späť na zoznam chorôb

Salmonelóza

Autor: Michal Hrebík
Salmonelóza
Zdroj foto: Getty images

Salmonelóza je črevné ochorenie, nazývané aj salmonelová infekcia alebo salmonelová enteritída. Ide o ochorenie bakteriálneho pôvodu a prejavuje sa problémami trávenia, najmä v tenkom čreve. Nebezpečná je táto choroba veľmi krátkou inkubačnou dobou, ale tiež aj tým, že baktéria, ktorá ju spôsobuje, sa veľmi dobre vstrebáva do sliznice čreva, mžôe sa dostať až do krvného obehu a rozniesť sa po celom tele. Taktiež sa baktéria môže dostať aj do žlčníka a spôsobiť komplikácie.


Charakteristika

Salmonelová infekcia je ochorenie spôsobené baktériou Salmonela, ktorej prenos je obvykle cez nedostatočne tepelne upravené potraviny. Môže sa do organizmu dostať napríklad pri nedostatočne upravených vajciach, ale najmä pri neupravenom mäse. A ako sa prenáša salmonelóza z človeka na človeka?   
Najčastejšie cez riad alebo špinavé ruky, veľakrát sa baktéria usadí aj na noži a môže sa preniesť tiež na ďalšie potraviny. Aj preto je veľakrát dôležitá karanténa, aspoň počas najviac infekčného obdobia. U detí a starých ľudí sa je liečba náročnejšia, keďže viac trpia stratou tekutín.

Veľmi nebezpečná je aj salmonelóza v tehotenstve. Salmonelózu totiž sprevádzajú hnačky a strata tekutín, pričom baktéria sa usadí najmä v čreve, kde sa môže dostať cez sliznicu aj do krvného obehu. Veľmi časté je toto ochorenie v letných mesiacoch a pri nedodržaní hygieny napríklad pred stravovaním alebo počas neho. Infekcia má rýchly nástup, keďže inkubačná doba je obvykle len pár hodín, zvyčajne do 2 dní, najčastejšie už do 8 hodín sa prejavia prvé príznaky.

Príčiny

Príčinou ochorenia je baktéria Salmonella, ktorá sa dostane do ľudského organizmu buď cez nedostatočne upravené vajcia alebo mäso, prípadne kvôli nedostatočnej hygiene cez špinavé ruky. Je viacero typov, napríklad Salmonella typu A, B alebo C. Baktéria preniká do sliznice čreva a spôsobuje tráviace ťažkosti, ktoré ústia do príznakov ochorenia. Vo vážnych prípadoch sa cez sliznicu, čiže stenu čreva, môže dostať až do krvného obehu a môže sa rozšíriť do celého organizmu. V najvážnejšom prípade hrozí aj smrť.

Príznaky

Inkubačná doba ochorenia je pomerne krátka, obvykle niekoľko hodín, najviac dva dni, kým sa prejavia prvotné príznaky. Medzi príznaky patria v prvom rade bolesti až kŕče v oblasti brucha, taktiež pocity na zvracanie a nevoľnosť. Veľmi charakteristickým symptómom je aj hnačka, ktorá je vodnatá a v prípade niektorých postihnutých sa objavili v stolici napríklad aj hlien, krv alebo hnis. V tomto prípade je treba neodkladne vyhľadať odborné lekárske ošetrenie.

Okrem týchto príznakov sa objavuje aj horúčka a celková slabosť organizmu, ktorá je spôsobená aj širokou dehydratáciou. Tá je nebezpečná najmä pre seniorov, tehotné ženy aj pre malé deti. Pri ľahšej forme dehydratácie sa dostavujú napríklad suchý jazyk alebo nízky tlak, čo je nebezpečné pre rizikové skupiny pacientov s ochorením srdca. Pri najťažších stavoch salmonelovej enteritídy sa vyskytujú aj kŕče, zvýšená srdcová činnosť a niekedy aj k bezvedomiu.

