predĺžilo varovanie pred cestovaním do viac než 160 krajín mimo Európy až do konca augusta.

Rakúsko otvorí 16. júna svoje hranice pre občanov väčšiny európskych krajín. Výnimkami budú len Španielsko, Portugalsko, Švédsko a Veľká Británia. Otvorenie hraníc pre návštevníkov z 31 krajín znamená, že už nemusia absolvovať dvojtýždňovú karanténu.

India vo štvrtok 11. júna ohlásila ďalších 10-tisíc nakazených koronavírusom. Najviac postihnuté sú oblasti Bombaj, Naí Dillí a Chennai.

Pokuta pre princa

Belgický princ Joachim, ktorý sa nakazil koronavírusom, keď sa v čase obmedzení v Španielsku zúčastnil na večierku, dostal pokutu 10 400 eur.

Počet obetí koronavírusu vo Veľkej Británii mohol byť o polovicu nižší, pokiaľ by krajina zaviedla potrebné opatrenia o týždeň skôr. Uviedol to vedec, ktorý sa podieľal na formovaní stratégie boja proti epidémii. Avšak v čase, keď sa v marci prijímali kľúčové rozhodnutia, vedci vtedajší rozsah rozšírenia vírusu v krajine podcenili, povedal poslancom Neil Ferguson, epidemiológ z univerzity Imperial College London.

Egypt od 1. júla pre charterové lety otvorí niektoré odľahlé turistické destinácie a umožní návštevníkom zo zahraničia vrátiť sa do tých častí krajiny, ktoré sú menej zasiahnuté koronavírusom.

Aktivisti rozhnevaní na reakciu Brazílie na pandémiu koronavírusu vytvorili na známej pláži Copacabana v Riu de Janeiro 100 hrobov na pamiatku viac ako 40-tisíc obetí ochorenia COVID-19.

Druhá visí na vlásku

Čína, Južná Kórea i Egypt hlásia na nedeľu 14. júna nárast počtu infikovaných. Bangladéš v nedeľu oznámil ďalších 3141 infikovaných novým koronavírusom. V krajine takisto zomrelo ďalších 32 ľudí. Od vypuknutia pandémie tam zaregistrovali 87 520 infikovaných a 1171 mŕtvych.

Španielsko 21. júna otvorí hranice pre turistov z krajín Schengenského priestoru, s výnimkou Portugalska. Posunulo tak pôvodný plánovaný dátum o desať dní.

Čínske úrady od utorka 16. júna znovu zavádzajú niektoré cestovné obmedzenia v hlavnom meste v súvislosti so snahami zabrániť šíreniu novej epidémie koronavírusu. Dva nové prípady sa objavili aj na Novom Zélande, kde už vyše troch týždňov nepribudol žiadny nakazený a krajina tiež hlásila, že sa vyliečil posledný pacient.

Manželku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského hospitalizovali s obojstranným zápalom pľúc po tom, čo sa nakazila novým koronavírusom.

Cestovanie a turizmus

Najlepšou ochranou proti šíreniu koronavírusu je nosenie rúšok, tvrdí nová štúdia.

Grécko sa v pondelok oficiálne otvorilo turistom. Prvé medzinárodné lety očakávajú v Aténach a druhom najväčšom meste Solún, kde však pasažieri nebudú musieť absolvovať povinné testy na koronavírus.

Paríž viditeľne ožil, keď sa v pondelok 15. júna znovu otvorili tamojšie kaviarne a reštaurácie. Stalo sa tak prvýkrát, odkedy 14. marca museli zatvoriť v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Experimentálna vakcína

Vedci z londýnskej Imperial College začnú tento týždeň s imunizáciou ľudí vo Veľkej Británii svojou experimentálnou vakcínou. Britská vláda oznámila, že 300 zdravých ľudí dostane po dve dávky potenciálnej vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ktorú vyvíja Imperial College s vládnou finančnou podporou vo výške 41 miliónov libier.

Maďarský parlament v utorok 16. júna hlasoval za výzvu vláde, aby zrušila núdzový stav vyhlásený pre pandémiu koronavírusu.

Prezident Severného Macedónska vyhlásil pred predčasnými parlamentnými voľbami osemdňový mimoriadny stav. Politickí lídri sa dohodli, že voľby sa uskutočnia 15. júla.

Prísnejšie opatrenia

Peking zavádza prísnejšie opatrenia súvisiace s koronavírusom po tom, ako sa objavujú nové prípady nákazy. Mesto v stredu oznámilo ďalších 31 nakazených, pričom za uplynulý týždeň zaregistrovalo celkovo 137 infikovaných. Predtým sa v meste nový prípad neobjavil 57 dní.

Španielsko si uctí svojich viac než 27-tisíc obetí pandémie koronavírusu počas ceremónie, ktorá sa uskutoční 16. júla. Oznámil to v stredu 17. júna španielsky premiér Pedro Sánchez. 

Nový koronavírus bol v odpadovej vode v severotalianskych mestách Miláno a Turín už v decembri 2019, teda najmenej o dva mesiace skôr, ako sa potvrdilo jeho lokálne rozšírenie v populácii. 

Španielske úrady aktualizovali po takmer dvoch týždňoch počet obetí nového koronavírusu a prirátali viac ako tisíc ďalších úmrtí. Po revízii nejednotných dát informovali, že do piatka v krajine zomrelo prinajmenšom 28 313 ľudí, ktorým diagnostikovali ochorenie COVID-19. 

Rýchly rast koronavírusu

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus 19. júna vyhlásil, že pandémia nového koronavírusu sa "zrýchľuje", pričom vo štvrtok ohlásili 150-tisíc nových prípadov, čo je doteraz najvyšší denný nárast.

Brazília už má k 20. júnu viac ako milión prípadov nákazy novým koronavírusom.

Americký prezident Donald Trump požiadal svoju administratívu, aby spomalila testovanie na koronavírus, pretože rozsiahle testovanie odhalí príliš veľa prípadov COVID-19. Vyhlásil to v sobotu na predvolebnom zhromaždení v Tulse v štáte Oklahoma.

V Španielsku sa 21. júna skončil núdzový stav, ktorý vláda vyhlásila 14. marca v rámci úsilia zabrániť šíreniu ochorenia COVID-19. Od nedele sa Španieli môžu slobodne pohybovať po celej krajine.

India za uplynulých 24 hodín zaregistrovala ďalších takmer 15-tisíc infikovaných koronavírusom. Tamojšie ministerstvo zdravotníctva v utorok 23. júna informovalo, že od vypuknutia pandémie zaznamenali 440 215 prípadov a 14 011 mŕtvych. 

Prísne opatrenia aj znovuotvorenie

Nemecké úrady v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko v utorok 23. júna na jeden týždeň znovu zaviedli prísne obmedzenia pre okres Gütersloh. Stalo sa tak po tom, čo testy potvrdili koronavírus u 1 500 osôb v jednom z najväčších nemeckých bitúnkov v meste Rheda-Wiedenbrück.

V Moskve v utorok 23. júna opäť otvorili reštaurácie, posilňovne, plavárne, knižnice a škôlky. Stalo sa tak prvý raz od zavedenia prísnych obmedzení súvisiacich s pandémiou koronavírusu koncom marca. 

