Mihanie pred očami: Čo značia záblesky a svetielka (fosfény)?

Mihanie pred očami: Čo značia záblesky a svetielka (fosfény)?
Zdroj foto: Shutterstock

Občas, aj bez zrejmej chorobnej príčiny vzniká stav, keď nastane mihanie pred očami alebo sa vyskytuje iný zrakový vnem. Fosfény, ako sa vnemom odborne hovorí, vznikajú aj pri únave, útlaku oka, po úraze, migréne ale aj pri nízkom krvnom tlaku. Niekedy sú príznakom ochorenia. Kedy treba vyhľadať lekára?

Mihanie pred očami môže byť bežne spôsobené vonkajšími okolnosťami. Ako napríklad prechod z príliš svetlého prostredia do tmavého a naopak. Prípadne môže ísť aj o znak únavy alebo vyčerpania očí.

Na druhú stranu, môže ísť aj o príznak ochorenia, ktoré môže mať súvis s očami alebo s mozgom.

Fosfeny sú odborne nazývané vizuálne javy, svetelné záblesky, farebné vzory alebo iskry, ktoré sa objavujú v zornom poli oka.

Mihanie pred očami = fosfény = mžiky. Ľudia poznajú fosfény i pod pojmom mžiky.

Čo značí mihanie v podobe zábleskov a svetielok pred očami?

Spoznajte najčastejšie príčiny

Príčinou môže byť únava, svetlo a tma

Únava je jednou z príčin kedy sa môže objaviť mihanie pred očami, a to po dlhodobej záťaži. Veľakrát má človek pocit rôznych svetelných zábleskov pred očami po dlhej práci v tmavom alebo svetlom prostredí, po práci s počítačom a podobne.

V prípade dlhodobej práce na príliš jasnom svetle sa môžu fosfény, ako sa odborne nazýva mihanie pred očami, objavovať vo forme svetlých a tmavých škvŕn. A to vtedy, ak človek prejde do príliš tmavého prostredia. Podobne to funguje aj naopak.

Únava môže byť jednou z príčin mihania pred očami. Keď je telo unavené alebo preťažené, môže to ovplyvniť nervový systém a zrak, čo môže viesť k rôznym vizuálnym javom, ako sú záblesky, mihanie alebo dočasné rozmazanie zraku.

Muž vychádza z tmavej haly na ostré svetlo, slnko svieti, otvára dvere na hale
Pri prechode z tmavého prostredia do prostredia s jasným svetlom. Zdroj foto: Getty images

Tlak na oko, úraz

Medzi príčiny patrí aj tlak vyvíjaný na očnú guľu zvonka. Vtedy sa vytvorí vnem, ktorý nie je skutočný a nazýva sa aj tlakový fosfén.

Pri tlačení na oko môže dôjsť k mihaniu pred očami, čo je celkom bežný jav. Tento efekt sa nazýva mechanická stimulácia sietnice. Keď vyvíjate tlak na oko, ako napríklad pri trení očí alebo pri stlačení očného bulbu prstami, môže to spôsobiť, že sa mechanicky stimulujú svetlocitlivé bunky v sietnici.

Aj úraz oka môže byť jedným dôvodom. Záleží samozrejme od rozsahu poškodenia. Iný prípad je, ak k mihaniu príde pri úraze hlavy. Ale nie vždy musí znamenať otras mozgu alebo jeho poškodenie. Pri otrase si treba všímať aj iné príznaky.

Ochorenie a zdravotné ťažkosti ako príčina mihania

Veľakrát ide o rôzne poškodenie alebo zápal očných nervov alebo niektorých častí oka. Môže sa to prejavovať na citlivom vnímaní svetla alebo tmy. V dôsledku toho nastáva mihanie pred očami, človek vidí rôzne tmavé aj svetlé škvrny a podobne.

Veľakrát je mihanie pred očami spôsobené problémom priamo v danom oku alebo oboch očiach. Napríklad pri optickej neuritíde, čo je zápal očného nervu. Dochádza k chorobnému procesu, ktorý postihuje zrakový nerv a teda vnímanie. Podobne pri poškodení sietnice.

Niekedy môže pacient dočasne stratiť zrak, pričom postihnuté býva aj farebné videnie, kedy nie je človek schopný vnímať a rozoznávať niektoré farby. U veľa pacientoch sú prítomné aj fosfény, čiže rôzne škvrny pred očami.

Mihanie môže byť spôsobené aj akútnymi očnými problémami, ako je sklovcová degenerácia alebo odlúčenie sietnice. Tieto stavy môžu vyžadovať okamžitú lekársku pomoc, pretože môžu viesť k strate zraku, ak sa nebudú liečiť včas.

