Bolestivé lymfatické uzliny: aké sú príčiny zväčšených a bolestivých uzlín?

Bolestivé lymfatické uzliny: aké sú príčiny zväčšených a bolestivých uzlín?
Zdroj foto: Cserhelyi photo

Bolestivé zväčšené uzliny sú častým príznakom pre zápal v danej oblasti. Signalizujú napríklad infekcie horných dýchacích ciest zväčšením a bolestivosťou uzlín v oblasti hlavy a krku. Aké sú možné príčiny bolesti uzlín, ich diagnostika a liečba? Kedy treba spozornieť a vyhľadať lekára?

Lymfatické uzliny sú súčasťou lymfatického a imunitného systému. Tieto uzliny si zvyčajne nevšímame, kým na seba neupozornia práve opuchom alebo bolestivosťou.

Bolestivé lymfatické uzliny znamenajú vo väčšine prípadov prítomnosť zápalu či infekcie v tele.

Ľudský organizmus má uzliny na viacerých miestach - na krku, pod dolnou čeľusťou, v podpazuší, na trieslach, čiže slabinách, v hrudníku medzi pľúcami a tiež na ďalších miestach.

Lymfatické uzliny v skratke: uzliny hlavy a krku

Model lymfatických uzlín hlavy a krku
Lymfatické uzliny hlavy a krku

Lymfatické uzliny fungujú ako filtre, ktoré pomáhajú ľudskému telu filtrovať a zbavovať sa patologických cudzích buniek a látok, ktoré prechádzajú lymfatickým systémom – tekutniou zvanou lymfa.

Na obrázku nižšie je vidieť, ako sú rozložené lymfatické uzliny v oblasti hlavy a krku. Pri rôznych zápaloch, ale aj iných ochoreniach sa v príslušnej oblasti môže objaviť ich zväčšenie, samozrejme, aj bolestivosť.

1. Uzliny pred ušnicou,
2. za ušami,
3. parotické, povrchové a hlboké,
4. zátylne,
5. podčeľustné,
6. podbradové, niekoľko drobných uzlín,
7. - 9. bočné krčné, vonkajšie krčné, povrchové a hlboké,
10. predné krčné,
11. uzliny nad kľúčnou kosťou.

Príčiny ich bolestivosti a zväčšenia možno rozdeliť na:

  • infekčné (bakteriálne, vírusové ochorenia..),
  • neinfekčné (autoimunitné, endokrinné, onkologické ochorenia..).

Signál zápalu, infekcie, ochorenia

Vo väčšine prípadov nastane opuch lymfatických uzlín ako reakcia organizmu na určité ochorenie či infekciu. Najčastejšie ide o krčné uzliny po stranách krku, no opuch môže postihnúť akékoľvek lymfatické uzliny v tele.

Zväčšené lymfatické uzliny sú teda signálom, že imunitný systém aktuálne pracuje na odstránení patogénu, vo väčšine prípadov ide o vírus či baktériu.

Uzliny sú akýsi signalizátor zápalu, pretože, ak niekde v tele je infekcia, uzliny blízko nej sa zväčšia a po dotyku sú bolestivé. To preto, lebo v nich prebiehajú imunitné reakcie a väčšinou zápal začína práve tu.

V prípade infekcie a zápalu však nemusia byť uzliny zväčšené príliš. Skôr len mierny opuch a okolie na povrchu kože pri lymfatických uzlinách je začervenané. Aj to je vonkajší symptóm toho, že sa niečo v uzlinách deje.

Pokožka má ale nielen červenú farbu, ale je aj teplá. A v prípade, že ide o väčší zápal alebo neliečenú infekciu, môžu sa lymfatické uzliny natoľko zduriť, že ich je vidno ako menšiu hrčku. To je ale veľmi zriedkavé a ide potom už o iný typ príznaku ako bolesť.

Príčiny: Čoho príznakom sú bolestivé uzliny?

Bolestivé zväčšené uzliny v mieste, kde je infekcia v organizme, veľakrát spôsobujú postihnutému človeku väčšie problémy ako bolesti samotnej choroby, ktorá sa cez uzliny prejavuje.

