späť na zoznam článkov

Detské pieskovisko ako možné zdravotné riziko

Detské pieskovisko ako možné zdravotné riziko

Aktivity v detských pieskoviskách sú jednou z najobľúbenejších činností u detí. Pečením báboviek, či stavaním hradov sa rozvíja nielen ich predstavivosť, ale i jemná motorika. Avšak i tu hrozia našim najmenším určité zdravotné riziká.


Prevádzkovatelia detských pieskovísk sú povinný udržiavať čistotu a určitý štandard. Mali by tak predchádzať a minimalizovať zdravotné riziká, ktoré hrozia nielen deťom.

K tomu ich napomína vyhláška ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o požiadavkách na pieskoviská. Tá hovorí že poskytovateľ je povinný pieskovisko čistiť, prekopávať, prehrabávaťpolievať pitnou vodou a to najmenej raz za dva týždne počas sezóny. O tomto čistení a udržiavaní musí viesť záznamy.

Piesok nesmie prekročiť určité množstvo mikrobiálnehoparazitárneho znečistenia. Povinnú výmenu piesku v pieskovisku však neurčuje.

Pozitívny vplyv pieskovísk na deti

Hra v piesku je pre dieťa zároveň i precvičovaním  jemnej aj hrubej motoriky. Dieťa sa učí chytať a prekladať predmety, trénuje koordináciu rúk i celého tela.

Stavbou báboviek či prvého vydareného hradu z piesku si dieťa upevňuje sebadôveru.

Chlapec, ktorý na pieskovisku naberá piesok s lopatkou do kýblika.
Hra v piesku rozvíja nielen detské zručnosti. Foto: Thinkstock

Hrou v spoločnosti iných detí, sa rozvíjajú ich sociálne schopnosti. Pri hre sa učia spolu komunikovať, pomáhať, spolupracovať, či obhájiť si vlastný priestor a záujmy.

Čo hrozí deťom na pieskovisku

Zdravotné ohrozenie  môže vyplývať z mikrobiálneho či, parazitárneho znečistenia, alebo môže ísť aj o riziko z mechanického poškodenia, či chemického podráždenia.

Prečítajte si tiež magazínový článok: Deti a najčastejšie letné úrazy, ktoré im hrozia.

Mikrobiálne a parazitárne ohrozenie

Sem patrí veľmi široká škála mikroorganizmov. Pôvodcom býva choré zviera, no môže ním byť aj chorý človek - nosič.

Zaujímavé: Najčastejším zdrojom parazitov v piesku sú exkrementy mačiek a psov.

Enterobióza je ochorenie, ktorého pôvodcom ochorenia je mrla detská - Enterobius vermicularis. Do tela vniká prostredníctvom špinavých rúk cez ústa dieťaťa. Prežíva v čreve.

V noci samička putuje cez konečník von, kde v okolí konečníka kladie vajíčka. Typickými príznakmi sú bolesť brucha a svrbenie v oblasti konečníka.

Pôvodcom toxokarózi je toxocara canistoxocara cati. Je to parazitárne ochorenie  psov a mačiek prenosné na človeka. Do tela sa dostane z exkrementov infikovaného zvieraťa a to taktiež pri vkladaní špinavých rúk do úst dieťaťa.

Príznakmi sú nevoľnosť, vracanie, teploty, bolesti brucha poprípade kožné vyrážky. Pokiaľ sa pôvodca dostane do dýchacieho systému, môže spôsobiť zápal dýchacích ciest.

Toxoplazmóza je ochorenie, ktorého pôvodcom je Toxoplazma gondii. Jeho hlavným nositeľom je mačka. Do organizmu sa dostávajú prostredníctvom výkalov infikovaných zvierat, ktoré obsahujú množstvo vajíčok. Tie sú schopné prežívať vo vonkajšom prostredí dlhú dobu.

Mačiatko v pieskovisku s detskou lopatkou a formičkami
Mačky sú najčastejšími nositeľmi toxoplazmózy. Foto: Thinkstock

Príznakmi sú únava, bolesť hlavy, teplota, zväčšenie krčných lymfatických uzlín. Počas tehotenstva môže spôsobiť ťažké poškodenie plodu.

Salmonelózu spôsobujú ju baktérie z rodu Salmonela. Prejavmi ochorenia sú bolesti brucha, zvýšená teplota, hnačky a vracanie.

Hlísty – Askarióza patria do radu hlístovcov, ktoré parazitujú najmä na cicavcoch a vtákoch. Chorobu ktorú vyvolávajú sa ľudovo nazýva aj škrkavka. Prenos býva najmä cmúľaním a olizovaním predmetov, alebo požitím jedla, ktoré bolo kontaminované vajíčkami parazitov. Tieto vajíčka sa v črevách vývinu na dospelé jedince.

Príznakmi sa prejavia v závislosti od miesta, kde sa hlísty usídlia. Ak sa nachádzajú v tenkom čreve, ide najmä o bolesti brucha, hnačky, vracanie. Ak sa dostanú do pľúc, typické je vykašliavanie hlienu alebo aj krvi. Častá je i zvýšená teplota až horúčka.

