späť na zoznam článkov

Zatekanie hlienov u detí

Autor: Ing. Zuzana Hrivňáková, PhD.
Zatekanie hlienov u detí
Zdroj foto: Getty images

Zatekanie hlienov je nočná mora rodičov detí od novorodeniatok až do školského veku. Príčina vzniku je hlavne oslabená imunita nedostatočná hygiena, zmena počasia a nedostatok vitamínov. Vírusy, ktoré spôsobujú vznik nádchy sú vysoko infekčné a šíria sa kvapôčkovou infekciou pri kýchaní a kašlaní, podaním ruky alebo použitím infikovaného uteráku, dotykom klučky na dverách či hračky.


V tomto článku odporučím niekoľko prípravkov, vhodných na lieču, poradím aj v ktorej internetovej lekárni ich kúpiť za dobrú cenu. Chápem, že mesačné výdavky na lieky pri chorých ďeťoch sú veľkou položkou a práve nákupom v online lekárni je možné ušetriť desiatky € mesačne.

Rinitída je najčastejšie vírusové ochorenie postihujúce nosové dutiny a radí sa medzi bežné vírusové infekcie, ktoré spôsobuje  vyše 200 rôznych vírusov.  Inkubačná doba predstavuje 3 - 4  dni. Nádcha môže byť akútna a chronická.  Chronická nádcha môže mať aj alergický pôvod.

Sprievodné javy nádchy sú vodnatý sekrét z nosa, zvýšená teplota, kýchanie,  bolesť hlavy, kašeľ  a nechutenstvo. Opuchnutá sliznica spôsobuje deťom sťažené dýchanie čo môže mať za následok zatekanie soplíku do hrdla, chrápanie počas spánku a zvracanie.

Sopeľ je väčšinou na začiatku vodnatého charakteru a neskôr prechádza do hlienovitého sekrétu, ktorý zvykne deťom zatekať a to spôsobuje dráždivý vlhký kašel. Farba  sa mení z priehľadnej, no neskôr  zahusťovaním  žltne a zelenie.

 

Chlapec si fúka nos, hlieny, do hygienickej vreckovky
Zahlienená dutina nosa

Liečba

Pri liečbe sa odporúčajú tieto nosné kvapky (aj s dobrými cenami):

  • Libenar pre deti
  • Nasivin 0,01% nosové kvapky pre dojčatá
  • Nasivin 0,025% nosové kvapky pre deti

a rôzne roztoky z morskej vody:

na preplachovanie nosnej dutiny.

Pri bábätkách pomáha odsávačka hlienov na vysávač a poloha „pasieme koníky“.

Na trhu je dostať rôzne typy odsávačiek, či už manuálne alebo na vysávače so zásobníkmi, koncovkami a redukciami sily sania, ja odporúčam vybrať si z:

  • Noštek Odsávačka hlienov z plastu + náhradný diel 
  • Odsávačka Arianna Baby-Vac 2 
Chlapec si drží na nose odsávačku hlienov
Odsávanie hlienov je dôležité pri prevencii komplikácií

Pred odsávaním pomôže streknúť do nošteka roztok morskej vody alebo materské mlieko. Ako sa používa odsávačka soplíkov si môžete pozrieť nižšie vo videu.

Nosné kvapky je dôležité aplikovať podľa konzistencie sekrétu, ktorý dieťa má (vodnatý alebo hustý hlienovitý) a treba sa poradiť s lekárom alebo s lekárnikom. Kvapky sa odporúča užívať maximálne 7 dní, pretože ich dlhodobé používanie vedie k poškodeniu sliznice nosa.

V rámci fytoterapie môžeme deťom pripraviť čaj z materinej dúšky,  mäty piepornej, skorocelu, harmančeku alebo medovky.

Pomôcť môže strava bohatá na čerstvú zeleninu a ovocie, výživové doplnky s obsahom vitamínov (vitamín C, zinok a  Echinacea),  homeopatiká, ako aj naparovanie, fytoterapia a dostatočný príjem tekutín.

Na naparovanie sa môže použiť rumančeková silica nakvapkaná do vriacej vody. Dôležité je tiež zvlhčovanie vzduchu v domácnosti, nakoľko vysušené sliznice sú náchylnejšie na nainfikovanie vírusmi.

V prípade, že soplík neustupuje a sekrét z nosu sa mení na hustý hlienovitý, môže spôsobiť i zápal ucha (Otitída), bolesti hrdla alebo zápal prínosových dutín (Sinusitída). 

Pri liečbe zatekajúceho hustého hlienu do hrdla sú vhodné:

Prevencia

Je veľmi dôležité, aby si deti  dôkladne umývali ruky, otužovali sa a mali dostatočne pestrú stravu plnú vitamínov a po vyliečení sa odporúča vymeniť zubnú kefku, alebo ju prevariť.

Pretrvávajúce príznaky

Ak príznaky nádchy pretrvávajú vyše týždňa, alebo sa  pridružia ďalšie príznaky sekundárnej infekcie vo forme vykašliavania zeleného alebo žltého hlienu alebo bolesť ucha, je potrebné navštíviť lekára.

Iné zdroje informácií

  • detskaorl.sk - odbroný článok nie len o kašli u detí
  • solen.sk - odborný článok v pdf - Ako liečiť kašeľ?

Ako správne deťom odsávať soplíky

Ako správne deťom odsávať soplíky

Naposledy aktualizované 18.03.2019

Autor článku

Ing. Zuzana Hrivňáková, PhD.

Ing. Zuzana Hrivňáková, PhD.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 7. 4. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 7. 4. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 7. 4. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 7. 4. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 7. 4. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 7. 4. 2020

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Vyrobte si domácu dezinfekciu, ktorá bude účinná proti koronavírusu a zároveň bezpečná pre vás Vyrobte si domácu dezinfekciu, ktorá bude účinná proti koronavírusu a zároveň bezpečná pre vás

Nenašli ste už v obchode vhodný dezinfekčný prostriedok? Môžete si doma pripraviť vlastnú dezinfekciu. Prezradíme vhodné prísady, správne použitie, ale i to, ako sa...

Najväčšie epidémie a pandémie v ľudských dejinách Najväčšie epidémie a pandémie v ľudských dejinách

Momentálne spoločne prežívame veľkú globálnu pandémiu ochorenia COVID-19 , spôsobenú koronavírusom SARS-CoV-2 . Epidémie a pandémie sú ale neni ničím výnimočným....


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
Adriana 16.02.2016 23:26

Nasa mala - trojrocna, sa vzdy povracia, ked jej zatekaju sopliky. Niekedy aj 2x za noc. Ale tak vzdy lepsie, ked to ide von, akoby tie hlieny mali robit sarapatu.

vlado 17.02.2016 12:03

Aj naša, kašle a hlce hlieny až kým sa nepovracia, ale potom je už väčšinou dobre. To sa deje vždy vtedy, keď sa nedajú soplíky odsávať odsávačkou.

vyberanie mandlí - rej 04.12.2015 16:45

Našej malej pravidelne zatekajú soplíky. Doktorka vravela, že keď sa to bude opakovať príliš často, tak máme sledovať, či nechrčí / nechrápe, vtedy je potrebné vybrať nosné mandle. Ja len, že sa to v článku nespomínalo. Našťastie je teraz dlhšiu dobu zdravá a ani keď jej zatekali soplíky, tak nechrápala, takže sme nič nemuseli dávať vyberať.