Britský premiér Boris Johnson oznámil uvoľnenie opatrení, ktoré zaviedli v rámci boja proti šíreniu nového koronavírusu. Od 4. júla môžu v Anglicku otvoriť krčmy, reštaurácie, hotely, kaderníctva či parky pre karavany.

Znovu zavedenie opatrení

Krajiny Európskej únie (EÚ) postupne uvoľňujú opatrenia a znovu otvárajú hranice, no zároveň v tejto súvislosti zvažujú zakázať vstup návštevníkom z niektorých krajín, vrátane Spojených štátov.

Chorvátsko oznámilo, že na hraniciach znovu zavádza opatrenia proti šíreniu koronavírusu zamerané na obyvateľov viacerých balkánskych krajín. Stalo sa tak po tom, ako zaznamenali nárast nových prípadov nákazy.

Švajčiarska federálna vláda začne od štvrtka 25. júna platiť za všetky testy na koronavírus v krajine. Až doteraz testy platili švajčiarske regióny a súkromné zdravotné poisťovne.

Testovanie vakcíny

Vo Veľkej Británii začali testovať na ľuďoch vakcínu proti novému koronavírusu. Počas nasledujúcich týždňov látku podajú približne 300 dobrovoľníkom.

V Paríži vo štvrtok 25. júna otvorili Eiffelovu vežu po tom, ako si pandémia koronavírusu vyžiadala jej najdlhšie zatvorenie od druhej svetovej vojny, a to konkrétne na 104 dní. Francúzsko stupňuje svoje úsilie o vykorenenie skrytých zhlukov nákazy a ponúklo preto, že otestuje na koronavírus takmer 1,3 milióna ľudí v parížskom regióne.

Polícia v okolí juhoanglického pobrežného mesta Bournemouth vo štvrtok 25. júna vyzvala ľudí, aby nechodili na tamojšie pláže, ktoré počas aktuálnych horúčav doslova zaplavili masy kúpajúcich a slniacich sa Britov. Úrady v mestách Bournemouth, Christchurch and Poole uviedli, že sú zo situácie úplne zúfalé.

V Spojených štátoch sa už mohlo novým koronavírusom nakaziť najmenej 20 miliónov ľudí. Vyplýva to z najnovšieho odhadu Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), ktoré uvádza, že skutočný počet nakazených Američanov môže byť až 10-krát vyšší, ako hovoria oficiálne údaje o potvrdených prípadoch. 

Rast nakazených

Počet ľudí infikovaných novým koronavírusom v Indii prekročil v sobotu 27. júna pol milióna, keď za posledných 24 hodín pribudlo v krajine rekordných 18 552 prípadov. Indické ministerstvo zdravotníctva tiež informovalo o 384 nových úmrtiach, čím stúpol ich celkový počet na 15 685.

Spojené štáty majú "vážny problém" s koronavírusom. Uviedol to americký odborník na infekčné choroby Anthony Fauci. Vyjadril sa tak po tom, čo nárast počtu prípadov zaznamenalo 16 amerických štátov. Americký štát Florida zakázal od piatku 26. júna konzumáciu alkoholu v baroch. Stalo sa tak po tom, čo sa tam denný počet potvrdených prípadov koronavírusu priblížil k 9 000. 

V Českej republike pribudlo v sobotu 27. júna 260 nových prípadov koronavírusu, čo je najviac za posledné tri mesiace. Celkový počet nakazených tak stúpol na 11 306, z ktorých sa 7 682 už vyliečilo, 117 ich ostáva v nemocnici. Ochoreniu COVID-19 v krajine doteraz podľahlo 347 ľudí.

Počet potvrdených prípadov koronavírusu vo svete presiahol hranicu desať miliónov. Oznámila to v nedeľu 28. júna Johns Hopkins University. 

Odložené voľby

Vo Francúzsku sa koná druhé kolo komunálnych volieb, ktoré museli úrady predtým odložiť z dôvodu pandémie koronavírusu. Okrem starostov si Francúzi v nedeľu 28. júna volia aj členov zastupiteľstiev, pričom hlasovanie sprevádzajú prísne hygienické opatrenia. Voliči musia mať na tvárach ochranné rúška, dodržiavať predpísané rozstupy a priniesť si aj vlastné pero. 

Britská vláda zvažuje takzvaný "lockdown" pre anglické mesto Leicester. Dôvodom je tamojší vysoký nárast počtu prípadov nového koronavírusu.

V Singapure začali 29. júna používať zariadenie určené na boj proti šíreniu nového koronavírusu. Takzvané TraceTogether prístroje sú určené najmä pre ľudí, ktorí nevlastnia alebo nepoužívajú smartfóny. 

Ochranné rúška opäť v hre

V Belehrade je znovu povinné nosenie ochranných rúšok vo všetkých uzavretých priestoroch. Srbské úrady tak rozhodli 29. júna v reakcii na opätovný nárast počtu prípadov koronavírusu.

Britská regulačná agentúra povolila obnovenie testovania, či by hydroxychlorochín mohol pomôcť zdravotníckym pracovníkom ako prevencia proti nákaze novým koronavírusom.

Európska únia (EÚ) v utorok 30. júna oznámila, že otvorí svoje hranice cestovateľom zo 14 krajín. Väčšina Američanov si však v súvislosti s nárastom počtu nových prípadov ochorenia COVID-19 v Spojených štátoch bude musieť ešte minimálne dva týždne počkať. Podobne sú na tom občania Ruska, Brazílie a Indie.

Hostina v Prahe

Výrobca lietadiel Airbus pre škody, ktoré mu spôsobuje pandémia koronavírusu, oznámil, že musí zrušiť 15-tis. pracovných miest, väčšinou v Európe.

V utorok 30. júna večer sa na Karlovom moste v Prahe uskutočnila hostina, prostredníctvom ktorej sa verejnosť symbolicky rozlúčila s obdobím krízy spôsobenej novým koronavírusom a privítala prázdniny. 

Zdravotnícki experti v stredu 1. júla skritizovali Spojené štáty americké za to, že sa rozhodli kúpiť takmer všetky svetové zásoby remdesiviru, ktorý je zatiaľ jediným liekom povoleným na liečbu ochorenia COVID-19. Odborníci varujú, že takéto sebecké správanie sa predstavuje nebezpečný precedens pre pokusy o delenie sa s nedostatkovými spôsobmi liečby počas pandémie.

Nárast infikovaných

Hlavné mesto Japonska potvrdilo 2. jpla ďalších 107 prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je najvyšší denný prírastok od začiatku mája. Zvyšujú sa tak obavy z oživenia epidémie práve v čase, keď sa spoločnosť pomaly vracia do normálu.

Spojené štáty americké zaznamenali nový rekord v dennom náraste potvrdených prípadov infekcie novým koronavírusom. Podľa Johns Hopkins University za uplynulých 24 hodín pribudlo viac ako 50 700 nakazených.

Pandémia koronavírusu spôsobila španielskemu odvetviu turizmu za dva mesiace výpadok príjmov v sume 15 mld. eur. Turizmus pritom patrí ku kľúčovým sektorom španielskej ekonomiky.

