späť na zoznam článkov

Osýpky alebo ovčie kiahne? Tu je návod ako ich ľahko rozoznať

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová
Osýpky alebo ovčie kiahne? Tu je návod ako ich ľahko rozoznať
Zdroj foto: Getty images

Únava, neskôr vzostup teplôt s následným kožným výsevom. Sú to symptómy spoločné pre dve závažné, vysokovirulentné infekcie typické pre detský vek. Ako ich od seba odlíšiť? Ovčie kiahne (varicella) a osýpky (morbilli) sú spôsobené dvoma rozličnými druhmi vírusov. Napriek podobnému priebehu a príznakom je možné ich rozoznať. Návod ako na to sa dočítate v článku.


Osýpky a ovčie kiahne - ako ich rozoznať?

Tieto dve vysokoinfekčné, vírusové ochorenia sa prejavujú vzostupom teplôt, kožným výsevom a celkovými sprievodnými príznakmi a sú typické pre detský vek. Nie je to pravidlo ale vyskytnúť sa môžu aj v neskoršom, dospelom veku, kedy je priebeh ochorenia závažnejší.

Obe sú spôsobené vírusmi.

Osýpky alebo aj latinsky morbilli spôsobuje takzvaný virus morbilli, ktorý patrí do rodu a čeľade paramyxoviridae.

Ovčie kiahne alebo varicellu vyvoláva varicella zoster virus známy aj ako pôvodca pásového oparu, patriaci do rodu varicellovirus a čeľade herpesviridae.

Na osýpky existuje aktívna vakcinácia (očkovanie) živou, oslabenou, očkovacou látkou. Tá po injekčnom podaní vyvoláva tvorbu protilátok, ktorá je účinná u viac ako 95% očkovaných detí.

Očkuje sa v období medzi 12tym a 15tym mesiacom života. Z tohto dôvodu sa v dnešnej dobe s osýpkami takmer nestretávame. Preočkovanie sa robí v 11tom roku.

Ochorením ovčích kiahní si však prešiel takmer každý z nás. Objavujú sa typicky v detskom veku. Vo väčšine prípadov majú nekomplikovaný priebeh a po skončení ochorenia v tele človeka zanechávajú trvalú imunizáciu (odolnosť).

Prognóza je veľmi priaznivá a po prekonaní varicelly sa už toto ochorenie nikdy neopakuje. Vírus sa však v tele skrýva v oblasti senzitívnych nervov a v neskoršom veku sa môže pri oslabení obranyschopnosti organizmu prejaviť ako pásový opar (herpes zoster).

Obdobie od nakazenia sa až do výsevu

Od nakazenia sa do prvých prejavov nastupuje latentné (bezpríznakové) obdobie. U osýpok trvá 8 až 12 dní, pri varicelle býva dlhšie v priemere je to od 10 až do 23dní.

Doba latencie býva v týchto rozmedziach individuálna. Po ňom nastupuje katarálne štádium s nešpecifickými, pri osýpkach aj typickými príznakmi. Tretie exantémové štádium je charakteristické samotným výsevom.

Katarálne štádium pri osýpkach trvá asi 3 - 4 dni a máva zložitejší priebeh. Stúpa teplota, objavujú sa typické chrípkove príznaky.

Dieťa je slabé, malátne, spavé. Po prebudení býva nervózne a mrzuté.

Horúčky dosahujú 38 °C až 40 °C, čo u menších detí môže vyvolať kŕče z teploty (febrilné kŕče). Počas nich dieťa na pár minút upadáva do bezvedomia, zjavujú sa tonicko-klonické kŕče tela a dochádza k prechodnému omodraniu pier alebo tváričky. Záchvat febrilných kŕčov väčšinou spontánne po pár minútach odznieva, prípadne po celotelovom chladení.

Časté sú nazofaryngitídy s hojným vodnatým sekrétom z nosa a dráždivým štekavým kašlom. Dochádza k zápalu spojoviek s pridruženou svetloplachosťou podobne ako pri meningitíde.

Na slizniciach bukálnej (lícnej) časti sa objavujú ku koncu katarálneho štádia Koplikove - Filatove škvrny. Sú to šedasto-belavé makulózne útvary na červenom pozadí.

