Popôrodná psychóza je psychické ochorenie postihujúce matky a je pomerne vzácne, pretože postihuje len jednu z tisíc matiek. Môže sa objaviť tesne po pôrode, ale niekedy aj s niekoľkotýždňovým či mesačným odstupom od pôrodu, pričom sa prejavuje rôznymi psychickými symptómami, halucináciami, úzkostnými poruchami a problémom s náladou a správaním matky. Nejde o dedičnú chorobu, avšak obvykle sa psychóza vracia aj pri ďalších prípadných pôrodoch.
Príznaky Popôrodnej psychózy
Charakteristika
Niekedy sa nazýva tento druh psychózy aj popôrodná laktačná psychóza a ide o vážnu duševnú poruchu ohrozujúcu tak matku ako aj jej dieťa, pričom najviac prípadov sa začína objavovať medzi 2. a 4. týždňom po tehotenstve. Ochorenie vzniká v dôsledku fyzického vyčerpania po pôrode a súvisí aj s veľkými hormonálnymi zmenami, pričom obvykle si matka neuvedomuje tento svoj stav. Ide však o vážnu poruchu, ktorá v 4 percentách končí dokonca vraždou dieťaťa.
Samovražda sa vyskytuje zhruba v 5 percentách prípadov. Táto psychóza je charakteristická pocitmi silného rozrušenia, vidinami alebo halucináciami, výpadkami pamäte a najmä nekontrolovateľnými pocitmi úzkosti. Typické sú aj extrémne výkyvy nálad, čo si okolie všimne skôr než matka, pričom najčastejšie choroba postihuje ženy, ktoré majú nejaké iné psychické problémy, sú úzkostlivo starostlivé alebo už potratili. Dôležitá je najmä odborná psychiatrická liečba.
Príčiny
Rizikovým faktorom je vek, pretože ochorenie najčastejšie postihuje matky nad 40 rokov a pokiaľ sa už raz u matky tento typ duševnej poruchy vyskytol pri predošlom pôrode, spravidla sa opakuje aj pri nasledujúcom. Presné príčiny nie sú stále známe, ale veľmi rizikovým faktorom je výskyt už predošlých psychických problémov, pretože až polovica matiek s popôrodnou psychózou mala aj predtým nejaké poruchy. Choroba súvisí aj s hormonálnymi zmenami a fyzickým vyčerpaním po pôrode.
Príznaky
Typicky sa toto duševné ochorenie prejavuje poruchami spánku, nadmerným smútkom a striedaním nálad, žena môže mať aj pocity osamelosti, zlosti a byť precitlivená, takže ide o poruchy nálady. Neskôr sa dostavujú aj rôzne sluchové a iné halucinácie, bludy, častokrát aj nočné mory počas spánku. Matka môže byť v pokročilej fáze presvedčená, že nemá vlastné dieťa, ale cudzie, ktoré sa na to jej len podobá a tak začínajú problémy s pravidelným kojením a starostlivosťou.
Niekedy prejavujú matky o dieťa extrémne veľký záujem a priam až úzkostlivú starostlivosť, inokedy naopak extrémny nezáujem. Celkovo matka stráca kontakt s realitou, niekedy môže byť zmätená a dezorientovaná, nemusí vedieť koľko je hodín a podobne. V najvážnejších prípadoch hrozí až depresia a samovražedné sklony. Tieto príznaky a prejavy sa môžu začať objavovať po príchode z pôrodnice domov, ale niekedy aj oveľa neskôr a matka si svoj stav nemusí ani uvedomovať.
Diagnostika
Vo väčšine prípadov si matka nevšimne zmeny a symptómy v súvislosti s popôrodnou psychózou, takže obvykle sú typické prejavy a problémy spojené s týmto duševným ochorením spozorované jej okolím. Dôležité je pri prvotnom podozrení vyhľadať odbornú lekársku pomoc a navštíviť psychiatra alebo psychoterapeuta, ktorý na základe anamnézy vie rozpoznať prítomnosť ochorenia a to nielen podľa príznakov, ale napríklad niekedy aj rozhovorom s matkou.
Ako sa prejavuje popôrodná psychóza
Ako sa prejavuje popôrodná psychóza
Priebeh
Choroba obvykle prepukne náhle, ale presný čas je veľmi individuálny. Niektoré ženy postihne takmer hneď po pôrode po návrate z nemocnice do domáceho prostredia, iné aj s odstupom niekoľko týždňov alebo dokonca mesiacov a to aj po počiatočnej úvodnej dobrej fáze starostlivosti o dieťa. Matka postupne stráca záujem o vlastné dieťa a jeho starostlivosť, má problémy s častými zmenami a poruchami nálad, niekedy môže vo vážnych prípadoch trpieť depresiami a sklonmi k samovražde.