Napríklad ak ide o bolesti v krku, veľakrát je bolesť z lymfatických uzlín na krku alebo pod dolnou čeľusťou väčšia ako samotná bolesť v hrdle.

Infekčné príčiny

Pri väčšine infekcií ale uzliny bolia len po dotyku na danom mieste a samé o sebe nemusia byť až takým veľkým problémom pre človeka. Bolestivosťou uzlín sa prejavuje viacero skupín chorôb.

Ide jednak o zápalové ochoreniainfekčné choroby dýchacích ciest, ako napríklad zápal nosohltanu, angína, teda tonzilitída alebo zápalové ochorenia na orgánoch horných dýchacích ciest.

Infekčné respiračné ochorenia dutiny ústnej sa často prejavujú práve opuchom krčných lymfatických uzlín pod sánkou či na stranách krku.

Na krku sa lymfatické uzliny zduria a bolia pri záškrte, angíne a iných ochoreniach v ústnej dutine.

Žena, drží si krk rukami, má bolestivé lymfatické uzliny ako následok zápalu, lekár píše nález
Bolesť značí zápal

No bolestivé uzliny môžu signalizovať aj úplne iné choroby. Napríklad uzliny vzadu na hlave na úrovni uší môžu byť príznakom pre toxoplazmózu. Prípadne, pod ušami môže bolestivosť uzlín upozorniť na zápal stredného ucha.

Medzi okom a uchom sú zas lymfatické uzliny, ktoré bolia pri zápale spojiviek.

Ak sa zväčšia a sú bolestivé uzliny v podpazuší, môže ísť o zápal prsnej žľazy. Rozlišovacím znakom medzi zápalom a napríklad nádorom je práve bolesť. Lebo pri nádorovom ochorení prsnej žľazy uzliny nebolia, sú iba zväčšené.

Bolestivé uzliny pri slabinách, čiže trieslach, signalizujú infekčné a zápalové ochorenia buď v oblasti dolných končatín alebo v rámci pohlavných orgánov, napríklad pri syfilise, herpetických ochoreniach spôsobených vírusmi alebo pri chlamýdiovej infekcii, ktorá napadá najmä ženské pohlavné orgány.

Sú však aj choroby, ktoré spôsobujú bolestivosť viacerých uzlín. Napríklad infekčná mononukleóza, HIV alebo ovčie kiahne. Podobne, zdurenie všetkých lymfatických uzlín nastáva pri ochoreniach, ako je napríklad infekčná mononukleóza, toxoplazmóza, ale aj pri HIV.

Bolestivé uzliny môžu upozorniť aj na menej rozšírené ochorenia, ako sú napríklad šarlach, mastitída prípadne chronický únavový syndróm. Avšak tu sú samozrejme prítomné aj ďalšie symptómy, ktoré môžu viac napovedať o konkrétnej diagnóze.

Neinfekčné príčiny

Okrem infekčných ochorení zväčšenie lymfatických uzlín môže byť príčinou autoimúnneho ochorenia, ale malígneho nádorového ochorenia. Dôležitá je včasná diagnostika.

Stav, akým je porucha imunitného systému - zápalové imunologické ochorenia (lupus, reumatoidná artritída) alebo rakovina (lymfóm, leukémia), môžu spôsobiť zväčšenie lymfatických uzlín v celom organizme.

Taktiež endokrinné ochorenia spojené so zmenenou funkciou štítnej žľazy. Ďalej nežiadúci účinok silnej farmakoterapie a alergická reakcia.

Najzavážneším ochorením lymfatického systému je lymfóm alebo rakovina lymfatických uzlín (Hodgkinov lymfóm a non-Hodgkinov lymfóm). 

Pozor na zväčšenie uzlín, ale bez ich bolesti

Lymfatické uzliny môžu byť bolestivé aj bez výrazného zväčšenia, najmä v prípadoch miernejších infekcií alebo zápalov.

