späť na zoznam chorôb

Cholecystitída: Čo je to zápal žlčníka, prečo vzniká a jeho príznaky?

Autor: Michal Hrebík
Cholecystitída: Čo je to zápal žlčníka, prečo vzniká a jeho príznaky?
Zdroj foto: Getty images

Cholecystída, nazvaná aj zápal žlčníka, je zápalové ochorenie, ktoré môže byť vyvolané infekciou bakteriálneho typu alebo aj na podklade napríklad zápalu žlčníkových ciest či žlčníkových kameňov. Ochorenie sa vyskytuje najprv a najčastejšie v akútnej forme, pričom ak sa lieči nedôsledne, môže prerásť až do chronického typu. Ochorenie vzniká pomerne náhle a bolestivo, pričom si vyžaduje veľmi dôslednú liečbu, v ťažkých prípadoch aj formou operácie a hospitalizácie v nemocnici.


Charakteristika

Cholecystída je charakteristická najmä rýchlym nástupom a môže byť sprevádzaná tiež napríklad zápalom žlčníkových ciest, výskytom žlčových kameňov alebo nejakými infekciami v tele. Práve tieto pridružené problémy sú častokrát vyvolávateľom ochorenia. Tento zápal spôsobuje jednak poškodenie vnútornej sliznice steny žlčníka, ale napríklad môže spôsobiť aj iné zápaly v brušnej dutiny a to vtedy, ak je stena žlčníka zápalom a infekciou natoľko oslabená, že perforuje, čiže praskne.

V tomto prípade dochádza k prevaleniu do okolia. Žlč v žlčníku obvykle v dôsledku choroby je s prímesou hlienu alebo inak zakalená a môže tiež obsahovať choroboplodné organizmy, ktoré sa cez žlč šíria ďalej do tráviacej sústavy a organizmu. Človek s týmto zápalom môže následne trpieť aj inými ochoreniami v tráviacej sústave a podľa toho sa aj choroba prejavuje. Navyše týmto zápalom dochádza k narušeniu aj celkového trávenia a zároveň produkcii žlče, ktorá je nevyhnutná pre iné dôležité orgány.

Príčiny

Príčiny vzniku môže byť pri tomto druhu zápalu rôzne. Veľmi rizikové sú žlčové kamene, ktoré môžu zápal naštartovať. Podobne aj zápal žlčových ciest sa môže preniesť do žlčníka a tu spôsobiť jeho akútnu formu. Vo väčšine prípadov je však za cholecystitídou infekcia spôsobená napríklad baktériami E.coli, Salmonella alebo inými, ktoré sa do žlčníka dostanú cez krvné riečište. Za chronickou formou ochorenia je zväčša nepreliečená akútna forma, ktorá sa pravidelne opakuje.

Príznaky

Ochorenie vzniká náhle akútnou bolesťou v pravom nadbrušku, čiže pod pravým rebrovým oblúkom. Táto bolesť niekedy vystreľuje aj do okolia, najmä pod pravú lopatku a na chrbticu. Najskôr je bolesť nárazová a kolikoidná, neskôr už trvalá. Väčšinou sa k bolesti pridruží aj mierne zvýšená teplota, pričom horúčka už môže byť prejavom prevalenia infekcie aj do iných orgánov alebo okolia žlčníka v rámci brušnej dutiny. Veľakrát majú ľudia so zápalom žlčníka aj tráviace problémy.

Ide najmä o zvracanie, nevoľnosti, rýchle chudnutie, niekedy hrozí aj triaška či zimnica a to v dôsledku horúčky. Choroba sa prejavuje aj veľmi plytkým dýchaním a zrýchlením srdcovej frekvencie. Typická je nervozita a celkový nekľud pacienta, ktorý má fyziologické príčiny najmä v bolesti. Pre chorobu je typické, že sa človek snaží zaujať takú polohu, kedy bude cítiť bolesť najmenej, čiže kedy sa uvoľní brušná stena, avšak bolesť má trvalý a stály charakter, čo je typický symptóm.

Diagnostika

 • Vyšetrenie prebieha jednak formou anamnézy, taktiež palpačným vyšetrením bolestivosti, zväčšenia žlčníka, skúmaním srdcovej činnosti a zmeraním teploty a celkovým pozorovaním príznakov
 • Niekedy je možné použiť aj zobrazovanie vyšetrenia na zistenie žlčníkových kameňov, napríklad RTG, prípadne cez USG zistiť zmeny na žlčníkovej stene
 • Krvným odberom a laboratórnym vyšetrením zas možno preukázať imunitnú reakciu v organizme na prítomnú infekciu v žlčníku

Laparoskopicá operácia akútneho zápalu

Laparoskopicá operácia akútneho zápalu

Priebeh

Zápal žlčníka sa prejaví najprv nástupom akútnej bolesti v oblasti pod pravým rebrovým oblúkom, pričom na začiatku je bolesť kolikoidná, neskôr kolísavá v určitých vlnách a nakoniec sa z nej stane trvalá bolesť, ktorá sa napríklad zhoršuje pohybom, otrasmi alebo pri hlbokom nádychu. Neskôr sa pridá zvýšená teplota, v prípade komplikácii ochorenia až horúčka. Pridružiť sa môžu aj niektoré problémy tráviaceho typu, napríklad nevoľnosť, zvracanie alebo celkové nechutenstvo.

Aké lieky na zápal?

V prípade akútneho zápalu spadá akútna cholecystitída do skupiny náhlych brušných príhod a to buď ako primárny zápal alebo ako zápal v dôsledku rýchleho vzplanutia dlhodobých problémov so žlčníkom. Podľa toho, aká je príčina zápalu, sa podávajú buď len lieky na symptomatickú formu liečby, čiže tlmenie bolesti a spazmolytiká, prípadne aj lieky na boj s infekciou - ak ide o bakteriálnu infekciu, tak antibiotiká, čo je aj najčastejší prípad.

Ak sa jedná o chronickú cholecystitídu, v tomto prípade je nevyhnutná už len invazívna a operačná liečba - a to aj preto, že takmer vždy je chronická choroba spojená s výskytom žlčníkových kameňov, ktoré je nutné odstrániť. Lieky sa v tomto prípade podávajú len na tlmenie bolesti, pričom ich cieľom je uľahčiť pacientovi čakanie na operačný zákrok. V extrémnych prípadoch môže byť nutné aj podávanie infúzií s obsahom iontových roztokov.

Okrem liekov, ktoré predpíše na chorobu lekár, je možné dostať v lekárni aj rôzne voľno predajné tabletky, doplnky stravy a výživy, prípadne špeciálne kvapky alebo čaje. Najčastejšie ide napríklad o:

 • tabletky uvoľňujúce kŕče v oblasti žlčníka
 • výživové doplnky s obsahom extraktov a výťažkov účinných bylín a rastlín
 • čaje - repíkový, zmes bylín, čaj z pestrecu, zemežlče alebo pyšteku obyčajného
 • minerálne vody

Diéta bude nevyhnutná

Súčasťou liečby a riešenia problémov so zápalom žlčníka musia byť aj diétne opatrenia. Ak ide o jemnejšiu formu zápalu, tak obmedzenie tuku, klasického oleja a masla by malo pomôcť. V prípade vážnejšej formy choroby sa bohužiaľ musí pristúpiť k oveľa hlbším a širším opatreniam ohľadom obmedzenia stravovania a je pomerne veľké množstvo potravín, ktoré človek s cholecystitídou nesmie vôbec konzumovať, prípadne len v minimálnom množstve.

Vylúčiť bude treba:

 • slaninu
 • tučné mäso
 • emulgované tuky
 • tučné ryby
 • nakladané mäso
 • mäso v konzerve
 • tučné a aromatické syry
 • kysnuté cesto
 • korenie
 • pikantné
 • kakao
 • kávu
 • alkohol
 • polievky so smotanou alebo zápražkou

Obmedziť treba napríklad:

 • nízkotučné mliečne výrobky
 • ostatné typy mäsa
 • olivový olej
 • zeleninu, ktorá spôsobuje nafukovanie, napríklad kel, kapusta, kyslé uhorky, cibuľa

Povolené sú:

 • zelenina
 • kefír
 • acidofilné mlieko
 • odtučnený jogurt alebo tvaroh
 • ovocie
 • niektoré bylinky a bylinkové čaje

Dôležité je okrem toho, čo jesť, aj spôsob stravovania. Žlčník treba celkovo šetriť, čo znamená, že ak doteraz jedol človek so zápalom žlčníka veľké porcie jedla, musí prejsť na zdravší typ stravovania a konzumovať radšej jedlo častejšie, no v menších množstvách. Takéto režimové opatrenie je ale prospešné pre celý organizmus a nie je to teda typické diétne opatrenie. Čo sa týka ovocia, toto povolené je, ale ideálne je konzumovať ho bez šupiek a bez semien či jadierok, ktoré tiež môžu zaťažiť žlčník.

Ako sa lieči: cholecystitída

Zobraziť liečbu

Ďalšie zaujímavé zdroje

Naposledy aktualizované 22.04.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Čo je to gangréna? Aké má príznaky a liečbu? Čo je to gangréna? Aké má príznaky a liečbu?

Gangréna je stav, pri ktorom určitá časť ľudského tkaniva odumrie. Často býva prejavmi druhotných zmien, napríklad vysychaním či infekciou. 

Zastavené vetry: Problém dospelých, detí i tehotných žien? Zastavené vetry: Problém dospelých, detí i tehotných žien?

Bolesť brucha, nafúknutie, neprijemné pocity v podbrušku sú tiež signálom zastavených vetrov.

Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami? Najčastejšie príčiny Čo znamená bolesť chrbta medzi lopatkami? Najčastejšie príčiny

Bolesť je príznak, ktorý nám naznačuje, že sa v tele deje niečo neprirodzené. Upozorňuje nás na to. Bolesť medzi lopatkami je symptómom pre rôzne ochorenia. Môže ísť o problém s hrudnou...

Aké sú základy a zásady žlčníkovej diéty? Aké potraviny jesť / nejesť? Aké sú základy a zásady žlčníkovej diéty? Aké potraviny jesť / nejesť?

Trápi vás žlčník, ozývajú sa žlčníkové kamene, alebo ste po operácii žlčníka? Osvojte si základy a pravidlá žlčníkovej diéty.

Keď sa o slovo hlásia žlčníkové kamene: Aké sú príčiny a príznaky? Keď sa o slovo hlásia žlčníkové kamene: Aké sú príčiny a príznaky?

Ochorenia žlčníka sa najčastejšie objavujú v súvislosti so žlčníkovými kameňmi. Prečo sa tieto konkrementy tvoria? Ako sa im vyhnúť, alebo ako s nimi žiť, sa dočítate v našom článku.

Zoznam nemocníc liečiacich chorobu

 • Bratislavský kraj
  • Železničná nemocnica a poliklinika, NOVAPHARM s.r.o.

   Šancová 110, 83299 Bratislava

   Web: http://www.znap.sk
   Telefón - ústredňa: 02 2029 4112

   Chirurgické ambulancie (1)

   • MUDr. Danuša Zábojníková
    Adresa: Ambulancia všeobecného lekára pre dospelých, Šancová 110, 83104 Bratislava
    deň oddo
    Pondelok  11:00 16:00 
    Utorok 07:30 13:30 
    Streda 07:30 13:30 
    Štvrtok 07:30 13:30 
    Piatok 07:30 11:30 
 • Trnavský kraj
  • NsM, a.s. - Nemocnica svätého Michala, a.s. - Kollárova

   Kollárova 31, 91701 Trnava

   NsPMVSR (NsP ministerstva vnútra) a NMO (Nemocnica ministerstva obrany) boli zlúčené do jedného celku NsM, a.s.(Nemocnica svätého Michala, a.s.).

   • MUDr. Jaroslav Novák
    Adresa: Ambulancia praktického lekára pre dospelých, Kollárova 31, 91701 Trnava
 • Trenčiansky kraj
  • NsP Nové Mesto n/Váhom

   Štefánikova 1, 91501 Nové Mesto nad Váhom

   Chirurgické ambulancie (1)

   • MUDr. Pavol Podmajerský
    Adresa: Chirurgická ambulancia, Štefániková ul, 91501 Nové Mesto nad Váhom
    deň oddo prestávka poznámka
    Pondelok  07:00 15:00  12:30-13:00  od 12:00 usg prsnikov 
    Utorok 07:00 15:00  12:30-13:00  od 12:00 usg prsníkov 
    Streda 07:00 15:00  12:30-13:00  klinický deň 
    Štvrtok 07:00 15:00  12:30-13:00  od 07:00 do 08:00 usg  
    Piatok 07:00 15:00  12:30-13:00   
 • Nitriansky kraj
  • NsP Levice

   29.augusta 2, 93401 Levice

   Chirurgické ambulancie (2)

   • MUDr. Ladislav Kosa
    Adresa: Chirurgická ambulancia so zameraním na proktológiu, SNP 19, 93401 Levice
    deň oddo
    Pondelok  07:00 15:00 
    Utorok 07:00 15:00 
    Streda 07:00 15:00 
    Štvrtok 07:00 15:00 
    Piatok 07:00 15:00 
   • MUDr. Karol Šúth
    Adresa: Ambulancia úrazovej chirurgie, SNP 19, 93401 Levice
    deň oddo poznámka
    Pondelok  07:00 15:30  07:00 - 08:00 a 13:30 - 15:30 akútne stavy 
    Utorok 07:00 15:30  07:00 - 08:00 a 13:30 - 15:30 akútne stavy 
    Streda 07:00 15:30  07:00 - 08:00 a 13:30 - 15:30 akútne stavy 
    Štvrtok 07:00 15:30  07:00 - 08:00 a 13:30 - 15:30 akútne stavy 
    Piatok 07:00 15:30  07:00 - 08:00 a 13:30 - 15:30 akútne stavy 
 • Žilinský kraj
  • NsM, a.s. - Nemocnica svätého Michala, a.s. - Kuzmányho

   Kuzmányho 26, 01001 Žilina

   NsPMVSR (NsP ministerstva vnútra) a NMO (Nemocnica ministerstva obrany) boli zlúčené do jedného celku NsM, a.s.(Nemocnica svätého Michala, a.s.).

   • MUDr. Jozef Vrúbeľ
    Adresa: Ambulancia praktického lekára pre dospelých, Kuzmányho 26, 01001 Žilina
    deň oddo prestávka poznámka
    Pondelok  07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Utorok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Streda 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Štvrtok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
    Piatok 07:00 12:00  12:00-12:30  12:30 - 15:00 administratívne úkony, posudková činnosť, objednaní pacienti 
 • Banskobystrický kraj
  • NsP Zvolen - Nemocnica Zvolen a.s.

   Kuzmányho nábrežie 28, 96001 Zvolen

   Telefón - ústredňa: 045 5201 111

   Návštevné hodiny:
   denne 14:00 - 17:00

   • MUDr. Martin Abelovský
    Adresa: Chirurgická ambulancia AB MED s.r.o., Kuzmányho nábrežie 28, 96001 Zvolen
    deň oddo
    Pondelok  07:30 14:30 
    Utorok 07:30 14:30 
    Streda 13:30 17:00 
    Štvrtok 07:30 14:30 
    Piatok 07:30 14:30 
 • Prešovský kraj
  • Šrobárov ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb, n.o.

   Dolný Smokovec, 05981 Dolný Smokovec

   Web: http://www.srobarovustav.sk
   Email: sekretar@sudtarch.sk
   Telefón - ústredňa: +421 52 4412 111

   Alergologické a imunologické ambulancie (2)

   • MUDr. Adam Hochel
    Adresa: Chirurgická ambulancia pre deti a dorast, Dolný Smokovec, 05981 Dolný Smokovec
    deň oddo
    Piatok 14:00 16:00 
    Sobota 08:00 11:00 
 • Košický kraj

Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.