Diagnostika

  • Diagnostika salmonelózy spočíva v preukázaní prítomnosti baktérie, konkrétne ide o baktériu Salmonella, v organizme
  • To sa vykonáva väčšinou pomocou mikrobiologického vyšetrenia v laboratórnych podmienkach, pričom ide väčšinou o vyšetrenie krvi alebo stolice (CRP)
  • Taktiež sa pozorujú aj ostatné príznaky pre chorobu a sleduje sa, či sa baktéria nedostala do krvného behu, kde by mohla spôsobiť napríklad zápal mozgových blán, prípadne sa usadiť v žlčníku alebo v kostiach

Všetko o baktérii Salmonela

Všetko o baktérii Salmonela

Priebeh

Ochorenie má pomerne rýchly priebeh aj vzhľadom na krátku inkubačnú dobu len niekoľko hodín od nakazenia organizmu baktériou. Podľa toho, v akom množstve sa baktéria Salmonela dostala do tela, tak rýchly a intenzívny je nástup príznakov. Začne to bolesťami a kŕčmi v bruchu, potom nastane hnačka, väčšinou vodnatá a s ňou horúčky, dehydratácia a únava organizmu. Ak nie je ihneď začatá liečba, ochorenie sa môže rozšíriť a spôsobiť aj bezvedomie.

Salmonelóza v tehotenstve

Hoci baktéria ako aj samotná choroba nenapadá plod priamo počas tehotenstva, prípadné ohrozenie môže spočívať, ak je ochorenie komplikované a má ťažší priebeh u matky. Vo veľkej väčšine prípadov je ale priebeh ochorenia bežný ako aj u žien, ktoré nie sú v tehotenstve, takže len veľmi zriedkavo sa stáva, že by mohla salmonelóza spôsobiť rozvrat organizmu, ťažkú dehydratáciu, akútny a náhly úbytok minerálov, čo by mohlo plod a v extrémnych prípadoch spôsobiť jeho odumretie alebo potrat.

Počas tehotenstva je možné, aby matky užívali dostupné prostriedky proti hnačke ako aj na teplotu, takže napríklad Smecta, Carbososrb, Immodium alebo Paralen sa môžu užívať aj počas tehotenstva, samozrejme v rámci predpísaného dávkovania. Samozrejme, ak sa vyskytne nadmerná dehydratácia a hnačky, je nutné vyhľadať lekársku pomoc a pri ťažkých prípadoch sa odporúča hospitalizácia na infekčnom oddelení, kde je možné lepšie odborné a lekárske pozorovanie ženy ako aj jej plodu.

Salmonelóza u detí

U detí býva salmonelóza štatisticky najviac v prípade detí do jedného roku alebo detí do piatich rokov. Je to najmä kvôli tomu, že malé deti nemajú ešte vybudovanú dostatočnú imunitu a tak ich táto bakteriálna infekcia môže jednoduchšie postihnúť a napadnúť tak organizmus. Aj oveľa menej infekčná dávka baktérie Salmonella predstavuje riziko infekcie pre menšie deti skôr ako pre dospelých alebo u starších detí.

  • Najčastejšie sa u malých infekcia vyskytuje v lete a na začiatku jari, pričom priebeh je závažnejší
  • U detí do 5 rokov hrozí väčšie riziko dehydratácie a šoku, takže je aj pravidelnejšia a nutnejšia hospitalizácia v nemocnici na infekčnom oddelení
  • Celková slabosť je najmä počas prvých troch dní, hnačkové stolice pretrvávajú ale dlhšie a preto je dôležitá hydratácia organizmu
  • U detí je častejší aj výskyt zelenej stolice s prímesou krvi

Najviac ohrozuje malé deti ale napríklad aj starých ľudí a seniorov dehydratácia organizmu, ktorá je spojená s hnačkou. Ak príde k veľmi rýchlej dehydratácii a strate tekutín vo väčšom množstve, odchádza z organizmu aj soľ a minerály a môže nastať jeho vnútorný rozvrat. Závažný stav nastáva, ak je dieťa letargické, slabé, často smädné, ak menej močí, ak má suché sliznice, pery aj jazyk, pokiaľ je možné pozorovať vpadnutie očí a príznaky šokového stavu sú aj studené a vlhké končatiny a rýchly pulz. Vtedy treba čo najskôr transport do nemocnice.

Pozor najmä na prenos z človeka na človeka

Najčastejšie sa nakazí ľudský organizmus baktériou salmonelou priamou konzumáciou napadnutých potravín, ale rizikový je aj prenos z človeka na človeka, hoci ide o menšinu prípadov nakazenia. Dôležité je v rámci prevencie dodržiavať hygienu a umývať si ruky pred jedlom a po použití WC najmä vo verejných priestoroch, taktiež treba dobre tepelne spracovať potraviny a vyhýbať sa používaniu príboru po ľuďoch, s ktorými nie ste v jednej domácnosti.

Taktiež veľmi dôležité je tepelne dostatočne potraviny upraviť, keďže baktéria sa ničí pri teplote nad 75 stupňov Celzia. Nestačí však vystaviť napríklad mäso alebo iné jedlo krátkodobo takejto teplote, ale aspoň 15 až 20 minút, aby ste mali úplnú istotu. Samozrejme treba brať do úvahy aj sezónnosť a napríklad v lete alebo počas teplého úvodu jesene sa vystríhať rizikovým potravinám. Nasledujúca tabuľka ukazuje, ktoré potraviny sú najviac rizikové pre salmonelózu.

Skupina potravín Konkrétne potraviny s možným rizikom
Mäso Hovädzie mäso, hydina, bravčové mäso, salámy, sekaná, údené mäso, tlačenka
Vajcia Majonéza, zmrzlina, vaječné jedlá, krémové zákusky
Mlieko Mliečne produkty, syry
Zelenina Zelenina prichádzajúca do styku s inými produktami živočíšnej výroby
Ako sa lieči: salmonelóza

Zobraziť liečbu

Ďalšie zaujímavé zdroje

http://www.choredieta.sk/index.php/brucho/salmonela - ako prebieha salmonelóza u detí

http://www.ruvzpo.sk/novinky/n24.htm - infomrácie z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva

Naposledy aktualizované 09.06.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc) Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc)

I bežná činnosť ako je príprava jedla a jeho konzumácia dokáže poriadne otráviť. Všade prítomné baktérie, vírusy a parazity čakajú na svoju príležitosť množiť sa a spôsobovať problémy....

Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy Očkovanie, jeho význam pred cestou do zahraničia? + Cudzokrajné nákazy

Z ďalekých ciest si ľudia nosia domov kadečo. Od príjemných zážitkov, spomienok a suvenírov až cez cudzokrajnú nákazu. Hnačkové ochorenia či Faraónová pomsta známa hlavne z Egypta je...

Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky? Prečo je dehydratácia u detí nebezpečná? Aké má príznaky?

Dehydratácia začína byť opäť aktuálnou témou, a to hlavne pre horúce letné počasie. Samozrejme, jej vznik môžu zapríčiniť rôzne ochorenia, napríklad s hnačkou či horúčkou. Komplikuje...

Čo je to salmonelóza? 3X AKO: Vzniká, sa prejavuje, sa jej zbaviť? Čo je to salmonelóza? 3X AKO: Vzniká, sa prejavuje, sa jej zbaviť?

Salmonelóza je veľmi časté hnačkovité ochorenie spôsobené črevnými patogénmi - konkrétnejšie baktériami salmonely. Patrí medzi najčastejšie a pre verejnosť najznámejšie infekčné...

Letná hnačka: Čo ju spôsobuje a čím sa prejavuje? Ako ju zvládnuť? Letná hnačka: Čo ju spôsobuje a čím sa prejavuje? Ako ju zvládnuť?

Hnačka sa v období tepla, a teda aj leta objavuje častejšie. Čo ju vyvoláva, aké má príznaky, riziká, ako sa jej účinne zbaviť? Stručné a prehľadné informácie nájdete v článku.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Džejny 29.09.2015 19:16

Salmonelóza ma chytila asi v 10 rokoch po vrátení z tábora. Mala som 10 rokov. Viem to len z rozprávania mamky. Pri salmonelóze je prvým prejavom ako to bolo aj u mňa hnačka a črevné problémy. Tieto problémy ma držali asi dva dni bola som maximálne dehydrovaná nevedela som stáť na nohách a prejsť už ani na ten záchod. Mamina do mňa nevedela nič dostať tak ma zobrala na pohotovosť. Ďalším príznakom choroby je aj nechutenstvo, kŕče v bruchu, v niektorých prípadoch aj zvracanie. Na detskej pohotovosti mi zobrali krv a moč, prehmatali brucho a hneď ma aj hospitalizovali na detské oddelenie.

Čo mi pomohlo

Na chorobu mi pomohlo asi roztoky infúzie (neviem čo mi dali) čo mi hneď po hospitalizácií nasadili. Po dvoch fľašiach som normálne "ožila". Po dvoch dňoch prišla vizita. A primár detského oddelenia ma poslal domov so salmonelózou aby som nenakazila ostatné deti. Nasadili mi prísnu diétu (bez mäsa, zemiakov, ovocia ... bola som len na ryži o dva týždne kontrola.