späť na zoznam príznakov

Hnisavý výtok z pošvy


Choroby s príznakom "hnisavý výtok z pošvy"

Hnisavý výtok z pošvy je väčšinou spojený s nejakým zápalovým alebo infekčným ochorením, či už môže ísť o trichomoniázu, kvasinkovú infekciu, prípadne zápal maternice, zápal vaječníkov, niekedy aj o zápal močových ciest. vo väčšine prípadov sa môžu k rôznym typom výtoku z pošvy pridať aj ďalšie symptómy, ako napríklad bolesti pri močení, pri pohlavnom styku, bolesti v podbrušku alebo iné príznaky podľa konkrétneho ochorenia.

Typickým hnisavým výtokom z pošvy je charakteristický hnisavý zápal pošvy, pričom pôvodcom ochorenia sú baktérie ako streptokoky, stafylokoky, enterokoky a iné agresívne kmene. Ide o lokálny zápal a niekedy prebieha v súbehu s inou infekciou, pričom sa lieči antibiotickou formou. Veľmi časté sú aj rôzne chlamýdiové infekcie, pričom chlamýdie napádajú bunky hrdla a tela maternice a výtok je hlienovitý, hnisavý, nahnedlý a krémový.

Aj v tomto prípade sa po laboratórnom vyšetrení a určení presného druhu chlamýdiovej infekcie používajú na liečbu antibiotiká. Pošvu môžu napadnúť aj rôzne vírusy, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom, ide napríklad o herpetické a papiloma vírusy. Kým pri papiloma vírusoch nie je prítomná bolesť, pri herpetických áno a súčasne s ňou aj pálenie a svrbenie. Môžu sa však prejaviť aj rôznymi pľuzgiermi alebo bradavicami a je treba navštíviť gynekológa pri ich objavení.

Hnisavý pošvový výtok sprevádza aj vaginózu, čo je bakteriálne ochorenie spôsobené premnožením baktérií Gardenella vaginalis. V tomto prípade možno spozorovať sfarbený a vodnatý výtok, niekedy aj zapáchajúci. V tretine prípadov vaginóza pominie aj sama, ale zvyšok prípadov treba riešiť podávaním laktobacilov vo forme tabliet. Hnisavým výtokom sa prejavuje aj infekčné a pohlavne prenosné ochorenie kvapavka, ktorú spôsobuje baktéria Neisseria gonorrhoeae.

Takmer vždy sa prenáša pohlavným stykom, ale sú aj prípady, kedy došlo k prenosu napríklad cez uteráky a teda kvôli nízkemu hygienickému štandardu. Ako symptómy sú prítomné nielen výtok z pošvy, ale aj bolesti v podbrušku a zápal močovej trubice. Kvapavka postihuje predovšetkým maternicu a močovú trubicu a tomu zodpovedajú aj symptómy ochorenia. Ak sa kvapavka nelieči alebo sa ochorenie skomplikuje, hrozí dokonca neplodnosť pre pacienta.

Veľmi častým ochorením, ktoré sa prejavuje hnisavým výtokom z pošvy, je trichomoniáza, ktorá prebieha u muža takmer asymptoticky, čiže bez viditeľných prejavov, avšak pri ženách je prítomný jednak výtok z pošvy a jednak svrbenie. Takmer výhradne sa prenáša pohlavným stykom a je spôsobená bičíkovcom poševným, čiže Trichomonas vaginalis. Tento bičíkovec sa môže usadiť v pošve a tiež aj v močovej trubici. Liečba je konzervatívna cez tabletky.

Nepríjemnými výtokmi z pošvy, ale aj pálením a svrbením, sa prejavuje aj ďalšia pohlavne prenosná choroba a to kvasinková infekcia, ktorú spôsobuje kvasinka Candida albicans. Prítomný je belavý poševný výtok, svrbenie pošvy, pálenie pohlavných orgánov a niekedy aj bolesti pri močení alebo bolesti brucha. Liečba infekcie je bezproblémová a lokálna, pričom lekár po vyšetrení naordinuje pacientke konkrétnu formu antimykotík, ktoré na kvasinku zaberajú.

Výtokom z pošvy, ktorý môže aj hnisať, sa prejavujú aj rôzne zápalové ochorenia či už maternice, konkrétne jej krčka, prípadne niekedy aj zápaly vaječníkov alebo močových ciest. Veľakrát môže ísť v súbehu s týmito zápalmi aj o iné infekcie, ktoré už boli popísané vyššie a preto by sa hneď po výskytu hnisavého pošvového výtoku mala žena objednať u gynekológa na vyšetrenie a stanovenie diagnózy, pretože čím skôr sa začne s liečbou, tým skôr príznaky pominú.

Autor článku

Michal Hrebík

Michal Hrebík

redaktor

Redaktor portálu Zdravotéka.sk, ktorého zaujíma zdravý životný štýl, správne stravovanie a životospráva. Aktívne sa vzdeláva v oblasti zdravotníctva, najnovších medicínskych objavov a veľmi rád píše o všetkom dôležitom z oblasti zdravia s dôrazom na zrozumiteľnosť pre čitateľa.

Zobraziť viac článkov Najnovšie články v magazíne
Počas tehotenstva sa chráňte pred zápalom vaječníkov Počas tehotenstva sa chráňte pred zápalom vaječníkov

Zápal vaječníkov je pomerne časté gynekologické ochorenie. Na svedomí môže mať rôzne zdravotné komplikácie, v rátane neplodnosti. V tehotenstve toto zápalové ochorenie predstavuje riziko...

Trápia vás výtoky z pošvy? Trápia vás výtoky z pošvy?

Vaginálny výtok alebo tiež vaginálny fluór pozná snáď každá žena. V menšom množstve, s typickým bielym sfarbením a bez zápachu sa objavuje na spodnom prádle denne. 

Pohlavné choroby v lete, nebezpečie sexturizmu Pohlavné choroby v lete, nebezpečie sexturizmu

Ľudia v lete cestujú za oddychom, iní radi spoznávajú nové krajiny alebo navštevujú rôzne pamiatky. Prahnú po poznaní neznámych kultúr, ich spôsobu života a nie len to. Túžba zažiť niečo...

Kúpanie v jazierkach a na kúpaliskách prináša zdravotné riziká Kúpanie v jazierkach a na kúpaliskách prináša zdravotné riziká

K letu neodmysliteľne patrí kúpanie a vodné radovánky. Niekto preferuje prírodné vodné nádrže, iní radšej uprednostnia kúpaliská či bazény. Oboje však prináša so sebou isté riziká, na...

Čo môže spôsobiť zápal maternice? Čo môže spôsobiť zápal maternice?

Zápal maternice alebo tiež endometritis je menej častá infekcia ženskej pohlavnej sústavy. Infekt sa do maternice zväčša dostáva z iných ložísk, ojedinele krvnou cestou. Neliečená...

Naposledy aktualizované 24.08.2015


Pridajte skúsenosť Skúsenosti užívateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.