Znečistenie ovzdušia zrejme zvyšuje počet a závažnosť prípadov súvisiacich s ochorením COVID-19. Odborní poradcovia britskej vlády to uviedli v správe, ktorú zverejnili v stredu 1. júla. Dodali, že tento vzťah je treba okamžite skúmať, pričom podrobnejšia analýza môže pomôcť pri zvládaní pandémie. 

Koniec karantény aj prerušenie prevádzky

Povinnosť absolvovať karanténu po príchode do Veľkej Británie by sa mala v pondelok 6. júla prestať vzťahovať na občanov desiatok krajín, naznačili podľa spravodajského portálu BBC vládne zdroje.

Česká ťažobná spoločnosť OKD od piatka 3. júla v dôsledku nového koronavírusu prerušuje ťažbu vo všetkých svojich štyroch baniach

Španielska vláda vyčlenila ďalších 50 mld. eur pre pomoc firmám, ktoré majú ťažkosti pri prekonávaní ekonomických problémov vyvolaných pandémiou nového koronavírusu.

Spoločná smrť

V texaskej nemocnici zomreli niekoľko minút po sebe na COVID-19 Betty a Curtis Tarpleyovci, ktorí boli zosobášení 53 rokov. Dvojica chodila na rovnakú strednú školu v Illinois, ako dospelí sa do seba zaľúbili v Kalifornii, vzali sa a vychovali spolu dve deti. Zomreli 18. júna, pričom posledné chvíle života strávili spolu, držiac sa za ruky. Pre CNN to uviedol ich syn Tim Tarpley.

Guvernér talianskeho regiónu Benátsko plánuje zaviesť nové opatrenia týkajúce sa ľudí, ktorí majú pozitívy test na nový koronavírus, no odmietajú ísť do karantény alebo poskytnúť zdravotníckym orgánom detaily o svojich nedávnych kontaktoch.

Regionálna vláda v Katalánsku rozhodla v súvislosti s prudkým nárastom prípadov nákazy novým koronavírusom o znovuzavedení opatrení proti jeho šíreniu v oblasti, kde žije asi 210-tisíc ľudí.  Úrady v španielskej Galícii uzavreli v súvislosti so šírením nového koronavírusu aj oblasť so 70-tisíc ľuďmi. 

Nová forma koronavírusu

Z Európy do Spojených štátov sa rozšírila nová forma koronavírusu, vyplýva z výsledkov globálnej štúdie. Nová mutácia je nákazlivejšia, nevyvoláva však ťažšiu formu ochorenia ako predchádzajúce variácie vírusu, konštatuje medzinárodný tím vedcov podľa CNN.

Parížske múzeum Louvre v pondelok 6. júla opäť otvorili po tom, ako bolo v dôsledku šírenia nového koronavírusu štyri mesiace zatvorené. Môže ho navštíviť obmedzený počet ľudí, ktorí musia mať rezerváciu a tvárové masky.

Austrálska vláda zatvorí hranice medzi dvoma najľudnatejšími štátmi po tom, čo v pondelok 6. júla v druhom najväčšom meste Melbourne zaznamenali dve úmrtia a doteraz najvyšší nárast počtu prípadov nového koronavírusu.

Zasiahnutá India

India v počte nakazených koronavírusom predbehla Rusko a stala sa tak treťou najzasiahnutejšou krajinou na svete. V pondelok 6. júla pribudlo v Indii 24 248 nových prípadov, čím sa celkový počet infikovaných vyšplhal na 697 413, z ktorých 19 693 už zomrelo.

V hlavnom meste Srbska postavili vojaci v rámci športovej haly dočasnú nemocnicu pre pacientov s koronavírusom. K dispozícii je 500 lôžok.

Rozsiahla španielska štúdia naznačuje, že protilátky proti koronavírusu si vytvorilo len 5 % populácie, čo podporuje predpoklady niektorých vedcov, že takzvaná kolektívna imunita, známa aj ako stádová imunita, voči ochoreniu COVID-19 je nedosiahnuteľná. Štúdiu zverejnili v pondelok v odbornom časopise Lancet.

Každý človek by sa mal chrániť rúškom, keď opustí svoj domov, aby tak predišiel nákaze koronavírusom. Uviedol to predseda britskej Kráľovskej spoločnosti Venki Ramakrishnan. Ochranné rúška by podľa jeho slov mali ľudia nosiť "vždy, keď sa nachádzajú v preplnených verejných priestoroch".

Púť do Mekky aj pokuta pre mnícha

Saudská Arábia vydala inštrukcie pre púť hadždž do Mekky, ktorá by sa mala uskutočniť koncom júla. Púť bude pre pandémiu koronavírusu veľmi obmedzená a po prvý raz sa na nej nezúčastnia pútnici prichádzajúci z iných štátov.

Ruský súd potrestal pokutou mnícha - popierača koronavírusu za to, že odmietal vládne nariadenia a šíril falošné informácie o pandémii. Súd na Urale v utorok rozhodol, že otec Sergej musí zaplatiť pokutu vo výške 90-tisíc rubľov (1 113 eur). 

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro mal pozitívny test na koronavírus. Ochorenie COVID-19 nazval "chrípočkou" a tiež povedal, že ho vážne nepostihne. Na mnohých verejných podujatiach sa zúčastňoval bez ochrany tváre, ktorú vyžadujú miestne orgány.

V austrálskom meste Melbourne opäť zaviedli prísne obmedzenia v rámci snahy úradov zabrániť druhej vlne šírenia nového koronavírusu.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vzala na vedomie pribúdajúce dôkazy o tom, že koronavírus sa môže šíriť aj malými čiastočkami, ktoré sa držia vo vzduchu.

Obrovský nárast v Afrike

Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v Afrike presiahol pol milióna. Africké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb v stredu oznámilo, že doteraz zaevidovali viac ako 508-tisíc infikovaných, pričom Juhoafrická republika ohlásila denný nárast o vyše 10-tisíc prípadov.

Úrady na španielskych Baleárskych ostrovoch plánujú od víkendu zaviesť povinnosť nosiť vo vonkajších priestoroch ochranné rúška. Po celom Španielsku sú rúška povinné v spoločných vnútorných priestoroch a vonku, ak sa nedá dodržiavať sociálny odstup.

Grécke úrady pohrozili opätovným zavedením verejných a cestovných obmedzení. Varujú, že nariadenia týkajúce sa koronakrízy ľudia často ignorujú. Hovorca vlády Stelios Petsas povedal, že "úrady sú odhodlané chrániť väčšinu spoločnosti pred tými neopatrnými"

Nový vírus

India hlási ďalší rekordný denný nárast infikovaných novým koronavírusom. V piatok 10. júla oznámili 26 506 prípadov, čím sa celkový počet vyšplhal na 793 802. 

Zdravotnícke orgány v Kazachstane v piatok popreli varovanie Číny, že sa v krajine šíri zápal pľúc smrteľnejší ako nový koronavírus.

Spojené štáty americké ohlásili rekordný denný nárast infikovaných novým koronavírusom. V sobotu 11. júla zaregistrovali ďalších 66 528 nakazených.

