späť na zoznam článkov

Pomôžu na hučanie v ušiach bylinky, alebo len odborná liečba?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Pomôžu na hučanie v ušiach bylinky, alebo len odborná liečba?
Zdroj foto: Getty images

Hučanie, pískanie či šumenie v uchu, spája rovnaké pomenovanie. Tinnitus. Život s ním je ťažký. Je tento problém naozaj nevyliečiteľný?


Tinnitus je zvukový vnem, ktorý nemá reálny vonkajší zdroj. Znepríjemňuje bežné činnosti i spánok. Hučanie, pískanie, ale aj iné zvukové fenomény, privádzajú človeka často do zúfalstva. 

Ľudia trpiaci týmto javom popisujú najťažšie chvíle najmä v tichu. Pre mnohých je spánok veľmi komplikovanýnemožný.  

Ťažko hovoriť o tom či ide o chorobu, alebo príznak. Pôvod je často neznámy. Niekedy vzniká tinnitus po úraze, či traume hlasným zvukom. Sú však i prípady, kedy tinnitus vznikne bez zjavnej príčiny.

Prejavy tinnitu sa zvýrazňujú najmä pri psychickej záťaži.

V niektorých prípadoch zvukový fenomén počuje i vyšetrujúci lekár, alebo sa dá zachytiť pomocou prístrojov. Vtedy hovoríme o objektívnom tinnite. Dôvod môže byť v cievnom systéme, alebo svaloch ucha.

Príčiny nepríjemného tinnitu

Ako sme už spomínali, vyvolávateľov tinnitu je mnoho. Najčastejšie ide o vystavenie sa nadmernému hluku. Môže ísť o dlhodobý vplyv hlučného prostredia, ale i jednorazovú traumu, napríklad pri príliš hlučnom koncerte.

Dôsledkom neprimeraného pôsobenia hluku býva nie len vznik tinnitu, ale i rôzne iné poruchy sluchu. Prečítajte si tiež o príznaku: Zhoršenie sluchu

Medzi iné príčiny patrí napríklad nadmerný ušný maz, infekcia, nádor, či poranenie hlavy a krku. Z chorôb, ktoré prinášajú tento fenomén je napríklad Maniérova choroba, či otoskleróza.

Ak počujete v hlave melódiu piesne či hlasy, pravdepodobne nejde o tinnitus. V tomto prípade vám bude viac nápomocný odborník z oblasti psychológie.

Možné príčiny hučania v ušiach (tabuľka)

Akustická trauma hlučné pracovné prostredie, výstrel, explózia, tlaková vlna  
Ochorenie ucha nahromadený ušný maz, zápalové ochorenia ucha, otoskleróza, ochorenia Eustachovej trubice, poškodenie bubienka
Neurologické ochorenia vestibulárny syndróm, Meniérova choroba, cievna mozgová príhoda, Skleróza multiplex, neuroinfekcia, nádor, zášklby podnebného svalstva
Srdcovo - cievne ochorenia hypertenzia, zvýšený vnútrolebečný tlak, ateroskleróza, aneuryzma, poruchy prekrvenia vnútorného ucha
Ochorenie kostí a zubov zápaly, zubný kaz, ochorenie krčnej chrbtice
Poranenia hlavy a krku otras mozgu, krvácanie do mozgu, zlomeniny lebky
Psychické príčiny nespavosť, stres, depresie
Prečítajte si tiež náš magazínový článok: Všetky príčiny hučania v ušiach nájdete tu na jednom mieste

Príčina tinnitu trochu inak

Príčina i tajomstvo liečby tinnitu často krát súvisí s mozgom, nie len s uchom. Mozog je totiž orgán, ktorý vyhodnocuje zvuky a rozhoduje o tom, do akej miery ich má registrovať.

Je to podobné, ako keď sa matka zobudí i na mierny plač svojho dieťaťa, no počas hlasnej búrky naďalej spí. Mozog po určitom nastavení vyhodnotí, čo je dôležité a podľa toho reaguje.