V prípade, ak je sklerózou postihnutý zrakový nerv, tak sa môže vyskytnúť aj tento príznak. Ako napríklad pri skleróze multiplex. Roztrúsená skleróza je ochorenie, ktoré má množstvo príznakov, medzi nimi aj zhoršenie neurologických funkcií.

Pri odchýlke krvného tlaku

No aj príliš nízky krvný tlak sa môže prejavovať podobne. Najmä ak ide o ťažšiu formu, kedy nastávajú aj závrate, prípadne omdlievanie. Môže to byť v extrémnom prostredí, napríklad pri dlhom státí v stiesnenom priestore, hypotenzia sa vtedy môže prejaviť kolapsom.

Známe sú prípady, keď človek náhle zmení polohu, hlavne z ľahu do stoja alebo aj zo sedu. V tomto prípade krvný obeh nestihne reagovať na zmeny tlakových pomerov, dochádza k zníženému prekrveniu mozgu, čo sa následne môže prejaviť mihaním, ale aj mdlobou závratom.

Rovnako, vyskytnúť sa môžu aj prípady, kedy sa mihanie pred očami alebo fosfény objavia pri vysokom krvnom tlaku. Hlavne pri jeho vysokých hodnotách, keď môžu presiahnuť hranicu 200 mmHg systolického tlaku.

Pred epileptickým záchvatom

Ľudia, ktorí trpia epilepsiou, môžu mať takéto zrakové poruchy napríklad v rámci aury. Aura je predzvesť samotného epileptického záchvatu. Prípadne jeho prvá časť, kedy sa začnú prejavovať rôzne príznaky, a následne prechádza do záchvatu.

Veľa ľudí má takto rôzne sluchové, čuchové, chuťové a zrakové vnemy, čiže počuje rôzne pískanie, zvuky, cíti chute alebo vône. Niektorí ľudia môžu vidieť aj rôzne záblesky alebo škvrny, mihanie pred očami. Pri epilepsii dochádza aj k poruchám vedomia.

Výskyt aj pri migréne

Fosfény sa objavujú aj pri migréne. Čo je ochorenie prejavujúce sa najmä záchvatmi bolesti hlavy, pričom najčastejšie ide o jednostranné pulzujúce bolesti pomerne veľkej intenzity. Aj pri migréne existuje aura.

Tá sa objavuje pred začiatkom migrény a môže trvať dlhšiu dobu. Jej súčasťou sú rôzne zrakové vnemy, napríklad záblesky, iskrenie, rôzne škvrny, niekedy aj problémy so zrakovým poľom, ale tiež rôzne senzitívne alebo motorické vnemy.

Čítajte viac: Migréna alebo bežná bolesť hlavy? Spoznajte možné rozdiely a príznaky

Pokiaľ má človek mihanie pred očami bez zjavnej príčiny, ktorá ho mohla spôsobiť, a je to aj v období pokoja, kedy nenamáha zrakové nervy, je lepšie zájsť za očným lekárom, ktorý uskutoční odborné vyšetrenie.

Infografika: Mihanie pred očami - príčiny a príznaky

Infografika o príčinách mihania pred očami
Najčastejšie príčiny mihania pred očami

Diagnostika a liečba: kedy navštíviť lekára?

Fosfeny, svetelné záblesky, sú zvyčajne neškodné, ak sa vyskytujú príležitostne a nie sú sprevádzané ďalšími príznakmi. Môžu sa objaviť pri tlaku na oči alebo pri rýchlom pohybe hlavy.

Avšak ak sa fosfeny vyskytujú často, bez zjavného dôvodu, alebo sú sprevádzané bolesťou hlavy alebo stratou zraku, mali by ste navštíviť lekára, aby sa vylúčili problémy, ako je migréna, problémy so zrakom alebo neurologické poruchy.

Očný lekár môže vykonať niekoľko vyšetrení, ako je vyšetrenie zrakovej ostrosti, fundus oka (vyšetrenie sietnice), ultrazvuk oka, či neurologické vyšetrenia na vylúčenie závažnejších problémov, ako je napríklad odchlípenie sietnice.

Mali by ste vyhľadať lekársku pomoc, ak:

  • Mihanie pred očami pretrváva, často sa opakuje alebo sa zhoršuje.
  • Je sprevádzané zmenou, stratou zraku alebo bolesťou oka.
  • Mihanie sa vyskytuje náhle a bez zjavného dôvodu.
  • Vyskytujú sa ďalšie neurologické príznaky ako slabosť, zmätenosť alebo problémy s rečou.