India ohlásila 12. júla rekordný denný nárast infikovaných novým koronavírusom. Za uplynulých 24 hodín tam pribudlo 28 637 potvrdených prípadov, čím sa ich celkový počet vyšplhal na 849 553 a radí sa na tretie miesto medzi krajinami najhoršie zasiahnutými pandémiou, za Spojené štáty a Brazíliu. 

Pokles emisií

Maďarská vláda v nedeľu 12. júla oznámila, že opäť zavedie niektoré cestovné obmedzenia v súvislosti so šírením nového koronavírusu.

Pandémia koronavírusu priniesla rekordný globálny pokles emisií v histórii ľudstva. Tvrdí to nová štúdia University of Sydney zverejnená v žurnále Plos One. Rozličné obmedzenia sa postarali o 4,6 % pokles emisií, čo predstavuje 2,5 gigaton.

Počet obetí ochorenia COVID-19 v Mexiku k 13. júlu presiahol 35-tisíc. Podľa Johns Hopkins University má krajina štvrtý najvyšší počet mŕtvych na svete, za USA, Brazíliou a Veľkou Britániou. V nedeľu potvrdili, že celkový počet mŕtvych sa vyšplhal na 35 006, čím Mexiko predbehlo Taliansko.

Zrušený tábor

Detský tábor v Letinách na Plzeňsku museli predčasne ukončiť po tom, ako mal jeden z účastníkov pozitívny test na nový koronavírus. Všetkých zhruba 80 detí a tiež dospelí, sú v karanténe.

Na tohtoročných oslavách Dňa dobytia Bastily v Paríži sa k vojakom pridali aj zdravotníci.

Francúzski lekári potvrdili prvý prípad prenosu nového koronavírusu z tehotnej ženy na dieťa v jej maternici. Francúzsky prezident Emmanuel Macron bude žiadať zavedenie nosenia rúšok vo všetkých vnútorných verejných priestoroch. Povedal to v rozhovore pre francúzsku televíziu pri príležitosti Dňa dobytia Bastily.

Americký štát Kalifornia 14. júla opätovne zaviedol obmedzenia pre podniky a verejné priestory. Dôvodom je prudký nárast počtu prípadov nového koronavírusu. 

Vakcína a jej výskum

Ruské úrady zrušili povinnú dvojtýždňovú karanténu pre osoby, ktoré pricestujú do krajiny. Stalo sa tak v rámci uvoľňovania opatrení súvisiacich s pandémiou koronavírusu.

Globálny plán o distribúcii vakcíny podpísalo 165 krajín. Iniciatíva krajinám ponúka garantovaný podiel dávok, či už si ich môžu dovoliť kúpiť alebo potrebujú pomoc.

Vedci vyzvali dobrovoľníkov, aby sa v rámci testovania vakcíny dali nakaziť koronavírusom. Také testovanie môže podľa nich urýchliť vývoj vakcíny. Veľká Británia, Spojené štáty a Kanada obvinili vo štvrtok Rusko, že sa snaží ukradnúť informácie od vedcov, ktorí sa usilujú vyvinúť vakcínu proti koronavírusu

Aplikácia v boji

Holandská vláda plánuje 1. septembra spustiť aplikáciu, ktorá by jej mala pomôcť bojovať proti šíreniu nového koronavírusu.

Španielsko si vo štvrtok 16. júla štátnou ceremóniu v Madride uctilo obete nového koronavírusu a tiež zdravotníkov, ktorí počas najhoršej fázy pandémie riskovali vlastné životy. 

Po prudkom náraste počtu prípadov nového koronavírusu v Izraeli zaviedla tamojšia vláda v piatok 17. júla opäť sériu rozsiahlych obmedzení.

Rúška vo vnútorných priestoroch a v MHD budú musieť opäť nosiť ľudia v celom Moravskosliezskom kraji. Pendleri budú musieť absolvovať testy na koronavírus, obmedzená bude aj prevádzka reštauračných zariadení.

Británia a opatrenia

Britský premiér Boris Johnson v piatok oznámil ďalšie uvoľňovanie opatrení proti novému koronavírusu v Anglicku. Prísne protipandemické obmedzenia platia v Spojenom kráľovstve už od marca a keďže Anglicko, Škótsko, Wales a Severné Írsko majú vlastné systémy verejného zdravotníctva, uvoľňujú ich každé svojím vlastným tempom. Britská vláda podpísala dohody na kúpu 90 miliónov dávok vakcín proti koronavírusu, ktoré sú v súčasnosti vo vývoji. 

Takmer 10-tisíc zdravotníckych pracovníkov v 40 afrických krajinách sa nakazilo novým koronavírusom. Tvrdí to Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Od januára do júna v Číne zatkli 5 370 ľudí za rôzne formy nelegálnej činnosti súvisiacej s pandémiou koronavírusu.

Francúzska vláda opäť zaviedla povinnosť nosenia rúšok vo všetkých vnútorných verejných priestoroch. Povinné sú tak znovu v supermarketoch, nákupných centrách, obchodoch či vnútorných trhoviskách. 

Zhoršenie pred zlepšením

Americký prezident Donald Trump varoval, že pandémia v Spojených štátoch sa môže "zhoršiť predtým, ako sa zlepší". Vyjadril sa tak počas utorkového brífingu, počas ktorého koronavírus opätovne niekoľkokrát označil ako "čínsky vírus".

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Africké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (Africa CDC) rozbehli snahy o preskúmanie roly, ktorú by mohla tradičná medicína zohrať v rámci pandémie koronavírusu.

Brazílsky prezident mal znova pozitívny test na koronavírus. Oznámila to brazílska vláda s tým, že Jair Bolsonaro je aj napriek tomu v dobrom zdravotnom stave.

Podpora EÚ

Európska únia (EÚ) bude spolufinancovať výzvu Koalície pre inovácie v oblasti epidémie (CEPI), ktorá vyhlásila výzvu na podporu rýchleho vývoja očkovacích látok proti novému koronavírusu, sumou 100 miliónov eur.

Kalifornia k 22. júlu už v počte potvrdených prípadov koronavírusu, ktorých má cez 409-tisíc, predbehla aj New York a ocitla sa tak na prvom mieste v rámci Spojených štátov. Štatistiky Johns Hopkins University ukazujú, že Kalifornia má o 1 200 prípadov viac ako New York.

Brazílske ministerstvo zdravotníctva potvrdilo k 23. júlu rekordných 67 860 nových prípadov nákazy koronavírusom za 24 hodín. Doterajší rekord - 54 771, krajina zaznamenala 19. júna.

Množstvo nakazených aj pomoc

Izraelské ministerstvo obrany pošle do Indie výskumný tím, aby v krajine otestoval rôzne technológie určené na diagnostiku nákazy novým koronavírusom. 

Spojené štáty zaznamenali za posledný deň (23. júla) 69 707 nových prípadov koronavírusu a celkový počet nakazených v krajine sa tak blíži už k štyrom miliónom.

Čína v piatok nariadila Spojeným štátom, aby zatvorili svoj konzulát v meste Čcheng-tu.