Tak i tinnitus mozog z určitého dôvodu registruje viac, ako by za normálnych okolností malo. To je dôvod, prečo často krát treba po príčine pátrať i niekde inde, ako len v samotnom uchu.

Anatómia ucha

Ucho je orgán, ktorý nám umožňuje vnímať jeden z piatich zmyslov – sluch. Rozdeľuje sa na tri základné časti: vonkajšie ucho, stredne ucho a vnútorné ucho.

Vonkajšie ucho tvorí ušnica a vonkajší zvukovod. Tie zachytávajú zvuk.

Ďalšou časťou je stredne ucho, kde sa nachádza bubienok a tri najmenšie kostičky v tele. Nákovka, kladivko a strmienok. Tie tvoria systém, ktorý premieňa zvuk na vibrácie a prenášajú ho do vnútorného ucha.

Vo vnútornom uchu sa nachádzajú nie len receptory sluchu, či sluchový nerv, ale i rovnovážny orgán. Vďaka nemu sme schopný udržať rovnováhu. Tu sa mení mechanické kmitanie na elektrické impulzy, ktoré mozog spracúva ako sluchový vnem.

Ako na tinnitus

Základom začatia úspešnej liečby, či riešenia tejto nepríjemnosti je vyšetrenie odborným lekárom. Ide najmä o ORL lekáraneurológa.

Je potrebné vylúčiť mechanickú poruchu, alebo iné poškodenie. Ak je totiž príčinou hučania v uchu určitá anomália, úprava životosprávy, či bylinné čaje neprinesú výrazné zlepšenie. 

Ak sa zistí pôvod vzniku v inom ochorení, rieši sa najmä pôvodná choroba. Jej liečba prináša často úľavu i v zmysle zmiernenia tinnitu.

Lekár môže po zvážení odporučiť lieky, alebo i operačné riešenie.

Príčina hučania v ušiach je však často neznáma. Vtedy sa pristupuje k takzvanej pomocnej liečbe. Snahou je aspoň zmiernenie tinnitu. Môže ísť o lieky, ktoré rozširujú cievy, alebo inak zlepšujú prekrvenie v oblasti ucha. 

Lekári zväčša odporučia riešenie i liečbu. Bohužiaľ mnohý odborníci sa napokon zhodnú na závere, že tinnitus je chronický a nedá sa vyliečiť. Pre pacientov je predstava zvyknúť si na tento neduh priam nepredstaviteľná a depresívna.

Nepríjemným tinnitom trpel údajne i holandský maliar Vincent van Gogh. Možno i to bolo dôvodom jeho činu, keď si odrezal ľavé ucho.

Nádej v liečbe tinnitu

Napriek tomu, že sa všeobecne tinnitus považuje za nevyliečiteľnú chorobu, existujú i tvrdenia...

Že sa liečiť dá.

Údajne nezáleží na príčine vzniku tinnitu, ani forme prejavu. Či už ide o pískanie, hučanie či šum, existuje vraj rovnaká možnosť jeho vyliečenia.

Tinnitus a životospráva

Hoci cesta k úspechu nie je jednoduchá, dopomôcť k nej môžu i isté diétne opatrenia. Doporučuje sa jesť veľa zeleniny, ovocia, orieškov, rybybiele mäso. Naopak vyhnite sa vyprážaným, údeným i sladkým jedlám. Obmedziť tiež treba pečivo, soľ, mlieko.

Doporučuje sa tiež vynechať alkohol aj nealkoholické pivo. Nevhodné sú i sladké a bublinkové nápoje. 

Niektoré obmedzenia v jedlách je postačujúce dodržať počas liečby. Po zlepšení je možné ich opäť prijímať. 

Tinnitus a bylinky

Bylinky nám svojimi liečivými účinkami môžu pomôcť pri rôznych problémoch. Zástancovia prírodnej a alternatívnej medicíny na tieto dary matky prírody nedajú dopustiť.

Faktom však ostáva, že pokiaľ je pôvodcom tinnitu napríklad mechanická porucha či poškodenie, bylinky zväčša pomoc neprinesú.

Skalná ruža

Medzi bylinky, ktoré sú počas liečby nápomocné, patrí skalná ruža. Mnohí ju pestujú vo svojich skalkách, či záhradách a netušia, že je nielen pomocou pri tinnite, ale i napríklad pri zápaloch stredného ucha.

Stačí, ak pár listov skalnej ruže rozdrvíte. Šťavu z nej dajte na vatový tampónik, ktorý vložíte do ucha. Takto môže uľaviť pri zvonení, šumení, ale i pri nedoslýchavosti a iných poruchách sluchu.

Možno vás zaujme i článok: Zápal ucha v lete a voda

Dve až tri kvapky tejto šťavy aplikované priamo do ucha pomôžu i pri zápalových ochoreniach. Úľavou je pri zápale stredného ucha, ktorý je v detskom veku pomerne častý.

Ginkgo Biloba

Táto rastlina rozširuje cievypodporuje krvný obeh a zlepšuje okysličenie. Preto ak je dôvodom tinnitu porucha cirkulácie krvi v uchu, môže prispieť v jeho liečbe.

Táto rastlina je považovaná za jednu z najznámejších živých fosílií. Vyskytuje sa na Zemi už milióny rokov a počas evolúcie sa takmer vôbec nezmenila.

Levanduľa úzkolistá

Táto príjemne aromatická rastlina pochádza zo Stredomoria a s veľkou obľubou sa pestuje v okrasných záhradkách. Jej bylinné vrcholce sa odrezávajú pred kvitnutím, alebo na jej začiatku.

V kombinácii sa často používa s medovkou, rozmarínom či prvosienkou. Jej priaznivé účinky pomôžu nielen pri hučaní v hlave ušiach, ale i artróze či trasení rúk.

Ako sa vyhnúť vzniku tinnitu

S určitými zvukmi, ktoré človek počuje v úplnom tichu sa stretla asi väčšina ľudí. Podľa niektorých odborníkov je ticho pre človeka a mozog v podstate neprirodzené. Rozdiel spočíva v tom, či je pre vás hučanie v uchu stále, dlhodobé a výrazné.

Na mnohé zvuky si mozog zvykne a neprikladá im takú dôležitosť, aby ich registroval. Príkladom je bývanie na hlučnej ulici. Z počiatku zvuk dopravy môže pôsobiť rušivo, no časom si na tento zvuk mozog zvykne a hučanie v podstate nevníma. Podobne je to i s tinnitom. 

Pokiaľ sú ale zvukové fenomény neznesiteľné, ide už naozaj o poruchu, ktorú treba riešiť. 

Existujú faktory, ktoré prejav tinnitu zhoršujú, alebo ho môžu vyvolať. Ide najmä o počúvanie hlasnej hudby, časté telefonovanie, alebo stres.

V dnešnej dobe sa tento problém vo veľkej miere týka mladej generácie. Dôvodom je práve hlasná hudba i neprimerané psychické a fyzické zaťaženie.

Či už ste sa s tinnitom stretli alebo nie, doprajte si dostatok spánku, relaxu i správnej životosprávy. V rámci psychohygieny preferujte prechádzky v prírode, kde sa vyskytuje iba takzvaný prirodzený šum.

 

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 01.12.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 19. 1. 2022 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 19. 1. 2022

Každý deň tu nájdete aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 19. 1. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 19. 1. 2022

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 19. 1. 2022 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 19. 1. 2022

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Ideálne riešenie, ako sa zbaviť tukov, ak nemáte čas a priestor na cvičenie Ideálne riešenie, ako sa zbaviť tukov, ak nemáte čas a priestor na cvičenie

Ak vás zaujala titulka tohto článku, pravdepodobne ste sa rozhodli, že kilá navyše by mali ísť konečne dolu. Alebo vás zaujíma, ako si udržať ideálnu váhu bez starostí? V oboch...

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 19. 1. 2022) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 19. 1. 2022)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.