Giardiózu, lambliózu spôsobuje ju parazit Giaria lamblia. Je to jednobunkovec, ktorý najčastejšie parazituje v tenkom čreve. Na človeka sa prenáša zo zvierat prostredníctvom kontaminovanej potravy alebo vody.

Asi u dvoch tretín nakazených deti prebieha nepozorovane bez príznakov. Inak sa môže prejaviť hnačkami, nechutenstvom, stratou hmotnosti, nafukovaním, alebo bolesťami brucha. Ochorenie často samo odznie.

Zaujímavé: informácie o chorobách a ich prenosu zo zvierat na ľudí, sa dočítate tiež v článku: Parazity, naše zdravie a domáci miláčikovia.

Riziká vyplývajúce z mechanického poranenia

Pri znečistení pieskoviska rôznymi predmetmi hrozí i mechanické poranenie dieťaťa. Parky a pieskoviská sú častým útočiskom narkomanov a alkoholikov. A tak sa môže v okolí, ale aj priamo v piesku nachádzať sklo, injekčné striekačky či iný odpad. Tak sú deti, ktoré sa hrajú ohrozené i možnou nákazou hepatitídy alebo aj HIV vírusom.

Prečítajte si tiež článok: Čo znamená otrava jedlom a ,,choroba špinavých rúk"?

Chemické riziká

Okrem iného sa v takýchto miestach môžu nachádzať aj rôzne chemické látky, ako napríklad pesticídy, ktoré dráždia nie len pokožku, ale aj dýchací systém.

Situácia detských pieskovísk na Slovensku

Hoci legislatíva ukladá prevádzkovateľom pieskovísk určite povinnosti, úroveň čistoty je vo veľa prípadoch nevyhovujúca. Podľa regionálnych úradov verejného zdravotníctva nevyhovujú po technickej stránke, no aj po stránke čistoty piesku. Najlepší stav je na detských pieskoviskách v predškolských zariadeniach.

Staré hračky v znečistenom pieskovisku
Pred vstupom dieťaťa na pieskovisko, skontrolujte jeho stav a čistotu. Foto: Thinkstock
Dôležité: Viac informácií sa dočítate na stránkach jednotlivých regionálnych úradov.

Prevencia na prvom mieste

Prevencia spočíva najmä v disciplíne obyvateľov. Psičkárom by mal byť zamedzený vstup na detské ihriská, aby sa predišlo špineniu domácich zvierat do piesku. Na noc a na čas kedy je pieskovisko nevyužívané, by sa malo zakrývať.

Pred tým než sa dieťa začne hrať, vždy vizuálne skontrolujte stav piesku. Zamedzíte tak prípadnému poraneniu nebezpečnými predmetmi ako napríklad sklom a podobne.

Dôležité je aj dodržiavanie hygienických návykov. Dieťa by si pri hre nemalo vkladať ruky do úst, ani necmúľať hračky či iné predmety. Taktiež nedávajte dieťaťu nič jesť počas hry v piesku.

Leto a zdravie - súhrn najčastejších problémov na jednom mieste. 

Ďalšie zaujímavé zdroje

  • ruvzmartin.sk - požiadavky na detské pieskoviská a možné riziká v pdf
  • uvzsr.sk - článok o bezpečnosti na detskom pieskovisku

Parazity a ich život v našom tele.

Parazity a ich život v našom tele.

Naposledy aktualizované 24.10.2018

Prihlásiť na odber noviniek

Autor článku

Bc. Ivona Heczková

Bc. Ivona Heczková

Redaktor

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Keď sa o slovo hlásia žlčníkové kamene Keď sa o slovo hlásia žlčníkové kamene

Ochorenia žlčníka sa najčastejšie objavujú v súvislosti so žlčníkovými kameňmi. Prečo sa tieto konkrementy tvoria? Ako sa im vyhnúť, alebo ako s nimi žiť, sa dočítate v našom článku.

Neliečená hypertenzia ohrozuje zdravie a život Neliečená hypertenzia ohrozuje zdravie a život

Vysoký krvný tlak prebieha dlhoročne a pritom sa nemusí nijako prejaviť. Až do doby, keď nastanú komplikácie ohrozujúce zdravie a život.

Vyživte svoj zrak. Táto strava ho posilní najviac Vyživte svoj zrak. Táto strava ho posilní najviac

Vitamíny, antioxidanty, minerály či omega 3-mastné kyseliny – tak tieto látky by rozhodne nemali chýbať vo vašom jedálničku, ak chcete mať zdravé oči. Pozrite sa, v ktorých potravinách...

Alkohol a jeho vplyv na psychiku človeka Alkohol a jeho vplyv na psychiku človeka

Alkohol patrí medzi jednu z najrozšírenejších drog. Vyvoláva závislosť, a teda alkoholizmus patrí medzi duševné ochorenia. Pre pacienta v ebriete je typická zmena správania , no...

Alkoholizmus: Dokázané účinky alkoholu na naše telo Alkoholizmus: Dokázané účinky alkoholu na naše telo

Príjemný pocit opojenia z alkoholu, ktorý v malom množstve zlepšuje náladu, sebavedomie, či sociabilitu, je lákavý, no zároveň predstavuje len malý krôčik k vzniku závislosti na...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.