V Belgicku zomrelo trojročné dievčatko, ktoré malo pozitívne testy na koronavírus, informovali tamojšie zdravotnícke úrady.

Rekordy aj vakcína

Celkový počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v Afrike k 25. júlu prekročil 800-tisíc.

India spustila prvé testy vakcíny proti novému koronavírusu na ľuďoch. Krajina zároveň zaznamenala rekordných takmer 49-tisíc nových prípadov nákazy. 

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro už mal negatívny test na koronavírus. Oznámil to v sobotu. "Dobré ráno všetkým," napísal na sociálnej sieti Facebook, kde tiež uviedol, že jeho štvrtý test bol negatívny.

Londýnske letisko Heathrow začalo využívať na boj proti novému koronavírusu dezinfekčné roboty. Stroje, ktoré predtým používali v nemocnici, sa pohybujú po termináloch letiska a dezinfikujú vysoko rizikové dotykové plochy, napríklad na toaletách alebo vo výťahoch.

Korona v Bielom dome

Poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa pre národnú bezpečnosť sa nakazil novým koronavírusom. Robert O'Brien sa tak stal najvyššie postaveným americkým predstaviteľom, ktorý mal pozitívny test.

Juhoafrická republika sa k 28. júlu blíži k pol miliónu potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom.

Regionálna vláda v Madride nariadila povinne nosiť ochranné rúška na všetkých verejných miestach v snahe zabrániť ďalšiemu šíreniu nového koronavírusu.

Migranti aj prezident

Bieloruský prezident mal pozitívny test na nový koronavírus, no nemá žiadne príznaky. 

Malta potvrdila koronavírus u 65 zachránených migrantov. Migranti, zrejme z Eritrey, Maroka a Sudánu, strávili na mori pravdepodobne 30 hodín.

V Prahe zaznamenali rekordný denný prírastok prípadovV utorok 28. júla malo pozitívne testy 101 ľudí. Celkovo v Českej republike za deň pribudlo 275 nových prípadov.

Nákup vakcín

Britská vláda podpísala dohodu s firmami GlaxoSmithKline (GSK) a Sanofi Pasteur o dodávke 60 miliónov dávok potenciálnych vakcín proti koronavírusu, ktoré by sa mohli začať distribuovať v prvej polovici budúceho roka.

Rusko popiera obvinenia amerických predstaviteľov, že v USA šíri dezinformácie o novom koronavíruse. Podľa Moskvy sú to len "konšpiračné teórie" a "pretrvávajúca fóbia". Počet obetí ochorenia COVID-19 v Spojených štátoch amerických v stredu prekročil 150-tisíc.

Indická vláda uvoľňuje niektoré obmedzenia, ktoré predtým zaviedla v súvislosti s bojom proti novému koronavírusu. Rozhodla sa tak aj napriek prudkému nárastu nových prípadov počas uplynulého mesiaca.

 V Českej republike sa k 30. júlu od vypuknutia pandémie nového koronavírusu nakazilo už minimálne 16 093 ľudí.

Rekordné počty

India k 30. júlu za uplynulých 24 hodín zaregistrovala viac ako 50-tisíc nakazených. Celkovo 52 123 nových prípadov je zároveň doteraz najvyšší denný prírastok. 

Vedci z britskej Imperial College London zaočkujú stovky ľudí experimentálnou vakcínou proti novému koronavírusu.

V dôsledku ochorenia COVID-19 zomrelo v Mexiku už dovedna 46 688 ľudí, pričom len v piatok 30. júla tamojšie úrady oznámili 688 nových úmrtí. Krajina má tak tretí najvyšší počet obetí nového koronavírus.

Opatrenia aj výnimočný stav

Maďarsko zatiaľ neplánuje meniť opatrenia zamerané proti šíreniu nového koronavírusu. Vyjadril sa tak 31. júla premiér Viktor Orbán v rannom vysielaní Kossuth Rádió.

V nemeckom hlavnom meste sa zišli demonštranti na proteste proti obmedzeniam, ktoré v krajine platia v rámci boja proti novému koronavírusu. Vietnam 31. júla ohlásil prvé úmrtie na ochorenie COVID-19 na svojom území. Tamojšie médiá v piatok uviedli, že zomrel 70-ročný muž z Hoi An.

Premiér austrálskeho štátu Viktória Daniel Andrews tam vyhlásil pre šírenie nového koronavírusu výnimočný stav.

Odpor voči opatreniam

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyzvala Rusko, aby dodržiavalo medzinárodné nariadenia týkajúce sa vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Moskva nedávno vyhlásila, že s očkovaním začne v októbri.

Úrady v austrálskom Melbourne varujú pred nebezpečným nárastom počtu ľudí, ktorí odporujú opatreniam proti koronavírusu a v niektorých prípadoch sú aj násilní.

V Indii sa k 4. augustu začala druhá fáza testovania kandidátov na vakcíny proti novému koronavírusu, ktoré vyvinuli indické spoločnosti. Vo Veľkej Británii začali testovať odpadové vody z kanalizácie v rámci boja proti novému koronavírusu.

V poľskom Západopomoranskom vojvodstve potvrdili ochorenie COVID-19 u ďalšieho kňaza.

Opatrenia proti párty

Úrady v Škótsku nariadili zatvorenie barov, kaviarní a reštaurácií v tamojšom meste Aberdeen v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu.

Los Angeles od piatka 7. augusta začne vypínať vodu a elektrinu nehnuteľnostiam, kde sa konajú veľké párty a zhromaždenia aj napriek obmedzeniam zameraným na boj proti koronavírusu. 

India má už viac ako dva milióny potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom. Tamojšie ministerstvo zdravotníctva v piatok 7. augusta uviedlo, že za uplynulých 24 hodín zaregistrovali ďalších 62 538 infikovaných a 886 mŕtvych. Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v Afrike prekročil hranicu jedného milióna. 

Maďarsko si rezervovalo takmer päť miliónov dávok potenciálnej vakcíny proti koronavírusu, informoval šéf úradu vlády Gergely Gulyás.

Príznaky a nové prípady

Ľudia nakazení novým koronavírusom, ktorí nemajú príznaky ochorenia, majú v telách rovnaké množstvo vírusu, ako tí, ktorí majú symptómy, naznačuje nová juhokórejská štúdia. 

V Brazílii podľahlo ochoreniu COVID-19 už viac ako 100-tisíc ľudí. Stalo sa tak päť mesiacov od nahlásenia prvého prípadu infekcie novým koronavírusom. 

Požiar v indickom hoteli, ktorý slúžil ako stredisko pre pacientov s koronavírusom, si vyžiadal 11 mŕtvych. Prípad sa stal 9. augusta v meste Vidžajavada v štáte Andhrapradéš o 5:00 miestneho času. Z budovy zachránili niekoľko osôb, hospitalizovali najmenej 22 ľudí.

Spojené štáty americké majú viac ako päť miliónov potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom. V nedeľu 9. augusta zaevidovali ďalších 56-tisíc infikovaných a vyše tisíc mŕtvych.

Srdcová arytmia

Koronavírus môže vyvolať srdcovú arytmiu a zápal srdcového svalu ako chrípka, zistili vedci z Frankfurtu nad Mohanom.

