späť na zoznam chorôb

Askarióza

Autor: Michal Hrebík
Askarióza
Zdroj foto: Getty images

Askarióza je infekčná choroba vyvolaná parazitom, konkrétne hlístami, pričom najčastejšie sa do organizmu dostane požitím kontaminovaného ovocia alebo zeleniny a to v podobe zárodkov, ktoré sa neskôr premenia na larvy. Choroba najčastejšie vzniká v detskom veku, pričom primárne sa hlísty dostanú do čreva a odtiaľ môžu putovať do iných častí organizmu, napríklad pečene, pľúc a to cez krvný obeh do ktorého sa dostanú cez tenkú črevnú stenu tenkého čreva.


Charakteristika

Ľudovo sa hovorí tomuto ochoreniu aj škrkavka a to podľa červovitého parazita, ktorý sa odborne nazýva Hlísta detská a to podľa toho, že najčastejšie parazituje v čreve detí. Ochorenie je pomerne časté a tieto parazity môžu dosahovať dĺžku od 10 do 30 centimetrov. Po tom, čo preniknú kontaminovaným jedlom v podobe zárodkov do organizmu, sa dostanú do tenkého čreva. Samičky tu nakladú vajíčka a odchádzajú stolicou von, ale z vajíčiek sa stanú larvy.

Tie sa cez tenkú črevnú stenu dostanú do krvného a lymfatického systému a odtiaľ sa šíria po celom organizme, pričom najčastejšie do pľúc a pečene. Askarióza sa ďalej šíri potom z človeka na človeka a to fekálno-orálnou cestou cez kontaminované infekčné vajíčka. Aj preto je dôležité dbať na hygienu a napríklad ovocie alebo zeleninu očistiť skôr, ako ich človek zje. Nakaziť sa človek môže aj od domácich zvierat, najčastejšie psov a mačiek a to priamym kontaktom.

Príčiny

Škrkavka je spôsobená červom a parazitom rovnakého mena, ktorý sa odborne nazýva Hlísta detská a ide o červa, ktorý sa dostane do organizmu cez kontaminované jedlo alebo vodu vo forme vajíčok. Z nich sa v tenkom čreve vyliahnu larvy a ďalšie parazity, ktoré cez krvný obeh zamoria celý organizmus a to najmä pľúca a pečeň. Najväčším rizikom je tak nedostatočná hygiena ale aj to, že deti môžu túto parazitickú chorobu chytiť aj od zvierat alebo napríklad pri hre na pieskovisku.

Príznaky

Prejavy a príznaky choroby závisia najmä od toho, či sa nachádzajú aktuálne parazity v tenkom čreve alebo prenikli z neho ďalej. Ak sa dostanú do pľúc, typickým príznakom je kašeľ a vykašliavanie krvi a hlienu. Celkovo nastávajú u človeka aj systémové príznaky, najčastejšie zvýšená teplota, niekedy dokonca horúčka. Pri nakazení pľúc je typická aj bolesť na hrudníku. Ak sú parazity priamo v čreve, vyvolávajú najmä hnačky, bolesti brucha, kŕče v bruchu a zvracanie.

To nastáva aj vtedy, ak sa dostanú napríklad do orgánov v brušnej dutine. Vo veľmi vzácnych prípadoch dochádza aj k zožltnutiu pokožky, pričom to nastáva vtedy, ak príde k napadnutiu žlčníkových ciest a zablokovaniu odtoku žlče. Celkovo je tento parazit nebezpečný tým, že môže vyvolať aj rôzne komplikácie vo viacerých orgánoch, napríklad spôsobiť výnimočne aj črevnú nepriechodnosť, čo sa môže prejavovať aj ;nstvom do jedla a následným strácaním na hmotnosti.

Diagnostika

Podľa príznakov a prejavov sa musí vykonať anamnéza a vyšetrenie postihnutého, pričom je možné napríklad pri RTG pľúc nájsť poškodenie na pľúcach. Na potvrdenie diagnózy, že ide o askariózu a parazitárnu infekciu hlístami je nutné vykonať viacero testov. Ide napríklad o krvné testy, kedy je možné nájsť v krvnom obraze zvýšenú hladinu špeciálneho typu bielych krviniek, tzv. eozinofilov. Najpriamejší dôkaz je ale nález vajíčkov parazita priamo vo vzorkách stolice.

YouTube video

YouTube video

Priebeh

Parazit sa vo forme zárodkov a vajíčok dostane do organizmu pri požití infikovaného jedla alebo vody, pričom putuje do tenkého čreva, kde dochádza k premene na larvy. Tie sa dostanú cez črevnú stenu do krvi alebo lymfatických ciest a rozšíria sa do viacerých orgánov, najčastejšie do pľúc a pečene. Obvykle v tomto prípade dochádza k prejaveniu rôznych príznakov podľa toho, kde všade sa škrkavky dostali. Zároveň sú v stolici zárodky ďalších parazitov a tak sa choroba šíri fekálno-orálnou cestou.

Chcete sa dozvedieť ako sa lieči askarióza?

Liečba

Naposledy aktualizované 24.05.2018

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Detské pieskovisko ako možné zdravotné riziko? Detské pieskovisko ako možné zdravotné riziko?

Aktivity v detských pieskoviskách sú jednou z najobľúbenejších činností u detí. Pečením báboviek, či stavaním hradov sa rozvíja nielen ich predstavivosť, ale i jemná motorika. Avšak i tu...

Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia - cudzokrajné nákazy Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia - cudzokrajné nákazy

Z ďalekých ciest si ľudia nosia domov kadečo. Od príjemných zážitkov, spomienok a suvenírov až cez cudzokrajnú nákazu . Hnačkové ochorenia či Faraónová pomsta známa hlavne z Egypta je...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.