Avšak niekedy môže takýto príznak poukazovať na vážnejšieho ochorenie, preto ak sa lymfatické uzliny nezmenšujú po dvoch týždňoch alebo sa ich stav zhoršuje, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc na ďalšie vyšetrenie a liečbu.

Zväčšenie lymfatických uzlín prebieha aj pre nádorové ochorenia, ale v tomto prípade nie je prítomná dotyková bolesť. Tak sa aj dajú odlíšiť zväčšené uzliny pri leukémii a lymfóme, ale aj iných nádorových ochoreniach.

Model ženy, prsná žľaza, podpazušné lymfatické uzliny
Nie každé zväčšenie uzliny v podpazuší značí rakovinu

Lymfatické uzliny pri rakovine sú zväčšené, guľaté a nepohyblivé, akoby prirastené k okoliu. Pri zápale, ako tzv. reaktívne uzliny, čiže napr. pri zápale v ústnej dutine alebo na koži (reaguje uzlinka na krku). Takéto sú zväčšené, pohyblivé a vretenovitého tvaru, môžu pobolievať.
Samozrejme, pre určenie týchto závažných ochorení je potrebné odborné lekárske vyšetrenie.

Varovné príznaky zväčšenia lymfatickej uzliny:

  • náhle zväčšenie a rýchly rast,
  • zväčšenie nad 3 cm,
  • chýba začervenanie,
  • chýba bolesť,
  • pevná konzistencia,
  • v oblasti podpazušia, krku a nad kľúčnou kosťou,
  • zvýšenie telesnej teploty do 38°C,
  • únava,
  • chudnutie,
  • výrazné potenie v noci,
  • svrbenie kože,
  • dýchavičnosť,
  • opuchy tela, napríklad hlavy, krku, podpazušia, slabín, dolných končatín,
  • zväčšené uzliny na viacerých miestach naraz, napríklad na krku a súčastne v podpaží a v slabinách (môže ísť o lymfóm),
  • bolesti brucha - značia zväčšené uzliny v bruchu, veľmi časté u detí, až úporné bolesti bruška, napr. aj s teplotou,
  • suchý kašeľ - zväčšené uzliny v mediastine, teda v hrudníku.

Diagnostika a liečba bolesti uzlín

Základom diagnózy okrem dôslednej anamnézy je a palpačné vyšetrenie lymfatickej uzliny.

Pri fyzikálnom vyšetrení lekár skúma súmernosť a lokalizáciu, veľkosť a štruktúru lymfatickej uzliny, jej pohyblivosť, pevnosť, citlivosť a bolestivosť či zápal kože v okolí postihnutej uzliny. 

Pri diagnostike je možno využiť laboratórne vyšetrenia - krvný obraz, pečeňové testy.

V prípade potreby je indikované aj zobrazovacie vyšetrovacie techniky ako USG (ultrazvuk) vyšetrenie, RTG alebo CT vyšetrenie.

Pri podozrení na malígne sa vykonáva histologické vyšetrenie lymfatickej uzliny - biopsia. Ide o odber vzorky buniek z lymfratickej uzliny.

Liečba

Konkrétna liečba priamo závisí na presnej príčine vzniku a vyvolávacom ochorení.

Zlepšením zdravotného stavu a liečením bežného ochorenia by sa mali opuchnuté lymfatické uzliny vrátiť späť do pôvodnej veľkosti.

V prípade nezávažných vírusových bežných ochorení sa zdurené lymfatické uzliny môžu zmenšiť samé, symptomatickou liečbou.

V prípade bakteriálnej infekcie k zlepšeniu stavu dochádza po antibiotickej liečbe.

Pri diagnostikovaní nádorového ochorenia môže byť indikované chirurgické odstránenie nádora a postihnutých lymfatických uzlín s následnou indikovanou chemoterapiou alebo rádioterapiou.

Kedy je potrebné navštíviť lekára?