Aký je rozdiel medzi muškami a mihaním pred očami?

  • Mušky sú malé tmavé bodky, línie alebo pruhy, ktoré sa pohybujú v zornom poli. Zvyčajne sú spôsobené zmenami v sklovci oka, ktorý sa stáva menej hustým a vytvára v ňom drobné zhluknuté častice. Tieto častice vrhajú tieň na sietnicu, čo spôsobuje vznik "mušiek." Príčinou môže byť starnutie a zmeny oka, ochorenia oka či zmeny konzistencie sklovca.
  • Fosfeny sú vizuálne javy, svetelné záblesky, farebné vzory alebo iskry, ktoré sa objavujú v zornom poli, aj keď nie je prítomné žiadne svetlo. Fosfeny môžu vzniknúť pri rôznych mechanizmoch, ako je tlaku na oči, migréne alebo neurologických poruchách.

Fosfeny nie sú spojené s pohybom oka a neobjavujú sa ako trvalé obrazy (na rozdiel od mušiek, ktoré sa "pohybujú" so zrakom).

Oba vizálne vnemy, pokiaľ sa nevyskytujú často, nestupňujú sa a nie sú spojené s inými zdravotnými príznakmi či zmenou zraku, zvyčajne neznačia nič závažného či neprirodzeného. Avšak môžu byť aj príznakom určitého ochorenia či poškodenia oka.

Najčastejšie otázky a odpovede o mihaní pred očami

Pýtate sa...

Čo znamená mihanie pred očami?

  • Mihanie pred očami (tiež známe ako "iskry" alebo "záblesky") sú svetelné alebo farebné javy, ktoré sa objavujú vo vašom zornom poli, ale nie sú skutočnými objektmi v prostredí. Môže ísť o dočasný jav, ktorý niekedy môže byť spojený únavou očí, migrénou, problémami s očami alebo dokonca s neurologickými poruchami.

Prečo sa mi mihajú oči?

Mihanie pred očami môže byť spôsobené rôznymi faktormi, ako sú:

  • Migrény alebo aura pred migrénou.
  • Zmeny krvného tlaku.
  • Očné problémy ako odchlípenie sietnice alebo sklovcová degenerácia.
  • Stres, únava alebo intenzívne svetlo.
  • Neurologické poruchy, ako napríklad problémy s mozgom alebo nervami.

Je mihanie pred očami nebezpečné?

  • V niektorých prípadoch môže byť mihanie pred očami signálom aj vážnejšieho zdravotného problému, ako napríklad odchlípenie sietnice alebo migréna. Ak sa zjaví náhle a sprevádzajú ho ďalšie príznaky ako bolesť hlavy, strata zraku, alebo ak pretrváva dlhšie, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc.

Môže to byť spôsobené migrénou?

  • Áno, mihanie pred očami je často spojené s migrénami, najmä s tzv. "aurou". Aura môže zahŕňať vizuálne prejavy ako svetelné záblesky, pruhy alebo šachovnicové vzory, ktoré sa zvyčajne objavia pred samotnou bolesťou hlavy.

Môže to byť dôsledok stresu alebo únavy?

  • Áno, stres a únava môžu spôsobiť zhoršenie videnia, vrátane mihania pred očami. Tieto faktory môžu ovplyvniť krvný tlak a nervový systém, čo môže vyvolať tento jav.

Čo sú to fosfeny a ako vznikajú?

  • Fosfeny sú vizuálne záblesky alebo svetelné vzory, ktoré sa objavujú v očiach, aj keď nie je prítomné vonkajšie svetlo. Môžu vzniknúť rôznymi spôsobmi, ako napríklad pri tlaku na oči (napríklad pri trenie očí), pri intenzívnom svetle, pri migréne, alebo ako vedľajší účinok stimulácie mozgu, napríklad pri určitých neurologických stavoch.

Môžu fosfeny vzniknúť pri pozeraní do intenzívneho svetla?

  • Áno, pozeranie do veľmi silného svetla alebo pri rýchlej zmene svetelných podmienok môže spôsobiť dočasné fosfeny. Tento efekt je častejší pri pohyboch očí z tmy do svetla, alebo pri pohľade priamo do slnka, čo môže spôsobiť "otlačky" svetla v zornom poli.
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • solen.sk - Solen: Infekčné ochorenia oka
  • solen.cz - Solen: Syndrom suchého oka –diagnostika, komplikace a léčba
  • healthline.com - Healthline: 8 Tips to Prevent Eyestrain
  • medicalnewstoday.com - Medical News Today: What to know about eye floaters
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané