späť na zoznam článkov

Domáca liečba na zápal hrdla: Ako na urýchlenie uzdravenia od bolesti?

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth
Domáca liečba na zápal hrdla: Ako na urýchlenie uzdravenia od bolesti?
Zdroj foto: Getty images

Liečba zápalu hrdla spočíva v správnom odhade či diagnostike zápalu. A to hlavne z dôvodu, že môže byť spôsobený buď vírusom alebo baktériou. Tu sa liečba jednotlivého typu rozchádza. Ale máme pre vás aj pár domácich receptov na zapálené hrdlo.


Bolíškriabe vás hrdlo a vy neviete, ako si pomôcť? Odbornú liečbu môžete podporiť domácou, ľudovou, čiže babskými radami.

Ako bolo sľúbené, druhá časť sa venuje liečbe zápalu hrdla. K dispozícii sú lieky, druhou skupinou je domáca pomoc. Domáca liečba zápalu hrdla, a to tak ako ju poznali naše staré mamy.

Ako na liečbu zapáleného hrdla?

Zapálené hrdlo môže spôsobiť viacero vyvolávateľov, či už sa bavíme o mikroorganizmoch z ríše baktérií, alebo vírusov. Odlíšenie pôvodcu ochorenia je rovnako dôležité ako správna liečba.

Prečo píšem správna liečba?

Na začiatku článku bolo napísané, že ho môžu vyvolať baktérie, ale tiež vírusy. A podľa toho sa volí vhodná liečba.

lieky, sirup, tabletky
Lieky po konzultácii s lekárom alebo lekárnikom. Zdroj foto: Thinkstock photos

Lieky z lekárne

Pri bakteriálnom zápale pomôžu antibiotiká. Ale pri vírusovom sú neúčinné. Preto je zbytočné utekať za doktorom, pre antibiotiká.

A práve, často sa lieči každé zapálené hrdlo nimi. To nie je správne. Lekár by mal najskôr prísť na príčinu a následne na to vybrať vhodnú liečbu.

Nadmerné a nesprávne používanie antibiotík si vyberá svoju daň.

Baktérie si na niektoré druhy antibiotík zvykajú, vytvárajú si rezistenciu. A tým antibiotikum stráca účinok.

Pri zápaloch spôsobenými vírusmi je situácia iná. Antivirotiká, čo sú lieky účinok proti vírusom, sa používajú len v mimoriadnych situáciách.

K liečbe sa preto pristupuje symptomaticky. To znamená, že sa liečia príznaky a nie príčina. Príkladom je horúčka, bolesť, plný nos, kašeľ.

Horúčka a bolesť

Lieky na horúčku sa volajú antipyretiká. A väčšinou majú aj analgetický účinok. Teda účinok tlmiaci bolesť. Najvhodnejší je liek, ktorý má ešte protizápalový účinok. Ten má napríklad účinná látka ibuprofen.

Nádcha a kašeľ

Na nádchu sa používajú hlavne lieky, ktoré sa aplikujú do nosa. A pri kašli sú to buď lieky na jeho útlm, alebo podporu vykašliavania.

Pri suchom sú to antituská a pri vlhkom lieky podporujúce vykašliavanie. To sú expektoranciá alebo aj mukolytiká.

Lokálna liečba

Pri zápaloch hrdla sa dajú využiť lokálne antibiotiká. Ale aj pri nich platí rovnaké pravidlo ako pri celkových. Dajú sa kúpiť bez predpisu. Je však lepšie konzultovať ich použite s lekárom.

Existujú lokálne pôsobiace lieky s dezinfekčným a anibakteriálnym účinkom. Sú vo forme sprejov, tabliet na cmúľanie, roztokov na výplach, tinktúr.

Vhodné na výplach, ale aj na bežné pitie sú aj bylinkové čaje. Doplniť môžete aj homeopatickú liečbu. U bylín, ale aj u iných prípravkov treba dať pozor na alergiu.

Vitamíny

Dôležité je doplnenie vitamínov a stopových prvkov. Nezabúdajte na vitamín C, D a zinok. Vitamín D je potrebné organizmu dodávať hlavne v zimnom období. Nedostatočná hladina je zapríčinená nižšou dávkou slnečného žiarenia. 

Ale najlepšie je dopĺňať celé spektrum vitamínov a prvkov. Dobre je si spomenúť aj na podporu črevnej mikroflóry.

Výhodné probiotiká, a tak isto i prebiotiká.

vitaminy, pomaranče, pomarančový džús
Vitamín C môžeme doplniť aj vhodnou potravou. Zdroj foto: Thinkstock photos

Vhodný režim počas choroby

Medzi režimové opatrenia treba zaradiť pokoj na lôžku. Vylúčiť akúkoľvek námahu, či už fyzickú alebo psychickú.

Veľmi dôležitý je dostatočný spánok.

Nezabúdajte na pitný režim. Najlepšie sú už spomínané bylinné čaje, čistá voda, prírodné ovocné šťavy. Nevhodné sú sýtené, sladené a inak chutené nápoje.

Pozor na dehydratáciu. Tá organizmus vysilí a vystaví ho nebezpečenstvu. Ohrozuje každú vekovú skupinu deti a seniorov obzvlášť.

Vetranie je dôležité, neprekurujte. Vyhýbanie sa kolektívu, najlepšie je zostať doma. Zabránite tým šíreniu na druhých ľudí.

V rodine je najlepšia izolácia. Vlastný riad, hygienické potreby ako uteráky. A častejšia osobná hygiena. Potrebná je aj starostlivosť o čistotu a dezinfekciu povrchov (kľučky, vypínače).

Fajčíte? To by ste mali úplne vynechať, alebo aspoň obmedziť na minimum. Znižuje totiž imunitu a v období choroby pôsobí obzvlášť negatívne.

Domáca liečba zapáleného a bolestivého hrdla

domáci recept, mažiar, bylinky
Pomôžu bylinky. Zdroj foto: Thinkstock photos

Liekov sú plné lekárne. O ich vhodnosti a použití je lepšie sa poradiť s lekárom.

I lekárnik vám vie odporučiť to najlepšie, čo zaberá.

Ale okrem liekov poznáme rady našich starých mám, ľudových liečiteľov a ľudové liečivá. Nimi sa v minulosti liečili bolesti a podporoval organizmus pri boji s ochoreniami.

 

Kloktanie

Pri zápaloch hrdla je vhodné kloktať. Vhodné roztoky na kloktanie si viete pripraviť doma. A to bez ekonomickej záťaži. Ich príprava je jednoduchá a nezaberie veľa času.

Roztok na kloktanie zhotovený z prísad:

 • voda
 • čajová lyžička sódy bikarbóny
 • pre dochutenie môžete zvoliť citrónovú šťavu

Tento domáci prípravok na kloktanie používajte zo začiatku aj každú hodinu. Ale najjednoduchším kloktadlom z domácej kuchyne je roztok pozostávajúci z pohára vody a lyžičky soli

Prípadne viete, do roztoku na kloktanie pridať bylinky. A to sú hlavne šalvia, rumanček pravý, repík lekársky a aj skorocel, či tymián. Ako už bolo písané, sú vhodné na kloktanie, ale aj popíjanie.

Ako vhodné kloktadlo na zmiernenie bolesti hrdla je aj odvar z paliny pravej. Ale pri nej si musia dávať pozor hlavne alergici.

 

Čaje a odvary z bylín

Byliny spomínané pri kloktaní sú vhodné aj na pitie. Nezabudnite však, čaj je lepšie nechať vychladnúť a nepiť ho horúci. Ohľadom dávkovania, aj dobrého veľa škodí.

Ku všetkému, a teda aj k bylinkám treba pristupovať so sedliackym rozumom. Pozor treba dávať v prípade tehotenstva a kojenia. Bylinky vhodné na odvar určený k pitiu aj kloktaniu:

čaj, šálka, sáčok s čajom
Čaj a odvar sa môže kloktať, ale aj piť. Zdroj foto: Thinkstock photos
 • kvet nechtíka lekárskeho
 • šalvia
 • tymián
 • myrha
 • rumanček pravý
 • skorocel
 • repík lekársky
 • palina pravá

 

Skúste hrdlo zabaliť

Vhodnou voľbou je zábal. Krk si zabalíte do šatky, šálu, látky. Tú najskôr namočíte do studenej vody a vyžmýkate. Následne ňou zabaľte krk, na to igelit a suchú vrstvu teplej textílie, napríklad opäť šál.

Tento zábal je najlepšie aplikovať na noc. Ale odporúča sa aj opakované použitie niekoľko krát za deň. Miesto čistej vody môžete zvoliť aj bylinkový vychladnutý odvar.

Jeden z babských receptov radí slaný zábal. Textília sa vymáča v slanom roztoku. Následne sa krk zabalí rovnako ako pri zábale s vodou. Nechá sa pôsobiť 2 hodiny.

Staré rady radia aj tvarohový obklad. Tvaroh rozotriete na plienku, či šatku. Obviniete ním krk. Následne ešte vrstvu textílie, ako je šál. Tiež je najlepšia aplikácia na noc.

Na podobný účel sa spomínajú aj zábal z ovsených vločiek alebo ovsa. Tie dobré mierne navlhčiť a zahriať. Následne vytvoriť zábal na krk.

 

Pomocníci z kuchyne

Cesnak, strúčky
Cesnak má lokálne protizápalové účinky. Zdroj foto: Thinkstock photos

V kuchyni nájdeme potraviny, ktoré sú pri zápaloch hrdla nápomocné. Sú to hlavne cibuľa, cesnak, chren, med, škorica, klinčeky, citrón, zázvor. Všetky z vymenovaných majú protizápalový účinok.

Slepačia polievka je vhodná. Jednak človek trpí nechutenstvom a bolesť hrdla znepríjemňuje príjem potravy. Ale pravý slepačí vývar pomôže aj pre nasýtenie a aj pri zápale.

Ovocie a zelenina je dôležitá pre doplnenie vitamínov. Vhodnou formou je odšťavené ovocie alebo zelenina. Výborná je kyslá kapusta. Okrem vitamínov podporí aj črevnú mikroflóru.

Pri použití domácich receptov je dôležité myslieť na tehotenstvo, kojenie a aj na zvláštnosť detského veku. Dávka pre dospelého nie je zhodná pre dieťa. 

Infografika o využití potravín z kuchyne, ako sú med, cesnak, cibuľa, citrón, zázvor, chre, škorica
Ako sa dajú využiť domáce prostriedky?

 

Kvíz o liečbe zápalu hrdla

9 ľahkých otázok o vhodnej liečbe zápalu hrdla.

Na bakteriálny zápal hrdla pomôžu antibiotiká

Antibiotiká sú neúčinné proti

Pri vírusovom zápale hrdla je liečba symptomatická, teda liečia sa príznaky, nie príčina

Vhodné je doplnenie vyššej dávky vitamínu C

Vhodnou formou pri zapálenom hrdle je kloktanie

Pri kloktaní pomáha aj slaná voda

Sú vhodné bylinkové odvary či čaje pri zapálenom hrdle?

Pomôcť by mohol aj bylinkový zábal hrdla

Za pomocníkov z domácnosti sa radí aj

Všetky odpovede sú správne. Výborne.

 1. Antibiotiká sú účinné na baktérie
 2. Neúčinkujú na vírusy
 3. Pri vírusovom zápale hrdla sa liečia príznaky. Antivirotiká sa používajú len v určitých komplikovaných prípadoch
 4. Vitamín C by sa mal pri zápaloch užívať vo zvýšenej dávke
 5. Kloktanie je účinným lokálnym prostriedkom
 6. Nápomocné je aj kloktanie slanej vody
 7. Aj rôzne bylinkové odvary alebo čaje
 8. Prospešné sú aj zábaly hrdla
 9. Cibuľa, cesnak, zázvor, škorica, med a citrón sú vhodným doplnkom pri liečbe zápalov hrdla

 

Zdroje

Video o zápale hrdla a jeho domácej liečbe

Video o zápale hrdla a jeho domácej liečbe

Naposledy aktualizované 08.12.2021

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Zdravotnícky pracovník Bc. Lukáš Tóth

Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017. Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby. Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Chrípka u detí: Ako jej predchádzať, aký má priebeh a ako sa lieči? Chrípka u detí: Ako jej predchádzať, aký má priebeh a ako sa lieči?

September, deti začali chodiť do škôlok, škôl. Schladilo sa počasie, prichádza obdobie nachladnutí. Medzi každoročné sezónne ochorenie patrí aj chrípka.

Chrípka v tehotenstve. Je nebezpečná a ako sa lieči? Chrípka v tehotenstve. Je nebezpečná a ako sa lieči?

Nastalo obdobie zvýšeného výskytu ochorení dýchacích ciest. Medzi najčastejšie sezónne ochorenie patrí aj chrípka.

Zábal účinne pomôže znížiť horúčku. Viete, ako ho robiť správne? Zábal účinne pomôže znížiť horúčku. Viete, ako ho robiť správne?

Horúčka najmä u detí dokáže rodičov poriadne znepokojiť. Zvýšená teplota nie je sama o sebe chorobou, ale príznakom. Ak však prekročí určité hranice, je dobré vedieť si s ňou poradiť....

Šarlach, scarlatína a jeho typické príznaky: Ako ho spoznať včas? Šarlach, scarlatína a jeho typické príznaky: Ako ho spoznať včas?

Šarlach patrí k najčastejším bakteriálnym ochoreniam, ktoré postihuje najmä deti vo veku od 3 do 10 rokov. Prejavuje sa najmä exantémom – kožným výsevom, ale aj horúčkou, zimnicou, či...

Angína miluje teplo. Ako sa s ňou vysporiadať počas letných dní? Angína miluje teplo. Ako sa s ňou vysporiadať počas letných dní?

Hnisavá angína alebo bakteriálny zápal mandlí či laicky „zápal hrdla” sa vyskytuje v lete veľmi často. Nepríjemné škriabanie v krku, bolesť hrdla pri prehĺtaní, zmena farby hlasu,...


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov
gabriela 30.03.2021 15:50

tiez som mala caste anginy a bolest hrdla, riesila som teda olsabenu imunitu a pomohol wobenzym, odporucam kazdemu, kto s takym niecim bojuje

jenn32 27.01.2020 14:49

u mna bol problem hlavne s imnunitou, skusila som po dlhom vahani wobenzym a doterz si nadavam, ze som to neurobila uz davno... mohlo mi to usetrit kopu casu a hlavne antibiotik...