späť na zoznam článkov

Parazity, vši či iné choroby v našich školách a škôlkach?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Parazity, vši či iné choroby v našich školách a škôlkach?
Zdroj foto: Getty images

Začiatok školského roka je za nami a malí škôlkari i školáci si musia zvyknúť nielen na školský režim či školské povinnosti. Ich organizmus a imunita sa musí vysporiadať s rôznymi chorobami, ktoré sa v detských kolektívoch často vyskytujú.


Škôlkarinajrizikovejšiu skupinou, čo sa týka infekčných chorôb. Majú nielen inú bakteriálnu mikroflóru ako dospelí, ale i nedostatočne vyvinutý imunitný systém. Navyše sú zvedavé a veľmi radi na všetko neustále siahajú. Po vstupe dieťaťa do kolektívu si musí ich organizmus zvyknúť na množstvo nových patogénov.

Správne a dostatočné dodržanie hygieny je základom pre prevenciu voči prenosným chorobám. Preto sa už od malička dbá na hygienické návyky.

Až 80% infekcií sa prenáša špinavými rukami. Najčastejšie ide napríklad o hepatitídu typu A, salmonelózu, či ochorenia dýchacieho systému.

Parazity u detí

Ochorenia spôsobené parazitmi sú v detských kolektívoch a zariadeniach pomerne časté. Ochorenie, ktoré je spôsobené živočíšnymi parazitmi sa nazývaj epizoonóza. Ich výskyt ovplyvňuje hygiena, sociálne podmienkykolektívny spôsob života.

Pedikulóza - zavšivavenie

Pedikulóza sa považuje za infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje voš detská. S názvu vyplýva že postihuje najmä deti, no objaviť sa môže vo všetkých vekových a sociálnych skupinách.

Tento parazit žije najčastejšie vo vlasoch, no môže sa vyskytovať i v obočí, brade či fúzoch. Poznáme ju tiež pod názvami ako voš vlasová, či voš hlavováPediculus capit.

Okrem nej existuje i voš šatová – Pediculus corporis, ktorá je prenášačom niektorých ťažkých infekcií. Tá sa však v našich podmienkach nevyskytuje niekoľko desaťročí.

Poznáme ešte voš lonovú – Phthirus pubis, ktorá sa prichytáva na chlpy v oblasti genitálií, v podpaží, alebo na hrudníku.

Voš je parazit, ktorý je schopný parazitovať len na človeku. Inú krv ako ľudskú neprijímajú.

Voš detská žije zhruba 30 dní, počas ktorých je schopná naklásť 100 až 140 vajíčok. Tento parazit nelieta ani neskáče, ale šíri sa blízkym kontaktom. Vie však plávať, a tak nakaziť sa môžete i na plavárni.

Rozširujú sa najmä v detských kolektívoch, škôlkach či školách. Prenos býva často prostredníctvom predmetov ako sú hrebene, uteráky, ale aj napríklad pri spoločnom spaní.

Detail na vlasy s hnidami, prostredníctvom lupy náhľad na voš.
Voš detská žije zhruba 30 dní, počas ktorých je schopná naklásť 100 až 140 vajíčok. Foto: Getty images

Vajíčka vší sa nazývajú hnidy. Samičky ich kladú a pevným tmelom pripevňujú ku koreňom vlasov. Denne sú to tri až štyri vajíčka. Z bielych, neskôr žltobielych až hnedých vajíčok sa liahnu larvy. Samček dosahuje veľkosť 2 až 3 milimetre, samička 3 – 3,5.

Ústa lariev i dospelých vší sú prispôsobené k bodaniusatiu krvi, ktorou sa živia. Pri bodnutí vypúšťa voš do pokožky sekrét, ktorý spôsobuje nepríjemne svrbenie. Následné škriabanie vytvára riziko hnisavých zápalov a zanesenie baktérií  do poškodenej kože.

Výskyt vší a ich šírenie je najčastejšie na miestach, kde sú ľudia medzi sebou v tesnom kontakte. Sú to školy, škôlky, internáty, ubytovne, tábory a podobne.

Na vlasoch, ktoré sú kratšie ako jeden centimeter, nie sú vši schopné prežiť.

Typické príznaky pedikulózy, teda zavšivavenia sú neustávajúce svrbenieškriabanie vlasatej časti hlavy. Vizuálne, teda voľným okom možno nájsť na hlave dospelé lezúce vši alebo vajíčka, teda hnidy. Najčastejšie sa nachádzajú v zátylku a v oblasti za ušami.

Niektoré zdroje uvádzajú, že výskyt vší sa v posledných desiatich rokoch zvyšuje. Pripisuje sa to najmä tomu, že odvšivovacie prípravky strácajú účinnosť a vši sa stávajú odolnejšie.

Čo na to škola, ich povinnosti a legislatíva

Informácie o postupe pri výskyte prenosného parazitárneho ochorenia, alebo iných akútnych ochorení u dieťaťa, by malo byť obsiahnuté v prevádzkovom poriadku školy. Pri výskyte vší v škole, či iných školských zaradeniach je ich povinnosťou informovať všetkých rodičov detí, ktorí školu navštevujú.

Nervózne dievča, škriabe si hlavu
Pedikulóza sa prejavuje najmä nervozitou, únavou a škriabaním sa na hlave. Foto: Getty images

Pri podozrení na výskyt vší či iných parazitov je nutné informovať vedenie školyrodiča, prípadne zákonného zástupcu dieťaťa. Dieťa musí byť izolované od ostatných detí s dočasným dohľadom.

Je nutné dohliadnuť na to, aby vrchný odev, najmä ten ktorý prichádza do styku s vlasmi a hlavou, ako je napríklad šál či čiapka, boli uložené mimo odevov a vecí ostatných žiakov. Predmety ako sú hrebene musia byť taktiež odložené mimo veci ostatných detí.

Rodičovi sa odporučí návšteva všeobecného lekára dieťaťa, za účelom potvrdenia diagnózy zavšivavenia a ďalšieho postupu.

Posteľnú i osobnú bielizeň je potrebné vyprať pri vysokých teplotách a dôkladne vysušiťvyžehliť.

Predmety, ktoré prišli do kontaktu s vlasovou častou hlavy ako sú napríklad hrebene, vlasové ozdoby, sponky je nutné vystriekať insekticídnym prípravkom na lezúci hmyz, matrace a žinenky vyvetrať, vystaviť slnečnému žiareniu a minimálne 3 – 4 dni nepoužívať.

Ideálne je ak sa dezinsekcia vykoná rovnakom čase u všetkých detí v kolektíve, aj tých ktoré neboli zavšivavené. Vhodné je opakovať dezinsekciu po 8 – 14 dňoch za účelom spoľahlivého účinku.

Škola je povinná informovať ostatných rodičov o výskyte vší v školskom zariadení. Zároveň vyzve rodičov k spolupráci, v zmysle každodennej preventívnej kontrole vlasov svojich detí, a to pred odchodom do školy či škôlky.

Povinnosť rodičov

Pedikulóza je ochorenie, ktoré si taktiež vyžaduje zdravotnú starostlivosť. Rodič je zodpovedný za zdravotný stav dieťaťa a umožnenia zdravotnej starostlivosti.  Pokiaľ je táto starostlivosť zanedbaná, možno to považovať za nedodržanie povinnosti starostlivosti o dieťa. Dochádza tiež k porušeniu základných práv a riešenie tak spadá do oblasti sociálnych inštitúcií.

Rodič zodpovedá za:

  • dodržiavanie hygienických zásad v rodine
  • pravidelnú výmenu osobnej i posteľnej bielizne
  • pranie bielizne pri vysokých teplotách
  • praniedezinsekcia čiapok, šatiek, hrebeňov a šálov
  • pravidelnú kontrolu vlasov dieťaťa
  • pri výskyte vší nevodiť dieťa do škôlky a ihneď informovať školu za účelom preventívnych opatrení v školskom zariadení
  • pri podozrení navštíviť lekára, ktorý potvrdí prípadne vyvráti výskyt pedikulózy a stanový ďalší postup

Prevencia zavšivavenia

Najúčinnejším opatrením pred šírením vší je denná kontrola vlasov detí. Pri zistení zavšivavenia, okamžité ošetrenie šampónom proti všiam.

Najefektívnejším zamedzením opakovania sa pedikulózy je vykonanie dezinsekcie v rovnakom čase nielen u všetkých detí v školskom zariadení, ale aj členov rodiny.

V prípade podozrenia môže byť dieťa prijaté do zariadenia, len po predložení potvrdenia od lekára.

Najzávažnejším problémom a komplikáciou je skutočnosť, že rodiny zo sociálne slabších ekonomických pomerov často nevykonávajú účinné liečebné opatrenia, nakoľko dezinsekčné prípravky nie sú hradené zo zdravotného poistenia.

Postup pri odstraňovaní vší

Zavšivavenie sa dá presvedčivo dokázať, alebo vyvrátiť pomocou hustého hrebeňa. Vlasy treba vyčesávať od korienkov nad svetlou podložkou aspoň päť minút.

Časte umývanie vlasov síce čiastočne bráni množeniu parazitov, no považuje sa za nedostatočný. Na odstránenie treba použiť prípravky na to určenépostupovať podľa návodu. Po umytí šampónom proti všiam, je potrebné vlasy spláchnuť, vysušiťprečesať hustým hrebeňom na to určeným. Takto odstránite z vlasov všetky mŕtve vši aj hnidy.

Zamračené dievča ktorému sa vyčesávajú vlasy
Pre efektívne odstránenie vší, je potrebné proces odvšivovania opakovať opäť po troch dňoch. Foto: Getty images

Čiapky, šále, či šatky treba podľa možnosti vyvariť, alebo vyprať pri vysokých teplotách, vysušiť, vystaviť slnečnému žiareniu, alebo dôkladne vyžehliťpostriekať prípravkom na lezúci hmyz. Podobne treba postupovať i pri predmetoch, ako sú posteľná bielizeň, žinenky a podobne.

V súčasnosti neexistuje na trhu prípravok, ktorý by účinne odstránil vajíčka, teda hnidy. Prostriedky dostupné na trhu, neprenikajú do zárodkov, ktoré sú ukryte v hnidách. Je to z dôvodu bezpečnosti voči pokožke dieťaťa. Jedinou možnosťou tak zostáva odstraňovanie hníd ručne vlas po vlase a ich vyčesávanie. Preventívne možno použiť takzvané repelentné prípravky proti všiam.

Vývojový cyklus Vši detskej:

vajíčko 6 - 9 dní žltobiele, po vyliahnutí priesvitné
larva 2 - 4 dni priesvitnej farby
dospelá samička 2 - 3 týždne po nacucaní krvou mení farbu na tmavo červeno - hnedú

Parazity prenášajúce sa zvieratami

Súčasť škôl, či škôlok sú i vonkajšie ihriská, preliezky a pieskoviská. V nesprávne udržiavanom pieskovisku sa môžu vyskytovať parazity ako sú napríklad mrľa detská, spôsobujúca enterobiózu, alebo hlísty, ktoré spôsobujú takzvanú askariózuToxoplazmóza je známa tým, že jej hlavným nositeľom ja mačka.

Tieto parazity sa dostávajú do organizmu najčastejšie z výkalov zvierat, prostredníctvom špinavých rúk dieťaťa. Zväčša ide o zvieratá ako mačky, psy či vtáci. Spôsobujú tráviace ťažkosti, ako napríklad bolesť brucha či vracanie, ale i kožné vyrážky či svrbenie konečníka.

Prevádzkovateľ je podľa vyhlášky povinný udržiavať určitú čistotu a zamedziť tomu, aby piesok prekročil určité množstvo mikrobiálneho a parazitárneho znečistenia.

Viac chorobách i povinnostiach prevádzkovania pieskovísk sa dočítate v článku: Detské pieskovisko ako možné zdravotné riziko.

Ochorenia spojené s kožnými prejavmi

Prenosné ochorenia, ktoré sa prejavujú vyrážkami, či inými príznakmi podráždenej pokožky, môže byť viacero. Kožné prejavy však často nastupujú až po prvotných nešpecifických príznakoch.

Šarlach

Šarlach je infekčné ochorenie, ktoré sa prejavuje spočiatku ako angína – zápal mandlí. Preto sa jej hovorí tiež šarlachová angína. Spôsobuje ju baktéria streptokoka produkujúca toxín, ktorý spôsobuje horúčku a poškodzuje jemné cievy pod pokožkou. Tým vzniká typická šarlachová vyrážka. Vyskytuje sa najskôr v oblasti podbruška, na hrudníku a ďalej sa šíri na končatiny.