V americkom štáte Georgia zatkli muža, ktorý tvrdil, že liek, ktorý predáva jeho spoločnosť, zníži riziko nakazenia sa novým koronavírusom.

Austrálsky štát Viktória zaznamenal k 12. augustu najsmrteľnejší deň pandémie nového koronavírusu.

Ruskú vakcínu chcú testovať aj v Brazílii. Do výskumu, vývoja a testovania by sa mal zapojiť štát Paraná. Rusko odmietlo pribúdajúce medzinárodné obavy o bezpečnosť jeho lokálne vyvinutej vakcíny proti koronavírusu ako "absolútne neopodstatnené". 

Poľná nemocnica

Španielska armáda pripravuje v meste Zaragoza v Aragónsku poľnú nemocnicu v snahe pomôcť tamojším úradom zastaviť nárast počtu nových pacientov s koronavírusom. 

Na celom svete zomrelo počas prvých troch mesiacov tohto roka v dôsledku nepravdivých informácií súvisiacich s novým koronavírusom najmenej 800 ľudí.

Rusko ponúklo Spojeným štátom americkým spoluprácu pri vývoji vakcíny proti ochoreniu COVID-19, tie však takúto pomoc odmietli. Ruskí predstavitelia v Moskve pre CNN uviedli, že "USA v súčasnosti nie sú naklonené ruským medicínskym pokrokom".

Jeden z regionálnych guvernérov v Peru navrhol, aby občania bojovali proti ochoreniu COVID-19 konzumáciou mäsa z lám a alpák.

Nedarí sa im skontaktovať pozitívnych

Dovolenkári prichádzajúci do Ríma zo štyroch stredomorských krajín sa v nedeľu 16. augusta po prílete na letisko Leonarda da Vinciho zoradili aj s kuframi na testovanie.

Bavorským úradom sa ešte stále nepodarilo skontaktovať so 46 z viac ako 900 ľudí, ktorí mali po príchode do Nemecka pozitívne testy na koronavírus, no nedostali výsledky.

Taliansko počas opatrení proti šíreniu koronavírusu vyprodukovalo o 10 % menej odpadu, no environmentalisti varujú, že rastúca závislosť od jednorazových rúšok a obalov, ničí snahy o obmedzenie používania jednorazových plastov končiacich v moriach a oceánoch.

Psy vycvičené na koronavírus

India hlási k 17. augustu už viac ako 50-tisíc mŕtvych v dôsledku ochorenia COVID-19. Stalo sa tak po tom, ako za 24 hodín pribudlo 941 nových obetí. Celkový počet zosnulých sa tak vyšplhal na 50 921.

Letisko v Dubaji bude prvým na svete, kde budú psy zisťovať prítomnosť koronavírusu. Dosiaľ túto novinku odskúšali počas štyroch stoviek skúšobných testov s úspešnosťou 91 %. 

Ďalšie štyri španielske regióny 17. augusta zaviedli nové obmedzenia s cieľom bojovať proti šíreniu koronavírusu. Andalúzia, Galícia, Kantábria a Kastília a León oznámili jedenásť nových pravidiel. 

Poľská spoločnosť Biomed Lublin v utorok 18. augusta informovala, že z plazmy rekonvalescentov, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, začína vyrábať imunoglobín anti-SARS-CoV-2. Firma tak začala výrobu prvej série poľských liekov na koronavírus so špecifickými protilátkami.

Nákaza v školách

Necelé dva týždne po tom, ako v nemeckom hlavnom meste znovu otvorili školy, hlási najmenej 41 z nich prípady nákazy koronavírusom medzi študentami alebo učiteľmi.

Maďarsko od septembra zavedenie nové, prísnejšie, obmedzenia proti novému koronavírusu. Vo svojom tradičnom piatkovom (21. augusta) rozhovore v Kossuth Rádió to oznámil maďarský premiér Viktor Orbán s tým, že epidemiologická situácia sa vo väčšine Európy zhoršuje a Maďarsko sa musí sústrediť na zabránenie cudzincom preniesť vírus do krajiny. 

Istý Talian žijúci neďaleko Bergama sa štyri mesiace nevedel zbaviť nového koronavírusu. Počas tohto obdobia ho testovali na ochorenie COVID-19 až 28-krát.

Rekordné nárasty

Česká republika zaznamenala v piatok 21. augusta najvyšší denný nárast prípadov ochorenia COVID-19 od vypuknutia pandémie koronavírusu. Tamojšie laboratória odhalili celkovo 506 nových infikovaných, doterajším maximom bolo 377 nakazených ešte z 27. marca.

Počet prípadov ochorenia COVID-19 v Indii v nedeľu 23. augusta presiahol hranicu 3 miliónov. Odborníci v oblasti zdravotníctva sa však obávajú, že v skutočnosti je nakazených omnoho viac obyvateľov.

Iránsky minister zdravotníctva Saeed Namaki v sobotu 22. augusta uviedol, že v doterajšom priebehu pandémie koronavírusu zomrelo najmenej 164 zdravotníckych pracovníkov.

Zavedenie nových bezpečnostných opatrení proti koronavírusu úplne ochromilo dopravu na hraničných priechodoch pri vstupe do Rakúska. Dovolenkári vracajúci sa z Chorvátska a Slovinska čakali pri tuneli Karawanks až 12 hodín, pri Loiblskom priesmyku strávili o päť hodín menej.

Usain Bolt má koronavírus

Prezident Katalánska Quim Torra v súvislosti so šíriacim sa koronavírusom zakázal spoločenské stretnutia s účasťou vyššou ako desať osôb. V tomto severovýchodnom regióne Španielska taktiež uskutočnia masívne testovanie približne 500-tisíc študentov.

Niekdajší fenomenálny šprintér Jamajčan Usain Bolt má tiež koronavírus. Držiteľ svetových rekordov na 100 aj 200 m sa pravdepodobne nakazil na piatkovej oslave jeho 34. narodenín, na ktorej sa mali zúčastniť aj futbalisti Raheem Sterling z Manchestru City a Leon Bailey z Bayeru Leverkusen.

Indonézsky ostrov Bali sa pre obavy súvisiace so šírením nového koronavírusu do konca tohto roka neotvorí pre zahraničných turistov.

Česká Poslanecká snemovňa rieši prvý prípad nákazy novým koronavírusom na svojej pôde po tom, ako mala pozitívny test bývalá ministerka obrany Karla Šlechtová.

Rozdiely počas pandémie

Severokórejský vodca Kim Čong-un vyzval na pripravenosť proti koronavírusu a blížiacemu sa tajfúnu.

Pápež František upozornil na prehlbovanie rozdielov počas pandémie. Uviedol, že rozdiely sa objavujú na pracoviskách, v školách aj v programoch vlád, ktoré sa snažia riešiť ekonomické dopady pandémie.

Ukrajinský vládny kabinet v stredu rozhodol, že od 29. augusta do 28. septembra uzatvára hranice pre cudzincov. Podľa ministra vnútra Arsena Avakova sa toto obmedzenie nebude vzťahovať na osoby s povolením na pobyt, členov medzinárodných a humanitárnych misií, vodičov kamiónov či osoby, ktoré budú mať pozvánku od kultúrnych inštitúcií.

Afrika za 34. týždeň zaznamenala 20-percentný pokles v počte potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom. 

Všetci žiaci starší ako šesť rokov budú musieť v Španielsku nosiť tvárové masky, keď sa v septembri vrátia do škôl.

Spolupráca na vakcíne

Pakistan a Čína sa dohodli na posilnení spolupráce vo vývoji vakcíny proti novému koronavírusu, informovalo pakistanské ministerstvo zahraničia.

Veľká Británia odstránila Českú republiku, Švajčiarsko a Jamajku zo zoznamu "bezpečných" krajín v súvislosti s novým koronavírusom.

V Paríži bude od piatka 28. augusta rána na verejnosti povinné nosenie rúšok na tvári. V Berlíne sa v sobotu 29. augusta konal protest v súvislosti s kritikou vládnych pandemických opatrení

India 30. augusta ohlásila doteraz najvyšší denný nárast potvrdených prípadov infekcie koronavírusom na svete. Krajina za jeden deň zaevidovala 78 761 infikovaných. 

Školský rok

V úvodný deň nového školského roka nebudú podľa francúzskeho ministra otvorené všetky triedy. Podobne ako Veľká Británia, aj Francúzsko chce načas začať školský rok s cieľom, aby nedochádzalo k zväčšovaniu rozdielov v učení medzi deťmi z bohatších a menej majetných rodín, ktoré nastali v doterajšom priebehu pandémie koronavírusu.

Podľa zdravotníckych orgánov vo Veľkej Británii až 16 prípadov ochorenia COVID-19 má spojitosť s letom z 25. augusta, ktorý prepravoval britských dovolenkárov z gréckeho ostrova Zakynthos do Cardiffu

Európska komisia sa zapája do nástroja globálneho prístupu k vakcínam proti ochoreniu COVID-19 (COVAX). Ako uviedla Komisia v tlačovej správe, cieľom nástroja je urýchliť vývoj a výrobu vakcín proti ochoreniu COVID-19 a zaručiť každej krajine na svete spravodlivý a rovnocenný prístup. 

V Hongkongu sa 1. septembra začalo masové testovanie na koronavírus. Rusko eviduje už viac ako milión potvrdených prípadov nákazy koronavírusom po tom, čo v utorok úrady oznámili prírastok 4 729 nových infekcií. Z celosvetového hľadiska je s 1 000 048 prípadmi na štvrtom mieste.

Znovuotvorenie pamiatok

Počas nadchádzajúcich lokálnych aj parlamentných volieb v Holandsku budú platiť opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu.

Egypt znovu otvoril staroveké pamiatky, ktoré boli v dôsledku pandémie nového koronavírusu zatvorené od marca.

Počet nových prípadov ochorenia COVID-19 v Česku naďalej pribúda po stovkách. Tamojšie laboratóriá v utorok odhalili 503 pozitívne testovaných, čo predstavuje najvyššie číslo od začiatku pandémie koronavírusu.

Francúzske úrady po začiatku nového školského roka museli pre šírenie koronavírusu zatvoriť už 22 z celkového počtu približne 62-tisíc škôl.

Na Novom Zélande potvrdili prvé úmrtie v dôsledku ochorenia COVID-19 za viac ako tri mesiace. Ministerstvo zdravotníctva, na ktoré sa odvoláva televízia CNN, informovalo, že zosnulým je päťdesiatnik spojený s augustovým ohniskom nákazy v Aucklande.

Padali rekordy pozitívne testovaných

Maďarsko eviduje ďalší rekordný počet nových prípadov nákazy koronavírusom za jeden deň. V priebehu štvrtka 3. septembra testy potvrdili prítomnosť vírusu u 459 ľudí. Jeden pacient tiež zomrel.

Pražskí hygienici sprísnili v českej metropole protipandemické opatrenia, ktoré začnú platiť od 9. septembra. Dôvodom je nepriaznivý vývoj epidemiologickej situácie v meste, ktorá je podľa hygieničky Zdeňky Jágrovej "alarmujúca".

Účinná vakcína proti koronavírusu nie je bezpodmienečne potrebná na to, aby sa na budúci rok mohli uskutočniť olympijské hry v Tokiu.

Regionálna vláda v španielskom Madride naďalej obmedzuje rodinné a spoločenské stretnutia s cieľom spomaliť prudký nárast prípadov koronavírusu.

Dobré výsledky vakcíny

Skoré výsledky testov potenciálnej ruskej vakcíny dokazujú, že vytvára protilátkovú reakciu a nemá vážne negatívne účinky. Potvrdila to štúdia v uznávanom medicínskom žurnále Lancet. Jej autori však upozorňujú, že je potrebné ďalšie testovanie.

Pandémia nového koronavírusu zasiahla Mexiko tak ťažko, že vlády v niektorých štátoch už nemajú tlačivá na úmrtné listy.

Polícia v austrálskom Melbourne zatkla viacero ľudí, ktorí sa zúčastnili na proteste proti obmedzeniam v meste. Tie zaviedli úrady v snahe zamedziť vysokému nárastu infekcií novým koronavírusom a úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19 a zahŕňajú napríklad nočný zákaz vychádzania.

Taliansky premiér Giuseppe Conte odkázal ľuďom, ktorí popierajú súčasnú pandémiu nového koronavírusu, aby sa pozreli na čísla o infikovaných a mŕtvych. Reagoval tak na to, že sa v Ríme v sobotu koná protest popieračov pandémie a odporcov rúšok a vakcín.

Druhá vlna a jej rekordné nárasty nakazených

India zaznamenala k 6. septembru ďalší rekordný denný prírastok nových prípadov nákazy koronavírusom, a to konkrétne 90 632. Za menej ako dva uplynulé týždne v krajine potvrdili viac ako milión infekcií.

Veľká Británia zaznamenala najvyšší denný prírastok nových prípadov koronavírusu od mája. Úrady v nedeľu oznámili 2 988 nových infekcií a dve nové úmrtia.

Dvaja hráči anglického futbalového vicemajstra Manchester City sa nakazili ochorením COVID-19.

Maďarsko eviduje 576 nových infekcií koronavírusom, najvyšší denný počet prípadov od začiatku pandémie.

Očkovanie obyvateľov

Španielsky premiér Pedro Sánchez odhalil plány na očkovanie obyvateľstva proti koronavírusu. Ako 48-ročný štátnik prezradil, vakcináciu by dokonca mohli spustiť ešte do konca tohto kalendárneho roka.

Laboratóriá v Česku potvrdili k 8. septembru ďalších 563 prípadov nákazy novým koronavírusom. Informuje o tom portál tn.cz s tým, že denné prírastky v ostatných dňoch zrýchľovali, keď oproti desiatkam z minulých mesiacov pribúdajú vyššie stovky.

Organizátori OH v japonskom Tokiu v spolupráci s Medzinárodným olympijským výborom sa snažia v súčasnej neľahkej situácii presviedčať verejnosť, že v lete 2021 sa napriek pandémii koronavírusu OH v Japonsku uskutočnia.

Rakúsky kancelár chce napriek hrozbe koronavírusu nechať cez zimu otvorené lyžiarske strediská i školy. 

Rakúsky dôchodca dostal šek na americkú vládnu pomoc na zmiernenie dopadov pandémie koronavírusu, napriek tomu, že v krajine nežije už viac ako polstoročia.

Stopka vakcíne

Vláda možno vyplatila miliardy na udržanie pracovných miest omylom.

Finálne klinické testy vakcíny proti koronavírusu, ktorú vyvíjajú spoločnosť AstraZeneca a Oxfordská univerzita, prerušili po tom, ako sa u jedného z účastníkov vo Veľkej Británii objavila nepriaznivá reakcia

Spoločenské stretnutia s účasťou vyššou ako šesť ľudí budú od 14. septembra v Anglicku pre vysoký nárast prípadov koronavírusu zakázané.

Americký prezident Donald Trump vedel, že COVID-19 je smrteľnejší ako chrípka už predtým, ako ochorenie zasiahlo Spojené štáty, no rozhodol sa krízu zľahčovať.

Šírenie koronavírusu v Českej republike naberá na sile. Za štvrtok 10. septembra laboratóriá zachytili 1382 nových prípadov.

V Indií padajú rekordy

V Indii zaznamenali ďalší rekordný počet ľudí infikovaných koronavírusom v priebehu jedného dňa, na ochorenie COVID-19 vo štvrtok 10. septembra pozitívne testovali 96 551 osôb.

Po niekoľkomesačnom vyučovaní prostredníctvom internetu spôsobenom pandémiou koronavírusu sa ruské deti opäť vrátili do škôl.

Maďarsko hlási ďalší rekordný denný prírastok nových prípadov nákazy koronavírusom. V sobotu 12. septembra úrady potvrdili ďalších 916 nakazených, čo je o viac ako 25 % viac, ako predchádzajúci rekord - 716 prípadov z piatka.

Farmaceutický gigant AstraZeneca v sobotu 12. septembra oznámil, že obnovil klinické testy vakcíny proti ochoreniu COVID-19 po tom, ako na to dostal súhlas britských regulačných úradov.

Protesty proti opatreniam

V nemeckých mestách protestovali tisícky ľudí proti opatreniam proti šíreniu koronavírusu. Ďalšie stovky sa z rovnakého dôvodu stretli aj v uliciach poľskej Varšavy.

České laboratóriá v sobotu zachytili ďalších 1541 prípadov nákazy koronavírusom. Informuje o tom portál tn.cz s tým, že toto číslo predstavuje nový denný rekord.

Veľká Británia hlási už tretí deň po sebe viac ako tritisíc nových prípadov nákazy koronavírusom za deň.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) hlási rekordný denný prírastok nových potvrdených prípadov nákazy koronavírusom.

Čínska virologička Li-Meng Jen, ktorá pred vyše mesiacom vyhlásila, že nový koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 nepochádza z čínskeho mesta Wu-chan, ale vytvorili ho v laboratóriách pod dohľadom tamojšej armády, plánuje čoskoro poskytnúť dôkazy o svojich tvrdeniach.

Financovanie vakcíny

Nemecko poskytne finančnú podporu v sume do 750 mil. eur trom domácim farmaceutickým firmám, ktoré vyvíjajú vakcíny proti novému koronavírusu

Poľská vláda sa snaží od zahraničných výrobcov zadovážiť väčšie množstvo vakcín proti chrípke vzhľadom na ich nedostatok v krajine, ktorý vyvolal vyšší dopyt počas pandémie koronavírusu.

Úrady v španielskej metropole Madrid budú selektovať mestské časti a v oblastiach, kde sa koronavírus šíri rýchlejšie, pristúpia k obmedzeniu pohybu obyvateľstva.

V Českej republike znova padol rekord v dennom počte nových prípadov nákazy koronavírusom. V stredu 16. septembra malo pozitívne testy 2 139 ľudí. 

Nemecký inštitút Roberta Kocha (RKI) zaradil v stredu Viedeň v súvislosti so šírením koronavírusu medzi "vysoko rizikové" oblasti.

Vyhlásenie núzového stavu

Na Novom Zélande prvý raz po vyše piatich týždňoch nezaznamenali žiadne nové prípady koronavírusu.

Český premiér Andrej Babiš pripustil, že v krajine pre pandémiu nového koronavírusu možno znovu vyhlásia núdzový stav

Úrady verejného zdravotníctva v Taliansku k 19. septembru varujú, že v krajine stúpa priemerný vek pacientov s koronavírusom. Podľa zdravotníckych orgánov to spôsobujú mladí ľudia, ktorí zväčšia infikujú svojich rodičov a starých rodičov, čo môže čoskoro spôsobiť kolaps nemocničného systému.

V Poľsku zaznamenali rekordný denný nárast počtu prípadov nového koronavírusu. Tamojšie laboratóriá najnovšie zachytili 1002 pozitívne testovaných. 

Situácia v Anglicku

Polícia v Londýne v sobotu zasiahla proti demonštrácii organizovanej odporcami obmedzení zameraných na potlačenie šírenia koronavírusu. Ľuďom, ktorí v rámci opatrení proti pandémii nedodržia karanténu, bude britská vláda ukladať pokuty do sumy 10-tisíc libier (GBP), keďže počet prípadov nákazy v krajine prudko stúpa. 

Britský princ Charles v nedeľu varoval, že kríza v oblasti klimatických zmien sa ešte znásobí vplyvom koronavírusu, a vyzval svet, aby využil pandémiu ako príležitosť konať.

 

Dôležité informácie o SARS-CoV-2 a COVID-19 v článkoch Zdravotéky:

Naposledy aktualizované 01.06.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Mgr. Simona Morvayová

Mgr. Simona Morvayová

Moje štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre som ukončila magisterským titulom. Päť rokov som študovala odbor učiteľstvo slovenského jazyka v kombinácii s etickou výchovou. Momentálne pracujem v oblasti médií, kde okrem iného spravujem dva portály súvisiace so zdravím a zdravou stravou. Moja vášeň k jedlu a zdravým pokrmom pochádza už zo strednej školy. Keďže som študovala päť rokov na hotelovej strednej, mám k strave a novým receptom dlhodobý vzťah. Rada varím a vymýšľam nové recepty, ktoré zväčša musia byť zdravé a plné vitamínov. V prípade varenia ide skutočne o moju vášeň. Súčasná doba prináša množstvo možností a tém, ktorým sa dá práve prostredníctvom jedla venovať. Zaujímam sa aj o bezlepkové a bezlaktózové recepty. K týmto receptom ma priviedli vlastné zdravotné problémy, ale aj celiatik v rodine. Moje ďalšie záľuby okrem práce a varenia sú oddych pri jóge a behaní.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 27. 10. 2021) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 27. 10. 2021)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 27. 10. 2021 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 27. 10. 2021

Tu nájdete vždy aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 27. 10. 2021 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 27. 10. 2021

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 27. 10. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 27. 10. 2021

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 27. 10. 2021 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 27. 10. 2021

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí okolo pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.