Sú cieľové pre diagnostiku, pretože sa vyskytujú iba pri osýpkach a sú pre ne typické. Ich zánikom prechádzajú osýpky do druhého exantémového štádia.

ovcie-kiahne-na-kozi-dietata
Exantém varicelly (makuly, papuly, unilokulárne vezikuly, papuly, krusty, depigmentované jazvy)

Po období latencie, ktorá u varicelly prebieha asymptomatologicky (bezpríznakovo) dochádza k vzostupu teploty a sporadicky sa môžu u niektorých chorých objaviť prechodné exantémy, ktoré rýchlo vymiznú.

Príznaky ako ospalosť, únava, mrzutosť sa môžu objaviť ako sekundárne symptómy, ktoré súvisia s teplotou a celkovým oslabením organizmu pri horúčke.

Objavujú sa však až po štádiu latencie a sú predzvesťou prechodu do ďalšieho štádia, ktoré je charakteristické kožným výsevom.

Ako vyzerá kožný výsev - exantémové štádium - morbilli vs. varicella a kde ho možno pozorovať?

Exantém na koži vzniká u osýpok typicky za ušami. Odtiaľ sa tento makulo-papulózny výsev (červený exantém až pupence) šíri smerom na šiju a krk a postupuje na prednú časť tváre, smeruje dolu až na trup a nakoniec postihuje aj končatiny.

Spočiatku sa jedná o malé ružovkasté fliačky, ktoré sa sfarbujú do sýto červena až purpurova. Vzhľadovo pripomínajú rubeolu.

Treba poznamenať, že počas vzniku exantému na koži, sú škvrny na sliznici dutiny ústnej dávno zaniknuté.

Dieťa je infekčné počas celého exantémového obdobia, 4dni pred jeho objavením sa a tiež 4dni po jeho úplnom vymiznutí.

!!! U osôb podozrivých z nákazy sú povinné karanténne opatrenia a izolácia chorého !!!

Pri varicelle nám vzostup telesnej teploty signalizuje prechod do druhého štádia, za súčasného objavovania sa makulóznych útvarov.

Tie sa menia na papuly alebo aj pupienky (pupence), ktoré sa v stredovej časti plnia tekutinou. Papuly s mechúrikmi naplenými tekutinou sa nazývajú unilokulárne vezikuly (pľuzgieriky). Prvotne číri obsah sa skalí, čím vzniká pustula.

Pustuly počas ochorenia zasychajú a hoja sa krustov (chrastov). Pokiaľ nie sú krusty sekundárne infikované bakteriálnou flórou, zvyknú sa zhojiť za 1 až 3 týždne.

Nemusia zanechať jazvy ak nie je priebeh komplikovaný a ak sa dieťa neškriabe.

Celý priebeh od vzniku makúl, cez papuly, vezikuly, pustuly a krusty sa opakuje vo vlnách. Preto na tele chorého dieťaťa vieme pozorovať všetky kožné eflorescencie súčasne. Opakujú sa aj vzostupy teplôt pri každom novovzniknutom makulóznom útvare.

Keď sa teploty prestanú zvyšovať, dá sa predpokladať že sa skončila posledná vlna kožného výsevu.

dve-deti-jedno-s-vysevom-osypok-a-druhe-ma-kiahne
1. Osýpky (morbilli), 2.Ovčie kiahne (varicella)
  • Pri osýpkach sú pred exantémovým štádiom prítomné Koplikove - Filatove škvrny na slizniciach, ktoré miznú pred samotným nástupom výsevu.
  • Varicella sa naopak vyznačuje prítomnosťou vezikulárnych (pľuzgierových) útvarov na slizniciach dutiny ústnej, spojovkách a na vulve, ktoré sa menia na bolestivé afty.

Vyrážky osýpok ustupujú v poradí, v akom vznikali.

Za ušami, na šiji, krku trupe a nakoniec na končatinách.

Vyrážky sprevádzajúce variccelu sa objavujú vo vlnách rôzne po tele a tak aj miznú - rôzne, až do zhojenia poslednej chrastičky.

