späť na zoznam článkov

Žlčník a bolesť žlčníka: Aké sú najčastejšie príčiny a ochorenia?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Žlčník a bolesť žlčníka: Aké sú najčastejšie príčiny a ochorenia?
Zdroj foto: Getty images

Žlčník je orgán, ktorý má v procese trávenia dôležitú funkciu. Pri jeho poruchách vie značne potrápiť. Pozrime sa spolu na jeho najčastejšie ochorenia.


Latinský názov pre žlčník je vesica biliaris, alebo vesica fallea. Je to dutý orgán hruškovitého tvaru, ktorý sa nachádza tesne pod pečenou, teda v oblasti pravej časti brucha pod rebrami.

Jeho funkcia nie je tvorba žlče, ako si mnohí myslia, ale jej skladovaniezahusťovanie. Žlč je vytváraná pečeňou a do žlčníka priteká žlčovodmi.  

Typickým žlčníkovým bolestiam sa odborne hovorí i biliárna kolika. Toto pomenovanie je odvodené od latinského názvu žlčníka – vesica biliaris.

Žlč je hustejšia žltohnedá tekutina, ktorá sa podieľa na trávení tukov. V prípade potreby je zo žlčníka vylučovaná do tenkého čreva. Deje sa tak zhruba 30 minút po konzumácii jedla.

Tento spúšťací mechanizmus má na starosti hormón cholecystokinin. Ten dáva povel na stiahnutie žlčníka, čím dôjde k vypudeniu žlče, do tenkého čreva. Presnejšie do jeho prvej časti, zvanej dvanástnik. Tam sa už žlč postará o správne trávenie tukov.

Žlč sa skladá z rôznych látok. Je to napríklad zmes žlčových kyselín, žlčové farbivá, cholesterol, bielkoviny, soli, mastné kyseliny a podobne.

Jej žltohnedé sfarbenie je zapríčinené žltým farbivom zvaným bilirubín. Je to vlastne odpadový produkt metabolizmu červeného krvného farbiva, ktoré je produkované pečeňou zo zaniknutých červených krviniek.

Pociťujete nešpecifické bolesti v oblasti ľavého či pravého boku? Prečítajte si tiež náš článok: 10 hlavných príčin spôsobujúcich bolesť v boku

 

Najčastejšie ťažkosti so žlčníkom

Poruchy žlčníka a jeho funkcie sa prejavujú najmä bolesťoutráviacimi ťažkosťami. V niektorých prípadoch je nutné jeho chirurgické odstránenie.

Nakoľko žlčník nie je pre život nevyhnutný, je možné žiť i bez neho. Vyžaduje si to však určité obmedzenia a zásady.

Žlč sa v takomto prípade nehromadí v žlčníku, ale odteká z pečene priamo do dvanástnika. Pri zvýšenom príjme tučnej stravy je tak žlče nedostatok a tuky sú strávené iba čiastočne. Rozkladajú sa až následne v hrubom čreve. To býva sprevádzané plynatosťou, nadúvaním, alebo aj hnačkou.

Bez žlčníka sa tráviace ťažkosti vyskytujú najmä po prijatí väčšieho množstva tučnejšieho jedla, na ktoré je treba väčšie množstvo žlče.

Pokiaľ mávate bolesť v oblasti pravého boku, či nešpecifické ťažkosti s trávením, možno i vás trápi práve tento orgán. Priblížme si spolu najčastejšie ochorenia žlčníka.

.

Žlčníkové kamene - cholelitiáza

Odborný názov cholecystolitiáza je pomenovanie pre tvorbu konkrementov - kameňov v žlčníku. Choledocholitiáza je zas označenie pre prítomnosť kameňov v žlčových cestách.

Žlčníkové kamene sa tvoria vyzrážaním žlčových zložiek, ako sú vápenatý soli, bilirubín alebo cholesterol. Príčinou býva i porucha, alebo spomalenie odtoku žlče.

Medzi rizikové faktory tvorby žlčníkových kameňov patrí:

  • strava s vysokým obsahom cholesterolu a nenasýtených mastných kyselín
  • vek nad 40 rokov
  • obezita
  • tehotenstvo
  • niektoré choroby
  • vynechávanie raňajok
  • porucha metabolizmu tukov

Tieto kamene môžu upchať žlčové cesty, čo sa prejaví silnými pulzujúcimi bolesťami v oblasti pod pravým rebrovým oblúkom. Často vyžarujú do chrbta či oblasti brucha.

Popisujú sa tiež ako žlčníkový záchvat alebo biliárna kolika. Spôsobuje ju práca žlčníka a žlčových ciest, ktoré sa snažia vypudiť žlčprekonať prekážku v žlčových cestách.

Tieto bolesti prichádzajú najmä po požití mastného jedla, kedy sa žlč vylučuje vo väčšom množstve. Takýto záchvat môže trvať i niekoľko dní. Vtedy sa neváhajte obrátiť na odbornú pomoc. 

Liečba v tomto akútnom stave spočíva najmä v upokojení žlčníka a zmiernení bolestí. Pacientom sa podávajú lieky na uvoľnenie svaloviny žlčníka. Dodržiavať sa musia diétne opatrenia. Až neskôr sa môže zvážiť operácia žlčníka.

Najpreferovanejším je takzvaná laparoskopická operácia. Ide o menší zákrok, ktorý si vyžaduje kratší čas zotavenia. Pre pacienta i operačný tým predstavuje menšiu záťaž. Miesto klasickej operačnej rany sa vykonávajú zvyčajne len 4 malé rezy, cez ktoré sú vedené špeciálne operačné nástroje, za pomoci ktorých sa prevedie operácia. 

 

Zápal žlčníka - cholecystitída

Zápalové ochorenie žlčníka môže mať viacero príčin, no až 90% je spôsobený v súvislosti so žlčníkovými kameňmi.

Zápal je reakcia organizmu na určité poškodenie. Vzniká v dôsledku pôsobenia imunitných buniek i látok uvoľňovaných z postihnutého tkaniva. Vyvolať ho môžu i niektoré mikroorganizmy.

Pri zápale žlčníka odlišujeme akútnu, alebo chronickú formu. Akútna, teda náhla, sa prejavuje rýchle vzniknutou bolesťou, v oblasti pod pravým rebrovým oblúkom. Často býva sprevádzaná horúčkou. Bolesť sa zvyšuje pri pohybe, alebo nádychu. Zväčša trvá i niekoľko dní.

Chronický priebeh je zdĺhavý a nenápadný. Pacienti popisujú iba nešpecifické príznaky, ako napríklad mierny tlak v oblasti pravého boku alebo tráviace ťažkosti, či nevoľnosť.

Ďalšie delenie zápalu žlčníka sa odvíja od prítomnosti žlčníkových kameňov. Vo väčšine prípadov zápalu žlčníka, sú kamene prítomné. Tie sa môžu ľahko premiestniť do žlčníkového vývodu a spôsobiť hromadenie žlče, žlčníkové koliky a iné komplikácie spojené s touto chorobou.

Popri žlčníkových kameňoch a poruchách odtoku žlče, sa z dvanástnika do žlčníka ľahko dostávajú baktérie, ktoré zápal vyvolávajú.

10 % zápalov žlčníka, nemá súvislosť s žlčníkovými kameňmi. Môže ísť napríklad o vplyv rôznych jedovatých látok, alebo stavy po úrazoch či operáciách.

Pri zápale žlčníka, najmä pri tom neliečenom, hrozia rôzne komplikácie. Zápal sa môže šíriť na okolité organy, alebo môžu vznikať i takzvané zrasty. Ide o abnormálne spojenia, na základe zápalových procesov, medzi žlčníkom a okolitými tkanivami či orgánmi.

Vážnou komplikáciou rozsiahleho zápalu žlčníka je pretrhnutie steny žlčníka a vyliatie jeho obsahu. Dôsledkom je náhly a rozsiahly zápal, ktorý je nutné akútne riešiť. Predstavuje totiž ohrozenie na živote.

Liečba spočíva v kľudovom režime, hladovaní a podávaní liekov proti bolesti.  Časom sa prechádza na žlčníkovú diétu, ktorej základom je obmedzenie tukov. Vo vážnejších prípadoch sa pristupuje k operačnému riešeniu, teda chirurgickému odstráneniu žlčníka.

