späť na zoznam článkov

10 hlavných príčin spôsobujúcich bolesť v boku

Autor: Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková
10 hlavných príčin spôsobujúcich bolesť v boku
Zdroj foto: Getty images

Tupá, bodavá či pálivá bolesť v boku, je častým problémom množstva ľudí. Tak ako je každá bolesť odlišná a špecifická, tak i jej pôvod je rozmanitý. Poďme sa spolu pozrieť na 10 najčastejších dôvodov bolestí v boku.


Pátranie po príčine bolesti, sťažuje najmä množstvo orgánov a sústav. Samozrejme, ide nielen o tráviaci, či vylučovací systém, ale i napríklad o pohybový aparát.

Bolesti sa často prekrývajú a veľa krát bolesť pramení z iného miesta, než z toho, kde ju pociťujeme. Niektoré sú nepríjemné, no neškodné. Iné, naznačujú určitú poruchu, alebo ochorenie.

1 Bolesť v boku pri behaní, alebo inej fyzickej námahe

Bolesť v boku, pichavéhorezavého charakteru, sa často vyskytuje napríklad pri behu. Objavuje sa najmä u ľudí, ktorí nie sú príliš zvyknutí na túto fyzickú aktivitu.

Pri behu sa pečeňslezina prekrvujú vo väčšom množstve. To spôsobuje napnutie ich obalov, čo vedie k bolesti.

Ďalšou príčinou môže byť i kŕč bránice. Bránica je plochý sval, ktorý tvorí predel medzi hrudnou a brušnou dutinou. Sú na ňu pripojené viaceré orgány brušnej dutiny. Tie ju následkom otrasov, spôsobených behom, ťahajú nadol. Bránica však musí plniť i dôležitú funkciu dýchania a s výdychom sa pohybuje smerom nahor. 

Takáto práca bránice, môže najmä u netrénovaných ľudí spôsobovať spomínané kŕče a ostrú bolesť v boku. Veľký vplyv tu má i správna technika dýchania.

Táto bolesť nie je prejavom ochorenia. Pri ukončení námahy ustupuje. Vyhnúť sa tejto nepríjemnosti môžete, ak hodinu pred behom nebudete jesť ani piť, a počas aktivity sa budete snažiť správne dýchať.

2 Bolesť pri ovulácii

Tento fenomén pociťuje zhruba každá piata žena. Pichavú alebo rezavú bolesť popisujú niektoré ženy v oblasti ľavého alebo pravého podbruška. Tá sa môže šíriť do celého boku, až k chrbtici.

Spôsobuje ju uvoľnenie vajíčkavaječníkov, ktoré následne putuje do vajíčkovodu. Tam čaká na svoje oplodnenie. Hovoríme o ovulácii. Preto sa vyskytuje približne v strede menštruačného cyklu, počas takzvaných plodných dní.

Ani táto bolesť nepredstavuje žiadnu poruchu. Na jej zmiernenie pomáhajú pokojteplé obklady.

Pokiaľ je však bolesť intenzívna, alebo máte pochybnosti, konzultujte tento stav s lekárom.

Iné gynekologické príčiny bolesti v oblasti podbruška:

Prečítajte si tiež článok: Bolesť pri ovulácii

3 Zápal slepého čreva

Častou príčinou bolesti v oblasti pravého boku je i zápal červovitého prívesku slepého čreva. Apendix vermiformis - ako sa odborne nazýva, sa nachádza v oblasti pravého podbruška.

Tento trubicový útvar je približne 6 -10 centimetrov dlhý a 7 milimetrov široký. Je to vlastne výbežok hrubého čreva, ktorý ma voľný koniec. To je dôvod, jeho nie vždy bezproblémového diagnostikovania. Ľahko totiž môže zmeniť svoju polohu a tým sa menia i typické príznaky ochorenia, alebo bolesť putuje do iných oblastí brucha, či boku.