  Osýpky Ovčie kiahne
Pôvodca nákazy       Virus Morbilli Rod Paramyxovirus Čeľaď Paramyxoviridae Podčeľaď Paramyxoviridae Virus Varicella Zoster Rod Varicellovirus Čeľaď Herpesviridae Podčeľaď Alfaherpesviridae
Zdroj nákazy Chorý človek Chorý človek
Cesta prenosu     Vzdušná cesta (kvapôčková infekcia) Zriedkavo priamym kontaktom   Vzdušná cesta (kvapôčková infekcia) Priamym kontaktom Zriedkavo intrauterinné nákazy (ku koncu gravidity)
Vstupná brána     Horné dýchacie cesty Sliznica úst a nosohltana Spojovky Horné dýchacie cesty Sliznica úst a nosohltana  
Inkubačná doba 8 až 12 dní od kontaktu s chorým v priemere 10 dní 10 až 23 dní od kontaktu s chorým v priemere 14 dní
Príznaky pred vznikom exantému                           facies morbillosa únava malátnosť nevoľnosť nechutenstvo mrzutosť horúčka bolesť hlavy zápal spojoviek svetloplachosť nazofaringitída vodnatý sekrét z nosa štekavý, dráždivý kašeľ Koplikove - Filatove škvrny výstup teploty pri prechode do exantémového štádia prechodné (miznúce) exantémy                        
Teploty   38°C až 40°C (niekedy s febrilnými kŕčmi, blúznením, krvácaním slizníc) opakované vzostupy teplôt pri každej vlne vyrážok  
Exantém               spočiatku ružový makulo-papulózny exantém neskôr sa sfarbuje do červeno fialova pri ústupe špinavo hnedé pigmentové škvrny           makuly papuly unilokulárne vezikuly pustuly krusty depigmentované jazvy vezikuly na sliznici meniace sa na afty - (sliznica úst, spojovky, vulva)
Miesto vzniku exantému za ušami na tvári a vlasatej časti hlavy
Miesto šírenia exantému         šija krk tvár trup končatiny oči (mihalnice) sliznice krk trup končatiny
Ústup exantému ustupuje v poradí v akom začal rôzne do zhojenia poslednej krusty
Sprievodné príznaky chrípkové príznaky opakované výstupy teplôt s každou vlnou výsevu
Liečba     symptomatologická antibiotiká pri sekundárnej bakteriálnej infekcii   symptomatologická antibiotiká pri sekundárnej bakteriálnej infekcii lokálne antihistaminiká
Vakcinácia     Vaccinum Morbillosum Vivum (Trimovax) očkovanie - 12 až 15mesiac preočkovanie - 11 rok celoživotná imunita po prekonaní ochorenia nepovinné očkovanie na vlastnú žiadosť - 9 až 12mesiac (samostatná vakcína, kombinovaná - príušnice, morbilli, rubeola)
Karanténne opatrenia prísna karanténa a izolácia chorého izolácia chorého doma

Závažné komplikácie spôsobené vírusom morbilli a varicella zoster

Obe ochorenia môžu prebiehať bez závažnejších komplikácií.

U varicelly je väčšinou priebeh priaznivý s dobrou prognózou.

Pri osýpkach sú závažnejšie komplikácie hlavne u detí do dvoch rokov býva ťažký priebeh ochorenia. Práve pre komplikácie majú nepriaznivú prognózu.

Poškodenie dýchacieho systému

Ochorenia respiračného (dýchacieho) systému sú najčastejšou komplikáciou osýpok.

Primárne môžu morbilli zapríčiniť intersticiálnu pneumóniu (zápal pľúc) s následným zlyhaním dýchania. Aj sekundárna bakteriálna infekcia býva príčinou pneumónií.

V dýchacích cestách sa tvorí veľké množstvo hlienov, ktoré ich upchávajú, čím vytvárajú obštrukciu a vznik atelektáz. Už počas katarálneho štádia sú časté nazofaryngitídy (zápal nosohltana), laryngitídy (zápal hrtana), laryngotracheitídy (zápal hrtana a priedušnice).

Prejavujú sa hypofóniou až afóniou (stratou hlasu), inspiračným stridorom (pískavý zvuk sprevádzajúci nádych), dýchavičnosťou, štekavým dráždivým kašľom. Na príčine je progresia zápalu so zúžením dýchacích ciest a s vysokým rizikom úplného spazmu hrtanu s následným udusením sa dieťaťa.

Varicella môže ojedinele spôsobiť sekundárnu bronchopneumóniu.

Poškodenie centrálneho nervového systému

Najčastejšou neurologickou komplikáciou spôsobenou osýpkami je toxická encefalopatia (toxické poškodenie mozgu). Encefalopatia môže vzniknúť aj ako neskoršia komplikácia z dôvodu imunodeficiencie ( nedostatočnej obranyschopnost) a to u malých detí, u ktorých ešte nie je vyvinutá alebo u dospelých imunodeficientných pacientov (ešte pred nástupom osýpok).

Už počas exantémového štádia môže vzniknúť encefalitída (zápal mozgu) s poruchami vedomia rôzneho stupňa a kvality a kŕčovou aktivitou. Tú môžu zapríčiniť aj sprievodné hyperpyrexie (vysoké horúčky).

Encefalitída je rovnako tak komplikáciou ovčích kiahní. Nazýva sa varicellózna ecefalitída a prejavuje sa mozočkovými príznakmi. Časté sú aj neuritídy, polyradikuloneuritídy a myelitídy.

Iné závažné poškodenia

Závažná je hemoragická (krvácavá) forma morbíl. Pri tejto forme býva veľmi závažné už štádium pred vznikom exantému. Prítomné sú vysoké febrility (teploty) sprevádzané poruchami vedomia, celkovou alteráciou stavu, delíriom s prevádzaným blúznením.

Následne sa objavuje výsev, ktorý je buď neobvyklej intenzívnej farby a krváca alebo naopak je veľmi bledý. Priebeh je sprevádzaný aj inými krvácaniami a to z nosa (epistaxis, krv býva prítomná v moči (hematúria), v stolici (meléna - čierno sfarbená), v zvratkoch (hemateméza).

Krvné straty spôsobujú celkovú slabosť a opakované kolapsy. Ochorenie sa môže skončiť fatálne (smrteľne).

Pri varicelle sa objavuje ako krvácavý prejav trombocytopenická purpura. Zväčša dochádza k spontánnej úprave stavu. Zriedkavejšia ale o to závažnejšia je purpura fulminans s rozvojom diseminovanej intravaskulárnej koagulopatie.

Riziká v gravidite

Kongenitálne morbilli sú osýpky prenesené transplacentárne (cez placentu) z matky na plod. Ak matka ochorela na morbilly tesne pred pôrodom, je vysoké riziko prenosu ochorenia na plod a takisto predčasného pôrodu.

Následné ochorenie v novorodeneckom období má rizikový priebeh a závažné a časté pľúcne komplikácie.

Vzhľadom na rozdiely medzi dospelým a dieťaťom v dýchacom systéme sa tieto poškodenia dýchacieho systému môžu končiť až fatálne (smrteľne). Ak mala matka osýpky na začiatku a v priebehu gravidity, je vysoké riziko vzniku malformácií ploduabortu (potratu).

Liečba osýpok a ovčích kiahní

Liečba oboch ochorení spočíva hlavne v tlmení príznakov, ktoré sú s nimi spojené a s riešením sekundárnych infekcií, ktoré vznikli pôsobením baktérií v oslabenom organizme dieťatka.

Ako správne bojovať s horúčkou?

Keďže varicella a hlavne morbilli sú spojené s vysokými teplotami, ktoré v detskom veku (hlavne do 6teho roku života) môžu spôsobovať až kŕčové stavy z teploty (febrilné kŕče), sa treba zamerať na znižovanie týchto horúčok. V lekárni je množstvo preparátov - antipyretík aj vo forme sirupov, ktoré možno podať deťom (napr.Nurofen).

Niekedy však teplota aj napriek antipyretickej liečbe stúpa.

Takisto sa môžeme stretnúť s tým, že teplota klesne ale po hodine dvoch zase stúpne a v príbalovom letáku sa neodporúča podať liek opakovane v tomto časovom rozmedzí. Vtedy ale aj mimo to sú veľmi účinné  takmer u každého zábaly alebo chladenie telíčka sprchou, ktorú môžeme pri výstupe teploty opakovať bez obmedzenia.

Zábaly sa robia uterákom alebo plachtou namočenou do vlažnej alebo mierne teplej vody, aby dieťatko nedostalo šok z prudkého zníženia teploty. Uterák vyžmýkame a prikladáme na hrudník a bruško. Koncové (akrálne) časti tela ako ruky, nohy ale aj tvár nikdy nezabaľujeme.

Mohlo by to spôsobiť prudké zníženie teplôt u dieťaťa, ktoré ešte nemá dobre vyvinuté termoregulačné centrum. Uteráky meníme a 5-min, kým nedocielime zníženie teploty o 1°C. Znižovanie o viac stupňov sa neodporúča.

Čo robiť so sekundárnou bakteriálnou infekciou?

Ďalšou hrozbou, ktorú netreba podceniť je sekundárna bakteriálna infekcia, ktorá môže vzniknúť pri celkovom oslabení obranyschopnosti organizmu alebo sa dostať do tela pri lokálnom rozškriabaní exantému, čo je u detí veľmi časté, pretože exantém spôsobuje svrbivosť.

Takisto môže ísť aj o infekt dýchacích ciest či mozgový zápal zapríčinený nie primárne vírusom ale sekundárne baktériou. Je to komplikácia, ktorá vzniká pri oboch týchto ochoreniach. Proti bakteriálnej infekcii sa používa antibiotická liečba.

Antibiotiká ordinuje výhradne lekár a sú len na lekársky predpis. Pokiaľ vieme o akú konkrétnu baktériu sa jedná, volia sa antibiotiká, ktoré pôsobia priamo proti tomuto bakteriálnemu kmeňu. Vhodné sú aj širokospektrálne antibiotiká, ktoré pôsobia proti viacerým kmeňom naraz.

Užívať ich treba pravidelne každých 8 alebo 12 hodín v rovnakom čase. Schopnosť antibiotika bojovať proti baktérii po 8mich alebo 12tich hodinách (podľa typu ATB) klesá a baktéria sa stáva odolnou voči tejto liečbe. Tým, že ich nedávkujeme v presnom časovom intervale môžeme zapríčiniť úplnú odolnosť sekundárnej infekcie voči liečbe, zhoršiť priebeh ochorenia a predĺžiť samotnú liečbu.

Aké preparáty sú vhodné na kožný exantém?

chrbatik-dietatka-s-osypkami-natrety-zelenym-kremom
Lokálne antihistaminiká pri varicelle

Exantém spôsobuje svrbivosť. Tá núti dieťa sa škriabať, čo má za následok vyššie popísanú sekundárnu infekciu.

Aby sme tomu predišli, pretože prevencia je vždy jednoduchšia ako liečba komplikácií, odporúča sa natierať exantém antihistaminikami. Tento liek určite dobre pozná každý alergik.

Je to liečivo používane pri vzniknutých kožných alergiách alebo svrbivých dermatitídach, ktoré však nepôsobí priamo antialergicky. Znižuje alebo odstraňuje účinky vyvolané histamínom v histamínovom receptore.

Antihistaminiká majú silne lokálne anestetické účinky. Sú veľmi vhodné na lokálnu liečbu, prípadne znižovanie svrbenia pri výseve spôsobenom varicellou.

Veľmi známy a používaný liek je napríklad fenistil, ktorý tiež znižuje nepríjemné svrbenie.

Pri morbillóznom výseve sú vhodné protisvrbivé preparáty ako droserin. Je to voľne dostupný homeopatický krém, vyrobený z minerálov z liečivých vôd z Podhájskej. Je tiež vhodný aj na iné kožné problémy.

Antivirotiká. Áno alebo nie?

Doporučujú sa iba pri varicelle s ťažkým priebehom ochorenia a pri varicelle u imunodefiecientných pacientov (s poruchou imunity napr.AIDS). Vtedy je najvhodnejší acyklovir v dávke 10-12mg/kg. Užívať by sa mal aspoň 7 až 10dní. Dĺžku užívania ale aj dávku však ordinuje lekár, ktorý pozná stav pacienta.

Vieme zlepšiť priebeh ochorení?

Pri oboch ochoreniach je pacient celkovo slabý, malátny a unavený rovnako ako aj pri iných vírusových infekciách.

Nabúraná je imunita.

Vhodný je prísun vitamínov a dostatok tekutín, ktoré sa strácajú nechutenstvom, zvracaním a potením. Prísun týchto látok a tekutín posilňujú organizmus, zlepšujú imunitu a tým zlepšujú priebeh ochorenia, napomáhajú liečbe a urýchľujú samotné vyzdravenie.

Očkovanie

Počas posledného obdobia je u mamičiek zaznamenaný zvýšený trend neočkovať svoje deti. Mnoho portálov a konšpiračných teórií straší rodičov vznikom rôznych ochorení a ochrnutí vzniknutých práve po očkovaniach. Či už zo strachu alebo dobrého úmyslu ochrániť svoje dieťatko sa očkovaniam vyhýbajú.