 

Nádorové ochorenie žlčníka

Karcinóm žlčníka je pomerne časté nádorové ochorenie tráviacej sústavy. Je tvorený bunkami, ktoré sú súčasťou vnútornej steny žlčového mechúra. Často prerastá do okolitých štruktúr, ktoré narúša. V neskorších štádiách choroby sa nádor šíri do pečene, čreva, podžalúdkovej žľazy a pobrušnice.

Prvotné príznaky sú nenápadnénešpecifické. Pacienti môžu pociťovať mierne zažívacie ťažkosti, neskôr sa zvyknú objaviť bolesti v oblasti pravého boku, pod rebrami. Sprevádzať toto ochorenie môže i zápal žlčníka. Neskôr sa objavuje nechutenstvo, vracanie, chudnutiežltačka.

Rozbor krvi môže poukázať na hromadenie žlče či zvýšenie bilirubínu – žltého farbiva.

Diagnóza sa stanovuje najmä na základe zobrazovacích metód. Tie môžu odhaliť zväčšenie pečene i prítomné útvary.

Medzi presnejšie vyšetrovacie metódy patrí zobrazovacia metóda - CT alebo takzvané ERCP. Ide o vyšetrenie pri ktorom sa zavedie špeciálna hadica s kamerou cez ústa pacienta až do žlčových ciest.

Využíva sa pri tom i kontrastná látka, ktorá následne na RTG snímku poukáže na žlčové cesty, prípadne prekážky, či rôzne útvary v žlčových cestách.

Pomocou vyšetrenia ERCP sa môže i odobrať vzorka tkaniva, ktorá sa následne vyšetrí pod mikroskopom. Takémuto odobratiu vzorky sa odborne hovorí biopsia.

Pri skorom zistení choroby sa často pristupuje k chirurgickému odstráneniu žlčníka a podľa potreby i k odstráneniu postihnutého tkaniva pečene či lymfatických uzlín.

Liečba často zahŕňa i ožarovanie a chemoterapie. Záleží to samozrejme od individuálneho stavu. Prognóza, teda predpoklad ďalšieho vývoja ochorenia, závisí najmä od skorého zistenia choroby.

Prečítajte si tiež náš zaujímavý článok: Je nádor a rakovina to isté?

 

Ďalšie zaujímavé zdroje:

Naposledy aktualizované 24.03.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Helicobacter pylori ako zákerný nepriateľ: Ako sa prenáša a prejavuje? Helicobacter pylori ako zákerný nepriateľ: Ako sa prenáša a prejavuje?

Helicobcter pylori je baktéria s celosvetovým výskytom. Ako sa prenáša a aké má táto zákerná infekcia príznaky či liečbu? Prečo je nebezpečná?

Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc) Čo je otrava jedlom a choroba špinavých rúk? (+ príznaky a prvá pomoc)

I bežná činnosť ako je príprava jedla a jeho konzumácia dokáže poriadne otráviť. Všade prítomné baktérie, vírusy a parazity čakajú na svoju príležitosť množiť sa a spôsobovať problémy....

Zastavené vetry: Problém dospelých, detí i tehotných žien? Zastavené vetry: Problém dospelých, detí i tehotných žien?

Bolesť brucha, nafúknutie, neprijemné pocity v podbrušku sú tiež signálom zastavených vetrov.

Čo je to salmonelóza? 3X AKO: Vzniká, sa prejavuje, sa jej zbaviť? Čo je to salmonelóza? 3X AKO: Vzniká, sa prejavuje, sa jej zbaviť?

Salmonelóza je veľmi časté hnačkovité ochorenie spôsobené črevnými patogénmi - konkrétnejšie baktériami salmonely. Patrí medzi najčastejšie a pre verejnosť najznámejšie infekčné...

Mám hemoroidy? Čo je to zlatá žila, jej príčiny, príznaky i liečba Mám hemoroidy? Čo je to zlatá žila, jej príčiny, príznaky i liečba

Sú malé a nenápadné no napriek tomu môžu spôsobovať svojmu nositeľovi ťažkosti. Reč je o hemoroidoch , rozšírených žilách v oblasti konečníka a análneho (ritného) otvoru - ľudovo...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.