Funkcia apendixu nie je doposiaľ celkom jasná.
Niektoré teórie tvrdia, že ide o zásobáreň prospešných baktérií.
Iné, že ide len o akýsi zakrpatený pozostatok z čias nášho vývoja.

Medzi typické príznaky slepáku – ako sa ľudovo tento stav nazýva, patrí nevoľnosť, vracanie, bolesť v oblasti pravého podbruška a zvýšená teplota.

Častým riešením je jeho chirurgické odstránenie. Záleží od toho, či bolesť pochádza len z jeho podráždenia, alebo naozajstného zápalového procesu.

Ľudové pomenovanie slepák, pochádza zo skutočnosti, že tento rúrovitý útvar nemá vývod.
Je teda slepo zakončený.

Viac sa dočítate v článku: Ako rozoznať zápal slepého čreva

4 Žlčníkové kamene

Medzi bolesti vzniknuté so súvislosťou s trávením, patrí i takzvaný žlčníkový záchvat. Žlčník je dutý orgán, ktorý slúži na zhromaždeniezahustenie žlče.

Mnohí sa mylne domnievajú, že žlč sa tvorí v žlčníku.
Pravdou však je, že tu je len uskladnená.
Žlč sa tvorí v pečeni.  

Žlč je tekutina, potrebná pri procese trávenia prijatej potravy. Žlčník ju teda v prípade potreby vypudí do tenkého čreva.

Ak sa však v žlčových cestách nachádza žlčníkový kameň, tvorí tu prekážku. Žlčové cesty sú blokované, čo spôsobuje intenzívne pulzujúce bolesti. Tieto bolesti často vyrážajú i do chrbta, pod pravú lopatku, či do oblasti žalúdka.

Vyvolávateľom sú najmä mastné, ťažké, či vysmážané jedlá. Bolesť sa po jedle môže prejaviť už po pol hodine, ale i neskôr.

Ak patríte medzi takzvaných žlčnikárov, vyhýbajte sa tučnýmvysmážaným jedlám. Dbajte na dostatočný príjem tekutín, jedzte častejšie, ale menšie porcie jedla.

Alkohol, kávafajčenie tiež určite neprospejú, rovnako tak ako stres. Počas záchvatu môžu uľaviť lieky uvoľňujúce kŕče, bylinkový čajteplé obklady.

Prečítajte si aj článok o žlčníkových kameňoch a článok o zápale žlčníka.

5 Obličkové kamene

S podobnou záležitosťou, ako pri žlčníkových kameňoch, sa stretávame i v súvislosti s obličkovými kameňmi. I v tomto prípade spôsobuje bolesť prekážka v podobe kameňa.

Tieto sa môžu nachádzať v obličke, močovodemočovom mechúre. Vytvárajú sa z molekúl minerálov, solí a iných látok, ktoré sú za normálnych okolností rozpustené.

Spôsobujú bolesť v oblasti boku, či chrbta, ktorá často vyžaruje do slabínmočového mechúra. Sprievodným príznakom býva i horúčka, krvmoči a samozrejme bolesť pri močení.

Vyhnúť sa tvorbe močových kameňov sa môžete najmä dostatočnýmsprávnym pitným režimom.

Možno vás zaujme i v článok: Zápal močových ciest trápi v lete najmä nežné pohlavie.

6 Vredové ochorenie

Vredy žalúdka, či dvanástnika, predstavujú podráždenie a poškodenie ich vnútornej strany sliznice. 

Vznik má úzky súvis s nepomerom medzi kyslými žalúdočnými šťavami a nízkou ochrannou schopnosťou sliznice. V podstate ide o takzvané samonatrávenie povrchu steny, vlastnými šťavami.

Ťažkosti spôsobené vredom na žalúdku sa vyznačujú tým, že vznikajú krátko po jedle. Naopak vredy dvanástnika sa prejavia bolesťou na lačno.

Bolesťtupí, hlodavý charakter a najčastejšie sa vyskytuje v oblasti žalúdka. Vyžarovať môže pod ľavý rebrový oblúk – vred žalúdka, alebo pravý rebrový oblúk – vred dvanástnika.

Mnohí ľudia nemajú žiadne výrazné ťažkosti a ani nemusia vedieť o tom že vred majú.
Typický je jeho sezónny výskyt.
Pacienti majú výraznejšie ťažkosti väčšinou na jar a jeseň.

Prečítajte si aj článok: Žalúdočné vredy a diéta.

7 Pankreas

Pankreas, alebo inak nazývaný aj podžalúdková žľaza, či slinivka brušná, je žľaza produkujúca pankreatické šťavy, ale i hormóny.

Vďaka týmto šťavám, ktoré ústia do tenkého čreva, sa podieľa na trávení potravy. Hormóny inzulín a glukagón sa starajú o správnu hladinu cukrukrvi.

Vývod pankreasu vyúsťuje do dvanástnika, spolu so žlčníkovým vývodom. Častým ochorením pankreasu je jeho zápal, ktorý môže mať viacero príčin. Často sa vyskytuje spolu so zápalom žlčníka, v súvislosti so žlčníkovými kameňmi. Ďalším častým vyvolávateľom je alkohol.

Bolesť zapríčinená pankreatitídou, teda zápalom pankreasu, sa objavuje najmä v oblasti hornej časti brucha a môže vyžarovať do chrbta a medzi lopatky. Je intenzívna a obvykle sprevádzaná nevoľnosťouvracaním.

Prejavy sa odvíjajú od toho, či ide o akútnu, teda náhlu, alebo chronickú – dlhodobú pankreatitídu.

Viac sa dozviete v článku o zápale pankreasu.

8 Cirhóza pečene

Toto ochorenie je známe pod hovorovým názvom tvrdnutie pečene. Ide o prestavbu pečeňových buniek na tuhé väzivové tkanivo. Tým dochádza k poruchám funkcie a postupnému odumretiu tkaniva pečene.

Príčinou nemusí byť len alkohol. Je tu i mnoho iných faktorov, ako napríklad lieky, alebo opakované zápaly pečene.

Tlaková bolesť v oblasti pod pravým rebrovým oblúkom je príznak, ktorý sa objavuje až v pomerne pokročilom štádiu ochorenia. V tejto fáze býva často sprevádzaná nevoľnosťou, žltou pokožkou, alebo i vodou v bruchu - ascitom.

Možno vás zaujme i článok: Viete, ako vplýva alkoholizmus na zdravie?

9 Črevné ťažkosti

Nepríjemné bolesti môžu vznikať i z dôvodu nadmernej plynatosti. Vzduch prechádzajúci črevnými kľučkami môže riadne potrápiť, najmä v oblasti blízko sleziny alebo pečene.

Najčastejšou príčinou je nevhodná strava, stres ale i rôzne funkčné poruchy trávenia. Bolesť majú na svedomí plyny, ktoré rozťahujú črevo. Spôsobujú ťažkosti rôzneho charakteru.

Viac o nadmernej plynatosti i jej príčinách sa dozviete v článku o nadúvaní.

Najzávažnejším stavom a komplikáciou, ktorá môže pri poruchách orgánov v brušnej dutine nastať, je takzvaná náhla brušná príhoda – NBP.
Ide o život ohrozujúci stav, ktorý vyžaduje akútny liečebný zásah.
Najčastejšími príčinami môže byť úraz, zapálené slepé črevo, komplikácia vredového ochorenia, alebo iné poruchy čriev či žalúdka.

Stručný prehľad možnej príčiny bolesti, podľa jej lokality:

ľavá strana pravá strana celé podbrušie alebo ľubovoľná strana podbruška
zápal sleziny zápal slepého čreva hernia - pruh
zápal pankreasu zápal žlčníka mimomaternicové tehotenstvo 
divertikulitída žlčníkové kamene cysty na vaječníkoch 
zápal žalúdka zápal pečene ovulácia 
vredové ochorenie  cirhóza pečene obličková kolika 

10 Pohybový aparát

Bolesť v oblasti pravého či ľavého boku, môže premeniť i z chrbtice, svalov či iných štruktúr pohybového aparátu. Viacero porúch a ťažkostí tohoto druhu, sa prejavuje bolesťou vyžarujúcou i do oblastí jedného, alebo oboch bokov. 

Vertebrogénny algický syndróm je pojem, ktorý zahŕňa niekoľko ochorení týkajúcich sa chrbtice. Všetky sú sprevádzané jej bolesťou.

Môže ísť o funkčné poruchy, štrukturálne zmeny, natiahnutia, preťaženie svalov a väzov, vyklenutie platničky a podobne.

Azda najčastejšou poruchou najmä u mladších jedincov je takzvané seknutie – odborne zvané - lumbago. Táto náhle vzniknutá bolesť pramení z kŕčovitého stiahnutia svalovšliach, ktoré obopínajú chrbticu.

Bolesť je intenzívna, nepríjemná a často výrazne znemožňuje pohyb. Môže vystreľovať nielen do strán a končatín, ale dokonca i do hrudníka.

Viac, nielen o tomto probléme chrbticou, sa dočítate v článku: Vertebrogénny algický syndróm.

Medzi iné príčiny bolestí v boku, pochádzajúce z pohybového aparátu, patrí napríklad i preťaženie, úraz, či zápal sedacieho nervu.

Prečítajte si aj o iných možných príčinách v článku: Bolesť v boku.

Ďalšie zaujímavé zdroje:

  • solen.sk - Manažment akútnej apendicitídy - zápalu slepého čreva
  • solen.sk - Diagnostika akútnej pankreatitídy - zápalu pankreasu
  • viapractica.sk - Cirhóza pečene
  • solen.sk - Liečba nešpecifických zápalov čreva

Naposledy aktualizované 16.05.2019

Autor článku

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Zdravotnícky pracovník Bc. Ivona Heczková

Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Považskej Bystrici a Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Nitre. Po dobu jedného roka pracovala vo Fakultnej nemocnici v Nitre na jednotke intenzívnej starostlivosti a Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Od roku 2009 pôsobí v oblasti urgentnej medicíny ako zdravotnícky záchranár. Kratšiu dobu i ako medicínsky supervízor.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 29. 5. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 na Slovensku ku dňu 29. 5. 2020

Koronavírus je kmeň vírusu prenášajúci sa kvapôčkovou infekciou a spôsobuje ochorenie COVID-19. Prvý raz koronavírus indentifikovali na konci roka 2019 v Číne.

Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 29. 5. 2020) Koronavírus COVID-19: Počet nakazených a počet úmrtí Slovensko a svet (Aktuálne štatistiky 29. 5. 2020)

Koronavírus zasiahol do životov obyvateľov Slovenska, ale aj iných svetových krajín. Celosvetovo sú nakazené tisíce ľudí, mnohí vírusu aj podľahli.

Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 29. 5. 2020 Aktuálne informácie o Koronavíruse COVID-19 vo svete, Taliansku a Česku ku dňu 29. 5. 2020

Po prvý raz bol koronavírus identifikovaný v Číne. Vedci neskôr zistili, že pochádza z nakazeného zvieraťa, ktoré skonzumoval človek.

Zdravý, chutný čučoriedkový koláč? Jednoduchý recept z kvásku a špaldy Zdravý, chutný čučoriedkový koláč? Jednoduchý recept z kvásku a špaldy

Tiež si ako deti pamätáte ten úžasný kysnutý koláč s čučoriedkami od babičky? Poďte si spolu s nami pripraviť o niečo zdravšiu, no rovnako chutnú, variantu s pomocou kvásku a špaldovej...

Recept na zdravú čerešňovú bublaninu? Tradičná i fit z kokosovej múky Recept na zdravú čerešňovú bublaninu? Tradičná i fit z kokosovej múky

Práve teraz dozrievajú čerešne. Sú nimi posiate celé stromy, rozvoniavajú nimi trhoviská aj supermarkety.


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.