Treba si uvedomiť, že vo veku, kedy sa dieťa očkuje sa začínajú prejavovať aj rôzne genetické ochorenia a postihnutia, ktoré do tej doby nie sú na dieťatku badateľné ale to neznamená, že nimi netrpí a sú veľakrát nesprávne pripisované práve očkovaniu.

Neočkovaním dieťatka sa zvyšuje riziko vzniku ochorení, proti ktorým očkované nebolo a priebeh a následky sú ďaleko nepriaznivejšie.

Na morbilli a varicellu existuje očkovacia látka.

Nepatrí však k povinným očkovaniam.

Je ňou injekčne podávaný vírus osýpok a ovčích kiahní buď samostatne alebo kombinovanou vakcínou, kde sú oslabené aj rubeola a príušnice.

V čase očkovania musí však dieťatko dovŕšiť správny vek čo je 12ty až 15ty mesiac pri očkovaní proti osýpkam a 9ty až 12ty mesiac pri očkovaní proti ovčím kiahňam a pri kombinovanej vakcinácii.

Dieťatko musí byť počas očkovania úplné zdravé. Kontraindikácia je prebiehajúci infekt v čase očkovania, prípadne oslabenie imunity či teploty.

Po očkovaní je úplne normálny prechodný výstup teplôt v čase keď si telo dieťatka tvorí voči týmto ochoreniam imunitu.

 

OTESTUJTE SA

1. Čo majú spoločné osýpky a ovčie kiahne?

2. ktoré z týchto dvoch ochorení je spôsobené herpetickým vírusom?

3. Ktoré z týchto dvoch ochorení sa typicky začína výsevom za ušami?

4. Ktoré z týchto dvoch ochorení sa vyznačuje ústupom exantému v poradí v akom sa začal?

5. Po prekonaní ktorého z nich sa vytvára doživotná imunita?

6. Ktoré z nich vyžaduje prísnu karanténu a podlieha hláseniu?

7. Ktoré preparáty sú vhodné na liečbu a zmiernenie svrbenia exantému?

8. Pri ktorom z nich sa doporučujú antibiotiká?

9. Na čo nesmieme zabudnúť?

10. Existuje vakcinácia?

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na všetkých 10 otázok :-) Excelentný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 9 z 10 otázok. Skvelý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 8 z 10 otázok. Výborný výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 7 z 10 otázok. Dobrý výsledok.

Gratulujem, odpovedal/a ste správne na 6 z 10 otázok. Celkom dobrý výsledok.

Odpovedal/a ste správne na polovicu otázok. Priemerný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 4 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Odpovedal/a ste správne na 3 z 10 otázok. Nedostatočný výsledok. Nabudúce to bude lepšie.

Získal/a ste iba 2 správne odpovede z 10. Nečítal/a ste pozorne. Zlý výsledok.

Máte iba jednu správnu odpoveď :-( Nečítal/a ste pozorne. Veľmi zlý výsledok.

Všetky Vaše odpovede boli bohužiaľ nesprávne :-( Nečítal/a ste pozorne. Máte ten najhorší výsledok.

Naposledy aktualizované 29.11.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Zdravotnícky pracovník Bc. Lucia Sýkorová

Vyštudovala som Strednú zdravotnícku školu a UKF v odbore urgentná medicína. Od roku 2008 som pracovala 10 rokov v Záchrannej zdravotnej službe na pozícii zdravotnícky záchranár. Neodkladnej prednemocničnej starostlivosti a urgentným stavom sa venujem doteraz ako Operátor záchrannej zdravotnej služby na linke tiesňového volania 155

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 27. 1. 2022 Koronavírus COVID-19: Počet nakazených Slovensko, vždy aktuálne štatistiky 27. 1. 2022

Každý deň tu nájdete aktuálny počet nových pozitívne testovaných osôb prostredníctvom PCR testov na Slovensku.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 27. 1. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 27. 1. 2022

Nový koronavírus COVID-19 sa stále šíri na Slovensku aj vo svete. Pozrite sa s nami na aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom u nás.

Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 27. 1. 2022 Tretia vlna koronavírusu covid-19 na Slovensku: Opatrenia a aktuálne informácie k 27. 1. 2022

Pozrite si s nami aktuálne nariadenie a platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu na Slovensku.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 27. 1. 2022) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 27. 1. 2022)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 27. 1. 2022 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 27. 1. 2022

Prinášame vám vždy aktuálne a priebežné správy o dianí počas pandémie koronavírusu COVID-19 vo svete, deň po dni.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.