  • Ak zväčšené uzliny pretrvávajú viac ako 2 týždne.
  • Ak okrem opuchu lymfatických uzlín spozorujete iné príznaky infekcie.
  • Ak je lymfatická uzlina veľmi bolestivá alebo citlivá na dotyk.
  • Ak v lymfatickej uzline cítite teplo a tekutinu.
  • Ak sú lymfatické uzliny sú hmatné a opuchnuté len jednostranne.
  • Ak máte okrem opuchu uzlín príznaky, ako je vysoká horúčka.
  • Ak máte okrem opuchu uzlín príznaky, ako je strata hmotnosti a zvýšená únava.

Najčastejšie otázky a odpovede o bolestivých lymfatických uzlinách

Pýtate sa...

Čo sú to lymfatické uzliny?

  • Lymfatické uzliny sú malé, fazuľovité štruktúry, ktoré sú súčasťou lymfatického systému. Filtrujú lymfu (tekutinu) a pomáhajú imunitnému systému bojovať proti infekciám tým, že zachytávajú a ničia baktérie, vírusy a iné škodlivé častice.

Prečo sú moje lymfatické uzliny bolestivé?

  • Bolestivé lymfatické uzliny môžu byť spôsobené infekciami (bakteriálne alebo vírusové infekcie, ako je prechladnutie, chrípka, angína alebo zápal mandlí), zápalovými imunologickými ochoreniami (reumatoidná artritída alebo lupus), onkologickým ochorením (lymfóm alebo metastatické rakovinové bunky) alebo inými príčinami (zranenie alebo trauma v blízkosti uzlín).

Môžem niečo urobiť doma na zmiernenie bolesti?

  • Áno, niekoľko domácich opatrení môže pomôcť. Dostatok odpočinku, hydratácia, dostatočný pitný režim čistej vody, podpora imunitného systému prísunom potrebných živín (vitamíny, minerály), prísun čerstvého nie suchého vzduchu či vlažné obklady na postihnutú oblasť.

Môžu byť lymfatické uzliny bolestivé bez zväčšenia?

  • Áno, je možné, že lymfatické uzliny sú bolestivé aj bez výrazného zväčšenia, najmä v prípadoch miernejších infekcií alebo zápalov.
  • Avšak niekedy môže takýto príznak poukazovať na vážnejšieho ochorenie, preto ak sa lymfatické uzliny nezmenšujú po dvoch týždňoch alebo sa ich stav zhoršuje, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc na ďalšie vyšetrenie a liečbu.

Ako sa diagnostikujú príčiny bolestivých lymfatických uzlín?

  • Lekár môže použiť rôzne metódy na diagnostiku, vrátane fyzikálneho vyšetrenia (kontrola veľkosti, konzistencie a pohyblivosti uzlín), krvné testy (na identifikáciu infekcií alebo zápalových procesov), zobrazovacie testy (ultrazvuk, CT alebo MRI) a biopsiu (odobratie vzorky tkaniva na mikroskopické vyšetrenie).

Ako sa liečia bolestivé lymfatické uzliny?

  • Liečba závisí vždy od príčiny. Môže zahŕňať antibiotiká pre bakteriálne infekcie, symptomatickú liečbu pre vírusové infekcie, lieky na potlačenie zápalu (kortikosteroidy) alebo liečbu rakoviny (chemoterapia, rádioterapia alebo chirurgia).

Kedy by som mal navštíviť lekára?

  • Navštívte lekára, ak bolestivé uzliny pretrvávajú dlhšie ako týždeň alebo dva, ak sa uzliny rýchlo zväčšujú, ak máte ďalšie príznaky, ako je horúčka, nočné potenie, nevysvetliteľná strata hmotnosti alebo pretrvávajúca únava, alebo ak sú uzliny veľmi tvrdé alebo nehybné.

Infografika - varovné príznaky lymfatických uzlín

Infografika uvádza varovné príznaky, ktoré je potrebné si všimnúť pri zväčšení a bolesti lymfatických uzlín
Pozor na varovné príznaky

Video o lymfatických uzlinách

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • solen.sk - Solen: Diferenciálna diagnóza lymfadenopatiea lymfocytózy, indolentné lymfómy
  • solen.sk - Solen: Diferenciálna diagnostika lymfadenopatie
  • v anglickom jazyku:
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané