späť na zoznam článkov

Keď sa o slovo hlásia žlčníkové kamene

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
Keď sa o slovo hlásia žlčníkové kamene
Zdroj foto: Getty images

Ochorenia žlčníka sa najčastejšie objavujú v súvislosti so žlčníkovými kameňmi. Prečo sa tieto konkrementy tvoria? Ako sa im vyhnúť, alebo ako s nimi žiť, sa dočítate v našom článku.


Žlčníkové kamene predstavujú najčastejší problém v oblasti žlčníkových chorôb. Mnoho ľudí nemusí pociťovať žiadne príznaky, a o ich prítomnosti ani netušia. Keď však dajú o sebe vedieť, spôsobujú výrazné ťažkosti i bolesť.

 

Žlčník a žlčové cesty

Žlčník je dutý orgán, ktorého tvar pripomína hrušku. Nachádza sa pod pravým lalokom pečene, teda v oblasti pod pravým rebrovým oblúkom. Jeho funkcia je zhromažďovanie a zahusťovanie žlče.

Táto žltozelená tekutina je potrebná k správnemu tráveniu tukov a tvoria ju pečeňové bunky. Z pečene sa do žlčníka dostáva žlčovodom.

Po prijatí potravy dostáva žlčník signál a žlč vypudí do tenkého čreva. Tu napomáha k správnemu tráveniu tukov.

Žlčníkové kamene sa môžu nachádzať v samotnom žlčníku, alebo v žlčových cestách.

 

Prečo sa tvoria žlčníkové kamene?

Žlčníkové kamene sa môžu v jednotlivých prípadoch od seba odlišovať. Rozdiely môžu spočívať v ich zložení, alebo i veľkosti.

 

Odlišujeme dva základné druhy žlčníkových kameňov:

Pigmentové žlčníkové kamene tmavšie a menšie obsahujú zväčša bilirubín, soľ vápnika
Cholesterolové žlčníkové kamene svetlejšie, žltozelené útvary tvorené najmä dôsledkom vysokej hladiny cholesterolu

Tvorba žlčníkových kameňov priamo súvisí so zlou životosprávou a nevhodnými stravovacími návykmi. Až 80% prípadov žlčníkových kameňov tvoria cholesterolové kamene.

Tieto konkrementy sa tvoria na základe niekoľkých zmien a porúch. Ide najmä o:

 • presýtenie žlče cholesterolom 
 • tvorba cholesterolových kryštálov v žlči
 • porucha odtoku žlče
 • zápal sliznice žlčníka
Najčastejšou príčinou ich tvorby je zvýšená hladina cholesterolu alebo bilirubínu v krvi. Prečítajte si tiež článok o zvýšenom cholesterole.

.

Faktory, ktoré prispievajú k tvorbe kameňov

Riziko vzniku žlčníkových kameňov stúpa s vekom. Toto ochorenie patrí medzi dedičné a v priemere postihuje viac ženy ako mužov. Za pravdepodobnú príčinu sa považuje zvýšená hladina estrogénov – ženských pohlavných hormónov.

Na tvorbu kameňov vplýva:

 • strava s vysokým obsahom cholesterolu a nasýtených mastných kyselín
 • poruchy trávenia tukov
 • obezita
 • tehotenstvo
 • zlá životospráva
 • cukrovka
 • cirhóza pečene
 • dedičná predispozícia
Možno vás tiež zaujmú články s témou o nadváhe:

 

Ako sa prejavujú žlčníkové kamene?

Príznaky prítomnosti žlčníkových kameňov sú spočiatku nešpecifické. Niektorí ľudia žijú so žlčníkovými kameňmi aj dlhšiu dobu, bez výraznejších ťažkostí.

Medzi prvotné príznaky patrí:

 • tráviace ťažkosti
 • nafukovanie
 • plynatosť
 • nevoľnosť
 • bolesť v hornej časti brucha
 • bolesť v pravom boku alebo krížovej oblasti

 

Biliárna kolika

Žlčníkový záchvat, alebo biliárna kolika, predstavuje bolesť, ktorá je spôsobená kŕčovitým sťahovaním svalstva v žlčových cestách. Striedavým sťahovaním a uvoľňovaním svalstva sa žlčové cesty snažia prekážku vypudiťuvoľniť tak cestu pre odtok žlče.

Takáto prekážka, v podobe žlčového kameňa, predstavuje pôvodcu silných kŕčovitých a pulzujúcich bolestí. Tie sa najčastejšie vyskytujú v oblasti pod pravým rebrovým oblúkom. Vyžarovať môžu až do oblasti krížov, pod pravú lopatku, ale i celého brucha.

Stav je často sprevádzaný vracaním, horúčkou a potením. Objavuje sa niekoľko hodín po nevhodnom jedle. Najčastejší výskyt je vo večernýchnočných hodinách.

Pociťujete často podobné bolesti a neviete čo môžu znamenať? Odpoveď možno nájdete v článku: 10 hlavných príčin spôsobujúcich bolesť v boku.

Ako liečiť žlčníkové kamene

Život so žlčníkovými kameňmi so sebou prináša určité obmedzenia. Každá produkcia a následný odtok žlče spôsobuje ťažkosti. Spočiatku sú príznaky nešpecifické, neskôr sa objavujú typické bolesti a tráviace ťažkosti.

Príčinou sú zväčša žlčníkové kamene, no podobné ťažkosti môže vyvolať i zápal žlčníka či nádorové ochorenia žlčníka. Prečítajte si tiež náš článok: Žlčník a jeho najčastejšie ochorenia.

Samozrejmosťou je takzvaná žlčníková diéta. Ide o ľahkú stravu s obmedzením tukov. Jedlo by malo byť ľahko strávitelné, no zároveň pestré a plnohodnotné. 

V súčasnej dobe neexistujú lieky, ktoré by žlčníkové kamene odstránili. Podávajú sa iba za účelom utlmenia bolesti

Odstrániť kamene sa dá iba operáciou a teda chirurgickým zákrokom. Pri ňom sa odstráni celý žlčník aj so vzniknutými kameňmi. V dnešnej dobe sa preferuje najmä takzvaná laparoskopická operácia žlčníka.

Pri tejto operácii sa nevykonáva klasický operačný rez, ale iba štyri malé rezy. Cez ne sa následne špeciálnymi operačnými pomôckami vykonáva celý zákrok. Výhodou je menší zásah do organizmu a teda aj rýchlejšie zotavenie pacienta.

 

Aké môžu nastať komplikácie pri operácii žlčníkových kameňov?

Hoci je laparoskopická operácia považovaná za menší zásah a predstavuje menšiu záťaž pre organizmus, i tak sa môžu vyskytnúť isté komplikácie. Medzi ne patrí napríklad krvácanie, infekcia spojená s hnisaním, či tromboembólia.

Tá sa môže vyskytnúť najmä u ležiacich pacientov, fajčiarov a žien, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu. Je to stav, kedy sa vytvorí krvná zrazenina, ktorá zapríčiní upchatie cievy a tým ohrozenie na živote.

Viac o tejto chorobe sa dočítate v článku: Trombóza nie je ochorením starých ľudí. Ohrozuje aj mladých!

Medzi iné komplikácie patria aj:

 • tvorba zrastov v dutine brušnej
 • poranenie žlčových ciest, alebo iných orgánov počas operácie
 • alergické reakcie

Prevencia vzniku žlčníkových kameňov

Vznik žlčníkových kameňov má na svedomí nemalé nepríjemnosti a komplikácie. Preto má prevencia pred ich vznikom svoje opodstatnenie. 

 

Buďte pohybovo aktívny

Pravidelný šport, alebo iná fyzická aktivita, významne znižuje riziko vzniku kameňov. Okrem toho si upevníte zdravie, či zlepšíte fyzickú výkonnosť a vitalitu.