Prvotné príznaky sú však bolesť hlavy, vracanie, horúčka a v krku podobne ako pri angíne opuch mandlí, na ktorých bývajú čapyhnisavé povlaky. Typickým príznakom je spočiatku biely povlečený jazyk, ktorý sa neskôr odlupuje a vzniká jasne červeno sfarbený, takzvaný malinový jazyk.

Jeho výskyt je častý v kolektívoch nakoľko sa prenáša kvapôčkovou infekciou. Šíri sa teda vzduchom pri kýchaní či kašlaní. Liečba spočíva najmä v podaní antibiotík.

Viac sa môžete dočítať v článku o chorobe Šarlach.

Ovčie kiahne

Ovčie kiahne sú taktiež vysoko infekčné ochorenie šíriace sa kvapôčkovou cestou. Chorobu spôsobuje vírus Vaaricella zoster. Príznakmi sú zvýšená teplota, horúčka, zimnica či malátnosť. Najtypickejším prejavom sú vyrážkypľuzgieriky po celom tele, ktoré nepríjemne svrbia.

Keďže ide o vírusové ochorenie, liečba antibiotikami nemá zmysel. Terapia sa podáva za účelom zmiernenia sprievodných príznakovlokálne ošetrenie vyrážok tekutým púdrom alebo antiseptickou masťou. Tie spôsobujú lepšie zasychanie vyrážok, bránia ďalšej infekciízmierňujú svrbenie. Po prekonaní ochorenia si telo vytvára celoživotnú imunitu voči tejto chorobe.

Viac sa dočítate v článku o Ovčích kiahňach.

Osýpky

Ďalšia z infekčných chorôb prenášaných kvapôčkovou cestou. Choroba začína nešpecifickými príznakmi, ako zvýšená teplota, horúčka, neskôr sa objavia začervenalé očné spojivky, suchý dráždivý kašeľ a typické kožné vyrážky vo forme menších škvŕn.

Závažnosť tohto ochorenia spočíva v možných nebezpečných komplikáciách, ako napríklad zápal pľúc, či poruchy centrálneho nervového systému. V rámci povinného očkovania proti osýpkam, však výrazne klesol výskyt tejto choroby.

Liečba je symptomatická, teda zameraná na sprievodné prejavy a komplikácie ochorenia.

Prečítajte si tiež článok: Osýpky a magazínový článok: Osýpky alebo ovčie kiahne? Tu je návod ako ich ľahko rozoznať

Ochorenia tráviaceho systému

Najčastejšie ide o ochorenia vyvolané vírusmi. Z bakteriálnym pôvodom sa stretávame najmä pri baktériách ako sú salmonely, šigely, kampilobaktery, stafilokoky, clostrídie, či patogénne E coly.

Vstupom infekcie sú najčastejšie ústa a to prostredníctvom kontaminovanej vody či potravinami.

Vírusové ochorenia bývajú často s prudký nástupom, no pri správnej liečbe sa stav dieťaťa rýchlo zlepšuje. Bakteriálne ochorenia bývajú pozvoľnejšie, no s ťažším priebehom. Často je nutná antibiotická liečba.

Priebeh ochorení postihujúci tráviaci systém je často sprevádzaný hnačkamivracaním. Preto je dôležité dbať na dostatok tekutín a zabrániť dehydratácií organizmu. Pokiaľ nie je možné podávať dostatok tekutín prirodzenou cestou, je nutné zabezpečenie infúznej liečby.

Hepatitída typu A

Je to vírusové zápalové ochorenie pečene, ktoré vyvoláva vírus hepatitídy A. Toto infekčné ochorenie sa môže vyskytovať v sociálne slabších skupinách obyvateľstva s nižším hygienickým štandardom. Dieťa sa môže nakaziť prostredníctvom znečistených rúk, vodou alebo potravinami. Zdrojom nákazy je človek, ktorý vírus vylučuje stolicou.

Prvotné príznaky sú taktiež nešpecifické, ako napríklad teplota, bolesti hlavy, vracanie či hnačky. Typickým je ikterus – teda žlté sfarbenie kože a očných bielok. Moč býva tmavý, stolica naopak svetlejšia.

Najefektívnejšou prevenciou je dodržiavanie hygienických zásad. Ďalšou účinnou prevenciou je očkovanie, ktoré však nespadá medzi povinné. Odporúča sa však najmä deťom v sociálne slabších oblastiach, najmä pred nástupom do kolektívu, ako sú školy či škôlky.

Liečba závisí od priebehu ochorenia. Zväčša postačí kľud na lôžku, zamedzenie tukovmastných jedál v potrave. V prvých dňoch sa odporúča zvýšenie príjmu stravy bohatej na cukry alebo sa môžu podávať glukokortikoidy – lieky znižujúce zápalovú reakciu.

Prečítajte si tiež magazínový článok: Vírusová hepatitída typu A a nedostatočná hygiena

Ranný filter

Prevádzkovatelia predškolských zariadení musia podľa zákona zabezpečiť, aby boli do škôlky prijaté iba deti, ktoré neprejavujú príznaky prenosného ochorenia. Za týmto účelom sa vykonáva takzvaný ranný filter, pri ktorom zodpovedná osoba kontroluje zdravotný stav detí, a to pri príchode do zariadenia.

Učiteľka v škôlke číta deťom z knižky
Ranný filter zabezpečuje zdravie a bráni opätovnému návratu chorôb medzi deti. Foto: Getty images

Ak sa prejavia príznaky prenosného ochorenia počas dňa, je povinnosťou školy zabezpečiť odlúčenie od ostatných detí s dočasným dozorom a upovedomiť rodiča. Následne odporučí návštevu u lekára, za účelom potvrdenia alebo vylúčenia choroby.

U detí sa najčastejšie vyskytujú zápaly slizníc horných dýchacích ciest, spojené s nádchou a kašľom. Pôvodcami bývajú vírusy alebo baktérie šíriace sa kvapôčkovou infekciou, teda vykašliavaním, či kýchaním drobných kvapôčok obsahujúcich choroboplodné baktérie.

Do školského zariadenia sa dieťa smie vrátiť až po úplnom vyliečení. Znižuje sa tak riziko nakazenia ostatných detí a urýchľuje doba úplného uzdravenia. Prevádzkovateľ má právo vyžiadať si potvrdenie od príslušného lekára o vyzdravení a zdravotnej spôsobilosti dieťaťa na návrat do škôlky.

Ďalšia zaujímavé zdroje

  • uvzsr.sk - stránka Úradu verejného zdravotníctva s článkom o infekčných ochoreniach v materskej škoke
  • solen.sk - článok o vírusovej hepatitíde A - v pdf
  • ruvzca.sk - stránka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva s článkom o pedikulóze

Viac o pedikulóze

Viac o pedikulóze

Naposledy aktualizované 14.08.2020

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Nový koronavírus: Poznáte príznaky, podobnosť či odlišnosti s chrípkou? Nový koronavírus: Poznáte príznaky, podobnosť či odlišnosti s chrípkou?

Nový koronavírus sa ďalej šíri svetom, vzbudzuje obavy. Stále nie je dostatočne preskúmaný, avšak, určité významné informácie už poznáme.

Koľko pribrať počas tehotenstva? Od čoho to závisí a na čo dať pozor? Koľko pribrať počas tehotenstva? Od čoho to závisí a na čo dať pozor?

Tehotenstvo je dar, ktorý môže ženu stretnúť a radostne očakáva bábätko aj napriek nepohodliu z rastúceho bruška a prírastkom na váhe, ktorý môže byť rôzny. Tých pár kíl navyše nie je...

Koronavírus COVID-19: Kedy bude nová účinná vakcína? Aké lieky sa používajú teraz? Koronavírus COVID-19: Kedy bude nová účinná vakcína? Aké lieky sa používajú teraz?

O vytvorenie vakcíny účinnej proti novému koronavírusu COVID-19 sa snažili početné tímy vedcov a výskumníkov na celom svete. Cieľom bolo nie len vytvorenie očkovacej látky, ale...

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 29. 11. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 29. 11. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 28. 11. 2020 Druhá vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 28. 11. 2020

Prinášame vám aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
nyda - Eva Kovaličková 24.05.2020 21:19

Náš drobec si zo škôlky priviezol vši v piatok. Skúsili sme taký hrebienkový prípravok nyda z lekárne na ktorý prikladám link - nyda. sk/pripravky-nyda#plus - poradila nám ho pani z lekárne a veľmi dobre nakoľko ho stačilo naniesť raz a zdochli aj vši aj hnidy a po probléme