späť na zoznam článkov

Aké sú základy a zásady žlčníkovej diéty?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Aké sú základy a zásady žlčníkovej diéty?
Zdroj foto: Getty images

Trápi vás žlčník, ozývajú sa žlčníkové kamene, alebo ste po operácii žlčníka? Osvojte si základy a pravidlá žlčníkovej diéty.


Žlčník je orgán, ktorý má v tele funkciu zhromažďovania a zahusťovania žlče. Tá je tvorená v pečeni. Do žlčníka priteká žlčovodom a do tenkého čreva sa dostáva žlčovými cestami. Žlčník ju podľa potreby vypudí, po príme jedla.

Žlč je potrebná pre správne trávenie a vstrebávanie tukov. Má tiež protimikrobiálne účinky na črevnú flóru.

Pri chorobách a poruchách funkcie žlčníka nastávajú, po príme nevhodného jedla, tráviace ťažkostibolesť. Popri liečbe je dôležitou súčasťou i žlčníková diéta, ale aj úprava životného štýlu.

Medzi dôvody dodržiavania žlčníkovej diéty patrí:

Žlčníková diéta je určená pre ľudí s ochorením žlčníka, pacientom po operácii žlčníka, ale i pacientom s ochorením pankreasu. Prísna diéta sa dodržuje najmä pri akútnych štádiách choroby.

Viac o žlčníkových chorobách si prečítate v článkoch:

Princíp žlčníkovej diéty 

Základom žlčníkovej diéty je najmä zníženie množstva cukrov a tukov. Strava by mala byť ľahko stráviteľná, pestráplnohodnotná. Odvíja sa to nielen od výberu potravín, ale aj od ich zodpovednej úpravy.

Pri žlčníkovej diéte vyhľadávajte najmä potraviny, ktoré znižujú cholesterol a obsahujú dostatok živín a vlákniny.

Jedlo si doprajte radšej častejšie, no v malých množstvách. Ideálne je primať potravu 5 až 6 krát denne.

Raňajky sú dôležitou súčasťou dňa. Vďaka nim, sa žlč nahromadená počas noci vypudí a zbytočne sa nezadržiavažlčníku. Zabraňuje sa tak jej nežiadúcemu zahusťovaniu, čo je jedným s faktorov tvorby žlčníkových kameňov.

Z rovnakého dôvodu je tiež dôležité i počas dňa jesť radšej častejšie, no v malých množstvách.

I teplota jedla zohráva svoju úlohu. Pokrm by nemal byť príliš horúci, ani príliš studený.

Ochorenia žlčníka bývajú často sprevádzane s neznášanlivosťou mlieka. Nahradiť je ho možné kyslomliečnymi výrobkami, ako napríklad kefír či acidofilné mlieko. Vhodný je i tvaroh.

Prečítajte si tiež náš článok o laktózovej intolerancii.

.

Pri používaní olejov a margarínov dbáme na výber kvalitných výrobkov so zníženým obsahom tuku. Preferujte olivový, alebo avokádový olej.

K tvorbe žlčníkových kameňov značne prispieva cholesterol. Vyhnite sa preto jedlám s vysokým obsahom cholesterolu. Sú to najmä mastné a vysmážané pokrmy.

Cholesterol je tuková látka, ktorá je stavebným kameňom pre niektoré hormóny, podieľa sa na správnom trávení tukov a nachádza sa v každej bunke organizmu. Je pre život nevyhnutný, no pri jeho nadbytku spôsobuje viaceré ťažkosti, ako je napríklad ateroskleróza či tvorba žlčníkových kameňov.

Úprava pokrmu a príprava jedla

Absolútne nevhodný spôsob tepelnej úpravy jedla, je vyprážanie, opekanie na tuku či fritovanie. Najvhodnejšie je naopak úprava jedla varením a dusením. Výborným pomocníkom vám môže byť parný hrniec.

Varenie v pare je považované za jeden z najzdravších spôsobov úpravy jedla. Potraviny si zachovajú nielen svoju vôňu a chuť, ale i väčšinu vitamínov.

Pri ťažkostiach so žlčníkom platí, že čím je jedlo pripravované jednoduchšie, tým lepšie. Zabudnite teda na vyprážanie, fritovanie, pečenie i grilovanie.

Pečenie mäsa preferujte radšej v alobale, v teplovzdušnej rúre. Mäso tiež môžete orestovať obalené v hladkej múke na rozpálenej panvici, bez tuku. Po rýchlom osmažení mäso zalejte netučným vývarom alebo vodou. Dopiecť ho potom môžete opäť v teplovzdušnej rúre.

I pri zahusťovaní pokrmov sa vyhýbajte tuku. Použite radšej rozmixovanú zeleninu, alebo nastrúhaný zemiak.

Z polievok sú vhodné slabé mäsové vývary, alebo zeleninový vývar.

Jedzte veľa surovej zeleniny a ovocia. Pozor si však dajte na zeleninu, ktorá nadúva. Cibuľu, cesnak, alebo huby používajte iba na vyvarenie. Citrusové ovocie je vhodné podávať iba ako šťavu.

V rámci prílohy je dobré sa vyhnúť najmä kysnutej knedle, či zemiakom a ryže, ktoré sú pripravené na tuku.

Pečivo nekonzumujte keď je čerstvé. Už vôbec nie hneď teplé.  Nevhodné je i pečivo s lístkového, lineckého či treného cesta.

Zvýšte príjem vlákniny. Vláknina má schopnosť znižovať cholesterol i hladinu cukru v krvi. O týchto, ale aj iných pozitívnych účinkoch vlákniny sa dočítate v našom magazínovom článku: Vláknina ako prevencia i liek. Koľko jej denne potrebujeme?

 

Čo jesť a čomu sa vyhýbať pri žlčníkovej diéte?

Pri ťažkostiach so žlčníkom je potrebné dodržiavanie určitých zásad, ktoré sa netýkajú len úpravy jedla, ale i výbere potravín. Niektoré potraviny sú absolútne nevhodné, iné len v obmedzenom množstve. Váš jedálniček si preto upravte, aby vyhovoval práve vašim potrebám.

 

Vhodné potraviny pri žlčníkovej diéte

mäso chudé bravčové, hovädzie, teľacie, kuracie, morčacie, králik, chudé ryby
vajcia vhodné sú bielka, žĺtka len obmedzene
mlieko a mliečne výrobky polotučné mlieko, nízkotučné jogurty, nízkotučný tvaroh
pečivo a prílohy biele pečivo, ryža, cestoviny, zemiaky
zelenina mrkva, zeler, petržlen, kaleráb, paradajky
ovocie banány, jablká, marhule, broskyne

 

Ako prevencia pred žlčníkovými ťažkosťami je vhodná väčšina druhov ovocia a zeleniny. Tie obsahujú dostatok vlákniny a živín potrebných pre rozloženie ostatných potravín v tráviacom systéme.

 

Počas obdobia akútnych žlčníkových záchvatov je diéta prísnejšia. Prvé dni sa odporúča primať iba vodu. Neskôr možno opatrne do stravy zaradiť potraviny, ako napríklad jablká, hrušky či cviklu.

Potraviny vhodné počas prísnejšej žlčníkovej diéte:

 • varené jablká
 • jablkové pyré
 • hrušky
 • hruškové pyré
 • banány
 • varená cvikla
 • zelený hrášok
 • zemiakové pyré bez tuku
 • ryža natural

 

Čomu sa vyhnúť pri žlčníkových kameňoch

pečivo lístkové, linecké, trené, kysnuté, celozrnný chlieb
mlieko plnotučné mlieko, smotana, zrejúce syry, plesňové syry, tučné syry, smotanové jogurty
mäso mäso v konzerve, divina, údené mäso, tlačenka, červené mäso, vnútornosti, surové mäso
ryby tuniak, morské živočíchy, kaviár, surové ryby, makrela, losos, sardinky
zelenina kel, hrach, šošovica, fazuľa, cesnak, cibuľa, pór, reďkovky, kapusta, paprika, karfiol, uhorky, huby
ovocie maliny, černice, ríbezle, egreše, hrušky, ďatle, figy, orechy, mak, kokos, ananás, kivi, hrozno, jahody, čučoriedky, brusnice, rebarbora, slivky
dochucovadlá a koreniny bujón, horčica, kečup, majonéza, tatárska omáčka, polievkové korenie, worcester omáčka, sójová omáčka, ostré korenie, instantné pokrmy, čili, nové korenie, škorica
ostatné sladkosti, čokoláda, káva, destiláty, víno, pivo

 

Pri ovocí si dajte pozor najmä na to so šupkou. Vyhýbajte sa i nedostatočne dozretému, alebo zaváranému ovociu.

Obmedzte, alebo sa úplne vyhnite rafinovanému cukru. Ten je obsiahnutý najmä v rôznych sladkostiach, sirupochmúčnikoch. I potraviny z bielej muky obsahujú  rafinovaný cukor.

 

Čo jesť pri zápale žlčníka a iných akútnych žlčníkových ťažkostiach

V čase, keď vás postihli náhle ťažkosti so zápalom žlčníka, neprimajte žiadnu tuhú stravu. Pite dostatok vody. Vhodná je dojčenská alebo filtrovaná voda.

Po zhruba dvoch až troch dňoch môžete piť jablkovú šťavu a jesť jablkové, či hruškové pyré. Vhodná je i uvarená a následne postrúhaná cvikla.

Neskôr môžete do jedálnička zaradiť potraviny, ktoré sú ľahko stráviteľné. Vhodná je napríklad uvarená ryža natural, alebo dusená tekvica. Všetko samozrejme s minimálnym množstvom tuku.

Na čo dať pozor pri vyoperovanom žlčníku?

Pri vyoperovanom žlčníku, odteká žlč priamo do čreva. Žlč teda nemá miesto pre jej skladovanie a regulovanie vylučovania. Odteká teda nepretržite, čo má isté následky. Dôsledkom je i zvýšené riziko vzniku rakoviny hrubého čreva.

Preto je dôležité dodržiavať určité zásady:

 • jedzte menšie porcie jedla v menších intervaloch
 • dbajte na dostatočný pitný režim
 • primajte dostatok vitamínu C
 • nezabúdajte na vlákninu
 • doprajte si tiež kapustovú zeleninu
 • užívajte vhodné probiotiká
Prečítajte si tiež náš článok o probiotikách: Probiotiká - baktérie potrebné pre naše zdravie

Pokiaľ vám žlčníkové kamene nespôsobujú žiadne ťažkosti, odstránenie žlčníka nie je väčšinou potrebné. Dôležité je však dodržiavanie správnych stravovacích zásad a opatrení.

Tak ako je každý organizmus iný, tak aj reakcia organizmu na jedlo je rôzna. Žlčníková diéta je do určitej miery individuálna záležitosť.

To, ktoré potraviny sú najvhodnejšie práve pre vás, si časom osvojíte. Rovnako tak sa časom naučíte i to, ako pripravovať a konzumovať potraviny, aby ste dosiahli dostatočný príjem živín, bez zbytočnej záťaže na váš organizmus.

Dôležitou súčasťou je i pravidelný oddychrelax. Preto si doprajte dostatok spánku a vyhýbajte sa stresu.

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 29.04.2020

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 3. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 3. 7. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 3. 7. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 3. 7. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 3. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 3. 7. 2020

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Úpal, úžeh, leto, slnko, teplo, zdravie. Poznáte, rozdiel a príznaky? Úpal, úžeh, leto, slnko, teplo, zdravie. Poznáte, rozdiel a príznaky?

Slovo úpal nám rezonuje v ušiach hlavne počas letných dní. Teplo a slnko dokáže vyčerpať dieťa, dospelého, tehotnú ženu či seniora. Ak je horúčavy a slnenia príliš, zanechá to následky...

Letné chrípky a prechladnutia u detí. Viete, ako sa im vyhnúť? Letné chrípky a prechladnutia u detí. Viete, ako sa im vyhnúť?

Hoci leto nie je typickým obdobím chrípok a prechladnutí, často sa mu práve vtedy nevyhneme. Zmena prázdnin či dovolenky na sústavnú starostlivosť o malých pacientov nie je príjemná pre...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.