Zaraďte teda pohyb do svojho života. Inšpirovať sa môžete i našim článkom: Vytvorte si vlastný tréningový plán

Zdravo sa stravujte

Dbajte na svoj jedálniček. Riziko tvorby kameňov znížite najmä ak do svojej stravy zaradíte dostatok vlákniny. Nezabúdajte i na správny pitný režim. 

Prečítajte si články s touto tematikou:

Neprejedajte sa

Nezdravá strava, ani prejedanie sa, ešte nikomu na zdraví nepridalo. To platí i pre tvorbu žlčníkových kameňov. Jedzte radšej častejšie, no v malých množstvách. Žlčník, ale i celé telo sa vám za to poďakuje. 

 

Nezabúdajte na raňajky

Žlč je najviac zahustená medzi jednotlivými jedlami. Preto je dôležité túto žlč vypudiť, aby sme zabránili jeho zbytočnému hromadeniu a zahusťovaniu. Preto si ráno, kedy je najväčšia prestávka medzi prímom jedla, doprajte aspoň malé raňajky. Tak správne naštartujete svoje trávenie.

Raňajky, ale i pravidelné stravovanie zabezpečí vylučovanie žlče, ktorá sa tak zbytočne nehromadí a nepredstavuje také riziko vzniku kameňov.

Čo robiť, keď nastane žlčníkový záchvat?

Žlčníkové kamene ľahko spôsobia bolesť, ktorá sa zvyčajne objavuje niekoľko hodín po nevhodnom jedle. Najčastejšie ide o vysmážaný, slaný, tučný či korenistý pokrm.

Či už o svojom žlčníkovom kameni viete, alebo nie, prekvapiť vás môže náhla, silná a nepríjemná pulzujúca bolesť. Žlčníková kolika znemožňuje bežné činnosti. Pridružiť sa k nej môže i vracanie či horúčka.

Dôležitý je kľudový režim. Ľahnite si, vypnite televízor a pokúste sa nájsť úľavovú polohu.

V tomto čase rozhodne neprimajte žiadne jedlo. Pre tráviaci systém bude momentálne najväčším prínosom hladovka.

Miernu úľavu od kŕčov môžu priniesť teplé obklady na miesto bolesti. Teplo zlepšuje prekrvenie, pôsobí upokojujúco a uľavuje od kŕčov.

Teplé obklady nikdy neprikladajte na poranenú pokožku. Vždy sa uistite, že obklad nie je príliš teplý. Mohli by ste ľahko spôsobiť popálenie, alebo iné podráždenie pokožky.

Môžete užiť lieky od bolesti, s uvoľňujúcim účinkom – čiže spazmolytiká.

Bolesť nepodceňujte a neváhajte kontaktovať lekára, najmä ak trvá viac ako jeden deň. Rovnako vyhľadajte pomoc ak sú bolesti sprevádzané horúčkou či vracaním.

 

Ďalšie zaujímavé zdroje:

Naposledy aktualizované 11.11.2019

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 3. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 3. 7. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 3. 7. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 3. 7. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 3. 7. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 3. 7. 2020

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Úpal, úžeh, leto, slnko, teplo, zdravie. Poznáte, rozdiel a príznaky? Úpal, úžeh, leto, slnko, teplo, zdravie. Poznáte, rozdiel a príznaky?

Slovo úpal nám rezonuje v ušiach hlavne počas letných dní. Teplo a slnko dokáže vyčerpať dieťa, dospelého, tehotnú ženu či seniora. Ak je horúčavy a slnenia príliš, zanechá to následky...

Letné chrípky a prechladnutia u detí. Viete, ako sa im vyhnúť? Letné chrípky a prechladnutia u detí. Viete, ako sa im vyhnúť?

Hoci leto nie je typickým obdobím chrípok a prechladnutí, často sa mu práve vtedy nevyhneme. Zmena prázdnin či dovolenky na sústavnú starostlivosť o malých pacientov nie je príjemná pre...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.