Hnisavý výtok z pošvy

Hnisavý výtok z pošvy je väčšinou spojený s nejakým zápalovým alebo infekčným ochorením, či už môže ísť o trichomoniázu, kvasinkovú infekciu, prípadne zápal maternice, zápal vaječníkov, niekedy aj o zápal močových ciest. vo väčšine prípadov sa môžu k rôznym typom výtoku z pošvy pridať aj ďalšie symptómy, ako napríklad bolesti pri močení, pri pohlavnom styku, bolesti v podbrušku alebo iné príznaky podľa...

Hnisavý výtok z pošvy je väčšinou spojený s nejakým zápalovým alebo infekčným ochorením, či už môže ísť o trichomoniázu, kvasinkovú infekciu, prípadne zápal maternice, zápal vaječníkov, niekedy aj o zápal močových ciest. vo väčšine prípadov sa môžu k rôznym typom výtoku z pošvy pridať aj ďalšie symptómy, ako napríklad bolesti pri močení, pri pohlavnom styku, bolesti v podbrušku alebo iné príznaky podľa konkrétneho ochorenia.

Typickým hnisavým výtokom z pošvy je charakteristický hnisavý zápal pošvy, pričom pôvodcom ochorenia sú baktérie ako streptokoky, stafylokoky, enterokoky a iné agresívne kmene. Ide o lokálny zápal a niekedy prebieha v súbehu s inou infekciou, pričom sa lieči antibiotickou formou. Veľmi časté sú aj rôzne chlamýdiové infekcie, pričom chlamýdie napádajú bunky hrdla a tela maternice a výtok je hlienovitý, hnisavý, nahnedlý a krémový.

Aj v tomto prípade sa po laboratórnom vyšetrení a určení presného druhu chlamýdiovej infekcie používajú na liečbu antibiotiká. Pošvu môžu napadnúť aj rôzne vírusy, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom, ide napríklad o herpetické a papiloma vírusy. Kým pri papiloma vírusoch nie je prítomná bolesť, pri herpetických áno a súčasne s ňou aj pálenie a svrbenie. Môžu sa však prejaviť aj rôznymi pľuzgiermi alebo bradavicami a je treba navštíviť gynekológa pri ich objavení.

Hnisavý pošvový výtok sprevádza aj vaginózu, čo je bakteriálne ochorenie spôsobené premnožením baktérií Gardenella vaginalis. V tomto prípade možno spozorovať sfarbený a vodnatý výtok, niekedy aj zapáchajúci. V tretine prípadov vaginóza pominie aj sama, ale zvyšok prípadov treba riešiť podávaním laktobacilov vo forme tabliet. Hnisavým výtokom sa prejavuje aj infekčné a pohlavne prenosné ochorenie kvapavka, ktorú spôsobuje baktéria Neisseria gonorrhoeae.

Takmer vždy sa prenáša pohlavným stykom, ale sú aj prípady, kedy došlo k prenosu napríklad cez uteráky a teda kvôli nízkemu hygienickému štandardu. Ako symptómy sú prítomné nielen výtok z pošvy, ale aj bolesti v podbrušku a zápal močovej trubice. Kvapavka postihuje predovšetkým maternicu a močovú trubicu a tomu zodpovedajú aj symptómy ochorenia. Ak sa kvapavka nelieči alebo sa ochorenie skomplikuje, hrozí dokonca neplodnosť pre pacienta.

Veľmi častým ochorením, ktoré sa prejavuje hnisavým výtokom z pošvy, je trichomoniáza, ktorá prebieha u muža takmer asymptoticky, čiže bez viditeľných prejavov, avšak pri ženách je prítomný jednak výtok z pošvy a jednak svrbenie. Takmer výhradne sa prenáša pohlavným stykom a je spôsobená bičíkovcom poševným, čiže Trichomonas vaginalis. Tento bičíkovec sa môže usadiť v pošve a tiež aj v močovej trubici. Liečba je konzervatívna cez tabletky.

Nepríjemnými výtokmi z pošvy, ale aj pálením a svrbením, sa prejavuje aj ďalšia pohlavne prenosná choroba a to kvasinková infekcia, ktorú spôsobuje kvasinka Candida albicans. Prítomný je belavý poševný výtok, svrbenie pošvy, pálenie pohlavných orgánov a niekedy aj bolesti pri močení alebo bolesti brucha. Liečba infekcie je bezproblémová a lokálna, pričom lekár po vyšetrení naordinuje pacientke konkrétnu formu antimykotík, ktoré na kvasinku zaberajú.

Výtokom z pošvy, ktorý môže aj hnisať, sa prejavujú aj rôzne zápalové ochorenia či už maternice, konkrétne jej krčka, prípadne niekedy aj zápaly vaječníkov alebo močových ciest. Veľakrát môže ísť v súbehu s týmito zápalmi aj o iné infekcie, ktoré už boli popísané vyššie a preto by sa hneď po výskytu hnisavého pošvového výtoku mala žena objednať u gynekológa na vyšetrenie a stanovenie diagnózy, pretože čím skôr sa začne s liečbou, tým skôr príznaky pominú.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané