späť na zoznam chorôb

Cytomegalovírusová infekcia

Autor: Michal Hrebík
Cytomegalovírusová infekcia
Zdroj foto: Getty images

Cytomegalovírusová infekcia je ochorenie infekčného charakteru, ktoré spôsobuje cytomegalovírus, ktorý patrí medzi herpetické vírusy. Tento vírus je celosvetovo veľmi rozšírený a takmer prítomný všade, pričom sa odhaduje, že ho obsahuje skoro každý druhý organizmus na planéte. Vďaka tomu je rezistencia pomerne vysoká a u zdravých ľudí nevyvolá vírus žiadnu vážnejšiu infekciu, čo znamená v praxi, že ochorenie sa v podstate u zdravého jedinca ani neprejaví.


Charakteristika

Cytomegalovírus je ľudský vírus patriaci do kategórie herpetických vírusov, pričom svoje meno má podľa toho, že je schopný zväčšovať hostiteľské bunky. Ide o vírus, ktorý je obalený kapsidom, pričom sa replikuje pomocou jadra a to lýtickou alebo latentnou cestou. Vírus je rozšírený prakticky po celom tele a v hostiteľskom organizme sa udržuje v latentnej fáze. Väčšinou sa ľudia touto infekciou nakazia v detstve, pričom po jej prekonaní si vytvoria protilátky.

Vírus ale v tele naďalej zostáva, aj keď už nespôsobuje žiadne problémy. Ochorenie sa prenáša kvapôčkovou cestou, pričom môže spôsobiť problémy v centrálnej nervovej sústave, konkrétne v mozgu. Problémom je, pokiaľ sa imunitný systém človeka oslabí v dôsledku nejakého iného ochorenia alebo poruchy, kedy vírus prejde z latentnej fázy znova do aktívneho stavu. Najvážnejšie je, pokiaľ príde k infikovaniu počas tehotenstva, pretože hrozí vážne poškodenie plodu, prípadne úmrtie krátko po narodení.

Príčiny

Táto infekčná choroba je spôsobená cytomegalovírusom, čo je ľudský vírus prítomný v polovici populácie, pričom za bežných okolností si s ním imunitný systém poradí a udržuje ho len v latentnej fáze. Pokiaľ však príde k oslabeniu imunitného systému, infekcia prepukne a vírus najviac ohrozuje centrálnu nervovú sústavu a mozog. Nebezpečná je infekcia teda napríklad pri transplantácii orgánov, pri AIDS, pri tehotenstve alebo pri podávaní imunosupresívnych liekov.

Príznaky

Infekcia týmto vírusom môže mať veľmi individuálne príznaky a prejavy, podľa toho, ako veľmi je imunitný systém oslabený a či ide o deti alebo o dospelých pacientov. U detí nastáva napríklad zväčšenie pečene a sleziny, koža je nažltnutá, môže prísť k poškodeniu zraku alebo hluchote v dôsledku napadnutia nervov a nervovej sústavy, prítomné sú aj horúčky a malátnosť a nechutenstvo do jedla.

U osôb s chronickou imunitnou nedostatočnosťou, ako sú napríklad ľudia s ochorením AIDS, sú symptómy a prejavy vírusu oveľa vážnejšie a agresívnejšie, napríklad dochádza aj k zlyhaniu pečene, obrne alebo ochrnutiu končatín, môžu nastať problémy s vnímaní pocitov cez nervovú sústavu z okolia, ale napríklad môžu byť tieto nervy aj zapálené a bolieť. Pri postihnutí tráviacej sústavy vznikajú aj hnačky a postihnutý môže byť aj pažerák alebo žlčník a to rôznymi zápalmi.

Diagnostika

Prítomnosť vírusu sa potvrdí sérologickou diagnostikou, kedy sa v krvi preukážu špecifické protilátky triedy IgM a IgG. U ľudí s transplantovanými orgánmi môže byť takéto vyšetrenie ale pomerne náročné, takže sa vyhodnocujú aj príznaky a zisťuje sa aj detekcia prítomnosti vírusu napríklad v moči. Okrem vyšetrení krvi a moču môže byť vykonané aj vyšetrenie likvoru. Najčastejšie sa teda choroba vyšetruje na základe laboratórnych vyšetrení a podľa konkrétnej situácie.

Priebeh infekcie u ľudí s HIV

Priebeh infekcie u ľudí s HIV

Priebeh

Ochorenie sa u ľudí so zdravou imunitou neprejavuje, avšak pokiaľ sa dieťa nakazí napríklad počas tehotenstva, môže mať problémy s horúčkami, únavou, malátnosťou, poruchy sluchu a zraku, zväčší sa mu pečeň a slezina a koža zožltne. U ľudí s oslabenou imunitou v dospelosti sa prejavujú problémy systémovo, napríklad v mozgu, v pečeni, pažeráku, hrubom čreve alebo tiež v očiach. Väčšinou prichádza aj k zápalom nervov a narušeniu ich funkčnosti.

Chcete sa dozvedieť ako sa lieči cytomegalovírusová infekcia?

Liečba

Naposledy aktualizované 24.08.2015

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Apatia, únava, ospalosť. Tu je 5 tipov ako ich prekonať Apatia, únava, ospalosť. Tu je 5 tipov ako ich prekonať

Aj vás premohla únava ? Ste ospalí, padajú vám viečka, zahmlieva sa vám pred očami, často zívate a jediné na čo dokážete myslieť je vaša posteľ? Prestávate vnímať okolie, ste...

Parazitická pleseň - kandidóza Parazitická pleseň - kandidóza

Všade prítomná pleseň trápi dospelých ale aj deti, už od novorodeneckého obdobia. Plesňové ochorenia bývajú banálne aj vážne. Medzi tie najčastejšie sa vyskytujúce patria plesne na...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.