späť na zoznam príznakov

Hnisavý výtok z pošvy

Autor: Michal Hrebík

Hnisavý výtok z pošvy je väčšinou spojený s nejakým zápalovým alebo infekčným ochorením, či už môže ísť o trichomoniázu, kvasinkovú infekciu, prípadne zápal maternice, zápal vaječníkov, niekedy aj o zápal močových ciest. vo väčšine prípadov sa môžu k rôznym typom výtoku z pošvy pridať aj ďalšie symptómy, ako napríklad bolesti pri močení, pri pohlavnom styku, bolesti v podbrušku alebo iné príznaky podľa konkrétneho ochorenia.

Typickým hnisavým výtokom z pošvy je charakteristický hnisavý zápal pošvy, pričom pôvodcom ochorenia sú baktérie ako streptokoky, stafylokoky, enterokoky a iné agresívne kmene. Ide o lokálny zápal a niekedy prebieha v súbehu s inou infekciou, pričom sa lieči antibiotickou formou. Veľmi časté sú aj rôzne chlamýdiové infekcie, pričom chlamýdie napádajú bunky hrdla a tela maternice a výtok je hlienovitý, hnisavý, nahnedlý a krémový.

Aj v tomto prípade sa po laboratórnom vyšetrení a určení presného druhu chlamýdiovej infekcie používajú na liečbu antibiotiká. Pošvu môžu napadnúť aj rôzne vírusy, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom, ide napríklad o herpetické a papiloma vírusy. Kým pri papiloma vírusoch nie je prítomná bolesť, pri herpetických áno a súčasne s ňou aj pálenie a svrbenie. Môžu sa však prejaviť aj rôznymi pľuzgiermi alebo bradavicami a je treba navštíviť gynekológa pri ich objavení.

Hnisavý pošvový výtok sprevádza aj vaginózu, čo je bakteriálne ochorenie spôsobené premnožením baktérií Gardenella vaginalis. V tomto prípade možno spozorovať sfarbený a vodnatý výtok, niekedy aj zapáchajúci. V tretine prípadov vaginóza pominie aj sama, ale zvyšok prípadov treba riešiť podávaním laktobacilov vo forme tabliet. Hnisavým výtokom sa prejavuje aj infekčné a pohlavne prenosné ochorenie kvapavka, ktorú spôsobuje baktéria Neisseria gonorrhoeae.

Takmer vždy sa prenáša pohlavným stykom, ale sú aj prípady, kedy došlo k prenosu napríklad cez uteráky a teda kvôli nízkemu hygienickému štandardu. Ako symptómy sú prítomné nielen výtok z pošvy, ale aj bolesti v podbrušku a zápal močovej trubice. Kvapavka postihuje predovšetkým maternicu a močovú trubicu a tomu zodpovedajú aj symptómy ochorenia. Ak sa kvapavka nelieči alebo sa ochorenie skomplikuje, hrozí dokonca neplodnosť pre pacienta.

Veľmi častým ochorením, ktoré sa prejavuje hnisavým výtokom z pošvy, je trichomoniáza, ktorá prebieha u muža takmer asymptoticky, čiže bez viditeľných prejavov, avšak pri ženách je prítomný jednak výtok z pošvy a jednak svrbenie. Takmer výhradne sa prenáša pohlavným stykom a je spôsobená bičíkovcom poševným, čiže Trichomonas vaginalis. Tento bičíkovec sa môže usadiť v pošve a tiež aj v močovej trubici. Liečba je konzervatívna cez tabletky.

Nepríjemnými výtokmi z pošvy, ale aj pálením a svrbením, sa prejavuje aj ďalšia pohlavne prenosná choroba a to kvasinková infekcia, ktorú spôsobuje kvasinka Candida albicans. Prítomný je belavý poševný výtok, svrbenie pošvy, pálenie pohlavných orgánov a niekedy aj bolesti pri močení alebo bolesti brucha. Liečba infekcie je bezproblémová a lokálna, pričom lekár po vyšetrení naordinuje pacientke konkrétnu formu antimykotík, ktoré na kvasinku zaberajú.

Výtokom z pošvy, ktorý môže aj hnisať, sa prejavujú aj rôzne zápalové ochorenia či už maternice, konkrétne jej krčka, prípadne niekedy aj zápaly vaječníkov alebo močových ciest. Veľakrát môže ísť v súbehu s týmito zápalmi aj o iné infekcie, ktoré už boli popísané vyššie a preto by sa hneď po výskytu hnisavého pošvového výtoku mala žena objednať u gynekológa na vyšetrenie a stanovenie diagnózy, pretože čím skôr sa začne s liečbou, tým skôr príznaky pominú.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Prihlásiť na odber noviniek

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Prvá menštruácia: Aké základné informácie by sme mali vedieť? Dieťa/dievča, žena, matka a ich spoločná príprava Prvá menštruácia: Aké základné informácie by sme mali vedieť? Dieťa/dievča, žena, matka a ich spoločná príprava

Prvá menštruácia so sebou prináša zodpovednosť a určité otázky, na ktoré by dievčatá - ženy mali poznať odpovede. Spoznajte najdôležitejšie informácie o tomto významnom momente každého...

Hlienová zátka v tehotenstve: Kedy sa tvorí, ako vyzerá, ako odchádza? Hlienová zátka v tehotenstve: Kedy sa tvorí, ako vyzerá, ako odchádza?

Čo je to hlienová zátka, aký má význam? Kedy sa vytvára, ako vyzerá a kedy dochádza k jej vylúčeniu?

Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia Čo hrozí striedaním sexuálnych partnerov? Pohlavne prenosné ochorenia

Ochorenia, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom sa nazývajú sexuálne prenosné ochorenia (Sexually transmitted diseases - STDs). Prenos z osoby na osobu počas pohlavného styku, takto sa...

Ako sa prenáša kvapavka? Príznaky u žien a mužov sa líšia Ako sa prenáša kvapavka? Príznaky u žien a mužov sa líšia

Kvapavka je vysoko nákazlivé pohlavne prenosné ochorenie. K prenosu teda dochádza pohlavným stykom. Avšak, nákaza neprebieha iba vaginálnym stykom, ale aj análnym alebo orálnym. To, či...

Čo môže spôsobiť zápal maternice? Ako sa prejaví? Čo môže spôsobiť zápal maternice? Ako sa prejaví?

Zápal maternice alebo tiež endometritis je menej častá infekcia ženskej pohlavnej sústavy. Infekt sa do maternice zväčša dostáva z iných ložísk, ojedinele krvnou cestou. Neliečená...

Naposledy aktualizované


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.